Автор Тема: Хемиско чистење  (Прочитано 288877 пати)

Отсутен dame

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3156
    • https://www.facebook.com/pages/Hemisko-I-Poliranje-Na-Vozila/373554479331896
Одг: Хемиско чистење
« Одговори #1455 на: 21 Август 2023, 12:32:52 pm »
Iskreno edniot karcher rikna od vlaknava pa videte vie sega , plus drugite dve masini se polni so vlakna vo smisol creva filtri .... cetki mf krpi se e so vlakna  no sto e najstrasno koga ke mu kazes cena pqgjaat vo nesvest (dodusa ne vo ovoj slucaj posto lugjeto si bea svesni)

Отсутен Bravo

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1624
Одг: Хемиско чистење
« Одговори #1456 на: 21 Август 2023, 12:56:58 pm »
Забележувам дека сите што прават хемиско (по социјалниве мрежи) ставаат слика од пред чистењето која е стварно премногу валкана и гнасна, но доколку се помини само со појака правосмукалка разликата пред/потоа нема да биди толку страшна.

Т.е. разликата не би била олку драматична ако газдата пред да ја однеси на хемиско, помини на автоматската кај Бушав и потроши 50 денари/10 минути или ја однеси на перална на перење внатре/надвор за 300-400 денари. За ваква состојба со влакна од пес претпоставувам мора и четка да заигра или некој додаток на правосмукалката, но голем процент би се исчистил.


Еве јас конкретно минатата недела си дојдов од одмор и цела кола беше со песок. Доколку така ја однесев на хемиско, разликата пред/потоа ќе беше Wow. Но зедов ги истресив патосниците, поминав со правосмукалка на сите видвливи и достапни места, избришав со средство внатре и сето тоа за 20-30 минути дома :D

Каква МОНУМЕНТАЛНА небулоза е постов...


Зошто?

Отсутен kire95

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1755
Одг: Хемиско чистење
« Одговори #1457 на: 21 Август 2023, 13:19:33 pm »
Колку и да ја чистиш со обична правосмукалка нема да го има истиот ефект како со професионална, хемија вода пареа кога ке заигра и извади канти црнилишта тогаш ке се свати разликата дека не е само во 100 денари да се усшмука, да може површинската прашина ке ја крене но не и длабинската прњавштина... и линкот од титаниум што го споделив за мене е шизик на ризик во овој бизнис или ке дојде некое вакво прљаво до бескрај што ке ти одземе х саати или нешто лесно па ке си надокнадиш разлика, да би работел ја со вакво чудо цената би ја дефинирал од состојбата однапред цени никад не би давал да има некој од што би тргнувало али сепак е работа што одзима доста саати ако сакаш професионално да се заврши

Отсутен Diesel

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6104
Одг: Хемиско чистење
« Одговори #1458 на: 21 Август 2023, 13:37:45 pm »
Забележувам дека сите што прават хемиско (по социјалниве мрежи) ставаат слика од пред чистењето која е стварно премногу валкана и гнасна, но доколку се помини само со појака правосмукалка разликата пред/потоа нема да биди толку страшна.

Т.е. разликата не би била олку драматична ако газдата пред да ја однеси на хемиско, помини на автоматската кај Бушав и потроши 50 денари/10 минути или ја однеси на перална на перење внатре/надвор за 300-400 денари. За ваква состојба со влакна од пес претпоставувам мора и четка да заигра или некој додаток на правосмукалката, но голем процент би се исчистил.


Еве јас конкретно минатата недела си дојдов од одмор и цела кола беше со песок. Доколку така ја однесев на хемиско, разликата пред/потоа ќе беше Wow. Но зедов ги истресив патосниците, поминав со правосмукалка на сите видвливи и достапни места, избришав со средство внатре и сето тоа за 20-30 минути дома :D

Каква МОНУМЕНТАЛНА небулоза е постов...


Зошто?

Најверојатно нема да го удостојам прашањето со одговор.

Исто глупо е колку и постот на кој се однесува.

Отсутен Astraion

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 660
  • Pixel Perfect.
Одг: Хемиско чистење
« Одговори #1459 на: 21 Август 2023, 15:32:50 pm »
Iskreno edniot karcher rikna od vlaknava pa videte vie sega , plus drugite dve masini se polni so vlakna vo smisol creva filtri .... cetki mf krpi se e so vlakna  no sto e najstrasno koga ke mu kazes cena pqgjaat vo nesvest (dodusa ne vo ovoj slucaj posto lugjeto si bea svesni)
Прашај паталец.. имам куче со долги влакна веќе 8 години и гледам најбрзо да му ги тргнам влакната кога ќе почне да менува крзно.. исто и од тепих.
Влакна не се смукаат, а најлесно излегуваат со:
https://mypetshop.mk/shop/chetka-za-milenitsi-0640-padovan/
https://mypetshop.mk/shop/pet-zom-chetka-za-domashni-milenitsi/

