Автор Тема: MAC vs PC  (Прочитано 50274 пати)

Отсутен gOJDO

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7687
  • Хорска Секција
Одг: MAC vs PC
« Одговори #120 на: 09 Декември 2011, 12:07:34 pm »
Ова со меџик маус е нешто слично ко рачката на воланот од Хјундаи. Нит ми потребал меџик маус, нит меџик џојстик. Одлично ми функционира стариов ми дуал-ласер глушец со резолуција од 5500dpi, 7 копчиња од кои користам само 3 и ергономски дизајн согласно мојата шепа.

Банза, ваљда не знаеше дека OS-x е Liunx, застарен, со намалени можности и доплнителни ограничувања за полесно рекетирање на i-стадата. Ако за штампачот нема драјвер кој работи на Linux тогаш истиот тој штампач нема да ти работи и на OS-x.

Win е далеку подобар во однос на минатото. Со децении е најраспространет и тоа така и ќе остане.
Ум шо идит отпосле не јет ум!

Отсутен Banzai

  • Blitzqueen
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 9998
Одг: MAC vs PC
« Одговори #121 на: 09 Декември 2011, 12:22:14 pm »
Знам дека ОSx е линукс, само напишав претходно дека од фабрика е оптимизиран, нашминкан, среден за јас ништо да не се замарам како краен корисник.

Ниту да читам по форуми како да го инсталирам обичниот принтер за кој имам CD со драјвери за ОS и WIN, за кој во hplip вика дека има драјвери, ама само вика дека има. Не работи :) Ниту пак да малтретирам другари да доаѓаат кај мене и едниот два дена да се ебава, другите од работа да искачаат и пак никој ништо да не направи :)

Си платив лиценца и ми работи принтерот на Win без да се замарам :)

Linux сигурно има повеќе можности, али за напредни корисници како вас, кои информатика им е професија или хоби во кое се убаво навлезени. За нас останатите Win и OSx се далеку по логичен избор ;)
За вкусовите не се дискутира, по нив се плука.

Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54919
  • Махер
Одг: MAC vs PC
« Одговори #122 на: 09 Декември 2011, 12:26:12 pm »
@ Banzai: Верувај ако информатика ми е професија НЕЌАМ и дома да се замарам со тоа. Ајфонот е од бога даден! Колегава ВО МОМЕНТОВ веќе 35 минути (на 3 метри од мене е, наведнат ко да стигнал до Босот на некоја игрица) конфигурира ексчејнџ на Њиндоус мобиле. Јас тоа го завршив, верувал или не за помалку од 40 секунди, на ајфонот. Никој нормален несака да се замара... :)

Отсутен Banzai

  • Blitzqueen
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 9998
Одг: MAC vs PC
« Одговори #123 на: 09 Декември 2011, 12:30:02 pm »
Абе за исто или за помалце пари ако можеш да си подесиш се како што сакаш да ти биде, зашто да не ;) Фала богу ако знаеш што сакаш и знаеш тоа да го изведеш.

Некој сака Ферари, некој сака Нисан па да го прави Ферари ;D
За вкусовите не се дискутира, по нив се плука.

Отсутен Tischläufer

  • Le Diesel
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 34046
  • Таков е животот... јебига
Одг: MAC vs PC
« Одговори #124 на: 09 Декември 2011, 12:33:03 pm »
Па да, до принтерот е. Линуксашите сеуште не средиле да работи кај нив. А принтерот е актуелен модел, мултифункционален и е HP. Така да ниту е некаква библија, ниту е некоја непозната марка, ниту е некој убер редок модел.

Драјвери има за него на тоа Hplip, али не ради. Пробаа тројца што се занимаваат со линукс подолго време, и јас фала богу како почетник. Линукс е за некој што сака да се ебава со терминал, команди и остали заебанции. Кај osX се тоа е оптимизирано и наредено корисникот уопште да не се замара што, зашто и како сега, и фала богу од фабрика многу убаво нашминкано и наплатено ;D

Win е класика, едноставно, најраспространето и најдостапно и фала богу со многу маани :)
Линуксот сам го инсталира принтерот. Не ти треба ни терминал ни ништо. Доволно е само да имаш интернет пристап. За кој принтер станува збор?

Отсутен Sportex

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7879
  • Иштван Беќар Пецарош
    • camouflage.mk
Одг: MAC vs PC
« Одговори #125 на: 09 Декември 2011, 12:38:27 pm »
Само будала може да неј сака да си јаолесни секојдневната работа, поготово кога има доста работи кои можат да бидат од корист.



 

Отсутен Banzai

  • Blitzqueen
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 9998
Одг: MAC vs PC
« Одговори #126 на: 09 Декември 2011, 12:59:06 pm »
HP LaserJet M1132 MFP.

Имав пристап до интернет.
За вкусовите не се дискутира, по нив се плука.

Отсутен Sportex

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7879
  • Иштван Беќар Пецарош
    • camouflage.mk
Одг: MAC vs PC
« Одговори #127 на: 09 Декември 2011, 14:38:46 pm »
Ова со меџик маус е нешто слично ко рачката на воланот од Хјундаи. Нит ми потребал меџик маус, нит меџик џојстик. Одлично ми функционира стариов ми дуал-ласер глушец со резолуција од 5500dpi, 7 копчиња од кои користам само 3 и ергономски дизајн согласно мојата шепа.

