Автор Тема: Плински уред на престижно ауто  (Прочитано 20693 пати)

Отсутен ngocevski

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 484
Одг: Плински уред на престижно ауто
« Одговори #90 на: 10 Мај 2012, 17:55:19 pm »
Stvarno ne mi vleguva vo pamet. I sekako vo Evropa Kajen vozat balkanci a lugje sto imaat mnogu mnogu pari se pretpazlivi. Nikogas nema da kupat skapo vozilo.

Kajen za 15000 EUR ne znam so 1 mil. Km ili 2 mil....

Daleku sme od Evropskiot mind set !

Бугар, балканец нема пари да купи ново и да го одржава, ни во Македонија ни во Европа!

Низ Европа во моментов, исти вакви со 100.000 км и сета опрема внатре одат од 10 до 15 илјади евра! Ги купуваат само дифтари кои немаат сол во очи а сакаат да возат Порше џип. Гуми само да му смениш ќе те кошта 1500 евра во најефтина варијанта. Овие џипови ги возат најчесто жени, ги купуваат гланц нови со сета можна опрема и кожа, ги возат 5 години и си земаат пак нов. Лизинг систем. Така функционира низ Европа и не се замараат со половна кола.

Порше џип е статусен симбол кој вели јас сум богат, имам место во општеството и се делам од другите бидејќи можам да си дозволам без да размислувам џип од 100 евра, 25 литри комбинирана потрошувачка и 1400 евра редовен сервис.

Од друга страна, балканец со 10 илјади евра џип на кој турил плин зошто скапо му е да го вози на гориво сака да има некаков си сељачки имиџ дека е не знам која фаца а уствари е мизерија невидена (и тој и сите други со хамери и х5 4.4и кои ги упропастуваат на плин)

Да беше паметно да се вози Порше Кајен или Х5 4.4и на плин ќе го направеа таков од фабрика или пак првите сопственици во Европа ќе ги променаа уште одма бидејќи со тоа не плаќаат регистрација доколку возат на плин. Ама тие будали се и еве не гледам вакви престижни аута да се возат на плин.

Нека дојде момакот сега со џипот од Словенија нагоре и нема да смее да влезе да паркира во затворена гаража и ред други места каде возила на плин се забранети.

Отсутен mmm121

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3799
 • Ford Focus MKI 1.6 & MKII 1.4
Одг: Плински уред на престижно ауто
« Одговори #91 на: 10 Мај 2012, 18:16:34 pm »
Кајен кошта помалце (или исто) од мерцедес е320цди..... оти треба муда за да го возиш, одржаваш и сервисираш. Тешко се препродава на западњак па најчесто завршува кај локални фраери

Отсутен Deni

 • Photo & Light
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 54819
 • Махер
Одг: Плински уред на престижно ауто
« Одговори #92 на: 10 Мај 2012, 18:24:47 pm »
Да расчистиме:

1. Возење на Кајен на старо на бензин е фраерски.

2. Возење на Кајен на старо на течен-гас е сељачки.


Така, или не сум доразбрал баш? Кои беа аргументите за ова уште еднаш...

Отсутен Chlink

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 8517
 • alfa 156 1.8 t.s & alfa 159 2.4 jtdm
Одг: Плински уред на престижно ауто
« Одговори #93 на: 10 Мај 2012, 18:26:02 pm »
:D :D :D

По глупи работи не можевте да изнапишете. Нема стил WTF :D :D

Ако сака да се е*е Да се е*е до крај. What!?

Абе плинот нит се пие нит се јаде, гориво е :D :D :D
Ауууу свака част, ово нема ни у београду :D :D ;D

Секој со интелигенција над 90 ке разбереше што сакав да кажам..Ама пошо ти изгледа не разбра, да ти појаснам: Типот купил кола од 25к евра а ке ја вози на плин..Која логика? Ако сакаш да возиш кола од 25к ке ја возиш на гориво, а не да се правиш фраер на почетокот, си купил возило од 25к, а сеа немам пари да му ставам бензин..Ако си дал 25к за такво возило, ке даваш и некоја пара за гориво..UMAD? :DЈас сватив што сакаш да кажеш ама секј со интелегенција над 90 нема да го каже тоа ;)

Типот вози со гориво кое дупло поефтино. Тоа е факт. А ако имате психолошки проблеми одете средети си ги. Не пишувајте глупости.
Ако ставиш плин не си мангуп е работава.

