Автор Тема: Хемиско чистење  (Прочитано 288973 пати)

Отсутен Diesel

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6104
Одг: Хемиско чистење
« Одговори #1470 на: 28 Август 2023, 23:22:57 pm »
И јас сметам дека не вреди да се плати хемиско за кола која е редовно чистена најнормално, како и секое лично возило. Затоа и досега не сум ни направил  :D

Хаха... Funny.

Деновиве, ако начекам време, планирам на Опелот седиштата да ги поминам.

Ќе ти покажам дали вреди или не, пошто АПСОЛУТНО НИКОЈ не одржува кола чиста како мене.

ЗНАМ дека мечки ќе излезат во Bissell-от. Пази, 12 од 15 години навлаки имав на седиштата.

Еднократен трошок за Karcher Puzzi 8/1 или 10/1 во Солун и никогаш више нема да ти затреба услуга за чистење од никој. Ни за дома ни за кола.

8/1 излагаше и испод 400 еу едно време (со поврат на данок).



Sent from my iPhone using Tapatalk

Голем сезнајко. Алал вера.

Неколку поенти ќе ти издвојам, земи ги во предвид ако сакаш, ако не... Whatever.

- 400 евра за машина за хемиско за домашна употреба? Каде ќе ја употребуваш 1-2-3 пати годишно, дали и толку? ОК.
Само за поентата да биде повеќе на место - јас, што професионално го работам тоа, не инвестирав 400 евра во екстрактор, колку да се знае.
- Не е само алатот. Треба и знаење како да се употреби, и што да се употреби, во која ситуација да се употреби. Се кладам дека нема да знаеш Puzzi-то да го искористиш максимално.
- Покрај екстрактор, за квалитетно длабинско чистење ти требаат мал милион други работи (хемии, пумпици, четки, крпи, профи правосмукалка итн.), кои можеби нема да надминат, ама ќе бидат блиску до вредноста на Puzzi-то, што по автоматизам значи дека "400 евра и нема да ти затреба услуга чистење" станува "700-800 евра", така да... Треба да си под лекарства да дадеш таква сума на пари за ствари што ќе ги користиш многу, многу малку. Друг муабет е што нема да знаеш да го максимизираш нивниот ефект, односно да го искористиш целиот потенијал.
- Трпение и "здрава кичма", имаш? Не сум сигурен.

Муабетов - а бе, заболекар, фрлил Х евра во стол. Ќе си врзам конче за забот, и со кваката од вратата сам ќе го извадам.

Јес, свесен сум дека не е ракетна наука хемиското, но и свесен сум дека не секој може да го сработи како што треба.

Ако мислиш пак дека тоа што ти ќе го сработиш само заради тоа што си купил Puzzi, ќе биде квалитетно, се лажеш сам, а пробуваш и другите да ги лажеш. Со метла подобро ќе го сработам од тебе.

Такви како тебе што наместо мф крпа користат стари гаќи за одржување на хигиена во кола, а воедно се и стручњаци за дитејлнг, има пун курац.

Слетај малку со муабетиве, пошто на форумов придонесот околку било што корисно ти е еднакво на 0. Само за ум делење и подбив си тука.

Редовно одржување и чистење.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Екстрактор од 400 евра не ти треба за редовно чистење бе, другар.

Правосмукалка мокро-суво ти е доволно, ама ако знаеше бар нешто...

Отсутен Bravo

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1624
Хемиско чистење
« Одговори #1471 на: 29 Август 2023, 07:19:30 am »
Многу нервозно типче си. Нешто те мачи во животот очигледно.

Јас пишав во тема за хемиско чистење како јас би изиграл. А ти имај си експертиза за чистач.


Puzzi не се користи само за седишта и теписон на кола.


Sent from my iPhone using Tapatalk
« Последно менување: 29 Август 2023, 07:25:59 am Bravo »

Отсутен Diesel

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6104
Одг: Хемиско чистење
« Одговори #1472 на: 29 Август 2023, 07:58:52 am »
ОК.

Отсутен Bravo

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1624
Одг: Хемиско чистење
« Одговори #1473 на: 29 Август 2023, 08:02:19 am »
ok pozz bratuuuuu


Sent from my iPhone using Tapatalk

Отсутен vladic3110

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5361
Одг: Хемиско чистење
« Одговори #1474 на: 29 Август 2023, 09:14:17 am »
@Diesel Дали по чистењето со средство треба да испрскам и со вода и да пребришам со тоа или нема оотреба,  пример имам еден од Грасс разредено концентрат 1:15 прскам на четката од  него, ја влажнам добро и после  ги тријам пластиките со неа, оставам кратко и пребришувам со микрофибер. Доволно е или да прскам со вода после па да пребришам и со неа?

