Автор Тема: Греење, ладење, климатизација и се останато околу тоа  (Прочитано 969501 пати)

Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54743
  • Махер
Одг: Греење, ладење, климатизација и се останато околу тоа
« Одговори #5595 на: 21 Ноември 2022, 09:21:08 am »
Значи концептот за луксузно домување е маркетинг. У реалност е голема заебанција. 

Извинете ако не звучам сериозно, ама Џевахир озбилно се смета за луксузно домување?

Долго време становите се продаваа по цени како во Чаир и Топанско, па никогаш не створив слика дека е нешто луксузно.
Во скопје секој стан е назначен како луксузен. Секој.

Отсутен Dodo

  • Бемвекријачко Пе*ерче
  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2767
Одг: Греење, ладење, климатизација и се останато околу тоа
« Одговори #5596 на: 21 Ноември 2022, 10:21:09 am »
Значи концептот за луксузно домување е маркетинг. У реалност е голема заебанција. 

Извинете ако не звучам сериозно, ама Џевахир озбилно се смета за луксузно домување?

Долго време становите се продаваа по цени како во Чаир и Топанско, па никогаш не створив слика дека е нешто луксузно.

Во конкретниот случај, се сметаат за луксузни заради погледот


Отсутен BraneMKD

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 914
Одг: Греење, ладење, климатизација и се останато околу тоа
« Одговори #5597 на: 21 Ноември 2022, 12:00:13 pm »
Значи концептот за луксузно домување е маркетинг. У реалност е голема заебанција. 

Извинете ако не звучам сериозно, ама Џевахир озбилно се смета за луксузно домување?

Долго време становите се продаваа по цени како во Чаир и Топанско, па никогаш не створив слика дека е нешто луксузно.

Тука направија најголема грешка што подолните станови и тие огромните без тераси ги продаваа многу ефтино по 800е м2 и направија лоша слика за зградиве.
Концептот им беше многу добар и многу се излажаа на тоа, вклучувајки и мене. Едноставно таков концепт не е за Македонија, многу стока народ сме и само гледаме да го заебеме системот.
Сите сакаат луксуз ама само да се каже, кога треба да се платат сметки ги нема. 1500 денари е месечен паркинг, а доле пред зграда блокираат улици и тротоари се скапи коли... Се е тоа елита македонска...

Отсутен Mikius

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10124
Одг: Греење, ладење, климатизација и се останато околу тоа
« Одговори #5598 на: 21 Ноември 2022, 12:50:10 pm »
Луксуз и елита во куќи, радничка класа и стока во станови по згради.

Се додека вака не се подредат работите, ништо е се прави.

Отсутен Astraion

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 622
  • Pixel Perfect.
Одг: Греење, ладење, климатизација и се останато околу тоа
« Одговори #5599 на: 21 Ноември 2022, 14:05:55 pm »
Кој е дистрибутер за Панасоник клими? Барам на Гугл нема..

Отсутен Angel Skopje

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 271
Одг: Греење, ладење, климатизација и се останато околу тоа
« Одговори #5600 на: 21 Ноември 2022, 23:20:05 pm »
Значи концептот за луксузно домување е маркетинг. У реалност е голема заебанција. 

Извинете ако не звучам сериозно, ама Џевахир озбилно се смета за луксузно домување?

Долго време становите се продаваа по цени како во Чаир и Топанско, па никогаш не створив слика дека е нешто луксузно.

Тука направија најголема грешка што подолните станови и тие огромните без тераси ги продаваа многу ефтино по 800е м2 и направија лоша слика за зградиве.
Концептот им беше многу добар и многу се излажаа на тоа, вклучувајки и мене. Едноставно таков концепт не е за Македонија, многу стока народ сме и само гледаме да го заебеме системот.
Сите сакаат луксуз ама само да се каже, кога треба да се платат сметки ги нема. 1500 денари е месечен паркинг, а доле пред зграда блокираат улици и тротоари се скапи коли... Се е тоа елита македонска...
Кај ги праќаш гостите да паркираат во одличниот концепт,кај Настел?

