Автор Тема: Промена на спирали и амортизери  (Прочитано 60654 пати)

Отсутен zeroSignal

  • FEARLESS LEADER
  • Генерал Прва Класа
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 29149
    • CARclub.mk
Одг: Промена на спирали и амортизери
« Одговори #240 на: 13 Ноември 2016, 15:23:37 pm »
Кои се начините благо да се спушти Голф mk6 25-35мм?

Јас на мојот MK6 TDI возам ОЕМ Volkswagen спирали. Дел се од DriverGear опремата што ја нудат како афтермаркет, а спиралите ги произведува Eibach (си пишува на кутијата).

Еве како изгледа.



Добив добра цена во Порше и коштаа околу 250 евра. Ги возам веќе година и нешто, и сум презадоволен. Комфорот не е значително нарушен (повеќе прават разлика 17ките со 225/45 гуми отколку спиралите) а стабилноста е значително подобра. Препорачана модификација.

Присутен MartinAlfista

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 17279
  • Alfa Romeo Corruption 1.4 Turbo
Одг: Промена на спирали и амортизери
« Одговори #241 на: 13 Ноември 2016, 15:32:17 pm »
Стисни заби и купи си ксенон фарови ти, недовршена е колава без тоа. :)

И липче на преден браник некое црно, сјајно, и доста е :P

Отсутен AND_031

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 387
Одг: Промена на спирали и амортизери
« Одговори #242 на: 13 Ноември 2016, 19:30:04 pm »
Кои се начините благо да се спушти Голф mk6 25-35мм?

Јас на мојот MK6 TDI возам ОЕМ Volkswagen спирали. Дел се од DriverGear опремата што ја нудат како афтермаркет, а спиралите ги произведува Eibach (си пишува на кутијата).

Еве како изгледа.

(Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..)

Добив добра цена во Порше и коштаа околу 250 евра. Ги возам веќе година и нешто, и сум презадоволен. Комфорот не е значително нарушен (повеќе прават разлика 17ките со 225/45 гуми отколку спиралите) а стабилноста е значително подобра. Препорачана модификација.
Oдлично изгледа, имаш тема отворена за голфот да не спамирам тука ?

Отсутен zlate555

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 4
Одг: Промена на спирали и амортизери
« Одговори #243 на: 04 Април 2017, 16:03:00 pm »
@LP: остај тоа, пијан бев, не знаев што зборам ;)
А озбилно, до тој степен се праи беља на фабричките амортизери? Гад демит :-\

@Deni: ја би и за таа естетика т.е. прагови, спојлери итн... Арно ама, Игор убоо вели, кола не се спушта на тој начин :) Башка, би купувал нови, не би сечел фабрички, пошто колку што знам, тоа не е баш најпаметна идеја.

Отсутен zlate555

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 4
Одг: Промена на спирали и амортизери
« Одговори #244 на: 04 Април 2017, 16:03:28 pm »
Темава веројатно спаѓа во неколку секции, ама пошто мене ми е поентата за естетика, ја почнувам тука.

Ениху, сакам да сменам спирали на Лансерот. Сакам да ставам некои, со кои би ја спуштил колата за околу 40мм... Дали е подносливо безболно менувањето САМО на спиралите, или препорачливо е и што побрзо амортизерите да ги сменам? Пошто нели, со скратени спирали, фабричките амортизери би трпеле повеќе оптеретување... Колку тоа реално им штети и им го намалува векот на траење на фабричките?

Отсутен zlate555

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 4
Одг: Промена на спирали и амортизери
« Одговори #245 на: 04 Април 2017, 16:03:59 pm »
Темава веројатно спаѓа во неколку секции, ама пошто мене ми е поентата за естетика, ја почнувам тука.

Ениху, сакам да сменам спирали на Лансерот. Сакам да ставам некои, со кои би ја спуштил колата за околу 40мм... Дали е подносливо безболно менувањето САМО на спиралите, или препорачливо е и што побрзо амортизерите да ги сменам? Пошто нели, со скратени спирали, фабричките амортизери би трпеле повеќе оптеретување... Колку тоа реално им штети и им го намалува векот на траење на фабричките?

Отсутен zlate555

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 4
Одг: Промена на спирали и амортизери
« Одговори #246 на: 04 Април 2017, 16:04:34 pm »
smeni li spirali na lancerot?

