Автор Тема: Што е поекономично ДИЗЕЛ или ПЛИН  (Прочитано 11872 пати)

Отсутен Jakove

 • Почетник
 • *
 • Пораки: 6
Одг: Што е поекономично ДИЗЕЛ или ПЛИН
« Одговори #30 на: 03 Ноември 2012, 08:29:48 am »
Ви благодарам на сите за придонесот, инаку од Дизел варијантите што ги разгледувам влегуваат следниве:
Опел Астра (2007)
http://www.pazar3.mk/mk/Listing/Detail/Index/1127631?searchID=6796311&Idx=3
Сеат Кордоба (2006)
http://www.pazar3.mk/mk/Listing/Detail/Index/1051152?searchID=4197340&Idx=2
Шкода Октавија (2006)
http://www.reklama5.mk/Details.aspx?ad=281605
Рено Меган (2009)
http://www.pazar3.mk/mk/Listing/Detail/Index/841472?searchID=6685861&Idx=5
Рено Меган (2005) - увезена пред 2 г.
http://www.pazar3.mk/mk/Listing/Detail/Index/644684

Како што кажав во основа досега сум супер задоволен со возењето на плин, но сакам да купам нешто поголема и понова кола (фамилијата се прошрири :), така да ќе видам... сега правам ужи список и на можни коли на плин па ќе видам. За Октавиите имам слушано добри зборови, па гледам да начекам некоја таква добра варијанта. Во секој случај планирам следниот викенд да купам кола, па ќе видиме. Ви благодарам на сите за придонес...

Присутен Simo - Carrier159

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 43418
 • Il Moderatore
Одг: Што е поекономично ДИЗЕЛ или ПЛИН
« Одговори #31 на: 03 Ноември 2012, 08:55:47 am »
Од мене имаш препорака за Megane GrandTour (Караван) варијанта за фамилијарно возило.

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен ficomk

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 4088
Одг: Што е поекономично ДИЗЕЛ или ПЛИН
« Одговори #32 на: 03 Ноември 2012, 09:04:49 am »
прво,не брзај да купиш кола следниот викенд,него начекај некоја стварно стварно добра.ја би идел на дизел варијатна 1.9 TDI како за фамилијарно ауто,мислам дека е потивок тој мотор при крузање на 120-140 од 1.4 TDI,а и нормално појак е каде каде,па претекнувањето или вадењето од некои незгодни ситуации ќе иде полесно.варијанта со плин ја лично не би разгледувал,зашто имам впечаток дека колата станува порасиплива после уградњата на плин.зборам за некакви ситници и глупости кои ги имаа и некои членови на форумов,па треба доста време додека се отклони бидејќи тие што треба да го поправат тоа не се сигурни(или незнаат) дали е нешто со плинот или со бензинот.

Отсутен Jakove

 • Почетник
 • *
 • Пораки: 6
Одг: Што е поекономично ДИЗЕЛ или ПЛИН
« Одговори #33 на: 03 Ноември 2012, 09:34:55 am »
Од возилата на ПЛИН пак ги разгледувам:
Шкода Октавија (2008)
http://www.pazar3.mk/mk/Listing/Detail/Index/856070?searchID=4679451&Idx=13
Фиат Линеа (2008)
http://www.pazar3.mk/mk/Listing/Detail/Index/1107018?searchID=1164372&Idx=141
Сеат Кордоба (2006)
http://www.reklama5.mk/Details.aspx?ad=548916
Шевролет Круз (2009)
http://www.pazar3.mk/mk/Listing/Detail/Index/1034385?searchID=4679451&Idx=26
Форд Фокус (2006)
http://www.reklama5.mk/Details.aspx?ad=572597

Присутен zeroSignal

 • FEARLESS LEADER
 • Генерал Прва Класа
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 29283
  • CARclub.mk
Одг: Што е поекономично ДИЗЕЛ или ПЛИН
« Одговори #34 на: 03 Ноември 2012, 09:56:28 am »
Од дизелите Меганот или Астрата, од плинашиве Крузот или Фокусот.

Отсутен MecheTo

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 14072
 • Пудингот на шоферството
Одг: Што е поекономично ДИЗЕЛ или ПЛИН
« Одговори #35 на: 03 Ноември 2012, 11:02:52 am »
Ако одиш на варијанта на плин,немој во никој случај да гледаш кола со мотор под 1.8л...Ако земиш 1.4 плус плин,плус 1.5т тешка каросерија има да си пцуес мајката цел живот...
God created Turbo Lag to give VTECs a Chance! :D

Отсутен Bugar

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 5711
 • Почесен кинез.
Одг: Што е поекономично ДИЗЕЛ или ПЛИН
« Одговори #36 на: 03 Ноември 2012, 11:51:24 am »
Олаф и Ханс нема да возат 15 години стари коли, макар и да не постојат норми за загадување, од две причини:1. затоа што стандардот им е висок и нема да си дозволат крнтии да возат, 2. зошто сервис и работна рака им е скапа (пак поради стандардот) па наместо да плаќаат пари за стара кола, истите ќе ги дадат за нова. И доста со тие затуцани муабети. Светот оди напред, ако не можеш да се прилагодиш, барем не ги труј темите тука.

Ај малку олабавете со ОТ муабет.
Бугар, прашањето е јасно и гласно! Кола до 5-6.000 од ПОНОВО годиште. Какви еуро 0, какви бакрачи! Сигурно ќе биде барем Еуро 3.

Simo se slagam. Alj pisle 2007 e sepak podobar izbor benzinec.

