Автор Тема: Греење, ладење, климатизација и се останато околу тоа  (Прочитано 963537 пати)

Отсутен nikomil1

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 619
Одг: Греење, ладење, климатизација и се останато околу тоа
« Одговори #5655 на: 16 Декември 2022, 17:33:00 pm »
За околу 15/16 квадрати спална соба, да инсистирам на 2,5 кои нешто ги нема, или да си земам 3,5.

За јаки минуси си имам парно така да нема да биде газена до лимит :D


Испуштив да спомнам дека е за куќа и дека имам веќе 2 клими, но таков е ваљда распоредот на собите/вратите да не влегува од спотер :) доволно топол воздух за да го загрее ќошот од 2 надворешни ѕида на кој сака да се појавува мувла.

Фактички во дилема сум за 3,5 да не испадне предимензионирана за тој простор кој би сакал да го загреан за дополнителен 1 до 2 степена.

Vo najlosh sluchaj mozebi samo pochesto kje ti gasi. Za dnevnata vo DAIKIN mi preporachaa 3.5KW a e 18kvadrati, a za detskata 2KW (taa e 12kvadrati). Ne e nekoja razlika niti vo pari niti vo mokjnost ako ne najdesh 2.5 zemi si 3.5 i brkaj rabota.

Отсутен Leonid

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 844
Одг: Греење, ладење, климатизација и се останато околу тоа
« Одговори #5656 на: 16 Декември 2022, 19:25:10 pm »
Јас сега барав клима, скоро никој нема 2,5, со цена се 500-1000 ден разлика со 3,5 и не им се исплати.
Земав Haier Tide 3.5, многу тивко работи, вози ја у лер т.е. silent mode, и нема да ти смета
Ако можеш да кажеш колку, од каде, и кој монтер, ако си задоволен од него :)
имав поени од телеком,ни искочи 21000. за монтер,ќе ти пишам во порака

Присутен Mikius

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10033
Одг: Греење, ладење, климатизација и се останато околу тоа
« Одговори #5657 на: 16 Декември 2022, 20:49:29 pm »
Јас сега барав клима, скоро никој нема 2,5, со цена се 500-1000 ден разлика со 3,5 и не им се исплати.
Земав Haier Tide 3.5, многу тивко работи, вози ја у лер т.е. silent mode, и нема да ти смета
Ако можеш да кажеш колку, од каде, и кој монтер, ако си задоволен од него :)
имав поени од телеком,ни искочи 21000. за монтер,ќе ти пишам во порака
Хаха, изгледа ти си бил пред неколку дена што го прашував :D  на брзинка фрлив поглед но на прво пребарување не налетав на клими од Телеком, потоа заборавив посериозно да пребарувам.

Отсутен Vwlover

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 562
Одг: Греење, ладење, климатизација и се останато околу тоа
« Одговори #5658 на: 22 Декември 2022, 13:05:46 pm »
US $3.25  30% Off | Door Bottoom Seal Strip Door Draft Stopper Weather Stripping Draft Blocker Insulator Weatherstrip House Acoustic Foam Dustproof
https://a.aliexpress.com/_mLVaPbY

Знае некој кај можам д анајдаѓ вакво во Ск да не чекам од али?

Отсутен Zile

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7578
  • Плинаш!!!
Одг: Греење, ладење, климатизација и се останато околу тоа
« Одговори #5659 на: 22 Декември 2022, 13:29:36 pm »
Можеби вакво ќе ти заврши работа.

Отсутен koce1102

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1483
Одг: Греење, ладење, климатизација и се останато околу тоа
« Одговори #5660 на: 08 Јануари 2023, 17:04:27 pm »
Клабери,
Препорака за навлажнувач ?
Го гледам овој ама не ми е познат бренд
https://setec.mk/index.php?route=product/product&product_id=68893
Beurer Germany
А баш е наменет за површина која треба да ја навлажнам :)

 попознатите марки се за мали површини- соба.

 Како опција (последна) би можело да се земе и ова
https://www.neptun.mk/categories/PROCISTUVACI/PHILIPS-AC-2729--50
Philips- прочистувач и навлажнувач.
Но сигурно ќе треба да се купуваат скапи филтри...

Sent from my SM-A525F using Tapatalk


Отсутен nikola997

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 5
Одг: Греење, ладење, климатизација и се останато околу тоа
« Одговори #5661 на: 18 Февруари 2023, 17:54:56 pm »
Здраво , нов сум на форумот,

ми треба мислење за клима за 30м2 или 84м3 попрецизно, се мислам за Gree Fairy Premium 18ka (60,000мкд со монтажа), во салонот ми рекоа дека и Gree Charmo Premium 18ка (42.000мкд со монтажа) ќе врше работа за таа квадратура, нов модел, дали има некој друг искуство со друга клима за таа квадратура ? Некоја препорака ? Мислење ?