Исто ефективни се и овие за стакла што се, оти имаат гума на крајот а гумата најдобро влече влакна:

Отсутен dame

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3156
    • https://www.facebook.com/pages/Hemisko-I-Poliranje-Na-Vozila/373554479331896
Одг: Хемиско чистење
« Одговори #1460 на: 21 Август 2023, 16:25:44 pm »
@Astraion istive so Corsava imaat i druga kola pa ke te viknam da probas 🤣🤣🤣🤣

Отсутен dame

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3156
    • https://www.facebook.com/pages/Hemisko-I-Poliranje-Na-Vozila/373554479331896
Одг: Хемиско чистење
« Одговори #1461 на: 21 Август 2023, 21:13:27 pm »
Но во секој случај секоја кола не е иста во смисол теписон матерјали ...некои полесно се чистат некои тешко

Отсутен Astraion

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 660
  • Pixel Perfect.
Одг: Хемиско чистење
« Одговори #1462 на: 21 Август 2023, 21:32:41 pm »
Пробав да ти помогнам со мои секојдневни алатки, а ако сакаш да си платиш подебело бујрум:
https://www.lillybrush.com/collections/car-detailing


Отсутен dame

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3156
    • https://www.facebook.com/pages/Hemisko-I-Poliranje-Na-Vozila/373554479331896
Одг: Хемиско чистење
« Одговори #1463 на: 21 Август 2023, 21:53:05 pm »
@Astraion znam drugar se nasaliv malku ne ja biva so taa alatka sum probal veruvaj  jas imam cetki od kaj @Dejan Gj  i sum prezadovolen plus imam uste nekoja  a ovaa sto si mi ja pustil bi ja kupil bidejki ja falat  no ja nema vo nasava okolija

Отсутен Bravo

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1624
Одг: Хемиско чистење
« Одговори #1464 на: 28 Август 2023, 19:58:56 pm »
Забележувам дека сите што прават хемиско (по социјалниве мрежи) ставаат слика од пред чистењето која е стварно премногу валкана и гнасна, но доколку се помини само со појака правосмукалка разликата пред/потоа нема да биди толку страшна.

Т.е. разликата не би била олку драматична ако газдата пред да ја однеси на хемиско, помини на автоматската кај Бушав и потроши 50 денари/10 минути или ја однеси на перална на перење внатре/надвор за 300-400 денари. За ваква состојба со влакна од пес претпоставувам мора и четка да заигра или некој додаток на правосмукалката, но голем процент би се исчистил.


Еве јас конкретно минатата недела си дојдов од одмор и цела кола беше со песок. Доколку така ја однесев на хемиско, разликата пред/потоа ќе беше Wow. Но зедов ги истресив патосниците, поминав со правосмукалка на сите видвливи и достапни места, избришав со средство внатре и сето тоа за 20-30 минути дома :D

Каква МОНУМЕНТАЛНА небулоза е постов...


Зошто?

Најверојатно нема да го удостојам прашањето со одговор.

Исто глупо е колку и постот на кој се однесува.


Знам дека си чистач, па затоа те прашав.

Состојбите на сликите кои ги постираат за before and after, може да се подобрат за барем 50% со 10 минути и правосмукалка.
« Последно менување: 28 Август 2023, 20:05:30 pm Bravo »

Отсутен Diesel

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6104
Одг: Хемиско чистење
« Одговори #1465 на: 28 Август 2023, 20:25:55 pm »
Добро, ме научивте нешто ново.

Од сега, ќе подзачистам, па ќе сликам. Или, ќе ги терам луѓево пред да ми носат кола, да ја подзачистат 10 минути со правосмукалка.

Глупости.

Отсутен n1kola

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6728
  • French diamond
Одг: Хемиско чистење
« Одговори #1466 на: 28 Август 2023, 22:49:03 pm »
И јас сметам дека не вреди да се плати хемиско за кола која е редовно чистена најнормално, како и секое лично возило. Затоа и досега не сум ни направил  :D

Отсутен Bravo

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1624
Хемиско чистење
« Одговори #1467 на: 28 Август 2023, 22:55:40 pm »
Еднократен трошок за Karcher Puzzi 8/1 или 10/1 во Солун и никогаш више нема да ти затреба услуга за чистење од никој. Ни за дома ни за кола.

8/1 излагаше и испод 400 еу едно време (со поврат на данок).



Sent from my iPhone using Tapatalk

Отсутен зоки-златен

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7004
  • хаУс мајстор
Одг: Хемиско чистење
« Одговори #1468 на: 28 Август 2023, 23:06:00 pm »
Зависи, јас еднаш влегов во кола хемиско да правам, и реков никогаш повеќе. Ќе си платам колку треба, само да не го повторам тоа мачење.

Отсутен Bravo

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1624
Одг: Хемиско чистење
« Одговори #1469 на: 28 Август 2023, 23:18:58 pm »
Редовно одржување и чистење.


Sent from my iPhone using Tapatalk