Отсутен BraneMKD

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 914
Одг: Греење, ладење, климатизација и се останато околу тоа
« Одговори #5601 на: 22 Ноември 2022, 11:02:59 am »
Кај ги праќаш гостите да паркираат во одличниот концепт,кај Настел?

Пешки... Инаку се прави трговски и ке има паркинг. Незнам ти од кој дел од Скопје си ама јас кога идам кај пријатели по цело СК нема паркинг пред врата никаде...

Отсутен Angel Skopje

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 271
Одг: Греење, ладење, климатизација и се останато околу тоа
« Одговори #5602 на: 22 Ноември 2022, 17:14:00 pm »
Кај ги праќаш гостите да паркираат во одличниот концепт,кај Настел?

Пешки... Инаку се прави трговски и ке има паркинг. Незнам ти од кој дел од Скопје си ама јас кога идам кај пријатели по цело СК нема паркинг пред врата никаде...
Концептот е солиден реализацијата очајна.
Најјако беше кога од "фасилити"викаа пајак служба.
Доста ми беше 3 цели години да живеам на градилиште со 100 рокови пробиени и детски муабети.
Сега живеам во зграда во која пред се знам за што плаќам, имам пристап од која страна сакам до истата а не тараби и мајстори, имам паркинг без прашина како под зграда така и околу зграда а на 50 метри дополнително општински бесплатен паркинг, и да не набројувам за маркети, лулашки за деца,  паркови ...

Отсутен Mikius

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10124
Одг: Греење, ладење, климатизација и се останато околу тоа
« Одговори #5603 на: 22 Ноември 2022, 18:12:07 pm »
Значи какво ѓаволиште е човекот, немам зборови.

Со невклучена функција follow me, клима подесена на 20, внатрешната единица (таму некаде високо) мери 21, на термометар покажувало 24 :)

После не мувли, не корони, не пневмонии...

Отсутен draganamon

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 573
Одг: Греење, ладење, климатизација и се останато околу тоа
« Одговори #5604 на: 22 Ноември 2022, 18:48:51 pm »
Зборено беше низ темите дека дур плаќаат станарите во Џеваир ќе биде добро, штом почнат да забушааваат тоа ќе стани катастрофа.

Панелките топлат брзо али и трошат многу струја. Плус скоро цело време ќе работат на скапа струја.

Се освестија турциве и последните 2 кули си ги направија секој со посебно греење/ладење и тие немаат проблем. Првите две ке мора да мењаме систем.
Нема друга опција моментално, а мора да се грееме... Среќа станот е на југ па е многу топол и во зима, па ке треба само да се догрева.
Toa ќе речев, согласно големата покриеност од сите страни, како изолација и ваљда трослојни стакла, па уште ако си на југ, греењето лесно ќе го покријат 3-4 панекли со ДОБАР термостат.

Ама кога ќе дојде за ладење...

Уште се преговара, кај и да е ке го мењаме системот и секој ке си стави посебен како во последните две кули. Сега зимава ке мора со панелки да се иде.
Инаку некој има искуство со овој бренд TESY што ги продава нептун или да препорача асален бренд за панелки ?

Здраво,
Јас користам Thermor, конкретно Evidence 2 и сум презадоволен, и ги препорачувам.
Земав од овде во 2015 https://graniterm.com.mk/product/evidence-3-electronic/
Земав Thermor по препорака од пријател кој користи Evidence 1.

За викенд место земав од Нептун Искра (не знам кој модел), голема разлика во мирис, со стилот на Thermor не мириса воопшто, додека Искра-та има мл мирис.
И крцкање, Thermor ското и да не крцка кора загрева и се лади, додека кај искра тоа е далеку по изразито.

Битно да напоменам дека Искра-та е 3 пати поефтина од Thermor-от, така што критиките се оправдани.

Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54743
  • Махер
Одг: Греење, ладење, климатизација и се останато околу тоа
« Одговори #5605 на: 22 Ноември 2022, 18:53:00 pm »
Зборено беше низ темите дека дур плаќаат станарите во Џеваир ќе биде добро, штом почнат да забушааваат тоа ќе стани катастрофа.

