Автор Тема: Alfa Romeo vs Everything Else!  (Прочитано 1192723 пати)

Отсутен vladimir_1

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1012
Одг: Alfa Romeo vs Everything Else!
« Одговори #11790 на: 15 Септември 2023, 10:02:46 am »
Aлфиве повеќе коштаат по километар за одржување него ли за гориво.
Gleas ne sme znaele za ova nie so gi vozime


Sent from my iPhone using Tapatalk

Отсутен n1kola

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 6557
 • French diamond
Одг: Alfa Romeo vs Everything Else!
« Одговори #11791 на: 15 Септември 2023, 12:04:08 pm »
1.5 TSI со 40К поминати, после 15 000 му светнува за масло да дополни, 1 литро масло го троши, нова кола. Јас имам 4 литри вишок, што ми остануваат при промена, ако му треба на некој Волксвагенџија за дотур, му ги поклонувам   :)
И Реното со 250К не троши толку.

Отсутен Carpathian Lord

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 13606
Одг: Alfa Romeo vs Everything Else!
« Одговори #11792 на: 15 Септември 2023, 15:56:48 pm »
Извор: Trust me bro! ;D

Отсутен n1kola

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 6557
 • French diamond
Одг: Alfa Romeo vs Everything Else!
« Одговори #11793 на: 15 Септември 2023, 16:41:29 pm »
Битолчанец е дечкото што го има VW T-Roc 2021 година, 1.5 тси 150.  Лично го видов маслото в багаж, што си го имаше земено за дотур. 
Не дека е нешто лошо, ама на нова кола по некое непишано правило, нема што да отвораш хауба, не па масло да дотураш, ама "Фауве" не мисли така  ;D

3 Up - а со некои 40К км, на ниедна не ладеше климата.

Голф 5 се дотркала до Германија, го вратија назад на шлеп, изгоре компјутерот сам од себе.

Ама не Алфа се светлосни години поназад,okey.

Отсутен Bravo

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1533
Одг: Alfa Romeo vs Everything Else!
« Одговори #11794 на: 15 Септември 2023, 16:44:34 pm »
Сите коли се расипуваат.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Отсутен riki_staff

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 5729
Одг: Alfa Romeo vs Everything Else!
« Одговори #11795 на: 16 Септември 2023, 11:35:58 am »
Интересно
Алфа 147 фл 120кс-4233мм
Алфа 147 фл 150кс-4170мм
Вистина или печатна грешка?

Sent from my Redmi Note 8 Pro using Tapatalk


Отсутен Luki Junior

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 4967
 • The Spartan General
Одг: Alfa Romeo vs Everything Else!
« Одговори #11796 на: 16 Септември 2023, 11:53:25 am »
Имаат различни браници напред и назад.
Fehlende Pferde Sterken sind mit Wahnsinn ersetzt.

Отсутен Carpathian Lord

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 13606
Одг: Alfa Romeo vs Everything Else!
« Одговори #11797 на: 16 Септември 2023, 12:32:26 pm »
Печатна грешка. PreFL и FL.

Отсутен osmica8

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 11708
 • Архитект
Одг: Alfa Romeo vs Everything Else!
« Одговори #11798 на: 16 Септември 2023, 20:38:08 pm »
Интересно
Алфа 147 фл 120кс-4233мм
Алфа 147 фл 150кс-4170мм
Вистина или печатна грешка?

Sent from my Redmi Note 8 Pro using TapatalkПечатна грешка

Отсутен Simo - Carrier159

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 43418
 • Il Moderatore
Одг: Alfa Romeo vs Everything Else!
« Одговори #11799 на: 10 Октомври 2023, 20:05:03 pm »

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен fuzzjaw

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 315
 • Alfa Romeo Giulietta 1.4TB
Одг: Alfa Romeo vs Everything Else!
« Одговори #11800 на: 10 Октомври 2023, 20:38:26 pm »
Ме потсети видеово од Френк на ова. Многу интересни муабети, во новава имат многу појќе од старата него шо би приметил на прв поглед.


Отсутен Vladeee

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 2213
Одг: Alfa Romeo vs Everything Else!
« Одговори #11801 на: 11 Октомври 2023, 23:43:16 pm »
И јас гласам за 1.4 T-Jet 120hp, се мислев меѓу 120hp и 155hp ама мојот џеб изгласа за послабиот ради стравовите што ги наброја Симо погоре.

Од атмосферци има неколку верзии, 78 коња, 95 коња, 105 коња.

За жал само 78hp е нормален, не пие масло како 95hp и нема Multiair како 105hp, ама па го руши искуството на колата.

Чисто да потврдиме, за овој 1.4 FIRE 16V MULTIAIR 105HP (EURO 5) (KW77), дали имаи некои одредени мани што треба да се обрне внимание при купување, мултиар тоа беше со оние клапни или ? Thanks алфисти
>>>>><<<<<

Отсутен Simo - Carrier159

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 43418
 • Il Moderatore
Одг: Alfa Romeo vs Everything Else!
« Одговори #11802 на: 12 Октомври 2023, 07:05:23 am »
Мултиер е со варијабилни вентили. На мутлиер моторите, мултиерот е уствари мааната :D Уствари не е маана, предност е, ама ако е менувано уље на време и соодветно.Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен MartinAlfista

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 17298
 • Alfa Romeo Corruption 1.4 Turbo
Одг: Alfa Romeo vs Everything Else!
« Одговори #11803 на: 12 Октомври 2023, 08:01:48 am »
За мене 1.4 105hp MultiAir е мотор/мењач комбинација која ги има сите недостатоци и ниеден бенефит. Јас лично би ја скокнал, и би барал кола со 1.4 и 95 коња.

Ако немаш избор и мораш со MultiAir, осигурај се дека е менувано масло на 10/15 илјади километри претходно. Фиат/Алфа во првите години од производство на овој мотор ставале интервал од 30.000 километри за промена на масло, и тоа е тоа што ги убива MultiAir единиците.

Отсутен Simo - Carrier159

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 43418
 • Il Moderatore
Одг: Alfa Romeo vs Everything Else!
« Одговори #11804 на: 18 Октомври 2023, 20:06:14 pm »

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.