Не знам за тебе, ама јас рачката на воланот ја имам фатено во рака 10 пати од кога ја имам купено колата, за разлика од маусот кој ми е во рака најмалку по 10 часа на ден. Дали е глупо нешто што ти користи и помага во секојдневната работа тоа зависи како гледаш на нештата ?
Тебе не мора да ти потреба, зависи шо правиш на компјутер, но за некој кој нон/стоп скрола на сервер глeдајќи нај разно разни километарски статистики, ово со враќањето на претходната страна со едноставен мал допир на прсотот на маусот е измислена опција.
Како прво не мораш да кликаш на previous page за да се вратиш назад и чекаш да се вчита страницата туку брзо и директно си шеташ низ она што си го отворил веќе.
А јас со мојата шепа која патем можеби е поголема и од твојата немам проблеми со дизајнот на меџик маус!
« Последно менување: 09 Декември 2011, 14:52:12 pm Sportex »

Отсутен velestrumf

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 20611
Одг: MAC vs PC
« Одговори #128 на: 09 Декември 2011, 14:51:47 pm »
Ma овај Linux ти е најбољи Windows у свет! :D
The numbers thing, the how-fast-can-we-drag-race-a-bunch-of-cars, is the realm of people who think more is better, not better is better. - Matt Hardigree, Jalopnik.

Отсутен Tischläufer

  • Le Diesel
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 34046
  • Таков е животот... јебига
Одг: MAC vs PC
« Одговори #129 на: 09 Декември 2011, 15:51:44 pm »
Ma овај Linux ти е најбољи Windows у свет! :D
Башка си инсталирав Mint Linux 12-ka сабајлево и така сега сугестивно ми мириса собава на нане :)

Отсутен gOJDO

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7687
  • Хорска Секција
Одг: MAC vs PC
« Одговори #130 на: 09 Декември 2011, 17:16:58 pm »
Не знам за тебе, ама јас рачката на воланот ја имам фатено во рака 10 пати од кога ја имам купено колата, за разлика од маусот кој ми е во рака најмалку по 10 часа на ден. Дали е глупо нешто што ти користи и помага во секојдневната работа тоа зависи како гледаш на нештата ?
Тебе не мора да ти потреба, зависи шо правиш на компјутер, но за некој кој нон/стоп скрола на сервер глeдајќи нај разно разни километарски статистики, ово со враќањето на претходната страна со едноставен мал допир на прсотот на маусот е измислена опција.
Како прво не мораш да кликаш на previous page за да се вратиш назад и чекаш да се вчита страницата туку брзо и директно си шеташ низ она што си го отворил веќе.
Јас мислев дека сакаше да ги покажеш ефектите на OS-x, па ми падна смешен ефектот на тргање на страницата кон десно кој ќе беше интересен пред 20-тина години.

За глушецот, не знам што е финтата бидејќи не ми паднал во раце, т.е. не сум посакал да ми падне во раце. Инаку на мојов глушец имам 3D скрол (лево-десно, вртење напред-назад + клик), + 6 копчиња од кои само ги користам стандардните лев клик, десен клик, и клик на скрол. Другите 4 можам да ги конфигурирам да бркаат некоја функција, ама едноставно не сум имал таква потреба.


Цитат
А јас со мојата шепа која патем можеби е поголема и од твојата немам проблеми со дизајнот на меџик маус!
Уф, мислам дека грешиш за шепата. Ај кога ќе се видиме наредно ќе си ги измериме. Инаку јас имам проблем да држам мал маус во рака. Ме замара и ме нервира. Практично не само мал, туку и голем маус кој не ми лежи, т.е. на кој не ми лежи раката. До сега ниеден мал маус не ми се погодил, а од големиве, најчесто лоџитек знаат да ми погодат маус.
Ум шо идит отпосле не јет ум!

Отсутен Sportex

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7879
  • Иштван Беќар Пецарош
    • camouflage.mk
Одг: MAC vs PC
« Одговори #131 на: 09 Декември 2011, 18:03:30 pm »
Па прашј бе гОЈДО ако не си сигурен? Не мора одма Илерииииии!

А Меџик маус не е воопшто мал, чак што више е голем со своите домензии, едино ако должина од 12 цм и ширина од скоро 6 ти е малку за твојата шепа за која што реков дека можеби е помала од мојата не дека е сигурно помала.

Отсутен osmica8

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 11718
  • Архитект
Одг: MAC vs PC
« Одговори #132 на: 10 Декември 2011, 02:32:12 am »
Гојдо, штом G5 ти е тамам, немаш голема шапа, тамам ти е. И јас го возам тој, долго време и е ТОП, само за разлика од тебе јас ги користам сите копчиња како што треба ;)

Отсутен gOJDO

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7687
  • Хорска Секција
Одг: MAC vs PC
« Одговори #133 на: 10 Декември 2011, 10:14:19 am »
Немам G5. Имам CM Sentinel Advance. А за шепа:


Ум шо идит отпосле не јет ум!

Отсутен velestrumf

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 20611
Одг: MAC vs PC
« Одговори #134 на: 10 Декември 2011, 19:59:11 pm »
Bear claw :D
The numbers thing, the how-fast-can-we-drag-race-a-bunch-of-cars, is the realm of people who think more is better, not better is better. - Matt Hardigree, Jalopnik.