Автор Тема: MAC vs PC  (Прочитано 50264 пати)

Отсутен gOJDO

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7687
  • Хорска Секција
Одг: MAC vs PC
« Одговори #90 на: 09 Април 2011, 23:09:59 pm »
И како од неговите изјави, во кои е свесен дека конкуренцијата ги престига, треба да препознаеме изумирање на Нокиа за 3 години?
Имаат пари за опстанок без никаков профит и со покриени R&D за наредната декада. Имаат одлични дизајнери, а и да немаат ќе си купат. Имаат инжинери со многу искуство на тоа поле. Имаат мрежа на партнери и производство. Не сваќам како може да пропаднат, или да ги снема? А уште помалку како iPhone или Apple ќе е причина за тоа кога Nokia опстојува покрај фирми како Samsung кои се бар 100 пати финансиски помоќни од Apple и неделно продаваат повеќе производи одошто годишно Apple и Nokia заедно...
Ум шо идит отпосле не јет ум!

Отсутен LosiPatista

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 12136
  • Duh sa TDI-jom
Одг: MAC vs PC
« Одговори #91 на: 09 Април 2011, 23:32:46 pm »
ZNaci po vtor pat, Apple ne e pricina za propaganjeto na Nokia, Nokia e pricinata za propaganjeto na Nokia. '3 godini' e samo nacin na izrazuvanje, no koga edna firma ke pocne da propaga, tesko e da se zapre toj proces. GM propaga celi 35 godini, za pred 3 godini konecno da go izgubi primatot, pa narednata godina i vtoroto mesto, so tendencija da odi nadolu.

Nokia vo poslednite nekolku godini go ima celosno izgubeno pazarot na smartfoni, a vo klasata na evtini telefoni nikogas nemal dobri ponudi. A znaes kakov e narodot, site se ograduvaat od firmite koi 'ne cinat'

Torsion Beam - The Only Axle You Will Ever Need

Отсутен Sportex

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7879
  • Иштван Беќар Пецарош
    • camouflage.mk
Одг: MAC vs PC
« Одговори #92 на: 10 Април 2011, 10:14:57 am »
Нокиа е профитабилна компанија. 60% од корисниците немаат потреба од ајфони, паметни телефони со еденк куп тракатанци на нив. Телефоните ги користат за да се јават и да пратат смс и тука завршува целата приказна. Производите на Нокиа се квалитетни, доверливи и со со солидна цена. Се разбора дека врвните модели се многу поскапи но си вредат. Не секој сака ајфон како што не секој сака мек ноутбук или ајпод или ајпад. Нокиа секогаш ќе има добра продажба во рамките на ова што го произведува пред се поради имиџот на квалитет кој го има стекнато. Ејпл има само еден модел во понудата и тука завршиува целата приказна. Нокиа има милион модели на телефони за сите класи на купувачи така да Ејпл со својот единствен модел на телефон никогаш не може да и биде конкурент на Нокиа.

Отсутен gOJDO

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7687
  • Хорска Секција
Одг: MAC vs PC
« Одговори #93 на: 10 Април 2011, 11:17:17 am »
@LP

Дури и да карикираш со тоа 3 години, предвидувањето дека Nokia ќе пропадне во бликса иднина, како што сега стојат работите е смешно. За една фирма да пропадне треба сукцесивно да има загуби. Nokia во изминативе 20 годни работи профитабилно, и тоа како што ти пишав погоре со нето годишен ќар над 10 миљарди долари во просек. Значи на крајот на годината, кога ќе ги расчистат сите давачки према државата, инвестиции, плати и останати расходи им остануваат по 10 миљарди долари профит. Имаш ли блага представа колку многу пари се тоа?

Понатаму, нема никаков тренд на пад на профитот на Nokia во однос на тој просек. Со појавувањето на iPhone, Apple можеби превзел порција од профитот на Nokia од high-end сегментот, како и од останатите производители на мобилни. Но тоа никако неможе да го доведе во прашање опстанокот на Nokia или било кој друг реномиран производител на мобилни.