Панелките топлат брзо али и трошат многу струја. Плус скоро цело време ќе работат на скапа струја.

Се освестија турциве и последните 2 кули си ги направија секој со посебно греење/ладење и тие немаат проблем. Првите две ке мора да мењаме систем.
Нема друга опција моментално, а мора да се грееме... Среќа станот е на југ па е многу топол и во зима, па ке треба само да се догрева.
Toa ќе речев, согласно големата покриеност од сите страни, како изолација и ваљда трослојни стакла, па уште ако си на југ, греењето лесно ќе го покријат 3-4 панекли со ДОБАР термостат.

Ама кога ќе дојде за ладење...

Уште се преговара, кај и да е ке го мењаме системот и секој ке си стави посебен како во последните две кули. Сега зимава ке мора со панелки да се иде.
Инаку некој има искуство со овој бренд TESY што ги продава нептун или да препорача асален бренд за панелки ?

Здраво,
Јас користам Thermor, конкретно Evidence 2 и сум презадоволен, и ги препорачувам.
Земав од овде во 2015 https://graniterm.com.mk/product/evidence-3-electronic/
Земав Thermor по препорака од пријател кој користи Evidence 1.

За викенд место земав од Нептун Искра (не знам кој модел), голема разлика во мирис, со стилот на Thermor не мириса воопшто, додека Искра-та има мл мирис.
И крцкање, Thermor ското и да не крцка кора загрева и се лади, додека кај искра тоа е далеку по изразито.

Битно да напоменам дека Искра-та е 3 пати поефтина од Thermor-от, така што критиките се оправдани.
Ако е за спална клучно е термостатот да не тропка, да не крцка на секое палење и гасење и да не мириса. Значи за спална е тоа клучно. А за други простории е пожелно.

Ама како човек што пред 20г спиев со панелка со термостат што штрака, трауми имам...

Отсутен BraneMKD

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 914
Одг: Греење, ладење, климатизација и се останато околу тоа
« Одговори #5606 на: 22 Ноември 2022, 20:53:25 pm »
Ама како човек што пред 20г спиев со панелка со термостат што штрака, трауми имам...

Јас имам една од Schneider, ја платив поскапо демек бренд и после некоја година почна целата да штрака, и кога се заграва и кога се лади мислам дека и металот се деформира... Тие се тие трауми. :D

Инаку земав една Rowenta и супер се покажа. После 5 секунди заграва и почнува да дува топло. Едина мана е што е доста поширока и неможе да се монтира на ѕид ама за шетање низ соби периодов врши работа.

https://tehnomarket.com.mk/product/739900/rowenta-co3035f1-konvektor?fbclid=IwAR3X_8TrLO5LSwFfQbiCqeUK3gIX6e0SC48rxHSCtrOAQVhvDLnXsSYxSDg

Отсутен Dule_

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2902
Одг: Греење, ладење, климатизација и се останато околу тоа
« Одговори #5607 на: 23 Ноември 2022, 06:55:59 am »
Имам едмо прашање во врска со клима Vivax aeri+.
Порано кога ќе постигнеше температура се затвораше вратичката, а сега останува отворена и дува ладен воздух. Некој да не има идеја зошто така прави?

Sent from my Mi Note 10 Lite using Tapatalk

Sent from my Mi Note 10 Lite using Tapatalk


Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43372
  • Il Moderatore
Одг: Греење, ладење, климатизација и се останато околу тоа
« Одговори #5608 на: 23 Ноември 2022, 07:02:42 am »
Пробај модовите да не имаат врска. Сега да не ти е на „Ауто“ а претходно да било на „Греење“?

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен Dule_

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2902
Одг: Греење, ладење, климатизација и се останато околу тоа
« Одговори #5609 на: 23 Ноември 2022, 08:01:36 am »
Цело време е на греење. Пробав и со зададена брзина на вентилаторот и на ауто, пак исто прави.

Sent from my Mi Note 10 Lite using Tapatalk