Автор Тема: Искуства со услуги и цени по официјалните сервиси  (Прочитано 469624 пати)

Отсутен AllMightyMe

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7038
Одг: Искуства со услуги и цени по официјалните сервиси
« Одговори #660 на: 08 Ноември 2014, 16:04:07 pm »
ОМГ којзнае што е кај мене ...

Отсутен Tischläufer

  • Le Diesel
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 34046
  • Таков е животот... јебига
Одг: Искуства со услуги и цени по официјалните сервиси
« Одговори #661 на: 08 Ноември 2014, 20:46:01 pm »
Додека читав информативно налетав на интересен случај. Ова е се почесто и почесто сценарио. Турбо мотор со директно вбризгување речиси како по правило го има истиот проблем: http://robisonservice.blogspot.com/2013/02/carbon-clogging-and-misfires-in-mini.html

Ова еднаш го прочитав за дизел и бензин мотори со директно вбризгување ама сум го изумил.

Отсутен Drive-r

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7476
  • FB Vlecna Suzba Niko-m
Одг: Искуства со услуги и цени по официјалните сервиси
« Одговори #662 на: 11 Ноември 2014, 21:09:57 pm »
Купено од киа:

Масло Shell helix ultra 5w-40, од 4l со најнови адитиви SN 2600ден.
Филтер за масло оргинал прва класа 400ден.

Ставилизатор преден оргинал нов тип редизајн 1200 т.е. 900ден.


Задоволен од услугата, сервисот работи до 16ч. а се договорив со дечкото да ми се остават работите во продажен салон за возила бидејќи ќе закаснам додека дојдам од работа.

Проверив сега дали стабилизаторот е редизајн како поквалитетен и поскап, добро е не ме измамиле, браво за чесната работа.

U5YFF24229L131224
http://ceedonline.info/Articles/View/KFR10-21-V071-ED

Отсутен Power to the people

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6287
  • Медалист, Олимпијада за Сарказам Перу '98
Одг: Искуства со услуги и цени по официјалните сервиси
« Одговори #663 на: 13 Ноември 2014, 20:12:18 pm »
Денес од РедАуто Битола земена колата со сменето тоа што го гледате.
Дечкото забележал и црн чад на палење, додека стоеше ден два дури да му дојди редот за операција,
и ми препорача Wurth од макпетрол за чистење на дизните, па сабота идам скопје, со полн резервоар, па ќе видиме.

Јас задоволен од услугата, услужливоста и гаранцијата што ја добивам.
И цените ми се во ред бидејќи можам да си ги дозволам.


Отсутен Filip_90

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1839
  • VW Golf 5 1.9 TDI
Одг: Искуства со услуги и цени по официјалните сервиси
« Одговори #664 на: 15 Јануари 2015, 17:40:49 pm »
http://www.ebay.co.uk/itm/Genuine-VW-MK5-Golf-1-9-TDI-Turbo-Boost-Pipe-AUDI-A3-BKC-BXE-1T0-145-790-B-/231359178293?pt=UK_CarsParts_Vehicles_CarParts_SM&hash=item35de14e635

Делов во Порше е 15 000 ден, божем од злато е ::)
Инаку тоа е првата цевка после турбото и само таа е со стега прицврстена за цревото (на другите црева си идат заедно со цревото)



Исто како кај ова, и кај мене има дупка на местото каде сто се става осигурувачот, па од таму диши...незнам зашто го продава овој, може заради цревото.
 
« Последно менување: 15 Јануари 2015, 21:52:09 pm Filip_90 »

Отсутен Banzai

  • Blitzqueen
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 9998
Одг: Искуства со услуги и цени по официјалните сервиси
« Одговори #665 на: 27 Јануари 2015, 11:30:43 am »
Едно не баш најдобро искуство со сервисот на Порше Македонија.

Прво и основно, не знам како може обратно да наместат брисачи на Q7??? И нормално на пат надвор од државава, брисачите се заглавија и се скршија, па ебавај се и купувај нови. Среќа коректни косоварите, рандом лик застанал, отишол купил нови брисачи, ги донел и монтирал и не побарал пари ни за брисачите ни за услугата, односно не сакал да прими.

Втора работа, не знаат еден дефект да оправат на истото возило. Возилото се случува рандом да не сака да упали, се празни акумулаторот. Четкици средувале, нешто правеле ама џабе. Пак колата остана без струја, секако во странство. Па локал мајстор ја среди и сеа нема гајле.

Колата иначе е од прв ден одржувана во Порше.
За вкусовите не се дискутира, по нив се плука.

Отсутен cuoresportivo159

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4194
Одг: Искуства со услуги и цени по официјалните сервиси
« Одговори #666 на: 27 Јануари 2015, 11:58:01 am »
Ај да споделам и јас нешто. Последниов сервис во Аутомобиле ме кошташе рамно 12000.
Уље 5-30,филтри за уље,нафта,воздух,клима,провверка на ДПФ.
Alfa Romeo 166 is one of only three cars that have "that special thing" !!! 
-J.Clarkson

Отсутен koce1102

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1484
Одг: Искуства со услуги и цени по официјалните сервиси
« Одговори #667 на: 27 Јануари 2015, 12:09:01 pm »
Едно не баш најдобро искуство со сервисот на Порше Македонија.

