Автор Тема: Познати дубари по сервисите и како да се чуваме од нив  (Прочитано 46486 пати)

Отсутен AUDI

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2194
Те  сватив да,но тешко некој да се нафати на тоа,покрај печатот се удира и потпис од кој е удрен печатот во сервисната,ако некогаш дојде до некој дефект во гарантен рок,и ако возилото го однесеш по правило во сервисот одма ке те фатат дека е правена малверзација,печат има,потпис има а во компијутер нема.Ај чао пријатно.

А за печат лесна е,најлесна,слободно можев сервисната книшка во мантил да ја носам,удри печат и потпис и чао пријатно,ама ако нешто се случеше со возилото ќе го јадев квалитетно.
Drink Russian, Drive German, Wear Italian, Kiss French, be MACEDONIAN!!!

Отсутен Bugar

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5710
  • Почесен кинез.
Sto moze da se desi vo garanten rok ? Licno ne mi e jasno sepak e NOVO vozilo. Nema logika da se rasipe nesto taka lesno.

Отсутен Sashe90

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 718
Абе друзе не се расипува ама гаволот ни ора ни копа како викаат.Еве во мојот случајке ви казам почна да ме зеза петтата врата некогас сакаше да се отвора некогаш не. Отидов на сервис рекоа дека дугмето не давало сигнал на моторчето и дека е сменето ново дугме. Еве коа планирав да стаам плин викам ако не успеам да ја задрзам гаранцијата со тоа што ги е.ам ние ја носам на сервис таму ни ништо викам нема да се расипе нова е ама ете се зезна ми го сменија бес проблем а да не ми вази гаранција ке требало да го платам.

Отсутен Bugar

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5710
  • Почесен кинез.
Siguren li si deka go smenile ili samo "smenile" t.e. podmackale i prsnale so sprej i posle toa teraj :)

Interesno no sepak poucno iskustvo.

No da ne bide napisano so sitni bukvi "garancijata ne vazi za dopolnitelnata oprema, enteriernite delovi koi se istroseni kako rezultat na abenje od normalna upotreba, senzorite i elementite na pumpite za visok pritisok itn..." pa da ti recat a be decko izvini no garancijata e ogranicena i trebalo da si doplatis za celosna takva... Kakvi mucki se pravat tuka lele lele.. Ke ti izvadi nekoj apolitika i posle toa ceskaj si se a kolata e na milost i nemilost na majstorite.

Отсутен Sashe90

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 718
Дека беше сменето ново 100% гарантирам пошто на Леонот на петтата врата дугмето всушност е знакчето и тоа се притиска за да се отвори вратата.На самото знакче имаше и најлонска фолија која лично си ја одлепив и се познава ново дека беше и самата пластика од околу.

Отсутен AUDI

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2194
Во гарантен рок (40 000км) пасат цц 2.0 тди рамнење на глава,фетон еден под гаранција јавуваше звук на тропкање,доаѓаа од Ск. слушаа со слушалки,проблемот најверојатно беше или мотор или менувач,пасат замена на амортизери,на 20 000км издишале,и еден тон сензорчиња,давачи и што уште не на голфови,пасати,фабии,октави.
Drink Russian, Drive German, Wear Italian, Kiss French, be MACEDONIAN!!!

Отсутен Cuore Sportivo

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 17675
  • Alfa155 & AlfaGT
Чим ти викаат неможеш да ја гледаш колата док ти ја прават тури му курот на тој сервис. Ај да е некој познат во кого имаш доверба дури глупо е да му висиш на глава, ама во овластениве, иди бегај бе.

Отсутен Bugar

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5710
  • Почесен кинез.
@AUDI nemoj samo da kazes deka bil BKP motor. Glavite se potrosen materijal na tie VW motori. Skoro site 99% 2.0TDI...
Ne me cudi da se desilo toa. Jas so edno 6N Polo ne sum imal potreba da se smenil NISTO osven konsumativi (filtri, maslo, remeni i zategaci, akumulator, antifriz) NISTO drugo. Ne mozam da poveruvam duri na kola od >20000EUR da se zeznuva taka. Kaj e Passat koj e klasa na MERCEDES BE !

Отсутен AUDI

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2194
Toa e тоа,пасатот цц ја губеше водата,мислам дека беше 170 коња,ја извадија главата,ја однесов јас на рамнење,малку била крива,но не дочекав да видам дали ќе се управе,откажав од работата.
Drink Russian, Drive German, Wear Italian, Kiss French, be MACEDONIAN!!!

Отсутен MarceCvarce

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 8848
Јас можам да кажам дека во Порше иако можеби некогаш ми смениле и тоа шо не требало ама го смениле сите заменети делови ми ги даваат назад. Значи кој сака да му дадам Дискови плочки затеагачи и каиши за сеат 1,4 нека повели имам дури не сум ги фрлил.

Отсутен Bugar

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5710
  • Почесен кинез.
Auuuuuuuu Radosave sta bi. NA KOLA OD PREKU 20000 EUR !!!!
Lele lele i zamisli posle VW da ne mu priznae garancija. Zatoa se kupuva Mazda 6 i mirna glava 1000000Km.

Отсутен deanMKD

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1330
Auuuuuuuu Radosave sta bi. NA KOLA OD PREKU 20000 EUR !!!!
Lele lele i zamisli posle VW da ne mu priznae garancija. Zatoa se kupuva Mazda 6 i mirna glava 1000000Km.

Каква бе Мазда 6, купуваш Голф 2-ка дизел и се убиваш возејки го..Во маздата има многу електроника, и ке биде скапо за поправка после. ::D

Отсутен Drive-r

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7476
  • FB Vlecna Suzba Niko-m
Moрам да ги пофалам сијалиците од Порше кој се со одличен квалитет кој мора да се менуваат на месец до два мах. ако издржат.

Отсутен cuoresportivo159

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4194
Samo edno ne mi e jasno,zosto tolku kutite......

Audi edvaj edvaj pocna da zboruva za toa sto se videl vo servisot na VW,a i polovichno kazani mnogu loso zvucat.
Zippo isto taka ne ja kaza javno svojata verzija za makite so Golfot(mislam deka golf bese,ili Octavia,ispravete me ako gresam)...
I ne mi teknuva na nikovite,ama mi e ostanato vo glava za nekoj sluzbeni VW, Pola i Tuarezi....
 
Pa majke mu,valjda ne vazi kaj nas toj germanskiot zakon za zabrana za zboruvanje protiv germanskite proizveduvaci.
Alfa Romeo 166 is one of only three cars that have "that special thing" !!! 
-J.Clarkson

Отсутен Cuore Sportivo

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 17675
  • Alfa155 & AlfaGT
Zippo им прати писмо у усраниот Волсбург, али батали.



Поздрав Братац !