Автор Тема: каде да најдам (ХХХХ) модул или уред  (Прочитано 4086 пати)

Отсутен onak

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 15993
  • сељаторе ин ил селандроре!!
    • КАНО еко системи
каде да најдам (ХХХХ) модул или уред
« на: 22 Март 2016, 19:52:17 pm »
не се сеќавам дали има ваква тема, каде што она (ХХХХ) е некаков уред, или модул што не е баш за аекојдневна употреба... значи збориме за електроники или некакви уреди...


еве јас прв...

постои ли уред што везжично ќе ми пренесе сигнал за компјутерски монитор, некои си 10-тина метри. значи, куќиштето со се сите тракаташки на биро и алтернативен монитор кој ќе ми служи за презентација, и ќе се користи повремено.. аудио сигнал не е задолжителен, но ако го има не дека неѓа да го користаѓ, но не ми е примарно, бидејки офисот ми е озвучен и тоа добро озвучен..

фала инапред...
www.kano.com.mk
www.parno.com.mk
www.kanosistemi.com.mk
www.evtinogreenje.com.mk
https://www.facebook.com/kano.eko.sistemi
кликни на било кој, нема да утнеш, сите водат на исто место, во исто време

Отсутен zeroSignal

  • FEARLESS LEADER
  • Генерал Прва Класа
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 29512
    • CARclub.mk
Одг: каде да најдам (ХХХХ) модул или уред
« Одговори #1 на: 22 Март 2016, 20:03:26 pm »
Сум видел Wireless HDMI трансмитери и ресивери. Дали такво нешто има кај нас, стварно не знам.

Отсутен Tischläufer

  • Le Diesel
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 34045
  • Таков е животот... јебига
Одг: каде да најдам (ХХХХ) модул или уред
« Одговори #2 на: 22 Март 2016, 20:09:05 pm »
Тоа се вика WiDi - Wireless Display.

Понова генерација на квалитетни лаптопи и монитори/Телевизори имаат таква опција.

Отсутен Prof. Greenthumb

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3989
  • MadaFunker
Одг: каде да најдам (ХХХХ) модул или уред
« Одговори #3 на: 22 Март 2016, 20:54:00 pm »
Или ако немаат се докупува, зборам за телевизорите. А од лаптопите ВИДИ имаат само тие со Интел матична, И3,5,7 процесор од втора генерација нагоре и Центрино Вајерлес ( и уште некој освен Центрино беше компатабилен само не ми текнува сеа..)
New blood of old school

Отсутен Luki Junior

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4986
  • The Spartan General
Одг: каде да најдам (ХХХХ) модул или уред
« Одговори #4 на: 22 Март 2016, 22:32:37 pm »
Купи си 30+метри VGA/HDMI кабел, и софтверски го уклучувај кога ти треба. Најевтина и најбрза опција.
Aко веќе имаш два монитора закачени, купи си и еден VGA multiplier/ HDMI Switch multiplier и пушташ по потреба. Поевтино здравје.

Трета опција ти е трансмитер/рисивер. Такво нешто сум користел неколку пати. Функционира.
Околу 200+ долари од америка (најевтината верзија)

http://www.amazon.com/Nyrius-Transmitter-Streaming-Satellite-NPCS549/dp/B009E6R89C
Fehlende Pferde Sterken sind mit Wahnsinn ersetzt.

Отсутен onak

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 15993
  • сељаторе ин ил селандроре!!
    • КАНО еко системи
Одг: каде да најдам (ХХХХ) модул или уред
« Одговори #5 на: 23 Март 2016, 08:56:06 am »
по се изгледа ке идеме на гајтан опција... проблемот е што канцеларијата ја рентам. секое мењање на канцеларија ке треба да купувам друг кабел, а воедно и не сум баш фан на тоа да ми се тегнат гајтани лево десно.. затоа и барав безжична опција... сепак, и овој пат ке идеме на гајтан + свичер... ако нема кај нас нешто такво тоа е тоа... јбг...
www.kano.com.mk
www.parno.com.mk
www.kanosistemi.com.mk
www.evtinogreenje.com.mk
https://www.facebook.com/kano.eko.sistemi
кликни на било кој, нема да утнеш, сите водат на исто место, во исто време

Отсутен Carpathian Lord

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 13714
Одг: каде да најдам (ХХХХ) модул или уред
« Одговори #6 на: 23 Март 2016, 09:51:00 am »
Јас на работа го праев ова. Гајтанче HDMI си го местиш PC/лаптопот на Dual screen. На еден екран си работиш тоа што треба на другиот ти оди да речеме PowerPoint презентација. Ни свичови ни мичови.

Отсутен Luki Junior

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4986
  • The Spartan General
Одг: каде да најдам (ХХХХ) модул или уред
« Одговори #7 на: 23 Март 2016, 14:05:37 pm »
Јас на работа го праев ова. Гајтанче HDMI си го местиш PC/лаптопот на Dual screen. На еден екран си работиш тоа што треба на другиот ти оди да речеме PowerPoint презентација. Ни свичови ни мичови.

Зборувам за опција switch/multiplier ако веќе имаш два монитори закачени, а треба и трет да закачиш, кој треба да има иста слика како вториот. Тогаш мораш или да имаш графичка карта која има три+ излези (вга/хдми/ДВИ/тралала) (по можност да е НВИДИА и вин 8/10 затоа што нВидиа веќе имаат софтвер како да контролираш повеќе монитори, и што да се случува на нив).
Другата опција е со multiplier/switch кадешто вториот излез на графичката карта е закачен за мултиплиерот, а двата монитори се закачени за неа. Реално компјутерот ќе го осеќа како еден монитор.
Fehlende Pferde Sterken sind mit Wahnsinn ersetzt.

Отсутен AUUU

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7023
Одг: каде да најдам (ХХХХ) модул или уред
« Одговори #8 на: 23 Март 2016, 14:11:45 pm »
А да пазариш еден google chromecast и да го шеруваш екранот на ТВ. Наједноставно. Услов е само да имаш ВИ-ФИ

http://www.howtogeek.com/199565/mirror-anything-from-your-computer-to-your-tv-using-google-chromecast/

Ги има и кај нас мислам дека за 2.800 денари ги продаваше еден дечко.

Отсутен Luki Junior

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4986
  • The Spartan General
Одг: каде да најдам (ХХХХ) модул или уред
« Одговори #9 на: 23 Март 2016, 14:18:25 pm »
Имам тестирано/работено со Chromecast и опциите што му требаат на Онак се сеуште во експериментална фаза.
Со други зборови, како концепт функционира, ама најчесто знае да блокира, да се исклучи, да замрзне, итн.

Fehlende Pferde Sterken sind mit Wahnsinn ersetzt.