Автор Тема: Греење, ладење, климатизација и се останато околу тоа  (Прочитано 969128 пати)

Отсутен fcwizard

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 183
Drugarcinja ne se razbiram mn vo klimi. Dali ovaa ja biva?
https://www.neptun.mk/categories/INVERTER_SISTEMI/SAMSUNG-AR12TXHQASINEU---AR12TXHQASIXEU

Gledam vo Neptun, a i setec istite klimi/ponudi gi ima, ima Bosch i LG za do 30.000 den. Klimata ke mi bide potrebna za ladenje vo princip. Stanot e so parno.

Dali da zemam vakva Samsung/Lg/Bosch i koja? za budzet do 29.999 ili ima nekoi special limited edition na klimi za nekoj denar poveke?

Fala odnapred na sekoja preporaka

Препорака за Даикин ако бараш квалитетна клима, а од буџет варијантите Vivаx aeri е прилично фалена, можеш и Gree да ѕирнеш ама односот на продавачи/монтери им е катастрофален. Ама шо и да избереш со тој буџет, само за ладење ќе биде ок ;)
https://www.daikin.mk/mk_mk/partneret.html

Отсутен AlexAl1en

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 386
За тие пари земи си Аери и не се замарај. Се наоѓа за 25-26.000 и со монтажа тамн 30.000
Ќе лади и ќе грее кога ќе има потреба во иднина. ;)


Отсутен Inter1

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2821
Nov sum vo biznisov so klimi 😁 i malku predrasudi imam kon Vivax ama eve gi falite.
Ako moze info sto e razlika megju Samsungot shto go postirav i Vivax aeri sto se otprilika slicno i ete nekoj na prethodnata strana postiral Toshiba 38000?

Отсутен AllMightyMe

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6967
Самсунг се зима за мобилен, фрижидер, тв и сл. Клими, не баш.

Отсутен Van

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5227
  • VW Golf MK3 1.9 TDI
Majкин, корејците едноставно не прават клими како јапонците и самсунг/лг зимаат нубови кои не знаат дека за исти пари има јапонски клими. :)

За субвенција е? Зимај Тошиба/Мици и одбери нешто саглам, гледај да искористиш максимум од тие 1000 евра.

Или за што поевтина да биде, а да работи?
Види каде се најевтини тие Тосот, колку што знам треба да се ремаркирани Гри (а поевитни од самите Гри)...

Гри>>Вивакс
И двете се во пониска класа клими, ама Вивакс се полоша вредност за парите (пошто не се произведувач туку дилер, значи уште една рака за маржа зимање). Гри се подобри клими кога се гледа за исти пари... Инаку Гри би одбрал пред јапонец само кога ми треба најмногу сила (за греење) за најмалку пари.

Отсутен Inter1

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2821
Ne e za subvencii.
Mi treba za ladenje vo princip za leto, a za greenje kako rezerva zosto stanot ima beg.
Zosto ne mi e primarno grejno telo gledam do 500eu da e, ama ajde ke razgledam i toshiba i gree.
Na kraj ke odberam firma so najmalku zafrkancii so majstori i so garancii. Gree losh glas gi bie vo toj pogled, barem od citanje na forumi 😁
Inaku si pisav na pocetok, za klimi sum n00b i ovoj pat nemam mn vreme da istrazuvam revjua, net itn...

Отсутен Mikius

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10123
Како да приметив да се вртеше реклама за Инвентор...

15 години ја имам и сум многу задоволен, тивка е внатрешната единица и пластиката не смени боја.
Неколку години подоцна купив ЛГ, побучна е и пожолте.
Потоа купив и една Самсунг, некни гледам почнала полека да менува боја пластиката.

Отсутен Van

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5227
  • VW Golf MK3 1.9 TDI
Ne e za subvencii.
Mi treba za ladenje vo princip za leto, a za greenje kako rezerva zosto stanot ima beg.
Било која клима ќе ти заврши работа за ладење. Инвертор модел е подобро за понеприметно да дува и помалку да смета, но ако ја поставиш правилно (да не дува во луѓе) буквално било што да земеш ќе врши работа.


