Автор Тема: Chiptuning  (Прочитано 171712 пати)

Отсутен smole

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 2723
Одг: Chiptuning
« Одговори #285 на: Август 25, 2018, 08:17:19 am »
Ај да ја освежам темава. Од Еуроимпех Професионал тунинг барав понуда за чиптјунинг на Пасат Б8 110 КВ / 150 КС. Пасатот е нов, со поминати 10.000 км / 2018 година. Уште е под гаранција од Порше. Тјунингот би го подигнал на 195 КС - 30%. Стравот ми е голем :) затоа што е ново возило. Некое искуство или мислење од форумџиите би ми било од корист.

Ако некој прашува зошто сакам тјунинг - некако ми е тром, слабо повлекува, нема буст ... Го споредувам со Б7 со 140 КС што го имав претходно и некако Б7 ми беше по агилен, побргу повлекуваше...
https://www.diesel-performance.co.uk/tuning/car/volkswagen/passat-from-2014-onwards/2-0-tdi-150ps110kw-1968-ccm-40/#go

Вреди доплата за app control што ја има кај некои уреди од производителов?
« Последно менување: Август 25, 2018, 08:24:01 am smole »

Присутен Tischläufer

 • Le Diesel
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 33457
 • Таков е животот... јебига
Одг: Chiptuning
« Одговори #286 на: Август 25, 2018, 10:51:13 am »
Ај да ја освежам темава. Од Еуроимпех Професионал тунинг барав понуда за чиптјунинг на Пасат Б8 110 КВ / 150 КС. Пасатот е нов, со поминати 10.000 км / 2018 година. Уште е под гаранција од Порше. Тјунингот би го подигнал на 195 КС - 30%. Стравот ми е голем :) затоа што е ново возило. Некое искуство или мислење од форумџиите би ми било од корист.

Ако некој прашува зошто сакам тјунинг - некако ми е тром, слабо повлекува, нема буст ... Го споредувам со Б7 со 140 КС што го имав претходно и некако Б7 ми беше по агилен, побргу повлекуваше...

Батали, многу лоша идеја.
А што не купи Ауди 3.0TDI ако сакаше да ти повлекува?
Тром е поради побарувањата за ограничување на штетни емисии.

Присутен MAPJAH

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 5880
 • Бенве сие бенве
Одг: Chiptuning
« Одговори #287 на: Август 25, 2018, 11:09:59 am »
Ремапирај ја и да не ти чуе, таа кола помалку загадува од 2т скутерче, бензинци до 2008ма, возилата на јсп и комуналец и 80%од се што се движи по нашите патишта.

Sent from my VTR-L29 using Tapatalk


Отсутен lans

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1265
Одг: Chiptuning
« Одговори #288 на: Август 25, 2018, 14:53:37 pm »
Ај да ја освежам темава. Од Еуроимпех Професионал тунинг барав понуда за чиптјунинг на Пасат Б8 110 КВ / 150 КС. Пасатот е нов, со поминати 10.000 км / 2018 година. Уште е под гаранција од Порше. Тјунингот би го подигнал на 195 КС - 30%. Стравот ми е голем :) затоа што е ново возило. Некое искуство или мислење од форумџиите би ми било од корист.

Ако некој прашува зошто сакам тјунинг - некако ми е тром, слабо повлекува, нема буст ... Го споредувам со Б7 со 140 КС што го имав претходно и некако Б7 ми беше по агилен, побргу повлекуваше...
https://www.diesel-performance.co.uk/tuning/car/volkswagen/passat-from-2014-onwards/2-0-tdi-150ps110kw-1968-ccm-40/#go

Вреди доплата за app control што ја има кај некои уреди од производителов?
ne bi znael, mojot e 2 godini star i nema opcija za app control. moras da stiskas dugminja na boxot za da odberes edna od 18te mapi
VW Passat 2.0TDI 2015
Skoda Fabia 1.2TSI 110PS DSG7 2016
Honda SH150i  2020

Отсутен AND_031

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 354
Одг: Chiptuning
« Одговори #289 на: Декември 05, 2018, 04:07:35 am »
Добра вечер.
Станива збор за Рено Клио мк4 со 0.9 TCE мотор од 90кс. Дали има можност некое коњче плус да се извлече од него?