Абе во која држава живеам јас еј? :D :D


Продужете со кмуникација ја се одкажувам. И во лудница да те стават сам со 100 лудаци нај луд ќе бидеш. Така да не гледам поента да се замарам воопшто. А и немам време, пошто треба да се црта тука некој нешто да свати. А не да се балада во празно и да се пишуваат работи од типот дека си немал стил ако возиш на плин или дека не си се е*ел до крај :D :D :D :D

Среќно со понатамошната дискусија...

Отсутен ngocevski

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 484
Одг: Плински уред на престижно ауто
« Одговори #94 на: 10 Мај 2012, 18:31:04 pm »
Да расчистиме:

1. Возење на Кајен на старо на бензин е фраерски.

2. Возење на Кајен на старо на течен-гас е сељачки.


Така, или не сум доразбрал баш? Кои беа аргументите за ова уште еднаш...

Најдобро покондурениот сељак да се јави во фабриката на Порше и да им каже дека најдобро е сите џипови и коли да ги прават на плин! Пофраерски е!

И успат една кукичка да му стават...За приколката да може да си ја влечи одвреме навреме!

Отсутен mmm121

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3799
 • Ford Focus MKI 1.6 & MKII 1.4
Одг: Плински уред на престижно ауто
« Одговори #95 на: 10 Мај 2012, 18:34:02 pm »
Живееш во држава во која луѓето купуваат мобилен од 30000 со последните пари и после немаат за кредит. Во држава во која има луѓе што купуваат кола од хх.ххх евра и после позајмуваат пари за да платат царина данок и регистрација. И на крај од што немаат пари за бензин ставаат плин.
Зашто класниот со тие пари што ги даде за голфот не си купи некој в6 в8 фетон туарег или слично. Затоа што е разумен и знае колку може да издржи неговиот џеб.
(класниот го земав како пример.... )

Отсутен Rakun4e

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 9209
 • Аstra la vista baby !
Одг: Плински уред на престижно ауто
« Одговори #96 на: 10 Мај 2012, 18:35:14 pm »
Мислите дека тој со Кајенот го интересира вашето мислење ?

И едно прашање до сите вас: “Дали и вас ве боли за туѓите мислења или си терате како што ви сака таквото“ ?


Отсутен Deni

 • Photo & Light
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 54819
 • Махер
Одг: Плински уред на престижно ауто
« Одговори #97 на: 10 Мај 2012, 18:35:18 pm »
Леле лижење ггггггг'з!!!

Отсутен nsx-r

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 9217
Одг: Плински уред на престижно ауто
« Одговори #98 на: 10 Мај 2012, 18:50:43 pm »
Живееш во држава во која луѓето купуваат мобилен од 30000 со последните пари и после немаат за кредит. Во држава во која има луѓе што купуваат кола од хх.ххх евра и после позајмуваат пари за да платат царина данок и регистрација. И на крај од што немаат пари за бензин ставаат плин.
Зашто класниот со тие пари што ги даде за голфот не си купи некој в6 в8 фетон туарег или слично. Затоа што е разумен и знае колку може да издржи неговиот џеб.
(класниот го земав како пример.... )

naskoro ke stavam slika da vidite kade se cuva novoto lambo so SK tablici

Отсутен deanMKD

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1330
Одг: Плински уред на престижно ауто
« Одговори #99 на: 10 Мај 2012, 18:52:21 pm »
@chlink ок, тогаш звонам да му кажам на Леов, да става подитно ламбото на плин..Која иронија брат, не си свесен..