Прво и основно, не знам како може обратно да наместат брисачи на Q7??? И нормално на пат надвор од државава, брисачите се заглавија и се скршија, па ебавај се и купувај нови. Среќа коректни косоварите, рандом лик застанал, отишол купил нови брисачи, ги донел и монтирал и не побарал пари ни за брисачите ни за услугата, односно не сакал да прими.

Втора работа, не знаат еден дефект да оправат на истото возило. Возилото се случува рандом да не сака да упали, се празни акумулаторот. Четкици средувале, нешто правеле ама џабе. Пак колата остана без струја, секако во странство. Па локал мајстор ја среди и сеа нема гајле.

Колата иначе е од прв ден одржувана во Порше.
Искуство и од мене во Порше :
Кога го носев аудито на сервис , му кажав да проверат што е проблемот- некогаш имаше вибрации додека колата работеше во место или пак додека се возеше помеѓу 20-40км .
И тие неможеа да откријат што е проблемот / или не сакаа.

Отсутен RedEco

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4631
  • Passat B8
Одг: Искуства со услуги и цени по официјалн&#
« Одговори #668 на: 27 Јануари 2015, 12:48:48 pm »
oficijalnive servisi ne im plakaat na dobrite majstori i tie si zamnuvaat, zemaat nekoj (neciji) deca si igraat igracki... Ne e dovolno samo dasi oficijalen servis , treba da imas i kvalitet.
Ko bev vo sabotata vo Skopje skoda servisot ne rabotese, dezuren ovoj karsi na VW... Maliot vika nemozam da procitam preku klucot istorija na voziloto, ke dojdes v ponedelnik. Mu velam utre zaminuvam, stoda ti prajam vika...
Slednoto idenje ke se objasnam so odgovornio na kopiljot sto da se pravi :D ...
sfe e do sistemot, i pozicijata na popametnite vo nego.

Отсутен AllMightyMe

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7038
Одг: Искуства со услуги и цени по официјалните сервиси
« Одговори #669 на: 27 Јануари 2015, 13:20:33 pm »
Нека се пожалат 10 души со пример и доказе во Централа па да видам дали ќе им е сеедно

Отсутен Sase_91

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3774
Одг: Искуства со услуги и цени по официјалните сервиси
« Одговори #670 на: 27 Јануари 2015, 17:04:58 pm »
Јас се иам пожалено во Порше Австрија и проблемот се реши. Да се жали барем секој 3 човек што има проблем сигурен сум дека ќе биде се многу подобро но тоа е... Сепак многу луѓе даваат пари за нова кола само за да го одбегнат искуството со мајстори па и ги сфаќам зошто нејќат да се замараат со пријавувања и слично. Имаат многу работа Порше а немаат конкуренција па во глобала гајле им е, а не треба да е така. Инаку Банза треба да отиде газдата на Q7-цата и одглава да им ги мавне бришачите во сервисот, копуци глупи.
If everything seems under control, you're not going fast enough.  /  KKBA

Отсутен Cuore Sportivo

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 17675
  • Alfa155 & AlfaGT
Одг: Искуства со услуги и цени по официјалните сервиси
« Одговори #671 на: 27 Јануари 2015, 17:52:47 pm »
Ај да споделам и јас нешто. Последниов сервис во Аутомобиле ме кошташе рамно 12000.
Уље 5-30,филтри за уље,нафта,воздух,клима,провверка на ДПФ.


Па па па ....

Отсутен karajann

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 375
Одг: Искуства со услуги и цени по официјалните сервиси
« Одговори #672 на: 28 Јануари 2015, 00:30:34 am »
Ај да споделам и јас нешто. Последниов сервис во Аутомобиле ме кошташе рамно 12000.
Уље 5-30,филтри за уље,нафта,воздух,клима,провверка на ДПФ.
Некако многу ми стои.
Мене за Уље, филтри за уље, полен и воздух ми бараа околу 6500. Ама им реков да сменат само уље и филтер за уље затоа што на колата и беше прв сервис и беше стара околу 8 месеца. За тоа платив околу 3500.

Отсутен Tischläufer

  • Le Diesel
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 34046
  • Таков е животот... јебига
Одг: Искуства со услуги и цени по официјалните сервиси
« Одговори #673 на: 28 Јануари 2015, 00:36:10 am »
Јас се иам пожалено во Порше Австрија и проблемот се реши. Да се жали барем секој 3 човек што има проблем сигурен сум дека ќе биде се многу подобро но тоа е...

Мислиш не знаат во австрија колку не ги бива? Знаат, ретардирани се, ама што да им прават и они. Фолксваген од лента вадат дефектни возила, ги продаваат за пари, знаат дека ќе се случи проблем и дека ќе заглавам некаде во странство на сред автопат ама кур ги боли. Битно профит прават.

Отсутен cuoresportivo159

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4194
Одг: Искуства со услуги и цени по официјалните сервиси
« Одговори #674 на: 28 Јануари 2015, 12:13:32 pm »
Ај да споделам и јас нешто. Последниов сервис во Аутомобиле ме кошташе рамно 12000.
Уље 5-30,филтри за уље,нафта,воздух,клима,провверка на ДПФ.
Некако многу ми стои.
Мене за Уље, филтри за уље, полен и воздух ми бараа околу 6500. Ама им реков да сменат само уље и филтер за уље затоа што на колата и беше прв сервис и беше стара околу 8 месеца. За тоа платив околу 3500.

Шо кола,какво уље... ?
Alfa Romeo 166 is one of only three cars that have "that special thing" !!! 
-J.Clarkson