Автор Тема: Таблет  (Прочитано 33832 пати)

Отсутен Z128

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 377
 • ? ? ?
Таблет
« на: 27 Декември 2012, 14:05:18 pm »
Сакам да купам таблет, но немам искуство со нив. Би сакал да е 8 инчен, со ХДМИ, УСБ, WiFi, барем 1 ГБ РАМ. Секој со тазе искуство околу таблети нека посочи добри понуди.
Ќе се користи за сурфање, едноставни игри за деца до 5 годишна возраст, чат-пат нешто офис, планиран буџет 5-8.000 денари.

Отсутен Roci

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3786
Одг: Таблет
« Одговори #1 на: 27 Декември 2012, 18:00:26 pm »

Отсутен zeroSignal

 • FEARLESS LEADER
 • Генерал Прва Класа
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 29390
  • CARclub.mk
Одг: Таблет
« Одговори #2 на: 27 Декември 2012, 18:17:55 pm »
Од Андроид таблетите, ги препорачувам моделите на Prestigio. Во Нептун има еден куп модели по различни цени.

http://www.neptun.mk/index.php?route=product/category&path=2_158

Да дополнам - и јас барам Таблет за мене во моментов. Највеќе во глава ми се врти Nexus Seven, ама тој кошта околу 14.000. Секако, опција ми се и поголемите (а богами и поскапи) Asus Transformer или такво нешто, или евентуално iPad, ама тоа се веќе сериозни пари.
« Последно менување: 27 Декември 2012, 18:33:55 pm zeroSignal »

Отсутен nikola_bb

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 4845
Одг: Таблет
« Одговори #3 на: 28 Декември 2012, 00:44:23 am »
Види во анхоч има за 6-7000 7 инчни со гпс и 1гб рам

Отсутен SaleSk

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 6109
 • 69
Одг: Таблет
« Одговори #4 на: 28 Декември 2012, 01:28:24 am »
Јас пробав неколку таблети...
Ајпад си е ајпад...
Исто ко и ајфон што си е ајфон...
Јас не сум нивен љубител, но да не грешам душа, тоа е тоа...
Dusevno bolniot covek nikogas ne napagja bez pricina.Po toa se razlikuva od normalnite ludje.

Отсутен KaZaN

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3866
 • Шуруп Мајстор
  • Шуруп Мајстор
Одг: Таблет
« Одговори #5 на: 28 Декември 2012, 01:33:54 am »
Јас пробав неколку таблети...
Ајпад си е ајпад...
Исто ко и ајфон што си е ајфон...
Јас не сум нивен љубител, но да не грешам душа, тоа е тоа...

ова го иам слушнато од многу луѓе...

Отсутен Banzai

 • Blitzqueen
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 9999
Одг: Таблет
« Одговори #6 на: 28 Декември 2012, 01:35:53 am »
Овие ефтиниве од 100 евра таблети ми се нелогична опција за купување, особено ако имам добар телефон.

Да купам таблет што е поспор, со полоша слика, со полош оперативен, со полоши и ограничени опции. Мислам дека ќе го фрлам за 3 дена и пак ќе се вратам на мобилен и PC комбинацијата.

Ако имам некој потпросечен телефон, тогаш ми е ок до некаде.

Иначе немам таблет дека не гледам поента да дадам 500-600 или колку и да е евра за ајпад.
За вкусовите не се дискутира, по нив се плука.

Отсутен SaleSk

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 6109
 • 69
Одг: Таблет
« Одговори #7 на: 28 Декември 2012, 01:42:20 am »
Иначе немам таблет дека не гледам поента да дадам 500-600 или колку и да е евра за ајпад.

Ни јас не гледам поента, но....затоа жените гледаат...+ и дете коа ке имаш, ке видиш, односно ке прогледаш се дотогаш што не си видел. :) со еден збор ке ти ги отворат очите :) :) :)

Инаку добар телефон со добар ОС и брз процесор...Нема муабет...Телефонот кој го користам во моментот има ХД дисплеј, има 1,6 интел атом процесор и 1 Г рам :) 80% од ефтините таблети имаат полоши карактеристики од него...А по муабетиве и батеријата ја троши за два три часа...Сега имал поголем дисплеј...Мојот на телефонот е 4.3, на таблетот е 7 инча...
Ама...ама телефонот има милион други опции +...