Sent from my Redmi 4X using Tapatalk

Renault Megane 3 1.6 100hp, Authentique
http://forum.carclub.mk/index.php/topic,19609.0.html

Отсутен Diesel

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6104
Одг: Хемиско чистење
« Одговори #1475 на: 29 Август 2023, 10:01:01 am »
Оуверкил ти е. Тоа би го правел вака - прскаш, четкаш, бришеш, па со пумпица дестилирана на крпата, па пак бришеш.

По мое не ти треба, али нема да има штета, секако. Јас така ги плакнам педалите, ама таму има простор, нели, ќе ставам крпа под нив и чао. А на другите пластики, едноставно не можеш да плакнеш, нема сврха.

Инаку, нема подобро површините да се хемиски неутрални по чистење.

А бе, шо ти објаснувам, еве го стручњакот @Bravo над мене, нека објасни. Може со Puzzi-то пластики ќе чисти кога ќе ја купи, под пари ќе остане.

:P
« Последно менување: 29 Август 2023, 10:06:28 am Diesel »

Отсутен vladic3110

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5361
Одг: Хемиско чистење
« Одговори #1476 на: 29 Август 2023, 10:10:01 am »
Хвала пуно.

Sent from my Redmi 4X using Tapatalk

Renault Megane 3 1.6 100hp, Authentique
http://forum.carclub.mk/index.php/topic,19609.0.html

Отсутен Diesel

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6104
Одг: Хемиско чистење
« Одговори #1477 на: 29 Август 2023, 10:12:31 am »
Нема мака, да помогнеме, не само сеир да фаќаме и глупости да пишеме.

Отсутен kire95

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1755
Одг: Хемиско чистење
« Одговори #1478 на: 29 Август 2023, 10:14:19 am »
Ја вчера и влегов со тоа интериор клинерот уште имам од нашиот брат @Diesel со четка па со крпа пребришував па нанесов мафра за пластики ја се зачудив од жолта МФ ми стана кафена што све испадна, а се кладам дека све беше на максимално аматерско да удрев уште една рака со четка чистење којзне што све ке испаднеше, а не се пуши у кола или било што може да замислам кај пушач што све се таложи по стакла пластики.

Него кажете метода добра за чистење стакла само со сретство ми се како на некој места замастени, а соодветни крпи имам за стакло само

Отсутен Bravo

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1624
Одг: Хемиско чистење
« Одговори #1479 на: 29 Август 2023, 10:22:42 am »
Оуверкил ти е. Тоа би го правел вака - прскаш, четкаш, бришеш, па со пумпица дестилирана на крпата, па пак бришеш.

По мое не ти треба, али нема да има штета, секако. Јас така ги плакнам педалите, ама таму има простор, нели, ќе ставам крпа под нив и чао. А на другите пластики, едноставно не можеш да плакнеш, нема сврха.

Инаку, нема подобро површините да се хемиски неутрални по чистење.

А бе, шо ти објаснувам, еве го стручњакот @Bravo над мене, нека објасни. Може со Puzzi-то пластики ќе чисти кога ќе ја купи, под пари ќе остане.

:P
Ќе се договориме за хемиско, сигурен сум дека ќе научам нешто ново пошо имаш искуство.


Puzzi-то е одлична работа и не е само за возила. Во Скопје наплаќаат солени суми за чистење на тапациран мебел итн. Си има логика за мене, не значи дека има и за тебе.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Отсутен Diesel

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6104
Одг: Хемиско чистење
« Одговори #1480 на: 29 Август 2023, 10:26:27 am »
Ја вчера и влегов со тоа интериор клинерот уште имам од нашиот брат @Diesel со четка па со крпа пребришував па нанесов мафра за пластики ја се зачудив од жолта МФ ми стана кафена што све испадна, а се кладам дека све беше на максимално аматерско да удрев уште една рака со четка чистење којзне што све ке испаднеше, а не се пуши у кола или било што може да замислам кај пушач што све се таложи по стакла пластики.

Него кажете метода добра за чистење стакла само со сретство ми се како на некој места замастени, а соодветни крпи имам за стакло само

Кажи му на @nikola_bb - он си мисли дека му е чиста колата.

За џамови... Уф...

Сака трпение. Ако е за во домашни услови, топла вода и сјај за садови измешај во нешто, и со сунѓерче (од меката страна, не од зелената) обезмасти ги прво. Ќе земеш сквиџи едно. Ако е од обичните, сечи го од двете страни, направи го ~10 сантими, ако најдеш помало - топ. Откако ќе запени сјајот, одма со сквиџито и чиста мф крпа. Ако случајно ти остане нешто после сквиџито, во пумпица дестилирана и Сонакс зелената за стакла. Ќе ми се заблагодариш подоцна.

Дисклејмер - ако имаш фолии на стакла, занемари го овој метод.