Цитат
Gree losh glas gi bie vo toj pogled, barem od citanje na forumi 😁
Цитат
Inaku si pisav na pocetok, za klimi sum n00b i ovoj pat nemam mn vreme da istrazuvam revjua, net itn...

Е гледаш ова се две многу контрадикторни работи. Велиш дека си нуб ама „знаеш“ дека Гри се „лоши“?  ::)

Три фамилии сме во поголема семејна куќа, имаме три Гри и две Тошиби (сега и трета Тошиба). Сите си работат добро. Тошибите се поекономични, потивки, повеќе финеси имаат ама и Гри се ОК, посебно за парите.

Гри имаат лош имиџ заради пар забегани ликови на Омлет форумот, па на некои и овде им се пренесуваат фрустрациите со спомнатите ликови. Реално гледано, Гри се најдобар бренд во пониската класа. Други клими имаа понекој добар модел, како Тундра на Хајер, или Хансол (Гри) ремаркираниот Вивакс, ама како бренд Гри е подобар од сите нив. Редовно имаат добри модели.


Но ај да не дрвиме, иди купи било што и ќе ти врши работа за ладење и пригревање наесен додека БЕГ-от не се смилостиви да пушти греење. Не мора да биде инвертер модел, обична ОН-ОФ клима ќе ти заврши работа.

Отсутен Inter1

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2821
Kolku sto gledav denovive inverter se slicno so pari kolku on/off. Inaku tuka imam procitano i na kajgana za gree razni raboti.
Ke gi razgledam i gree definitivno. Gledam eden kup klimi imaat do 500eu. Zasega Bosch i LG gi otpisav. Samsung zasega ke go drzam kako zlatna rezerva. Gree i Vivax prvi opcii.
Daikin i Toshiba razgledav ama nekoi modeli od 38k+ pa mi se nadvor od budzet. Poeftini ne uspeav da najdam. Gledam hyundai reklamira elektrometal ama sumliva rabota mi se

Отсутен Van

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5227
  • VW Golf MK3 1.9 TDI
Муабетот е подобро земи јапонец/кореец он/оф клима, отколку кинез инвертор... Гледано за твојов use case сценарио.

Отсутен Neno

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 2
Ми треба мислење во врска со купување на добар инвертер.  На пазарот ги има премногу, а во кој и салон да прашам, она што тие го имаат на располагање е најдоброто. Значи ми треба за греење на простор од 55 квадрата,  (со солидна изолација, куќа) и тоа за во есенските и пролетни месеци. Да може да достига темп. до 24/25 C. и многу важно да не биде бучна. Пред година ипол купивме Мидеа 5.5, не грее нешто лошо, ама има премногу бучна надв. единица (некој проблем со позиционирањето на компресорот), викавме сервисери многу пати, ама не се корегира, многу е бучна и вибрирањето се пренесува низ просторијата. Буџетот ни е до 55 максимум 60 000 ден., и овој пат сакам да биде сe' како шо треба, без поправки, без грешки, а и не ми се ризикува со непроверени брендови. Разгледував Toshiba Seiya 18ка. Ако некој има искуство или некој предлог...

Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54743
  • Махер
Ми треба мислење во врска со купување на добар инвертер.  На пазарот ги има премногу, а во кој и салон да прашам, она што тие го имаат на располагање е најдоброто. Значи ми треба за греење на простор од 55 квадрата,  (со солидна изолација, куќа) и тоа за во есенските и пролетни месеци. Да може да достига темп. до 24/25 C. и многу важно да не биде бучна. Пред година ипол купивме Мидеа 5.5, не грее нешто лошо, ама има премногу бучна надв. единица (некој проблем со позиционирањето на компресорот), викавме сервисери многу пати, ама не се корегира, многу е бучна и вибрирањето се пренесува низ просторијата. Буџетот ни е до 55 максимум 60 000 ден., и овој пат сакам да биде сe' како шо треба, без поправки, без грешки, а и не ми се ризикува со непроверени брендови. Разгледував Toshiba Seiya 18ка. Ако некој има искуство или некој предлог...
Дали се обидовте со ставање на гумени буфери (не гумици туку буфери) на надворешната единица?