Отсутен marjanot

 • Следен од Hammond на Инстаграм.
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 10669
 • 430i
Одг: Chiptuning
« Одговори #290 на: Декември 05, 2018, 08:37:51 am »

Отсутен Stratro

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 22222
Одг: Chiptuning
« Одговори #291 на: Декември 09, 2018, 23:46:06 pm »

Отсутен BrziGonzalez

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1298
Одг: Chiptuning
« Одговори #292 на: Април 06, 2019, 17:06:54 pm »
Дечки има ли некаде Dyno во Македонија?
Имам ставено Racechip, сакам да видам какви резултати вади со него и да видам какви ќе вади со ремап.

Отсутен DarthJe5us

 • Авиону, сломићу ти крила..
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 19863
Одг: Chiptuning
« Одговори #293 на: Април 06, 2019, 17:35:17 pm »
Дечки има ли некаде Dyno во Македонија?
Имам ставено Racechip, сакам да видам какви резултати вади со него и да видам какви ќе вади со ремап.

Има кај шиникот ама тоа што ќе ти каже колку е точно. =) Оди до Грција поарно.

Отсутен Simo - Carrier159

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 42425
 • Il Moderatore
Одг: Chiptuning
« Одговори #294 на: Април 06, 2019, 18:21:46 pm »
Ако тестира без рејсчип и со ресчип на исто дајно, што и да каже ќе покаже (процентуално барем) разлика, доколку има некоја промена со рејсчипот.
Јас прво би терстирал СО рејсчип кој е веќе возен некоја иљадарка километри, па потоа би го извадил, ресет на ЕКУ и пак мерење.

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен BrziGonzalez

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1298
Одг: Chiptuning
« Одговори #295 на: Април 06, 2019, 18:32:24 pm »
Ако тестира без рејсчип и со ресчип на исто дајно, што и да каже ќе покаже (процентуално барем) разлика, доколку има некоја промена со рејсчипот.
Јас прво би терстирал СО рејсчип кој е веќе возен некоја иљадарка километри, па потоа би го извадил, ресет на ЕКУ и пак мерење.
Racechip го имам веќе 5,000 километри, би тестирал прво со него,  па со ремап.
Сакам да видам дали ќе има преголема разлика со ремапот и дали стварно се добива тoа што е ветено od Racechip -> +33Hp + 80Nm
Од моите познавања знам дека рејсчипов само го лаже ECU-то да му пушта повеќе гориво, мислам дека турбото има ист Boost.
Со ремап би требало да има подобро зарбзување ако се крене Boost-от, ама мислам дека ќе има послаб торк на ниските обртаи. ??

Присутен MAPJAH

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 5880
 • Бенве сие бенве
Одг: Chiptuning
« Одговори #296 на: Април 06, 2019, 20:05:17 pm »
Оди кај Зоки у степон, може можам и нешто попуст да ти исцднкам, до сега не сретнав некој незадоволен. Се мислам и ја моите 258 да ги сторам 300,  не знам дали мењачот ќе има мака и х драјвот

Sent from my VTR-L29 using Tapatalk


Отсутен BrziGonzalez

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1298
Одг: Chiptuning
« Одговори #297 на: Април 06, 2019, 20:09:45 pm »
Оди кај Зоки у степон, може можам и нешто попуст да ти исцднкам, до сега не сретнав некој незадоволен. Се мислам и ја моите 258 да ги сторам 300,  не знам дали мењачот ќе има мака и х драјвот

Sent from my VTR-L29 using Tapatalk


Каде е степ он и дали има Dyno?

Отсутен DarthJe5us

 • Авиону, сломићу ти крила..
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 19863
Одг: Chiptuning
« Одговори #298 на: Април 06, 2019, 20:16:24 pm »
Степон нема дајно, ама има многу добри мапи :)

Отсутен Спенсер

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 7117
Одг: Chiptuning
« Одговори #299 на: Октомври 24, 2019, 12:50:48 pm »
Степон нема дајно, ама има многу добри мапи :)

Какви мапи користи СтопОн, од која тјунерска куќа знаеш ли ?