Автор Тема: Автомобилски Генерални Муабети  (Прочитано 430426 пати)

Отсутен Mase

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 137
Одг: Автомобилски Генерални Муабети
« Одговори #15 на: 27 Февруари 2013, 11:51:52 am »
Читам сте изнапишале за крузевите доста работи. Не реплицирам за моделите произведени пред 2011, можеби се е тоа точно. Но, за сегашниот модел, сите тие работи што ги набројавте, кај мене не ги приметувам.

Веќе 10 месеци секој ден сум во кола, и немам забележано да крцка нешто (освен во летото кога имаше +50 степени по цел ден на сонце), не се познаваат прсти на волан, седиштето и воланот се подесуваат по висина, па мислам дека секој ќе најде удобна положба, нема отсјај на делот каде што е брзинометарот, воопшто не е бучно внатре во кабината, не тропа итн.

Плус дизелот иде а не троши :)

Отсутен Drive-r

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 7477
 • FB Vlecna Suzba Niko-m
Одг: Автомобилски Генерални Муабети
« Одговори #16 на: 27 Февруари 2013, 11:59:50 am »
Lancer и Cruze забрзување исто.
За 1.5 и 1.6 мотор.

Отсутен Deni

 • Photo & Light
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 54756
 • Махер
Одг: Автомобилски Генерални Муабети
« Одговори #17 на: 27 Февруари 2013, 14:34:36 pm »
Крузот вреди со 2.0 163 кс дизелот, зошто се нудеше едно време во стокмена опрема со бандажи за 14.900. Ипак моторот е солиден.

Отсутен Drive-r

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 7477
 • FB Vlecna Suzba Niko-m
Одг: Автомобилски Генерални Муабети
« Одговори #18 на: 27 Февруари 2013, 14:50:35 pm »
Бензинецот 1.8 би бил солиден а дизелот 2.0 со 163кс е одличен.

Отсутен velestrumf

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 20563
Одг: Автомобилски Генерални Муабети
« Одговори #19 на: 27 Февруари 2013, 16:06:32 pm »
Тој мотор е малтене измислен за таа кола... Многу убаво си одговараат.
The numbers thing, the how-fast-can-we-drag-race-a-bunch-of-cars, is the realm of people who think more is better, not better is better. - Matt Hardigree, Jalopnik.

Отсутен DayWalker

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3063
 • Ќебапбрингер!
Одг: Автомобилски Генерални Муабети
« Одговори #20 на: 27 Февруари 2013, 20:11:57 pm »
Крузот е директна конкуренција на лансерот нели. Вожњата поима неам каква е, ама внатре е поубав од лансерот. ( поквалитетен НЕ, ама на изглед дефинитивно 16 миЉарда пати поубав). Надворешно не би го споредил со лансерот, мицуто е агресивен до даске, а ова е некако онака секојдневно, убаво, но секојдневно. Кога ќе го видиш не ти кажува ништо, за разлика од предната муцка на лансерот која си мислиш јаде живи луѓе.

А и зашто да не, цената ако е иста/слична со таа на стар лансер, вреди да се погледне, на крај двете коли се океј, така да субјективно би било кој што би одбрал :)

Отсутен Drive-r

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 7477
 • FB Vlecna Suzba Niko-m
Одг: Автомобилски Генерални Муабети
« Одговори #21 на: 27 Февруари 2013, 22:37:59 pm »
Крузот за разлика од другите го даваат со основна фул опрема ама затоа па намален е квалитетот на пластиките на кожата. Но битна работа има максимална безбедност уште во основно ниво, ама на никој не му е битно тоа.

Што е по битно да е шал таблата гумирана, 2 воздушни перничиња, абс и раткапни?

Отсутен RikiRulz

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 10650
 • *** UNDERCOVER ***
Одг: Автомобилски Генерални Муабети
« Одговори #22 на: 28 Февруари 2013, 01:23:05 am »
Вака се објективно и ствар на вкусови...

Е сеа, јас на пример помегу Лансер и Круз би одбрал Лансер...


Може Крузот внатре е поубаво од Лансерот, ама внатре е килаво нема место... и џабе ти лепота...

Отсутен Cuore Sportivo

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 17675
 • Alfa155 & AlfaGT
Одг: Автомобилски Генерални Муабети
« Одговори #23 на: 28 Февруари 2013, 10:15:36 am »
                   Круз                                                                 Лансер
 

Отсутен Bugar

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 5711
 • Почесен кинез.
Одг: Автомобилски Генерални Муабети
« Одговори #24 на: 28 Февруари 2013, 10:18:40 am »
2.0 VM Dizelot na Cruz ke go nadzivee 1.5 benzinecot na Lancer. Kruzot e podobar od pricina sto ima samo podobar motor (dizelot). Karoseriski prednicata na Lancer mi e poubava. Vnatre sepak Kruzot e nesto pomoderno napraven.

Отсутен velestrumf

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 20563
Одг: Автомобилски Генерални Муабети
« Одговори #25 на: 28 Февруари 2013, 11:02:39 am »
Да го нудеа Лансерот со MIVEC дизел, ќе беше поинтересно. Внатре Крузот помодерно изгледа, а тешко веројатно дека е „помодерно“ направен (што и да значи тоа).
The numbers thing, the how-fast-can-we-drag-race-a-bunch-of-cars, is the realm of people who think more is better, not better is better. - Matt Hardigree, Jalopnik.

Отсутен Deni

 • Photo & Light
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 54756
 • Махер
Одг: Автомобилски Генерални Муабети
« Одговори #26 на: 28 Февруари 2013, 11:24:14 am »
Фино е ова на Куоре. Пректични бројки. Јас само Фронт Шолдер Рум би гледал и према тоа би купил искрено.

Да го нудеа Лансерот со MIVEC дизел, ќе беше поинтересно. Внатре Крузот помодерно изгледа, а тешко веројатно дека е „помодерно“ направен (што и да значи тоа).
Дефинитли. Не за друго оној 2.0 е прескап, фали еден микро дизел 1.8 мивече.

Отсутен osmica8

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 11701
 • Архитект
Одг: Автомобилски Генерални Муабети
« Одговори #27 на: 28 Февруари 2013, 13:00:37 pm »
Да го нудеа Лансерот со MIVEC дизел, ќе беше поинтересно. Внатре Крузот помодерно изгледа, а тешко веројатно дека е „помодерно“ направен (што и да значи тоа).

Го нудат.
Само не кај нас.
http://www.mitsubishi-motors.bg/models/LANCER/technical/

Уставари кај нас во моментов, нема никаков од новиот модел.
Отсутен velestrumf

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 20563
Одг: Автомобилски Генерални Муабети
« Одговори #28 на: 28 Февруари 2013, 13:19:37 pm »
Да го нудеа Лансерот со MIVEC дизел, ќе беше поинтересно. Внатре Крузот помодерно изгледа, а тешко веројатно дека е „помодерно“ направен (што и да значи тоа).

Го нудат.
Само не кај нас.


Е тоа де :)
The numbers thing, the how-fast-can-we-drag-race-a-bunch-of-cars, is the realm of people who think more is better, not better is better. - Matt Hardigree, Jalopnik.

Отсутен Simo - Carrier159

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 43373
 • Il Moderatore
Одг: Автомобилски Генерални Муабети
« Одговори #29 на: 26 Март 2013, 20:16:48 pm »
Rx-8 конвертиран во солиден V6...хммммммммммм....


Edit: Аууу некој ме послушал (донекаде):

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.