Автор Тема: Плински уред на престижно ауто  (Прочитано 20694 пати)

Отсутен MecheTo

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 14072
 • Пудингот на шоферството
Одг: Плински уред на престижно ауто
« Одговори #105 на: 10 Мај 2012, 21:04:40 pm »
Луѓе,оној кој Има пари не ги фрла.За него бензинот е исто како за нас плинот.Него не му е скап бензинот,туку нас ние скап.
God created Turbo Lag to give VTECs a Chance! :D

Отсутен ngocevski

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 484
Одг: Плински уред на престижно ауто
« Одговори #106 на: 10 Мај 2012, 21:05:34 pm »
според мене нема ништо чудно во тоа да купиш јака кола и да и ставиш плин . да малце делува смешно ама е многу логично секој кој што се разбира во економија ке знае дека ако имаш кола што троши 25литри безин најлогичното решение е да ставиш плин без разлика колку пари имаш.
незначи дека ако човек има пари треба цел живот да го помине фрлајкиги за бензин нема никаква логика  

Тука лежи зајакот, ако се разбираш во економија и немаш комплекс на мал пенис ќе си купиш домаќинско ауто кое ќе соодветствува на твоите потреби макар било и џип кој ќе одговара на твоите потреби и нема да му ја мислиш за сервис, гориво итн. Замисли да купиш 911, Панамера или Ферари модена и да и ставиш плин зошто многу ти троши. Која моронштина.

Нека ја покаже во Порше Германија или на друг Порше корисник дека ставил плин па да видиме каква реакција ќе има вистинскиот љубимец на Порше.

Отсутен NDarK

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 461
Одг: Плински уред на престижно ауто
« Одговори #107 на: 10 Мај 2012, 21:09:17 pm »
Луѓе,оној кој Има пари не ги фрла.За него бензинот е исто како за нас плинот.Него не му е скап бензинот,туку нас ние скап.
абе не зборете така да не викам дека нема такви луѓе кои ги фрлаат парите ама не се сите такви
чисти примери за тоа се  најбогатите луѓе у светов варен бафет и калос слим не фрлаат лугето пари за џабе туку се прилично економични.
а кај нас е проблемот во менталитетот

според мене нема ништо чудно во тоа да купиш јака кола и да и ставиш плин . да малце делува смешно ама е многу логично секој кој што се разбира во економија ке знае дека ако имаш кола што троши 25литри безин најлогичното решение е да ставиш плин без разлика колку пари имаш.
незначи дека ако човек има пари треба цел живот да го помине фрлајкиги за бензин нема никаква логика  

сеа и за ова си во право ама јас зборев конкретно за кајенот и x5 што монтирале плин

Тука лежи зајакот, ако се разбираш во економија и немаш комплекс на мал пенис ќе си купиш домаќинско ауто кое ќе соодветствува на твоите потреби макар било и џип кој ќе одговара на твоите потреби и нема да му ја мислиш за сервис, гориво итн. Замисли да купиш 911, Панамера или Ферари модена и да и ставиш плин зошто многу ти троши. Која моронштина.

Нека ја покаже во Порше Германија или на друг Порше корисник дека ставил плин па да видиме каква реакција ќе има вистинскиот љубимец на Порше.

сепак ако купиш ферАРИ или 911 или ламборџини не е логично да стаиш плин

EDIT velestrumf: три поста по ред имаше, а два се премногу.
« Последно менување: 10 Мај 2012, 21:14:00 pm velestrumf »

Отсутен Cuore Sportivo

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 17676
 • Alfa155 & AlfaGT
Одг: Плински уред на престижно ауто
« Одговори #108 на: 10 Мај 2012, 21:10:42 pm »
 Каен за мене никад нема да биде Порше, тоа е обид за екстра профит и сквернавење на славното име.

Отсутен NDarK

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 461
Одг: Плински уред на престижно ауто
« Одговори #109 на: 10 Мај 2012, 21:12:23 pm »
абе добро сеа едно е ти дали лично го сметаш за порше или не
сепак е порше

Отсутен MecheTo

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 14072
 • Пудингот на шоферството
Одг: Плински уред на престижно ауто
« Одговори #110 на: 10 Мај 2012, 21:15:49 pm »
Ако се толку економично Слим и Бафет,нема да имаат по 10 приватни авиони,туку ке купуваат карти на рати и ке патуваат со комерцијален лет,во некој авион кој едвај собира 100 патници.Мислам дај не одете до крајности,ало,споменатите имаат толку пари шо секојдневно можат да трошат по милион долари/евра и пак нема никогаш да ги потрошат.

God created Turbo Lag to give VTECs a Chance! :D

Отсутен ngocevski

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 484
Одг: Плински уред на престижно ауто
« Одговори #111 на: 10 Мај 2012, 21:17:01 pm »
Значи на Порше Кајен со 300, 350 коњи и забрзување 0-100 за 5-6 секунди е ОК да се стави плин а на 911 со иста коњажа и 0-100 за 4-5 секунди не е ОК да се стави плин?

Куоре, знаеш дека Кајен се произведува во иста фабрика во Словачка заедно со Туарег и Q7? Шасијата им е иста.Сеедно, Поршето секогаш ќе биде performance car и секое сквернавење со плин ќе биде мизерија за мене а и за било кој автомобилски фанатик.

Отсутен Bugar

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 5711
 • Почесен кинез.
Одг: Плински уред на престижно ауто
« Одговори #112 на: 10 Мај 2012, 21:27:39 pm »
Kajen se pravi vo Slovacka ???? Ne e Germany ???