Отсутен Deni

 • Photo & Light
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 54819
 • Махер
Одг: Плински уред на престижно ауто
« Одговори #100 на: 10 Мај 2012, 18:56:23 pm »
Немора да го става ако несака.

Отсутен Chlink

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 8517
 • alfa 156 1.8 t.s & alfa 159 2.4 jtdm
Одг: Плински уред на престижно ауто
« Одговори #101 на: 10 Мај 2012, 18:59:15 pm »
Деан не ме влечи за јазик. Се најдобро, не сакам да влагам во чуни дискусии кои веќе немаа врска со планетава земја.

Мислам за тебе ова твоево другарче што го прави е мангупски за мене е најкултурно што можам да кажам невкусно и неубаво.

http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=QTKu5OBwc1Y

Значи остави ме мирно да излезам од дискусијава. Не сакам никој да игнорирам, и тоа е педерска работа.

И ако можеше Леов да стави плин на Ламбото веруј немаше тебе да те чека да му се јавиш.

Отсутен deanMKD

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1330
Одг: Плински уред на престижно ауто
« Одговори #102 на: 10 Мај 2012, 19:08:11 pm »
Деан не ме влечи за јазик. Се најдобро, не сакам да влагам во чуни дискусии кои веќе немаа врска со планетава земја.

Мислам за тебе ова твоево другарче што го прави е мангупски за мене е најкултурно што можам да кажам невкусно и неубаво.

http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=QTKu5OBwc1Y

Значи остави ме мирно да излезам од дискусијава. Не сакам никој да игнорирам, и тоа е педерска работа.

И ако можеше Леов да стави плин на Ламбото веруј немаше тебе да те чека да му се јавиш.

Не те влечам, и не планирам да те влечам, ама сакам да ти кажам дека некој кога купува кола, не гледа колку троши таа (леов, бајруш, и уште еден мал круг на луѓе во МК ) туку сакаат да уживаат во возилото што го платиле. Истотака сакам да кажам, ако си имал толку пари да платиш толку пари за такво возило, која е логиката да ја ставаш колата на плин? Ова ми се гледа ептен глупаво, и нема апсолутно никаква логика. Се знае за кого се тие возила, и кој може да си ги дозволи да ги вози и одржува (става бензин итн). Затоа го цитирам постот:

Цитат
Зашто класниот со тие пари што ги даде за голфот не си купи некој в6 в8 фетон туарег или слично. Затоа што е разумен и знае колку може да издржи неговиот џеб.

со кој што се кажува се што сакам да кажам и јас. Члинк, не палнирам да се расправам со тебе, само сакам да ти посочам на некои делали околу темава. :)

Отсутен Tome-Colt

 • Близок до администрацијата
 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 4624
 • Муфљуз
Одг: Плински уред на престижно ауто
« Одговори #103 на: 10 Мај 2012, 20:02:34 pm »
Читам од прееска низ темава и пак не ја разбирам поентата на некои луѓе, и пак ќе прашам. Што има врска плинот или бензинот по фраер си на бензин или ако заштедиш си сељак тоа е заклучокот? Нормално просто македонче така мисли. Деан јас гарантирам дека и леов и бајруш и 99% од тој мал круг на луѓе ни ни знаат што купиле или како се вози тоа што го купиле туку е купено за чалам.
„Јас, Филип, кењам по форуми и не треба човек ништо да ми верува. Се што пишав за брзината на возење е куп гомна од коњ.“

Отсутен NDarK

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 461
Одг: Плински уред на престижно ауто
« Одговори #104 на: 10 Мај 2012, 21:00:49 pm »
според мене нема ништо чудно во тоа да купиш јака кола и да и ставиш плин . да малце делува смешно ама е многу логично секој кој што се разбира во економија ке знае дека ако имаш кола што троши 25литри безин најлогичното решение е да ставиш плин без разлика колку пари имаш.
незначи дека ако човек има пари треба цел живот да го помине фрлајкиги за бензин нема никаква логика