Автор Тема: Греење, ладење, климатизација и се останато околу тоа  (Прочитано 1045457 пати)

Отсутен Bicikle

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10382
Одг: Греење, ладење, климатизација и се останато околу тоа
« Одговори #6105 на: 17 Февруари 2024, 23:37:36 pm »
kazi mu koj modeli.

Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54940
  • Махер
Одг: Греење, ладење, климатизација и се останато околу тоа
« Одговори #6106 на: 18 Февруари 2024, 09:01:59 am »
Multisplit ke mu kazat tamu modeli.

Отсутен Bicikle

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10382
Одг: Греење, ладење, климатизација и се останато околу тоа
« Одговори #6107 на: 18 Февруари 2024, 11:41:48 am »
во смисла дали е  подобра на пример 3,5 kw или за 20-30% плус 5-5.5kw... Од денешен аспект би ја зел даикин 5.5kw малу разлика беа, ама демек ќе се гушела хех.
Мада нема да сакаш постојано да ти се вратите отворени, али имат добар удел во греење/ладење на другите соби.

Отсутен Charlie

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 194
Одг: Греење, ладење, климатизација и се останато околу тоа
« Одговори #6108 на: 18 Февруари 2024, 13:53:32 pm »
Во нова градба стан 25кв соба никако 5.5 дури и поефтино да ја даваат


Sent from my iPhone using Tapatalk

Отсутен 35

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 2
Одг: Греење, ладење, климатизација и се останато околу тоа
« Одговори #6109 на: 18 Февруари 2024, 15:33:22 pm »
во смисла дали е  подобра на пример 3,5 kw или за 20-30% плус 5-5.5kw... Од денешен аспект би ја зел даикин 5.5kw малу разлика беа, ама демек ќе се гушела хех.
Мада нема да сакаш постојано да ти се вратите отворени, али имат добар удел во греење/ладење на другите соби.


Да поентата во тоа ми беше, дали 3,5 или појака во дневна ... 2,5 или појака во спална и надворешната колку би требала да биде , дали вкупниот збир или појака

Фала ви

Отсутен Boshe

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5127
  • Пиши лаже
Некој да има ускуство со ова... Кога го чистев котелов, на горниот дел има налепено како смола нешто, внатре во тие дупките.
Не сум приметил досега.. нормално е ова, нешто од пелетот или да ѕвонам на сервисер? :)




Sent from my iPhone using Tapatalk
Remember to keep yourself alive, there is nothing more important than that

Отсутен nikomil1

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 705
Некој да има ускуство со ова... Кога го чистев котелов, на горниот дел има налепено како смола нешто, внатре во тие дупките.
Не сум приметил досега.. нормално е ова, нешто од пелетот или да ѕвонам на сервисер? :)
(Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..)
(Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..)



Sent from my iPhone using Tapatalk

toa e kombinacija mozebi los pelet no sigurno chad +ladna voda koja doveduva do kondenzacija. zatoa zboruvav za trokrak ventil za meshanje. neizbezhno e kondenziranjeto koga na zhezhok plamenik kje dojde ladna voda. na pochetok ne se primetuva no posle toa zema zamav. zatoa e pravilno da ima trokrak ventil za meshanje koj kje ja drzi vodata na minimum 58stepeni (moze i 60) i nema da dozvoli kondenzacija

Отсутен Boshe

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5127
  • Пиши лаже
Лани немав мислам вакво нешто, сега дури се појави. Неполн месец уназад температурата на водата е ставена на 55Ц, бидејќи е доста топло. Претходно стоел на 60/62Ц...


Sent from my iPhone using Tapatalk
Remember to keep yourself alive, there is nothing more important than that

Отсутен Nandor The Relentless

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 8534
  • Малерозен дрводарец
Консултирај експерт за тоа, чичин.

Една работа е ефективноста што се става котелот на повисока температура,
друга работа е онаа фаќен легионела... водата во радијатори да не стои долго време на помала температура.

Ако врие многу кога е вака пролет среде зима, термостатски вентили и глави и намали од тројка на ќец :)
Многу зборува - ништо не кажува.
Ветер од северен правец.
Раскажува детално за комплетно неважни работи.
На кратко, а богами и на Македонски: Никој.

Отсутен vladimir_1

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1064
Некој да има ускуство со ова... Кога го чистев котелов, на горниот дел има налепено како смола нешто, внатре во тие дупките.
Не сум приметил досега.. нормално е ова, нешто од пелетот или да ѕвонам на сервисер? :)
(Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..)
(Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..)



Sent from my iPhone using Tapatalk

toa e kombinacija mozebi los pelet no sigurno chad +ladna voda koja doveduva do kondenzacija. zatoa zboruvav za trokrak ventil za meshanje. neizbezhno e kondenziranjeto koga na zhezhok plamenik kje dojde ladna voda. na pochetok ne se primetuva no posle toa zema zamav. zatoa e pravilno da ima trokrak ventil za meshanje koj kje ja drzi vodata na minimum 58stepeni (moze i 60) i nema da dozvoli kondenzacija
Кај се монтира тој трокрак вентил која му е точно улогата и на мин на колку степени отвора ? Ваљда мислесе нешто и овие ко ги праеле печките за да спречат кондензација кај мене мин тем на водата е 55 степени на пониска не можи да се намести да работи.