Како што елаборираше Sportex, Nokia остварува профит од производи од најниска па се до највисока класа, а најголем профит остварува од средната класа на мобилни кои се општо најпродавани. Годишниот профит на Nokia и пред и по Apple е над просекот, т.е. и во 2007, и во 2008, и во 2009 и во 2010 профитот на Nokia e над 10 милијарди долари. А се додека една компанија работи профитабилно (па макар и 1 долар годишен ќар) таа компанија неможе да пропадне. Во случајот на Nokia, за да пропадне ќе и требаат минимум 5 години да работи со тотални загуби, т.е. да произведува мобилни телефони, да ги плаќа вработените, да инвестира во нови погони и технологии и притоа сите телефони да ги продава за 0 долари, т.е. да ги подарува.
Ум шо идит отпосле не јет ум!

Отсутен Tommy

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7199
Одг: MAC vs PC
« Одговори #94 на: 10 Април 2011, 12:21:46 pm »
За меме лично, секој производ со I напред е статусен симбол, барем за поголемиот дел од сопствениците ...
Лани кога донесував одлука дали да земам N8 или I-phone, случајно налетав на сајтчето ...

http://symbianworld.org/5003-nokia-n8-vs-iphone-4%E2%80%94ten-things-why-nokia-n8-is-better/

Имав N95 претходно, и Симбианот беше крш ... Кочеше, се рестартираше телефонот сам по себе, споро работеше ...

Nokia-та сега што ја имам 12 мегапиксели камера, со ксенон блиц, LED Screen, HD опција за снимање, бесплатна 24/7 навигација и бесплатни мапи, HDMI приклучок, плус опција да се закачи екстерен хард драјв на истиот ...
Оперативниот систем е сторија за себе, досега, го имам телефонот од крајот на Ноември 2010, ниту еднаш ми нема закочено, работи пребрзо во однос на претходната верзија, добра апликациска поддршка ...
Screen touch опцијата е прецизна како никогаш досега ... Презадоволен ...

I-phone може да ја победи Nokia само во Северна Америка, во останатиот дел од светот, ТЕШКО...

Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54919
  • Махер
Одг: MAC vs PC
« Одговори #95 на: 10 Април 2011, 12:28:10 pm »
А зошто не би чинел Ајфонот кога сите можни апликации се бесплатни во Македонија? Од пиле млеко има. Обично муабетов го вртат луѓе што не пипнале ајфон во рака. Штознам, ама да спомнеш дека нешто му фали на Ајфон во однос на друг телефон, според мене е глупост.

Отсутен gOJDO

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7687
  • Хорска Секција
Одг: MAC vs PC
« Одговори #96 на: 10 Април 2011, 22:22:28 pm »
Deni зборувавме за светот општо, а не за помалку од 0.03% од светот или помалку од 0.001% од пазарот на iPhone.

Што се оденсува до тоа шо му фали на ајфон во однос на друг телефон, еве ќе го земам мојот N900 кој излезе во исто време со iPhone 3GS:
iPhone 3GS  / Nokia N900:
екран 480*320 / 800*480
сториџ 32GB / 64GB, 32GB интерна + 32GB во SD картичка
RAM 256MB / 1GB
камера 3MP / 5MP Carl Zeis леќа и блиц
Видео 640*480 @25FPS / 848*480 @25FPS со осветлување
Видео излез 640*480 (потребно е да си докупиш кабле) / HD си вклучен кабел
FM радио нема / има
FM предавател нема / има
Тастатура нема / има

Последно, што се однесува до софтверот и апликациите кои се бесплатни...N900 има Linux оперативен систем и open source софтвер каде инстирањето на апликациите не е покакано преку Apple Store. Понатаму да не разглабам околу пиратерија и слично, апликациите на iPhone се плаќаат. Тоа што во Македонија и Танзанија нема правен инструмент за санкционирање на пиратерија е друг муабет и друг проблем, но не игра никаква забележителна улога на пазарот и профитот на iPhone.

И уште нешто, бидејќи моментлано се занимаваш со iPhone, нешто на времето читав, ама не дочитав. Дали конечно iPhone 3GS/4 добија multi-tasking оперативен систем?

« Последно менување: 10 Април 2011, 22:24:30 pm gOJDO »
Ум шо идит отпосле не јет ум!

Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54919
  • Махер
Одг: MAC vs PC
« Одговори #97 на: 10 Април 2011, 22:40:08 pm »
Отсекогаш имале мултитаскинг систем кој перфектно функционирал. Ама тие што не фатиле ајфон во рака збореа дека неможело да сурфаш и да слушаш музика во исто време... Значи очигледно не виделе ајфон ни во излог. Него ајде. За да се затне муцката на досадите кои не виделе ајфон ни од далеку направија фул мултитаскинг на сите апликации. Значи да, системот има мултитаскинг и работи одлично веќе неколку години. Иако и претходно ги имаше сите опции кои ги бара просечниот човек, ама беше извикано од необразованата нација, за инает - зошто е Епл.