Tuf da ne zemam znaci.

Присутен marjanot

 • Следен од Hammond на Инстаграм.
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 10893
 • 430i
Одг: Re: Плински уред на престижно ауто
« Одговори #113 на: 10 Мај 2012, 21:28:20 pm »
Шо прајме ако особа Х има кеш да си земе бесно ауто на старо ама дизел.

Е сега сурфајќи по мец или на сугестија на пријател можеби, гледа дека може за истите пари да земе бесно ауто на бенЅин, а истото има можност да го вози на пљин ( пошто кај нас има соодветни професионалци кои може тоа да му го овозможат ) и тоа да не го кошта екстра по џебот.

Да расчистам на почеток:
- Кола Y е дизел и чини XX.XXX марки.
- Кола Z е бензин и со вградување на плински уред чини исто така XX.XXX до центче.

Дали нивото на сељачизам т.јест престиж е мерабилно доколку дотичниот Х вози бесно дизел ауто или можеби и истото ( марка, модел ) во бензинска варијанта приспособена на плин?

Зошто ако (карикирам, лупам) за истите пари наместо Х5 3.0 дизел да не вози 4.4 бензин/плин ако трошоците за експлоатација му се исти?

И не споредувајте Кајени, Хамери и Х5-ки со Ферарија, Масератија и слично, стварно нема ни причина ни потреба.

Отсутен Cuore Sportivo

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 17676
 • Alfa155 & AlfaGT
Одг: Плински уред на престижно ауто
« Одговори #114 на: 10 Мај 2012, 21:30:46 pm »
Денес баш зборевме со една сопственичка на М3. Вика супер иде на плин ;D

Отсутен Bugar

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 5711
 • Почесен кинез.
Одг: Плински уред на престижно ауто
« Одговори #115 на: 10 Мај 2012, 21:35:48 pm »
Poeftino e za vozenje 4.4 benzin na METAN otkolku 3.0 dizel. Vo sekoj slucaj.

Ubavo zvuci toa 4.4 !!! Samo sto na primer podobrata opcija e eden G500 na Metan ! Ili 750 BMW !

Toa e motoriste.

Отсутен nsx-r

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 9217
Одг: Плински уред на престижно ауто
« Одговори #116 на: 10 Мај 2012, 23:38:32 pm »
koj sto saka neka pravi,moe miselnje e deka ne e vo red da se pravis mangup so 5 000 kubika kola na plin,ako ti e za stedenje kupi si corsa 1.5d i teraj si go toa na benzin,ama imas bmw...pa ne si seljak majku mu da se vozis vo corsa ;D

Отсутен Tommy

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 7045
Одг: Плински уред на престижно ауто
« Одговори #117 на: 11 Мај 2012, 06:46:48 am »
@chlink ок, тогаш звонам да му кажам на Леов, да става подитно ламбото на плин..Која иронија брат, не си свесен..

Ако се толку економично Слим и Бафет,нема да имаат по 10 приватни авиони,туку ке купуваат карти на рати и ке патуваат со комерцијален лет,во некој авион кој едвај собира 100 патници.Мислам дај не одете до крајности,ало,споменатите имаат толку пари шо секојдневно можат да трошат по милион долари/евра и пак нема никогаш да ги потрошат.

Најде кого да спомнеш у овој контекст, па Ворен Бафет сеуште живее во својата куќичка која ја купил 31 000 долари пред 30-40 години ....

Цитат
Марк Цукерберг е наречен „најсиромашниот богаташ“, бидејќи живее како студент во изнајмени куќи, иако неговото богатство се мери со милијарди долари.

Неговата семејна куќа не се менува со децении- тука е по некое парче на мебел и малата кујна, а едниствен луксуз се седиштата пред големиот ТВ-екран, исто како оние во театрите.

И кај сите овие богаташи, кои имаат милијарди, не фрлаат пари на непотребни работи ...
Кога Марк Цукенберг, и Ворен Бафет можат да штедат на нешто основно, КУЌА, ДОМ ЗА ЖИВЕЕЊЕ, зашто не би можел некој да штети на гориво?

Дали има пари за X5-ката, и на што ке ја вози, е проблем на сопственикот ...
Да имам X-5ка, одма би ја ставил на плин, ме боли стапот дали некој ке мисли дали ми е кратка или долга чергата, на крајот на денот, јас сум тој што става гориво во колата и се вози во тој џип...

Ако може да ми остане некоја паричка плус, зашто да не???
Уште има луѓе што живеат за тоа, што ке кажат другите ...

Отсутен Rakun4e

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 9209
 • Аstra la vista baby !
Одг: Плински уред на престижно ауто
« Одговори #118 на: 11 Мај 2012, 08:54:41 am »

Да имам X-5ка, одма би ја ставил на плин, ме боли стапот дали некој ке мисли дали ми е кратка или долга чергата, на крајот на денот, јас сум тој што става гориво во колата и се вози во тој џип...

Ако може да ми остане некоја паричка плус, зашто да не???
Уште има луѓе што живеат за тоа, што ке кажат другите ...

Тоа е тоа ;)

Отсутен Jimny

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1047
 • Skriven i ćutljiv crv rešeta moćno drvo.
Одг: Плински уред на престижно ауто
« Одговори #119 на: 30 Јануари 2024, 01:30:49 am »
Никако плинарка