Автор Тема: Притисок и пумпање на гуми  (Прочитано 24251 пати)

Отсутен dame

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3120
    • https://www.facebook.com/pages/Hemisko-I-Poliranje-Na-Vozila/373554479331896
Одг: Притисок и пумпање на гуми
« Одговори #15 на: 10 Април 2013, 21:00:10 pm »
Јас ги пумпам  :D до 8-9 бари...
da ne vozis mercedes  12/13 hahaha

Отсутен MecheTo

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 14006
  • Пудингот на шоферството
Одг: Притисок и пумпање на гуми
« Одговори #16 на: 10 Април 2013, 21:11:08 pm »
Јаче.. :D
God created Turbo Lag to give VTECs a Chance! :D

Отсутен Спенсер

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7290
Одг: Притисок и пумпање на гуми
« Одговори #17 на: 10 Април 2013, 21:17:45 pm »
А колку се па точни компресориве на бензиските ??? +0.2 напред, +0.1 позади ги пумпам јас...

Отсутен Tome-Colt

  • Близок до администрацијата
  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4624
  • Муфљуз
Одг: Притисок и пумпање на гуми
« Одговори #18 на: 10 Април 2013, 21:36:46 pm »
Јас обично пумпам на новава во Влае што ја направија, гледам кај е најтазе компресорот таму да идам :)
„Јас, Филип, кењам по форуми и не треба човек ништо да ми верува. Се што пишав за брзината на возење е куп гомна од коњ.“

Отсутен deanMKD

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1330
Одг: Притисок и пумпање на гуми
« Одговори #19 на: 10 Април 2013, 21:44:52 pm »
Си пишува кај капачето за гориво колку траба да бидат предните и задните гуми напумпани..Нема потреба да си ги пумпам по желба.

Отсутен yarre

  • Bearing Expert
  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1255
  • www.lagermax.mk
    • LAGERMAX
Одг: Притисок и пумпање на гуми
« Одговори #20 на: 15 Април 2013, 00:50:22 am »
Јас ги следам параметрите пропишани од производителот, ни више ни мање.
Кога случајно е више, има драстично различни возни карактеристики особено на автопат.

Присутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43342
  • Il Moderatore
Одг: Притисок и пумпање на гуми
« Одговори #21 на: 15 Април 2013, 00:56:17 am »
Јас ги следам параметрите пропишани од производителот, ни више ни мање.

Да потврдиме!

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен onak

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 16005
  • сељаторе ин ил селандроре!!
    • КАНО еко системи
Одг: Притисок и пумпање на гуми
« Одговори #22 на: 15 Април 2013, 01:05:46 am »
ми ту... +1
www.kano.com.mk
www.parno.com.mk
www.kanosistemi.com.mk
www.evtinogreenje.com.mk
https://www.facebook.com/kano.eko.sistemi
кликни на било кој, нема да утнеш, сите водат на исто место, во исто време

Отсутен Sase_91

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3595
Одг: Притисок и пумпање на гуми
« Одговори #23 на: 15 Април 2013, 01:09:18 am »
Јас ги пумпам гумите на +0,1 од препораките на производителот, барем така го местам компресорот на бензинските. Ова го правам заради тоа што не верувам дека уредите за мерење на притисок на бензинските и вулканизерите се точни и баждарени, па да се анулира  разлика ако таа постои, зошто веројатно ако е расипан ќе покажува помалку. Редовно ја следам потрошеноста на гумите, рамномерноста на трошењето итн.
If everything seems under control, you're not going fast enough.  /  KKBA

Отсутен onak

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 16005
  • сељаторе ин ил селандроре!!
    • КАНО еко системи
Одг: Притисок и пумпање на гуми
« Одговори #24 на: 15 Април 2013, 01:49:32 am »
Јас ги пумпам гумите на +0,1 од препораките на производителот, барем така го местам компресорот на бензинските. Ова го правам заради тоа што не верувам дека уредите за мерење на притисок на бензинските и вулканизерите се точни и баждарени, па да се анулира  разлика ако таа постои, зошто веројатно ако е расипан ќе покажува помалку. Редовно ја следам потрошеноста на гумите, рамномерноста на трошењето итн.