Фала Ви.

Присутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54664
  • Махер
Одг: Греење, ладење, климатизација и се останато околу тоа
« Одговори #5662 на: 18 Февруари 2023, 18:02:55 pm »
Имаш тука горе спонзор Аиркон за тошиба. И во Енергија имаат Тошиба и Хаиер. Имаш Мицубиши во енергосистем.
Тоа е доста мала квадратура за 18ка клима, толку ли е просторот утепан од господа?
Од кинези само Хаиер Тундра 18ка би гледал лично или Вивакс Аери 18ка ако можеш да ја земеш за ичпари или со огромен попуст.

Грее не е за кај тебе, ни за тој простор, ни за тие пари. Тебе ти треба клима со ниска модулација како што е Daikin FTXF50 која ја има во IcSGroup на пример или Тошиба shorai edge 16 нешто така од фирмите погоре. Тошибите и во телеком ги имаа, да ти оди на сметка ратата.

Отсутен nikola997

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 5
Одг: Греење, ладење, климатизација и се останато околу тоа
« Одговори #5663 на: 18 Февруари 2023, 18:22:19 pm »
Ги гледам тие модели но се 70,000мкд без монтажа , терам нешто од до 55,000-60,000мкд макс, знам дека јапонците се подобри од муабети што сум слушал но и се поскапи, мислам дека за таа квадратура може да поминам нешто поефтино сепак,

имам пријетели што се задоволни од Gree исто така и од Hisense (едина маана што прави често дефрост , 45мин), за Haier Tundra немам некој близок да сподели искуства па затоа прашав тука.

Присутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54664
  • Махер

Отсутен Leonid

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 844
Одг: Греење, ладење, климатизација и се останато околу тоа
« Одговори #5665 на: 18 Февруари 2023, 21:29:37 pm »
Ги гледам тие модели но се 70,000мкд без монтажа , терам нешто од до 55,000-60,000мкд макс, знам дека јапонците се подобри од муабети што сум слушал но и се поскапи, мислам дека за таа квадратура може да поминам нешто поефтино сепак,

имам пријетели што се задоволни од Gree исто така и од Hisense (едина маана што прави често дефрост , 45мин), за Haier Tundra немам некој близок да сподели искуства па затоа прашав тука.
Гоолема маана е тоа што први често дефрост.
Или јапанац,или буџет клима Хаиер. Хисенсе се ребрендирани Горење,и многу лоши искуства имаат корисници. За Грее не би размислувал,лош производ и лоша корисничка поддршка

Присутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54664
  • Махер
Одг: Греење, ладење, климатизација и се останато околу тоа
« Одговори #5666 на: 18 Февруари 2023, 22:28:34 pm »
Ги гледам тие модели но се 70,000мкд без монтажа , терам нешто од до 55,000-60,000мкд макс, знам дека јапонците се подобри од муабети што сум слушал но и се поскапи, мислам дека за таа квадратура може да поминам нешто поефтино сепак,

имам пријетели што се задоволни од Gree исто така и од Hisense (едина маана што прави често дефрост , 45мин), за Haier Tundra немам некој близок да сподели искуства па затоа прашав тука.
Гоолема маана е тоа што први често дефрост.
Или јапанац,или буџет клима Хаиер. Хисенсе се ребрендирани Горење,и многу лоши искуства имаат корисници. За Грее не би размислувал,лош производ и лоша корисничка поддршка
Hisense се ребрендирани горење?? WTF. А горење пошто не се производител на клими и тие се ребрендирани. Така да ќе да се или Midea или Gree или Galanz, какво Горење...

Отсутен t0m1cA

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3209
Одг: Греење, ладење, климатизација и се останато околу тоа
« Одговори #5667 на: 18 Февруари 2023, 23:55:14 pm »
Vivax AERI+, супер се покажа зимава, топла препорака.

Присутен Dule_

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2892
Одг: Греење, ладење, климатизација и се останато околу тоа
« Одговори #5668 на: 18 Февруари 2023, 23:58:31 pm »
Исто и кај мене, препорака !

Отсутен Zile

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7578
  • Плинаш!!!
Одг: Греење, ладење, климатизација и се останато околу тоа
« Одговори #5669 на: 19 Февруари 2023, 00:38:27 am »
Каде имало зима оваа година?