Незнам зошто не би било во ред аппстор, ама дефинитивно е едно од најинтуитивните решенија на планетава. А се што нема во апстор има во Сидија, а се што се плаќа го имаш бесплатно во Инсталус. 70% од сите ајфони се џеилбрејкувани во светов. Така да каде и да си имаш апсолутно бесплатни апликации, легално. Во Америка го легализираа џеилбрејкувањето заради монопол на апстор, така да и тоа е покриено. Сите го користат Инсталус, за скоро се живо така да тоа е мање више мут-поинт.

Истиов муабет се врти со сите добри марки. Понатаму производите на Епл, барем ајфонот не е предмет на мерење како компири. Едноставно функционира беспрекорно и е бескрајно интуитивен. Споредено со било кој друг телефон - кастмр експириенс е барем десет пати подобар. Незнам како да објаснам.

Двајца мажи биле заедно и едниот му го пикнал во газ на другиот. И едниот има такво во газ, и другиот има такво во газ. На хартија исти се. Исто е, ама не е исто.

Не е само хардверот на ајфон и мек - уредите се како целина фантастични. Како и во други сфери на животот, неизбежно е да се створи омраза и да се бара фалинка. Може само да се насмевнам на тоа. :)

Отсутен gOJDO

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7687
  • Хорска Секција
Одг: MAC vs PC
« Одговори #98 на: 10 Април 2011, 23:04:30 pm »
Никој не спори дека како целина се одлични iPhone и уредите на Apple воопшто. За мене цените на нивните производи во странство,  а уште повеќе кај нас се неоправдани.

За телефоните само сакав да ти укажам дека iPhone не е најдобар во се, ниту пак дека е совршен. Ти го дадов конретниот пример бидејќи кога го зедов телефонот можев да земам и iPhone 3GS за исто пари, но не земав. Дури и да не ги користам функциите на N900-ката, не ми идеше да земам iPhone 3GS поради чувството дека пола од цената ја плаќам за налепницата со јаболкото. Што се однесува до фаќање iPhone во рука, ваљда не се сомневаш дека сите играчки до сега ми поминале низ раце. Прв iPhone кој сум посакал да го имам до сега е 4-ката, но ќефот не ми е ни приближно голем за да дадам 600 евра за него.

Моментално сакам да си купам нов телефон затоа што службениов ми е срање, а нема да ми дадат подобар од овој. Па размислував за Sony Xperia X10 Mini Pro. What do you think?


Ум шо идит отпосле не јет ум!

Отсутен ace-106

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3468
Одг: MAC vs PC
« Одговори #99 на: 10 Април 2011, 23:10:41 pm »
@Gojdo
Моментално сакам да си купам нов телефон затоа што службениов ми е срање, а нема да ми дадат подобар од овој. Па размислував за Sony Xperia X10 Mini Pro. What do you think?

Мислам дека X10 mini е премал тел.јас би ти го препорачал Xperia x8-нешто измеѓу X10 и X10 mini !!!

Отсутен osmica8

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 11718
  • Архитект
Одг: MAC vs PC
« Одговори #100 на: 19 Април 2011, 20:52:00 pm »

Отсутен Sportex

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7879
  • Иштван Беќар Пецарош
    • camouflage.mk
Одг: MAC vs PC
« Одговори #101 на: 08 Декември 2011, 13:35:47 pm »
Кој го тоа може деца мои ?  ;D



Отсутен Tischläufer

  • Le Diesel
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 34046
  • Таков е животот... јебига
Одг: MAC vs PC
« Одговори #102 на: 08 Декември 2011, 14:23:42 pm »
Јас го можам тоа, на мојот лаптоп :)

Отсутен Sportex

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7879
  • Иштван Беќар Пецарош
    • camouflage.mk
Одг: MAC vs PC
« Одговори #103 на: 08 Декември 2011, 14:24:48 pm »
Јас го можам тоа, на мојот лаптоп :)

kako objasni mi? So koj maus?

Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54919
  • Махер
Одг: MAC vs PC
« Одговори #104 на: 08 Декември 2011, 14:27:11 pm »
Кој му куp маус, бе?