Автор Тема: Фарови и осветлување  (Прочитано 344281 пати)

Отсутен Tischläufer

  • Le Diesel
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 33898
  • Таков е животот... јебига
Одг: Фарови и осветлување
« Одговори #15 на: 18 Мај 2011, 15:23:00 pm »
Ваљда мисли магленки.

Нема "ваљда" бе Зеро, веќе доволно добро се познаваме за да знаеме што мисли  :):):)

Да де, ја како старите... место магленки, халогенки :))))
Арно вика С16, ти си џандар *** ти е двор ти е.

Отсутен MarceCvarce

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 8808
Одг: Фарови и осветлување
« Одговори #16 на: 18 Мај 2011, 16:30:52 pm »
Tie NightBraker od Osram neznam dali gi imas so malce plavkasta boja na sijalickata. Jas probav so takvi pregoruvaat mnogu pobrzo od obicna regularna Osram togas pred 2 godini bea 800 denari edna sega neznam.

Присутен zeroSignal

  • FEARLESS LEADER
  • Генерал Прва Класа
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 29156
    • CARclub.mk
Одг: Фарови и осветлување
« Одговори #17 на: 18 Мај 2011, 16:36:20 pm »
Јас на времето ги возев, супер светат, ама траат три месеца.

Отсутен MarceCvarce

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 8808
Одг: Фарови и осветлување
« Одговори #18 на: 18 Мај 2011, 16:51:53 pm »
Tocno 3 meseci :)

Присутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54744
  • Махер
Одг: Фарови и осветлување
« Одговори #19 на: 18 Мај 2011, 16:55:06 pm »
Јас на времето ги возев, супер светат, ама траат три месеца.
Tocno 3 meseci :)
Мене силверстарот на Фиестата - точно 3 месеци.

Отсутен djidji

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10567
Одг: Фарови и осветлување
« Одговори #20 на: 18 Мај 2011, 17:10:05 pm »
Хммм би требало бар 6 месеци... Како и да е, сијалиците се ограничени по бројот на саати. Оваа повеќе свети, а веројатно и повеќе се грее, па затоа и побрзо рикнува. Ватажата треба да е иста, за да биде компатибилна замена. И ја сум у потрага по халогена која дава поголем интензитет на светлина, а трае приближно исто колку стандардната ;)
Вакви се вашите?
http://www.autobulbsdirect.co.uk/H7-Osram-Night-Breaker-90-12v-55w-bulbs-NEW-pair.html
« Последно менување: 18 Мај 2011, 17:42:09 pm djidji »

Присутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54744
  • Махер
Одг: Фарови и осветлување
« Одговори #21 на: 18 Мај 2011, 17:38:53 pm »
Хммм би требало бар 6 месеци... Како и да е, сијалиците се ограничени по бројот на саати. Оваа повеќе свети, а веројатно и повеќе се грее, па затоа и побрзо рикнува. Ватажата треба да е иста, за да биде компатибилна замена. И ја сум у потрага по халогена која дава поголем интензитет на светлина, а трае приближно исто колку стандардната ;)
Вакви се вашите?
http://www.autobulbsdirect.co.uk/H7-Osram-Night-Breaker-90-12v-55w-bulbs-NEW-pair.html
Тие се. Еве со Аце пробавме кај него, па ќе каже импресии - малце да ги прошета по градов.

Отсутен djidji

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10567
Одг: Фарови и осветлување
« Одговори #22 на: 18 Мај 2011, 17:42:26 pm »
Хммм би требало бар 6 месеци... Како и да е, сијалиците се ограничени по бројот на саати. Оваа повеќе свети, а веројатно и повеќе се грее, па затоа и побрзо рикнува. Ватажата треба да е иста, за да биде компатибилна замена. И ја сум у потрага по халогена која дава поголем интензитет на светлина, а трае приближно исто колку стандардната ;)
Вакви се вашите?
http://www.autobulbsdirect.co.uk/H7-Osram-Night-Breaker-90-12v-55w-bulbs-NEW-pair.html
Тие се. Еве со Аце пробавме кај него, па ќе каже импресии - малце да ги прошета по градов.
Мене овие ме бендисуваат ;)
http://www.autobulbsdirect.co.uk/H7-Philips-X-treme-Vision-100-Headlight-Bulbs-pair.html

Отсутен djidji

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10567
Одг: Фарови и осветлување
« Одговори #23 на: 18 Мај 2011, 17:45:21 pm »
Јас на времето ги возев, супер светат, ама траат три месеца.
Tocno 3 meseci :)
Мене силверстарот на Фиестата - точно 3 месеци.
Silverstar не се покажаа ич ...

Присутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54744
  • Махер
Одг: Фарови и осветлување
« Одговори #24 на: 18 Мај 2011, 17:55:42 pm »
Хммм би требало бар 6 месеци... Како и да е, сијалиците се ограничени по бројот на саати. Оваа повеќе свети, а веројатно и повеќе се грее, па затоа и побрзо рикнува. Ватажата треба да е иста, за да биде компатибилна замена. И ја сум у потрага по халогена која дава поголем интензитет на светлина, а трае приближно исто колку стандардната ;)
Вакви се вашите?
http://www.autobulbsdirect.co.uk/H7-Osram-Night-Breaker-90-12v-55w-bulbs-NEW-pair.html
Тие се. Еве со Аце пробавме кај него, па ќе каже импресии - малце да ги прошета по градов.
Мене овие ме бендисуваат ;)
http://www.autobulbsdirect.co.uk/H7-Philips-X-treme-Vision-100-Headlight-Bulbs-pair.html
друго паковање... :D ;D

Отсутен djidji

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10567
Одг: Фарови и осветлување
« Одговори #25 на: 18 Мај 2011, 18:03:38 pm »
Пред некој ден ми цркна сијалицата за средно светло на спаркот (H4 60/55).

За замена купив OSRAM Night Breaker од CArs corner 1120 денари.
Ги пробав и навистина светат многу посилно од фабричките OEM.

Е сега, во истат продавница најдов и светла за магла што ќе пасуваат на Спаркот. Во упатството за Спаркот вели дека треба да се стават 2 х 27w халогенски сијалици а овие во продавницава се 2 х 55w односно дупло одошто пишува во упатството.

Прашањето ми е дали дополнителни 55w потрошувачка на струја (кога би биле вклучени) е значајно зголемување на потрошувачката за Спарк и како би се одразило тоа од аспект на оптеретување на целиот сдистем за снабдување со струја. Да ставам такви или да барам на друго место послаби сијалици?
27W не е стандард, колку знам, сигурно ти се 21 W. Магленките не секогаш се халогени сијалици ...

Отсутен djidji

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10567
Одг: Фарови и осветлување
« Одговори #26 на: 18 Мај 2011, 18:23:15 pm »
Хммм би требало бар 6 месеци... Како и да е, сијалиците се ограничени по бројот на саати. Оваа повеќе свети, а веројатно и повеќе се грее, па затоа и побрзо рикнува. Ватажата треба да е иста, за да биде компатибилна замена. И ја сум у потрага по халогена која дава поголем интензитет на светлина, а трае приближно исто колку стандардната ;)
Вакви се вашите?
http://www.autobulbsdirect.co.uk/H7-Osram-Night-Breaker-90-12v-55w-bulbs-NEW-pair.html
Тие се. Еве со Аце пробавме кај него, па ќе каже импресии - малце да ги прошета по градов.
Мене овие ме бендисуваат ;)
http://www.autobulbsdirect.co.uk/H7-Philips-X-treme-Vision-100-Headlight-Bulbs-pair.html
друго паковање... :D ;D
Па незнам баш, а и скоро дупло се поскапи ;)

Отсутен Sportex

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7889
  • Иштван Беќар Пецарош
    • camouflage.mk
Одг: Фарови и осветлување
« Одговори #27 на: 18 Мај 2011, 19:12:28 pm »
Абе и што стана сега, вакви сијалици, накви сијалици, ваков ксенон, наков ксенон, едни викаат ставаj, други викаат не ставај ќе се заебеш, трети викаат (Дени) кај мене ќе требало да се прави не зна што оти ќе покажувало грешка и сеа ја шо да праам..???..да си ставам ја од оние дома на лустерине што ги ставам штедливине неонки...ем убаво светат ем не горат... ;D

Присутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54744
  • Махер
Одг: Фарови и осветлување
« Одговори #28 на: 18 Мај 2011, 19:17:31 pm »
Абе и што стана сега, вакви сијалици, накви сијалици, ваков ксенон, наков ксенон, едни викаат ставаj, други викаат не ставај ќе се заебеш, трети викаат (Дени) кај мене ќе требало да се прави не зна што оти ќе покажувало грешка и сеа ја шо да праам..???..да си ставам ја од оние дома на лустерине што ги ставам штедливине неонки...ем убаво светат ем не горат... ;D

Ќе покажува грешка ако не стават „декодери“. Не само кај тебе, на сите понови коли е така. Само ХИД, ем имаш проектори вградени. Кој ти рекол да не ставаш!? Баш ме интересира причината.

Отсутен Tischläufer

  • Le Diesel
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 33898
  • Таков е животот... јебига
Одг: Фарови и осветлување
« Одговори #29 на: 18 Мај 2011, 19:29:46 pm »
Tie NightBraker od Osram neznam dali gi imas so malce plavkasta boja na sijalickata. Jas probav so takvi pregoruvaat mnogu pobrzo od obicna regularna Osram togas pred 2 godini bea 800 denari edna sega neznam.
Не, тие со плавкаста нијанса се исто Нигхтбреакер ама друго моделче. Такви ми понудија ама не ме бендисува таква сино-виолетова светлина. И мислам дека беа поскапи окулу 1600 (H4).