која грешка... ако е расипан или дотрајан точно е дека покажува помалку, а тоа значи дека пумпа повеке одошто покажува... а и ти допумпуваш уште повеке... ке појаснам:


сите мерачи на притисок работат на тој начин што има нешто што задава отпор на притисокот, нај често пружина со некој метал како потенциомер. како старее уредот, така таа пружина ја гуми цврстината, односно се појавува одреден замор на материјалот и тој полесно се витка односно не покажува доволно точно т.е. помалку. апропо контра од километражниците на кој кога ке почне да се поебува километражникот уствари федерчето на истото омекнува и он покажува се повеке и повеке дека возиш брзо а уствари нема врска тоа. уште ако е нешто чкарт за ептен брзо време се сјебува... земете ги на пример заставите.. ја одамна не сум видел некоја застава да покажува точно... возиш 50-60 а ти покажува 90...


затоа.... 150-200 денари е тестер за притисок на гуми... да го имаш во гепек не е на одмет.
www.kano.com.mk
www.parno.com.mk
www.kanosistemi.com.mk
www.evtinogreenje.com.mk
https://www.facebook.com/kano.eko.sistemi
кликни на било кој, нема да утнеш, сите водат на исто место, во исто време

Отсутен Sase_91

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3595
Одг: Притисок и пумпање на гуми
« Одговори #25 на: 15 Април 2013, 02:20:55 am »
Имам и баждарен мерач за притисок на гуми на работа, ќе проверам колку се точно утре. Има доста логика во ова што го кажуваш, иако компресориве на бензинските кај што пумпам се дигитални и релативно нови(макпетрол Ск-Ве новата) сигурно и кај принципот на работа е ист.

Инаку сега барем сигурно не ми се препумпани гумите, одма се сеќава во амортизацијата ако се гумите пренапумпани.
If everything seems under control, you're not going fast enough.  /  KKBA

Отсутен Chlink

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 8517
  • alfa 156 1.8 t.s & alfa 159 2.4 jtdm
Одг: Притисок и пумпање на гуми
« Одговори #26 на: 13 Јуни 2013, 22:26:06 pm »
И јас сум го приметил тоа. Ќе напумпам гуми на некое место што не е ЛО (пошто таму им се обично исправни) и одма проверувамсо мојов мерач што го имам. Кога не се исправни обично покажува помалце него што се напумпани. На едно место пумпав 2.5, ставам да проверам и гледам на 3.0 ги однело.

Треба секој мерач да си има.

Отсутен VLATKO Џентлменот

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6214
Одг: Притисок и пумпање на гуми
« Одговори #27 на: 13 Јуни 2013, 22:44:57 pm »
новата во влае е точна,дома имам два мерачи и двата си ги земав за да ја проверам

Отсутен ficomk

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4029
Одг: Притисок и пумпање на гуми
« Одговори #28 на: 13 Јуни 2013, 23:44:52 pm »
пумпам колку што си пишува на колата,ваљда пресметале и истестирале дека тие вредности се најдобри за во секоја ситуација.иначе пишува и дека кога е товарена колата или е со 5 патници треба да се напумпаат повеќе(за 0.2 бари е кај мене),ама таква ситуација кај мене неможе да има :)

Отсутен freakyniki

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 329
Одг: Притисок и пумпање на гуми
« Одговори #29 на: 14 Јуни 2013, 00:50:48 am »
kolku da gi pumpam 225/45/17 ki na audi a3 od 2000god ? jas gi pumpam 2.4 ama nekako tvrda mi e voznjata
Пеглал не пеглал....пегли време пролази