Отсутен nikomil1

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 705
Некој да има ускуство со ова... Кога го чистев котелов, на горниот дел има налепено како смола нешто, внатре во тие дупките.
Не сум приметил досега.. нормално е ова, нешто од пелетот или да ѕвонам на сервисер? :)
(Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..)
(Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..)



Sent from my iPhone using Tapatalk

toa e kombinacija mozebi los pelet no sigurno chad +ladna voda koja doveduva do kondenzacija. zatoa zboruvav za trokrak ventil za meshanje. neizbezhno e kondenziranjeto koga na zhezhok plamenik kje dojde ladna voda. na pochetok ne se primetuva no posle toa zema zamav. zatoa e pravilno da ima trokrak ventil za meshanje koj kje ja drzi vodata na minimum 58stepeni (moze i 60) i nema da dozvoli kondenzacija
Кај се монтира тој трокрак вентил која му е точно улогата и на мин на колку степени отвора ? Ваљда мислесе нешто и овие ко ги праеле печките за да спречат кондензација кај мене мин тем на водата е 55 степени на пониска не можи да се намести да работи.

Nema veza toa shto kaj tebe otvara na 55, toa e druga temperatura... toa e temp. na vodata za da trgne pumpata da pumpa voda vo sistemot. taa voda cim trgne da odi nakaj radijatorite kje izleze topla... i od radijatorite kje ja istisne ladnata voda koja e da receme 20tina stepeni. cim se svrti eden krug vo kotelot koj veke ti e dojden na visoka temperatura, ti ide ladna voda i go ladi kazanot/delot kaj shto se gree vodata vo kotelot. tuka nastanuva problemot. Trokrakiot ventil se montira za da sprechi ladna voda (ovaa shto zemavme primer deka e 20tina stepeni) da dojde vo kotelot. toj zema del od zheshkata voda i na povrat ja mesha so ladnata i drzi vo edna pozicija (zatvoreno prema kotel) se dodeka ne se postigne (primer 60C)


Ni kaj mene ne e montiran i smetam deka e greshka, a kaj nas izbegavaat da gi montiraat oti cenata kje se kazi ushte 100tina evra za ventilot i plus dopolnitelna rabota za monterot.

So trokrakiot ventil osven shto sprechuvash kondenzacija, ja rasteretuvash i pumpata koja ete vikash kaj tebe otvara na 55 najnisko. Shto se sluchuva dodeka raboti sistemot bez trokrak ventil. pochnuva pumpata so rabota, trgnuva vodata na 55C, se vrakja ladna, ja kutka temp pod55, avtomatski ti iskluchuva pumpata se dodeka ne nadminish 55c. posle toa pak se zagreva vodata i pak pochnuva pumpata so rabota.. pak ide ladna voda pak prekinuva... i ova na pochetok e trgni zapri .. trgni zapri se dodeka ne se stabilizira sistemot cela voda da e nad 55C.


eve edno klipche koe gi pojasnuva komponentite vo sistemot koja kaj se montira i za shto sluzhi. https://youtu.be/OS5H0n9CpE8?t=79

dali kje raboti bez trokrak ventil? da kje raboti. dali kje zabelezhish neshto ako ne vnimavash na detali, ne nema da zabelezhish.. dali kje ima kako posledica on/off rabota na pumpata - da . dali kje ima problem so kondenzacija i lepenje na sagji - da

Отсутен st08

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 196
Дечки искуство некој со Midea бојлери? Конкретно се мислам за следниов модел https://setec.mk/index.php?route=product/product&path=10090_10119_10120&product_id=76386&mfp=manufacturers%5B149%5D

Отсутен nikomil1

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 705
Дечки искуство некој со Midea бојлери? Конкретно се мислам за следниов модел https://setec.mk/index.php?route=product/product&path=10090_10119_10120&product_id=76386&mfp=manufacturers%5B149%5D

shto e fintava so bojlerot shto koshta kolku kupatilo?

Отсутен st08

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 196
Дечки искуство некој со Midea бојлери? Конкретно се мислам за следниов модел https://setec.mk/index.php?route=product/product&path=10090_10119_10120&product_id=76386&mfp=manufacturers%5B149%5D

shto e fintava so bojlerot shto koshta kolku kupatilo?
Изработката на казанот и останатите салтанати што ги има како wi fi и такви работи. Ariston пандан модел е 9000 денари поскап...

Отсутен AllMightyMe

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7047
Дечки искуство некој со Midea бојлери? Конкретно се мислам за следниов модел https://setec.mk/index.php?route=product/product&path=10090_10119_10120&product_id=76386&mfp=manufacturers%5B149%5D

1. Естетски е друга димензија за цилиндричните
2. Има 2 резервоари, 2 греачи
3. Може хоризонтално/вертикално
4. ВиФи, Лед....

Негативно е што за сервис плаќате како за 2 бојлери. Јас имам веќе 8 година Аристон Велис, нансекои 2 години го чистам.