Автор Тема: Велосипед  (Прочитано 854903 пати)

Присутен Nandor The Relentless

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 8255
 • Малерозен дрводарец
Одг: Велосипед
« Одговори #7230 на: 26 Февруари 2024, 15:58:46 pm »
@DENDE-LANCERED
Скроз те разбирам, чичо.
Исто и кај мене, само една работа не загледав...
Ова од огласот е со доста различен рам, таков барав и јас, ама земавме со порамен и тука е бељата, на симнување мора на страна да се навали за да се спушти безбедно. :)

Друга беља, овој Трек веројатно е многу полесен во вкупна тежина.
Овој што го купив јас, баш снага треба да го пренесеш по скали.

А нинџи како нинџи - ако сака бицикл, ќе го вози и со 29", не се откажуваат.
Само тој дел со високиот рам и тежината ми искрши филм отпосле, ама па еве, пројдоа 6 месеци и веќе е различно, постабилен е :))
When you turn on the radio does it return the favor?

Отсутен bear

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1997
 • If you can dream it, you can do it.
Одг: Велосипед
« Одговори #7231 на: 26 Февруари 2024, 16:04:43 pm »
Чим нема проблем со качување/симнување, купи му го, и напрај му го ќејфот. Утре кога ќе вози со другари, ќе си има точак во секое време, нема да треба да му бараш поголем.

Обавезно, добри светла ако вози во вечерни часови. Хаос е сообраќајот.
Никогаш не вели никогаш.

Присутен nestor04

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 4797
 • Шо да пишам тука?🤔
Одг: Велосипед
« Одговори #7232 на: 26 Февруари 2024, 16:25:33 pm »
Брат ми е 130-140 висок, има bmx 20ка, ама не му е тука, и еве го вози мојот 26ка. Смешно изгледа, но нема страв, такво е детето. 26ка би била во ред мислам.

Присутен DENDE-LANCERED

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 5447
 • LANCER EVO (GreeN EditioN)
  • http://forum.carclub.mk/index.php/topic,101.0.html
Одг: Велосипед
« Одговори #7233 на: 26 Февруари 2024, 19:59:09 pm »
@DENDE-LANCERED
Скроз те разбирам, чичо.
Исто и кај мене, само една работа не загледав...
Ова од огласот е со доста различен рам, таков барав и јас, ама земавме со порамен и тука е бељата, на симнување мора на страна да се навали за да се спушти безбедно. :)

Друга беља, овој Трек веројатно е многу полесен во вкупна тежина.
Овој што го купив јас, баш снага треба да го пренесеш по скали.

А нинџи како нинџи - ако сака бицикл, ќе го вози и со 29", не се откажуваат.
Само тој дел со високиот рам и тежината ми искрши филм отпосле, ама па еве, пројдоа 6 месеци и веќе е различно, постабилен е :))
E da, ak9 e ramna cevkata gorna nema sansi taa golemina.
Samo konkretniot tip na ram brka rabota.
Plus moze i samoto sediste po apred da ide santim dva, i vo kraen slucaj pokratok stem i pokomoten ke bide.
I da, velosipedot e mnooogu lesen.


E sega dilemata e dali Trekot ili nov Dook so slicna oprema.
Se raboti za aluminiumski ram, slicna oprema, hidraulika i 10% poevtino od Trekot.

Kako i da e mora do krajov na nedelava da zemam, me pukna maliot :D
Nezno klikni na; http://forum.carclub.mk/index.php/topic,101.0.html      If you want to have a free ride!

Присутен Nandor The Relentless

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 8255
 • Малерозен дрводарец
Одг: Велосипед
« Одговори #7234 на: 26 Февруари 2024, 20:16:06 pm »
Зимај.
Ако тежината е проблем, со Dook ќе ја заебеш работата како мене.
When you turn on the radio does it return the favor?

Присутен DENDE-LANCERED

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 5447
 • LANCER EVO (GreeN EditioN)
  • http://forum.carclub.mk/index.php/topic,101.0.html
Одг: Велосипед
« Одговори #7235 на: 26 Февруари 2024, 20:21:34 pm »
Abe dodusa i Dookot e alum ram, ama malce e potezok, ama malce toa.

Na krajot se sveduva dali nova Skoda ili polovno Audi :D
Nezno klikni na; http://forum.carclub.mk/index.php/topic,101.0.html      If you want to have a free ride!

Присутен Nandor The Relentless

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 8255
 • Малерозен дрводарец
Одг: Велосипед
« Одговори #7236 на: 26 Февруари 2024, 20:31:00 pm »
...и на крај земеш Ланцер, за инат на сите ѓерманци :)))
When you turn on the radio does it return the favor?

Отсутен Power to the people

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 6177
 • Медалист, Олимпијада за Сарказам Перу '98
Одг: Велосипед
« Одговори #7237 на: 27 Февруари 2024, 07:20:34 am »
Трекот, каков Доок.

Мене Трекот стакло ми е, евентуално ако е потрошен преносот, шо не ми се верува, ама за еден синџир или касета од иљадарка не е страшно.

Отсутен osmica8

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 11718
 • Архитект
Одг: Велосипед
« Одговори #7238 на: 29 Февруари 2024, 14:24:35 pm »
Изгледа само јас му земав 24" на дете од 7 год и висина околу 115цм  :-X


Не си само ти. Ќерка ми си доби 24ка сега, го вози одлично. 120 нешто е висока.

Ваков си доби...Abe dodusa i Dookot e alum ram, ama malce e potezok, ama malce toa.

Na krajot se sveduva dali nova Skoda ili polovno Audi :D

Каков Dook, земај Трекот.

Присутен DENDE-LANCERED

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 5447
 • LANCER EVO (GreeN EditioN)
  • http://forum.carclub.mk/index.php/topic,101.0.html
Одг: Велосипед
« Одговори #7239 на: 29 Февруари 2024, 14:32:15 pm »
Kaparisan Trekot, Sabota ke si go zememe so vozenje :D

Se brojat i casovite do eventot :D
Nezno klikni na; http://forum.carclub.mk/index.php/topic,101.0.html      If you want to have a free ride!

Отсутен Vwlover

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 570

Отсутен zeroSignal

 • FEARLESS LEADER
 • Генерал Прва Класа
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 29390
  • CARclub.mk
Одг: Велосипед
« Одговори #7241 на: 04 Март 2024, 08:26:08 am »
Ауууу прејако! Каков крузер за низ град, браво!

Отсутен Jimny

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1278
 • Skriven i ćutljiv crv rešeta moćno drvo.
Одг: Велосипед
« Одговори #7242 на: 04 Март 2024, 08:39:54 am »
тоа крузерче 2500 евра Jе :D

Отсутен Deni

 • Photo & Light
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 54891
 • Махер
Одг: Велосипед
« Одговори #7243 на: 04 Март 2024, 08:40:29 am »
Супер изгледа, браво!
« Последно менување: 04 Март 2024, 08:49:34 am Deni »

Отсутен zeroSignal

 • FEARLESS LEADER
 • Генерал Прва Класа
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 29390
  • CARclub.mk
Одг: Велосипед
« Одговори #7244 на: 04 Март 2024, 08:44:57 am »
По интернет вика 50-тина километра рејнџ. За градски точак за вамте-тамте, до работа и назад, итн - сосем доволно. Ова не е точак возење тури, него за мерак терање. Цената е височка, да.