Отсутен LosiPatista

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 12136
  • Duh sa TDI-jom
Одг: Промена на спирали и амортизери
« Одговори #247 на: 04 Април 2017, 16:06:46 pm »
Браво бе злате, за у легендарни си  ;D

Не смени, го шитна тоа евтиниот јапонски полупроизвод и си купи правилна кола.

Torsion Beam - The Only Axle You Will Ever Need

Присутен velestrumf

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 20555
Одг: Промена на спирали и амортизери
« Одговори #248 на: 04 Април 2017, 16:54:27 pm »
Браво бе злате, за у легендарни си  ;D

Не смени, го шитна тоа евтиниот јапонски полупроизвод и си купи правилна кола.

Фрустрации ли се фрустрации... Не можам да замислам што се' ти предизвикал аналниот исцедок на Ким Јонг Ун за да си волку исфрустриран.

smeni li spirali na lancerot?

Злате, го продадов Лансерот пред околу пола година. Не му ги сменив додека го имав. Меркав спирали од Eibach, ама никогаш не стигнав да ги купам.
The numbers thing, the how-fast-can-we-drag-race-a-bunch-of-cars, is the realm of people who think more is better, not better is better. - Matt Hardigree, Jalopnik.

Отсутен LosiPatista

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 12136
  • Duh sa TDI-jom
Одг: Промена на спирали и амортизери
« Одговори #249 на: 04 Април 2017, 18:06:44 pm »
Хјундаиот е 2 класи над тоа јапонскиот отпад. Јас никогаш немаше да го чувам толку години како ти. После пола година бојата да му падне, најевтини радиоактивни пластики, изолација како во рено4, ја осеќаш и прашината од патот. Се во кабината одзвонува.
Хјундаиот е на рамниште со европските конкуренти, тој јапанацот со логан.

А ти треба да си доволни интелигентен ова да го сватиш и да не го сваќаш лично :)

Torsion Beam - The Only Axle You Will Ever Need

Отсутен tomaso

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1978
Одг: Промена на спирали и амортизери
« Одговори #250 на: 04 Април 2017, 18:19:57 pm »
Јапонец го споредуваш со Логан.браво за тебе

Ти завидувам на интелегенцијата :)

Присутен velestrumf

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 20555
Одг: Промена на спирали и амортизери
« Одговори #251 на: 04 Април 2017, 18:39:29 pm »
Хјундаиот е 2 класи над тоа јапонскиот отпад. Јас никогаш немаше да го чувам толку години како ти. После пола година бојата да му падне, најевтини радиоактивни пластики, изолација како во рено4, ја осеќаш и прашината од патот. Се во кабината одзвонува.
Хјундаиот е на рамниште со европските конкуренти, тој јапанацот со логан.

А ти треба да си доволни интелигентен ова да го сватиш и да не го сваќаш лично :)

Дефинитивно мамата ти ја плакал тоа ретардираниот тостер, чим волку комплекси си набил.

Јапонец го споредуваш со Логан.браво за тебе

Ти завидувам на интелегенцијата :)

Тоа би се рекло, „Шта речи, коју поруку послати...“
The numbers thing, the how-fast-can-we-drag-race-a-bunch-of-cars, is the realm of people who think more is better, not better is better. - Matt Hardigree, Jalopnik.

Отсутен n1kola

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6513
  • French diamond

Отсутен Klen

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2327
  • Продавам течност за жмигавци
Одг: Промена на спирали и амортизери
« Одговори #253 на: 28 Април 2017, 10:40:34 am »
Замисли да си кола и да ти вградат плин :(
Попрво оди кај некој дома во гаража него во М Кар поголеми ти се шансите да си ја средиш колата

Отсутен n1kola

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6513
  • French diamond
Одг: Промена на спирали и амортизери
« Одговори #254 на: 19 Јули 2017, 14:46:01 pm »
Дечки купив нови Vogtland спирали -40мм....ги наместив арно ама колата клекна повеќе од 40мм и круговите на спиралите се на пола/еден сантим едни од други и гарант во вожња се допираат едни со други и лесно доаѓа до bottoming out на амортизерите. Спиралите се по каталог  за Меган бензин до 84kw вклучувајки го
1.6 16v ,a без 2.0 16v мотор кој е преку 100 kw...а мојата е 1.8 16v 85 kw . Не ми се верва да е проблемот до тој 1 киловат.

Имав претходно половни кои исто како и овие лежеа круговите блиску едни до други, затоа и зедов нови ама ете ист проблем  >:(

Совет ?