Автор Тема: Познати дубари по сервисите и како да се чуваме од нив  (Прочитано 46470 пати)

Отсутен AUDI

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2194
@MarceCvarce

За да ти покажат стари делови е најмал проблем,не сите ги земаат променетите делови,така да има цел еден магацин со стари делови за покажување на таквите како тебе,а за плочките и дисковите има старо за ново,ти ги земаат старите и ти даваат нови со помала цена,може твоите нови плочки се набавени како старо за ново а тебе ти ги наплатиле поскапо,има милион комбинации како можат да те зае-ат.А друго, последните денови од работата што истражував нешто,разлика помеќу набавните цени и продажните цени,разликата беше  ,                   набавна x 3=продажна.

И многу криво ми падна што работев како вол од 8 до 19-20 ч,по 11-12 дневно,65-70 ч неделно,250-270 ч месечно,не осигуран за 6 000 ден.мој потпис,моја одговорност,ако дојде нешто мој терет,а профитот на фирмата енормно голем,една промена на масло и филтер кое се врши за 15-20 мин.се наплаќа од 1000 до 2000ден. работна рака плус 2/3 добивка од резервните делови.

Drink Russian, Drive German, Wear Italian, Kiss French, be MACEDONIAN!!!

Отсутен Bugar

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5710
  • Почесен кинез.
Ne im fali nisto na VW taman se. Nesto ima trulo vo drzavata Danska. VW imaat dobri modeli. Mazda 6 e kralot na kolite.

Bravo AUDI za cesnosta. Izmami se pravat sekade a vo MK ima dosta bogati lugje taka da nema vrska.

Отсутен ngocevski

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 484
Чим ти викаат неможеш да ја гледаш колата док ти ја прават тури му курот на тој сервис. Ај да е некој познат во кого имаш доверба дури глупо е да му висиш на глава, ама во овластениве, иди бегај бе.

И да му се пикнеш внатре во сервис ќе заебе нешто од немарност и брзање поради што му висиш над глава. А ако сака да те заебе за нешто ќе го направи истото и ти да го гледаш во раце нон стоп...


Отсутен Bugar

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5710
  • Почесен кинез.
Ima resenie. Se stavaat kameri i se dava na musterijata dodeka ceka da ja gleda kolata. Ne mora da e prisuten no sepak pak ima rizik...

Присутен MarceCvarce

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 8848
баш напротив ме имаат викано дојди да видиш ова ти е за менување, не викам дека цените им се нормални таа е заработувачката на набавната цена стави и плати на луге и трошоци неможе само така да гледаш ги купува 100 евра ги продава за 300. На крај на денот сите за пари работиме

Отсутен Bugar

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5710
  • Почесен кинез.
A be za greota se

Отсутен MecheTo

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 14157
  • Пудингот на шоферството
Друга дубара,поточно глупост е за ново отворениот сервис на АутомобилеСк во Битола.Оди брат ми да му сменат воздушен филтер,свеќици и кабли.Ја остава колата го тргаат настрана кај шефот,однос 5-ка,по некое време му велат готова е колата можеш да ја земиш,ама свеќици и кабли не ти сменивме добри се.Тргнува брат ми со колата и после 500-600 метри некако чудно му звучи,застанува отвора хаубата кога ке види шо ке види,не го имаа наместено филтерот,ниту пластиката со се штрафчињата така беше оставена свртена наопаку...Ајде назад,кавги ова она...
God created Turbo Lag to give VTECs a Chance! :D

Присутен MarceCvarce

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 8848
јас имам еднен случај ама не бев во македонија тогаш. Ја однесов колата во порше за редовен сервис плус плочки и уше нешто и ми рекоа требало и дискови, а прв пат менувам плочки а башка на претходниот сервис им реков види ги плочките ако треба да ги смениме, одговор не добри се. Е сега на претходниот сервис добри беа а на овој и дисковите нечинат....не викам дека  е превара ама некој очигледно заеба работа

Отсутен nsx-r

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 9213
Spored mene najdobro e sto mozes i znaes sam da si srabotis na kolata,a ako neznaes da si ja odneses kaj tvoj dobro poznat majstor,e sega ako e nova i e pod garancija ke im visis nad glava na tie tamu i ke mora da se napravi se kako sto treba.

Отсутен Drive-r

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7476
  • FB Vlecna Suzba Niko-m




Поради Порше сега ја немам пластиката за заштита под моторот!
Бараат 9000 за нова!

Присутен MarceCvarce

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 8848
е шо бидна сподели тука?

Отсутен Drive-r

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7476
  • FB Vlecna Suzba Niko-m
Првин ми беше откачен од една страна. Ја кренав на дигалка со стеги го затекнав, коска беше.
Дојде време за редовен сервис во Порше рамо, спона да се менува.
Си завршија работа, ги променија  деловите капакот не го наместиле како што си беше, и за кратко време се откачи.....
И сега чорба македонче, 9000 ден.

 

Отсутен AUDI

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2194
Тие пластиките под мотор,подкрилата одеа како алва зимата,секоја втора што идеше беше со скршени пластики,за подкрило некаде околу 3-4000 ден.
Drink Russian, Drive German, Wear Italian, Kiss French, be MACEDONIAN!!!

Отсутен Chlink

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 8519
  • alfa 156 1.8 t.s & alfa 159 2.4 jtdm
А колку што знам битни се за струење некое. Јас стално пазам на таа пластика да е стегната.

Јас би им влегол у џигер :D  Се шалам. Пробај напрај муабет, може ќе наидеш на разбирање.

Отсутен Dzo

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3030
  • GTI®
Затоа само вратат околу полото мое коа ке појдам да нарачувам ситници .. :)