Preporaka Sevrolet Kruz !

A najskreno bi sakal da ja vidis razlikata od Olaf i Hans i Ditrih t.e. Skrzavite Germanci i nekoj yankee !

Отсутен Prcot

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3467
Одг: Што е поекономично ДИЗЕЛ или ПЛИН
« Одговори #37 на: 03 Ноември 2012, 14:19:46 pm »
Рено Меган (2009)
http://www.pazar3.mk/mk/Listing/Detail/Index/841472?searchID=6685861&Idx=5
Меганов нема ни „о“ од опрема не па да е фул, ТАКСИ пакет има!. Друже ти препорачуваМ ако гледаш Мегани да гледаш над 2006 година и тоа само дизел за да ги осетиш благодетите на возилото.

Отсутен FiLo

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 6443
Одг: Што е поекономично ДИЗЕЛ или ПЛИН
« Одговори #38 на: 03 Ноември 2012, 14:33:05 pm »
Јас мислам дека дизелот и плинот се тука некаде кога збориме за тоа колку пари треба да одвоиш за да наполниш гориво и да поминеш 100 км да речеме.
И со тоа немој плин на 1.4 пошто не одел, излеа вие не сте возеле коли со по 40 коња. Па јас со опелов да му се пуштам на некој со 1.4 што има мотор, нема да можам ни чадот од ауспух да му го видам. Плус јас сум задоволен и на 1.0 мотор што имам плин, оти во град до 9 литра ми оди и комотно 1.0 мотор ми ги задоволува потребите за низ град, па и за на отворено иако е 1.0, сепак кога ке треба да престигнам, ке се стрпам, 5 мин нема да ми сменат ништо

Отсутен kimi makedonski

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 2553
 • Слобода или смрт
Одг: Што е поекономично ДИЗЕЛ или ПЛИН
« Одговори #39 на: 03 Ноември 2012, 15:18:39 pm »
Јас би одел на варјанта бензин и плин. Сакаш економија ставаш плин, сакаш да го пукаш до лимит ставаш 98 спорт од лук оил. А искрено јас никогаш не би можел да го замислам мојот мотор, кој е ист како фило, на плин. Плин си траже малку посилен мотор каде загубата на снага не би се осетила драстично. Ако го ставеш на слаб мотор нема ништо да заштедеш.

Отсутен FiLo

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 6443
Одг: Што е поекономично ДИЗЕЛ или ПЛИН
« Одговори #40 на: 03 Ноември 2012, 15:33:00 pm »
Е како не се заштедува, 5.5 литри нека троши на отворено пошто 6.5 ми троши плин
5.5 х 83 = 456
6.5 х 40 = 260

Малку е тоа ? Колку ке загубиш на сила ? Ти се тркаш со кадетот додека го возиш ? Јас ти кажувам еве кај мене, забрзувањата на плин и бензин се разликуваат еве да речеме до 3-4 секунди, ти менува тоа нешто ? Јас кадетот на секакви нагорнини, па и товарен со плин го терам, само порано ке сменам во помал пренос и не губи полет и исто тера. На плетвар со 3 возам на бензин, со 3 возам на плин
Се додека плинот со генерално ваква цена, ке возам плин, па и на фико и на спачак. Ако дојде плинот 70 денари, тогаш ке размислам за вракање на бензин
« Последно менување: 03 Ноември 2012, 15:56:34 pm Filomkd »

Отсутен Prof. Greenthumb

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3966
 • MadaFunker
Одг: Што е поекономично ДИЗЕЛ или ПЛИН
« Одговори #41 на: 03 Ноември 2012, 15:55:18 pm »
Е како не се заштедува, 5.5 литри нека троши на отворено пошто 6.5 ми троши плин
5.5 х 83 = 456
6.5 х 40 = 260

Малку е тоа ? Колку ке загубиш на сила ? Ти се тркаш со кадетот додека го возиш ? Јас ти кажувам еве кај мене, забрзувањата на плин и бензин се разликуваат еве да речеме до 3-4 секунди, ти менува тоа нешто ? Јас кадетот на секакви нагорнини, па и товарен со плин го терам.
Се додека плинот со генерално ваква цена, ке возам плин, па и на фико и на спачак. Ако дојде плинот 70 денари, тогаш ке размислам за вракање на бензин

Менуваат 3/4 секунди многу работи...за другото се согласувам, плинот за наши услови е супер.
New blood of old school

Отсутен FiLo

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 6443
Одг: Што е поекономично ДИЗЕЛ или ПЛИН
« Одговори #42 на: 03 Ноември 2012, 15:57:23 pm »
Епа затоа ке си се стрпиш, ја со кадетот не правам испади 10 коли да претицувам

Отсутен nsx-r

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 9217
Одг: Што е поекономично ДИЗЕЛ или ПЛИН
« Одговори #43 на: 03 Ноември 2012, 16:26:18 pm »
менува 3/4 секунди на мотор од 78ма,на новиве добро наштелан плин губи до 10% можеби и помалце ако е попуштен плинот
е сега што добар дел кај нас штедат на плин и им троши 8литри тоа е друг моабет тогаш губи и 50% снага

Отсутен Cuore Sportivo

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 17676
 • Alfa155 & AlfaGT
Одг: Што е поекономично ДИЗЕЛ или ПЛИН
« Одговори #44 на: 03 Ноември 2012, 16:32:56 pm »
На страна на плинот е фактот што за иста сума пари може да купиш доста поново ауто.

Дизелите држат цена, а реално изминат километар кошта скоро исто.

Барај бензинец со професионално инсталиран плин.