Ако е за попрофи, Мафра Сплит со мф апликатор, трлаш додека не запени, и натаму исто како претходно, со тоа што оваа метода ти е безбедна за фолии.

Оуверкил ти е. Тоа би го правел вака - прскаш, четкаш, бришеш, па со пумпица дестилирана на крпата, па пак бришеш.

По мое не ти треба, али нема да има штета, секако. Јас така ги плакнам педалите, ама таму има простор, нели, ќе ставам крпа под нив и чао. А на другите пластики, едноставно не можеш да плакнеш, нема сврха.

Инаку, нема подобро површините да се хемиски неутрални по чистење.

А бе, шо ти објаснувам, еве го стручњакот @Bravo над мене, нека објасни. Може со Puzzi-то пластики ќе чисти кога ќе ја купи, под пари ќе остане.

:P
Ќе се договориме за хемиско, сигурен сум дека ќе научам нешто ново пошо имаш искуство.


Puzzi-то е одлична работа и не е само за возила. Во Скопје наплаќаат солени суми за чистење на тапациран мебел итн. Си има логика за мене, не значи дека има и за тебе.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Ова е веќе друг муабет. Во секое време.

Но, муабетот за усисување пред хемиско, мораш да признаеш дека е нонсенс. Која ви беше поентата, што сакаше да се постигне, еве и @Silvester нека појасни...

Отсутен Bravo

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1624
Хемиско чистење
« Одговори #1481 на: 29 Август 2023, 10:36:05 am »
Голем дел од возилата кои се носат на хемиско не се ни усисани. Ако се усисаат ќе бидат барем 50% почисти отколку на сликите before and after. Ваљда е до мрзливост на сопствениците.


Sent from my iPhone using Tapatalk
« Последно менување: 29 Август 2023, 10:49:09 am Bravo »

Отсутен kire95

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1755
Одг: Хемиско чистење
« Одговори #1482 на: 29 Август 2023, 10:44:05 am »
Фала на совет да набавам сонаксот и следна недела да седнам да зарибам убаво, пред смрдеиве надвор

Отсутен kire95

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1755
Одг: Хемиско чистење
« Одговори #1483 на: 29 Август 2023, 10:45:23 am »
Голем дел од возилата кои се носат на хемиско не се ни усисани. Ако се усисаат ќе бидат барем 50% почисти отколку на сликите before and after. Ваљда е до мрзливост.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Кога ке видам чиста канта од хемиско со вода бистра, ке поверувам у тезава, ќе повторам не е све во површинското дубински има многу повеќе губриња

Отсутен Diesel

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6104
Одг: Хемиско чистење
« Одговори #1484 на: 29 Август 2023, 11:19:47 am »
@Bravo

Нема поента муабетот, од повеќе причини.

- Ако редовно се чисти, нема да има потреба од хемиско, нели? Мада, ова не е точно, али општото мнение е тоа. Неисе. Ако не ги мрзело или се малку попедантни, нема да ја донеле колата во тоа стање, нели? Ама, ситуацијата на терен не е таква.
- Зошто би ја усисал колата пред да ја носам на перење / чистење? Тој што ќе чисти, аптекар да не е? Или мислиме дека ќе го спасиме со 10-те минути, или па уште полошо - поевтина ќе биде услугата? Не, нема поента.
- Зошто да не го искористам моментот за себе-промоција? Зошто клиентот би ме спречил да се промовирам, со тоа што ќе усиса 10-минути пред да ми ја донесе колата? Дали ќе имам што друго да сликам? Верувај, има што да се слика. Јас се трудам да сликам што повеќе, ама не е можно да се слика сè.
- Што, на крај краева, ќе се постигне ако сликата биде 50% подобра? Што, не разбирам? Едино, би ми се нанела "штета" на мене, како човек кој го работи тоа. Сум правел хемиско на "чиста" кола? Аха, да. Чиста.

Еве... Што би направил ти во оваа ситуација, за да ја "подобриш" сликата за 50%?



Знаеш колку време се усисува кола пред "хемиското"? Со часови. Се користи профи правосмукалка што има голема моќ на усисување, шрафилици, четки, воздух... Како ќе го очовечиш просторот под седиштата, ако не ги извадиш? Плус, кокретно на сликава погоре, седиштето се вади, па има платформа на која стои седиштето, па и таа се вади. Еве...



Овде пробал сопственикот да ја "подобри" сликата.



Повраќаници, пробал со кујнски бришач да ги собере. Кога се распаднала хартијата, влегла во влакната од теписонот, па дојди да те видам, исчисти после.

Овде... Што ќе подобриш?



Муабетот го разбрав "ај бе, чистат коли, ама и многу на важност си даваат, лесна работа е таа".

Е па, не е. Ни одблиску.