Висока класа на единица треба да се гледа ако се менува а тоа се:
Daikin Ururu Sarara 35 има во ics group
Mitsubishi LN50 има во енергосистем
Panasonic Heatcharge VZ12SKE нема кај нас
Toshiba Super Daisekai 16 има во aircon или energija

Значи оваа класа на клими ти треба или нагоре. Зошто како си тргнал може сиромавиот и 3 прати па плаќа, ако веќе имаш земено, и пак земаш нешто слично ама сепак несоодветно на твоите барања.

Сепак ќе се навратам на добри буфери за почеток, зошто тоа и да менуваш клима секако пак ќе ставиш, нема зијан да се да ги имаш.

Отсутен Neno

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 2
Ми треба мислење во врска со купување на добар инвертер.  На пазарот ги има премногу, а во кој и салон да прашам, она што тие го имаат на располагање е најдоброто. Значи ми треба за греење на простор од 55 квадрата,  (со солидна изолација, куќа) и тоа за во есенските и пролетни месеци. Да може да достига темп. до 24/25 C. и многу важно да не биде бучна. Пред година ипол купивме Мидеа 5.5, не грее нешто лошо, ама има премногу бучна надв. единица (некој проблем со позиционирањето на компресорот), викавме сервисери многу пати, ама не се корегира, многу е бучна и вибрирањето се пренесува низ просторијата. Буџетот ни е до 55 максимум 60 000 ден., и овој пат сакам да биде сe' како шо треба, без поправки, без грешки, а и не ми се ризикува со непроверени брендови. Разгледував Toshiba Seiya 18ка. Ако некој има искуство или некој предлог...
Дали се обидовте со ставање на гумени буфери (не гумици туку буфери) на надворешната единица?

Висока класа на единица треба да се гледа ако се менува а тоа се:
Daikin Ururu Sarara 35 има во ics group
Mitsubishi LN50 има во енергосистем
Panasonic Heatcharge VZ12SKE нема кај нас
Toshiba Super Daisekai 16 има во aircon или energija

Значи оваа класа на клими ти треба или нагоре. Зошто како си тргнал може сиромавиот и 3 прати па плаќа, ако веќе имаш земено, и пак земаш нешто слично ама сепак несоодветно на твоите барања.

Сепак ќе се навратам на добри буфери за почеток, зошто тоа и да менуваш клима секако пак ќе ставиш, нема зијан да се да ги имаш.

Тоа со буфери ќе пробам, ама немам многу надежи. Инаку Daikin Ururu Sarara 35 е премногу надвор од буџетот, над 150 000 ден, гледам толку му е цена. За другите добро ќе разгледам, некаде до 1 000 евра белким ќе најдам нешто.

Отсутен AlexAl1en

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 386
За 30м2 простор без изолација дали ќе е доволно Аери 3.5 или за сигурно да се оди  на 5.5

Овој модел мислам дека е најдобар за парите или пак има нешто друго до 40.000 со монтажа ако е 5.5 или 30.000 ако е 3.5

Се работи за куќа просторот е југоисток и се грејат на дрва ова со климата е план да се користи ноември месец и март и април.

Отсутен Inter1

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2821
Другарчиња, во моментов ова ми е потесен избор, па помагајте :) Сајтов клими ако смета за нешто ќе ги барам климите на гоогле. Инаку климиве ги има на повеќе места, плус минус таа е цената, наједноставно ми беше од  тука копи/пасте на линковите

https://klimi.mk/product/466

https://klimi.mk/product/443

https://klimi.mk/product/118

edit: и оваа https://setec.mk/index.php?route=product/product&path=10169_10170_10172&product_id=73577&mfp=manufacturers%5B98%2C207%5D
« Последно менување: 17 Мај 2021, 13:36:24 pm Inter1 »