Автор Тема: Дешаванки со кола ( тумбања, судари, несреќни моменти, одвратни искуства... )  (Прочитано 2992774 пати)

Присутен Power to the people

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6322
  • Медалист, Олимпијада за Сарказам Перу '98
Ќе кажат, ние ништо не знаеме, не треба многу за човек да загини по патиштата и да не е крив во ништо. Екстремни ситуации нон стоп се случуваат, и Маса лабаво на трка си возеше и од спирала за малку ќе загинеше.

Отсутен n1kola

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6765
  • French diamond
Некој претицвал, не проценил добро и се лупнале директно, друго што да биди.

Присутен Power to the people

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6322
  • Медалист, Олимпијада за Сарказам Перу '98
На работа муабет слушнав на камионот леви гуми му испукале, а со расипан телефон знајш како е, на крајот Родриго ќе излези сам на себе мајка.

Присутен nestor04

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5540
  • Шо да пишам тука?🤔
Претицувале Прилепчаните... Брзале за на работа и тие 10 минути ги коштале живот и трајни последици во фамилијата...

Присутен Bicikle

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10364
sve mi se cinit deka ako puknat levi gumi kje zavlecit levo.
156 pati kje preticash, mojt 157 miot da te zeznit...

Отсутен FiLo

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6591
Има доста што престигнуваат и тоа свесно влегуваат во макази. Гледа дека иде од спротива возило и на само една секунда од сообраќајка успеал да се врати во лента.

А реално поголемиот дел од патот се престигнува воглавном лесно, само малку мозок треба. Често го возам патот, си има услови за престигнување.
Тој дел каде што е случена вчера сообраќајката стварно е незгоден, иако во цела должина е испрекината, не се правете силни да престигнувате подолга колона од 2 возила, особено ако едното напред е камион.

А има и такви што престигнуваат во кривини. Последно кога одев за Охрид, стража надоле према Кичево на апла остра кривина еден ме престигнуваше мене и камионот пред мене. Да наидеа одоздола две возила од кое едното престигнува, сите три ќе беа пепел направени.

Отсутен Спенсер

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7358


Секаде каде што има двонасочен сообраќај.

Присутен Skywalker

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3699
И да има такви, на овај пат ќе се најди некој шо ќе се избаци од некоја нива.
Lt. Commander Data: "I will always be puzzled by the human predilection for piloting vehicles at unsafe velocities"

Отсутен FiLo

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6591
И да има такви, на овај пат ќе се најди некој шо ќе се избаци од некоја нива.

Епа тоа е проблемот, иако го имаат стариот пат, доста возат 60 со прилепски или битолски таблици.
Веќе ако возиш 60, вози по стариот пат, секако ти не се брзаш, остави главната магистрала да има нормален проток на сообраќај а не некој заглавил 3 камиони, 4 комбиња и уште тројца неодлучни возачи и цела колона 50-60 вози.

Отсутен n1kola

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6765
  • French diamond
Јас сум од тие, возам 70 до најблискиот исклучок за по старипт пат и по стариот си бичам 110, не ми е за кршење колата, да му се скрши глата на "политичарите " неспособни и неписмени.

Присутен Skywalker

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3699
Стариот пат е полн со трактори и еден куп кривини(низ рамница)

Али за 30години не успеаа да направат еден пат како Грците што направија од граница до Лерин(некој експресен пат со две ленти по правец, физички оделени, без лента за запирање), и голем дел од овие несреќи ќе беа избегнати. Иако и со таков пат сигурен сум дека ќе се избацуваат од нивите.
Lt. Commander Data: "I will always be puzzled by the human predilection for piloting vehicles at unsafe velocities"

Присутен nestor04

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5540
  • Шо да пишам тука?🤔
До крајот на октомври ќе бил "готов". Дали да се смеам или да плачам не знам.

Присутен nikola_bb

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4950
До крајот на октомври ќе бил "готов". Дали да се смеам или да плачам не знам.
So se umaras, neli nakaj Dojcland ke fakjas

Sent from my Pixel 7 Pro using Tapatalk


Присутен nestor04

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5540
  • Шо да пишам тука?🤔
Нема станови во Минхен без 3 кирии платени унапред (како кауција) или грубо 3600€ минимум. Нема ни соба да се најде да се помине 1 месец моментално. А работа има колку сакаш.

Присутен nikola_bb

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4950
Нема станови во Минхен без 3 кирии платени унапред (како кауција) или грубо 3600€ минимум. Нема ни соба да се најде да се помине 1 месец моментално. А работа има колку сакаш.
So samo kratok search najdov sobi deka ima, kaucija okolu 2000-2500e. Bez kaucija nema sansa da najdes

Sent from my Pixel 7 Pro using Tapatalk