Ефтин таблет е добра опција и за дете :) да не те замара за телефонот да ти го игра, да не ти се обесува на врат за играчки итн итн.... :)
Dusevno bolniot covek nikogas ne napagja bez pricina.Po toa se razlikuva od normalnite ludje.

Отсутен Бузуки

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 6302
Одг: Таблет
« Одговори #8 на: 28 Декември 2012, 01:43:20 am »
Што телефон имаш ?

Отсутен SaleSk

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 6109
 • 69
Одг: Таблет
« Одговори #9 на: 28 Декември 2012, 01:45:53 am »
ZTE Grand X IN
Dusevno bolniot covek nikogas ne napagja bez pricina.Po toa se razlikuva od normalnite ludje.

Отсутен Banzai

 • Blitzqueen
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 9999
Одг: Таблет
« Одговори #10 на: 28 Декември 2012, 01:46:14 am »
За дете да, супер се овие од 100 евра :)

Иначе јас би користел таблет, ама некако не можам да си ја оправдам цената од 500+ евра. Не е дека мене ми е глупост и нема да му најдам намена, имаат кај мене во друштво и кул гаџет е. Само за 500че сега за сега пре би земал мобилен или лаптоп/десктоп или нешто за колата ;D
За вкусовите не се дискутира, по нив се плука.

Отсутен MarceCvarce

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 8837
Одг: Таблет
« Одговори #11 на: 28 Декември 2012, 01:46:23 am »
Nexus 7 e zver, a cekam nekoj da do ese Nexus 10 da vidam kolku le go prodavaat. Mi se prai merak za tablet vo posledno vreme. Moze i nesto na staro da proveram so ima

Отсутен SaleSk

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 6109
 • 69
Одг: Таблет
« Одговори #12 на: 28 Декември 2012, 01:50:36 am »
За дете да, супер се овие од 100 евра :)

Иначе јас би користел таблет, ама некако не можам да си ја оправдам цената од 500+ евра. Не е дека мене ми е глупост и нема да му најдам намена, имаат кај мене во друштво и кул гаџет е. Само за 500че сега за сега пре би земал мобилен или лаптоп/десктоп или нешто за колата ;D

Верувај ене го дома, единствено го користам за на детено цртани да му пуштам, музика, и да листа слики...Со прстето му е интересно коа мрда му се мрдаат слики...
На брзинка проверуем нешто некој сајт, форум минута две, толку...Скајп ако ме мрзи да палам компјутер..
Нема друга примена...Не ги разбирам луѓено кои даваат по 500 евра...На малиот му е поклон од теткаму Ајпадот, па добро дојде...Инаку и јас не би дал 400 или 500 евра...Прескапо е за играчка...Барем за мене...Пре би ги дал како што рече за лаптоп или нешто конкретно и потребно, одколку за ајпад...
Инаку екранот е перфекција и покрај тоа што е 1024х768....Нема споредба со све друго...Ни со лаптоп...Лаптоп екраните се живо ѓубре...У секое време кој сака може да се увери во тоа...
Dusevno bolniot covek nikogas ne napagja bez pricina.Po toa se razlikuva od normalnite ludje.

Отсутен marjanot

 • Следен од Hammond на Инстаграм.
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 10902
 • 430i
Одг: Re: Одг: Таблет
« Одговори #13 на: 28 Декември 2012, 02:00:12 am »
За дете да, супер се овие од 100 евра :)

Иначе јас би користел таблет, ама некако не можам да си ја оправдам цената од 500+ евра. Не е дека мене ми е глупост и нема да му најдам намена, имаат кај мене во друштво и кул гаџет е. Само за 500че сега за сега пре би земал мобилен или лаптоп/десктоп или нешто за колата ;D
Јас бев скептик кога станува збор за таблет. Али Џонсон мој доби за роденден сега од тие ефтињачките и стварно гледам дека и мене ми треба еден ;D
Али во секој случај би бил 10 инча и помоќен со солиден екран.
Овој за малиов го набутав со Маша и Медвед, боенки, за цртање, животни, енгри брдс и мир у куќа :)

Отсутен Banzai

 • Blitzqueen
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 9999
Одг: Таблет
« Одговори #14 на: 28 Декември 2012, 02:17:22 am »
Не сум јас скептик, само скапа играчка ми е :)
За вкусовите не се дискутира, по нив се плука.