Автор Тема: Nemyslíš - Zaplatíš - Чешка кампања за совесно возење  (Прочитано 11441 пати)

Отсутен SaleSk

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6101
  • 69
Одг: Nemyslíš - Zaplatíš - Чешка кампања за совесно возење
« Одговори #15 на: 14 Октомври 2012, 10:47:27 am »
Дете вон детско седиште? Море дали има закон за детско седиште ?

Да не драмиме толку. Гладам сеа се расфрламе со Чешка, Енглеска, Немачка....
Дали тие имаа закон за детско седиште во автомобил...Одговорот ке биде ДА...
Дали мислиш дека кај нас секое семејство што има кола може да си дозволи купување на детско седиште од 100 евра? Дали знаеш дека има семејства кои сврзуваат почеток на месецот до 10 или 15-ти, а до 30 живеат на жими макја?
Кога ке се разгледаат сите аспекти, тогаш ке тргнеме да даваме предлози за некакви си европски закони...
Јас можеби и ти можеби ке дадеш 100 евра за седиште, ако не и повеќе, но дали другите ке имаат за такво нешто?
Знаеме ние што е добро...Мислиш јас сакам да возам стара кола, или пак другите што возат југовци, лади и скапани кршеви? Не...Нормално...Но вакви закони треба да се донесуваат врз база на стандардот на населението, а не европски закони и цени во бедна држава...Кој ке го издржи тоа...

Еве ако баш треба такво нешто, нека направи владата проект за секое семејство што има дете до 5 години да му подари седиште за во автомобил, а потоа на пример за година дена да почне да спроведува оваков закон...Тогаш пеки...
Или наместо да дава парична помош од 3500 денари за родено дете, нека дава седиште!
Или пак цените на задолжително седиште да не премине 3000 денари, а не онаму ми ставиле седишта од 25000 денари...Кој ке го купи тоа? Јас сигурно нема, можеби некоја кокона која се вози со џип, па кога ке биде на кафе у трговски со другарките да се пофали дека купила седиште од 25к...Жими мајка...
Dusevno bolniot covek nikogas ne napagja bez pricina.Po toa se razlikuva od normalnite ludje.

Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54920
  • Махер
Одг: Nemyslíš - Zaplatíš - Чешка кампања за совесно возење
« Одговори #16 на: 14 Октомври 2012, 11:10:30 am »
Нека излеат на улица да кажат дека немаат пари за до 15ти! Што седат дома? Уште не научивме од грцине? Или само трај си. Епа трпи си тогаш.

Отсутен Tischläufer

  • Le Diesel
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 34046
  • Таков е животот... јебига
Одг: Nemyslíš - Zaplatíš - Чешка кампања за совесно возење
« Одговори #17 на: 14 Октомври 2012, 11:19:29 am »
Имате ли деца?

Имаме Спортекс. И затоа под седиште носам нунчаки. Кога ќе начекам некој ваков мочко во сообраќај како на видеава да загрозува безбедност на недолжни мајки со деца ќе му ги искршам од глава и ич нема со око да трепнам. Затоа тој мочко треба да ги види видеава и да се згрози, подобро ќе биде така отколку да се згрози кога ќе си се види во огледало откако ќе го начекам.

Отсутен Tome-Colt

  • Близок до администрацијата
  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4619
  • Муфљуз
Одг: Nemyslíš - Zaplatíš - Чешка кампања за совесно возење
« Одговори #18 на: 14 Октомври 2012, 13:10:22 pm »
Колку од вас бараат на задни седишта патниците да стават појас на отворено? После еден пост на Симо јас почнав да им кажувам да се врзат. За низ град некој кога ќе ме види дека ставам појас прашува да ставам и јас, а јас одговарам твое си е колку сам си се сакаш.
„Јас, Филип, кењам по форуми и не треба човек ништо да ми верува. Се што пишав за брзината на возење е куп гомна од коњ.“

Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54920
  • Махер
Одг: Nemyslíš - Zaplatíš - Чешка кампања за совесно возење
« Одговори #19 на: 14 Октомври 2012, 13:12:16 pm »
Јас не барам, зошто мноооогу ретко возам некој на задно седиште - па уште на отворено, никогаш.

А за на совозачко - секогаш!

Отсутен Tischläufer

  • Le Diesel
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 34046
  • Таков е животот... јебига
Одг: Nemyslíš - Zaplatíš - Чешка кампања за совесно возење
« Одговори #20 на: 14 Октомври 2012, 13:12:44 pm »
Обавезно кога сум на отворено барам и совозачот и тие позади да стават, но не ги терам со сила.... освен ако не ми се многу блиски луѓе.

Отсутен Tome-Colt

  • Близок до администрацијата
  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4619
  • Муфљуз
Одг: Nemyslíš - Zaplatíš - Чешка кампања за совесно возење
« Одговори #21 на: 14 Октомври 2012, 13:13:42 pm »
Поентата со тие позади е што при удар тебе ќе те утепаат ако не се врзани.
„Јас, Филип, кењам по форуми и не треба човек ништо да ми верува. Се што пишав за брзината на возење е куп гомна од коњ.“

Отсутен gorgasmatron

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 180
  • i am the way
Одг: Nemyslíš - Zaplatíš - Чешка кампања за совесно возење
« Одговори #22 на: 14 Октомври 2012, 13:35:38 pm »
pogolem problem se zeni koi koga pominuvaat ulica peshki ke go simnat deteto na ulica a oni si stojat na trotoar, AKO IMA PESHACKI NE ZNACI DEKA ODMA SITE ZASTANUVAAT!! a za stranicen udar od taa strana kaj sto e deteto pozadi i vo sedishte specijalno od 100000000000000evra de e ke nastrada

Отсутен MecheTo

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 14157
  • Пудингот на шоферството
Одг: Nemyslíš - Zaplatíš - Чешка кампања за совесно возење
« Одговори #23 на: 14 Октомври 2012, 13:41:29 pm »


А ние живееме денес. Се менуваат условите за игра, а со тоа и потребата за што е можно поголема заштита на своите дечиња.
Пред тие години, ретки беа колите со над 100 кс, ретки беа џиповите управувани од млади и неискусни шофери, ретка беше можноста за настанување на сообраќајка која има последица како денешниве.
Лично сметам дека кога ке имам дечиња, такво седиште е must have.
[/quote]
Тие тогашни коли немаа по 20 воздушни перничиња,немаа по 3,4,5 ѕвезди на краш тестовите и сл.И во тоа време луѓето умирале во сообраќајки.
God created Turbo Lag to give VTECs a Chance! :D

Отсутен Tome-Colt

  • Близок до администрацијата
  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4619
  • Муфљуз
Одг: Nemyslíš - Zaplatíš - Чешка кампања за совесно возење
« Одговори #24 на: 14 Октомври 2012, 13:52:13 pm »
Мече не гледај така пластично на работите. Бројот на смртни случаи постојано се намалува со примена на нови системи за безбедност. Работата е што некои луѓе мислат дека ако имаат 16 воздушни перничиња со колата може да влетаат во бетонска бариера и да излезат без ништо.
„Јас, Филип, кењам по форуми и не треба човек ништо да ми верува. Се што пишав за брзината на возење е куп гомна од коњ.“

Отсутен MecheTo

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 14157
  • Пудингот на шоферството
Одг: Nemyslíš - Zaplatíš - Чешка кампања за совесно возење
« Одговори #25 на: 14 Октомври 2012, 13:58:59 pm »
Тоа шо некој мисли дека магарето лета не ме интересира. :)
God created Turbo Lag to give VTECs a Chance! :D

Отсутен Tommy

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7200
Одг: Nemyslíš - Zaplatíš - Чешка кампања за совесно возење
« Одговори #26 на: 14 Октомври 2012, 14:00:45 pm »
Ни нас не не интересира што едино ти овде на темава мислиш дека е паметно да го возиш детето во раце. :)

Отсутен MecheTo

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 14157
  • Пудингот на шоферството
Одг: Nemyslíš - Zaplatíš - Чешка кампања за совесно возење
« Одговори #27 на: 14 Октомври 2012, 14:12:45 pm »
Не се противам на имањето на седиште,туку на мислењето дека ако немаш седиште ти не го сакаш своето дете,ти си неандерталец и сл...Шо да правам ако немам кола,кога ке викнам такси треба да му барам детско седиште,или да купам седиште па да го монтирам во таксито.
А ако не те интересира не ја гледај темата.
God created Turbo Lag to give VTECs a Chance! :D

Отсутен Tommy

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7200
Одг: Nemyslíš - Zaplatíš - Чешка кампања за совесно возење
« Одговори #28 на: 14 Октомври 2012, 14:26:32 pm »
Ja izvrte rabotava. Prvo kolive bile stari, pa Sega so 5 zvezdi, Sega taksi ....

Отсутен FiLo

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6566
Одг: Nemyslíš - Zaplatíš - Чешка кампања за совесно возење
« Одговори #29 на: 14 Октомври 2012, 14:55:03 pm »
Значи стара, нова кола врска нема. Се е до совеста твоја. Сите кога ке седнат во кола и кога ке размислат дека треба да возат примерно и со пазење, и тогаш нема да има фатални последици. За жал многу малку се тие што така мислат, и ете излегуваат коли со 5 ѕвезди, па пак има сообракајки со фатални последици.
Ти си тој што ја управуваш колата, а колата сама не се управува