Автор Тема: Потрошувачка на масло кај моторите  (Прочитано 70461 пати)

Отсутен LosiPatista

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 12136
  • Duh sa TDI-jom
Одг: Потрошувачка на масло кај моторите
« Одговори #180 на: 13 Мај 2013, 20:39:06 pm »
Interesna rabota. Dizelie na Fiat ne trosat maslo, ni pri entuzijasticko vozenje.

Torsion Beam - The Only Axle You Will Ever Need

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43559
  • Il Moderatore
Одг: Потрошувачка на масло кај моторите
« Одговори #181 на: 13 Мај 2013, 20:50:07 pm »
Сега го гледам аутобилд тестот на 147 2.0тс, они во текот на 100.000 км дотуриле 19л масло, рачунајќи дека имале 5 промени на масло во текот на 100.000км, нив им е повеќе од 1l на 5.000км, што е речиси исто колку мојата потрошувачка.

На супертестот од 100.000км  моторот не покажал речиси воопшто изабеност.


Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен Diesel

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6104
Одг: Потрошувачка на масло кај моторите
« Одговори #182 на: 13 Мај 2013, 21:13:57 pm »
@ Simo

Штом е така, дали водиш некаков есап колку масло ти оди на годишно ниво, апропо километража на годишно ниво?

Немој да мислиш дека сум дрзок или нешто, само баш ме интересира - викаш собира 4.4 литри, сигурно не ставаш некое ефтино масло, а по моја проценка неретко и дотураш.

Која е очекувана потрошувачка за, да речеме - нов Твинскарк мотор, еве како оној од твојата лепотица..?

Не водам некоја специфична евиденција, купувам 6l масло (3 канти од по 2l), значи за досипување ми останува уште 1.5L, или имам за околу 6.000км пред да купам пак. за една година поминувам околу 17-18.000км, значи ќе ми требаат уште 2 канти од по 2l, вкупно годишно сосе промената потребни ми се 10l selenia racing.

Oчекувана потрошувачка е таа што ја пишав. Можеби некои мотори помалку, некои повеќе но, тука е некаде... Дури и кај нови мотори. Моето Stilo троши речиси исто толку, уште од ново.

Е па, ОК е мислам, не е страшно. Сепак возиш премиум автомобил - а со тоа може да се очекува поголеми трошоци за одржување.

Отсутен Chlink

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 8519
  • alfa 156 1.8 t.s & alfa 159 2.4 jtdm
Одг: Потрошувачка на масло кај моторите
« Одговори #183 на: 13 Мај 2013, 21:20:20 pm »
Ако на 1000 километри троши по едно литро уствари нема потреба да менуваш уље, само треба да дотураш. Праев со некој муабет и ми кажа дека колата толку му трошела и нормално било. Мене алфата никогаш не ми трошела толку, над 10 000 км поминати најмногу што ми потрошила е плус скоро 2л. А сум ја возел секако, башка си ја стегам и на високи обрт. не ја гушам многу многу.

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43559
  • Il Moderatore
Одг: Потрошувачка на масло кај моторите
« Одговори #184 на: 13 Мај 2013, 21:41:39 pm »
На 1000км 1л е премногу и по тркачки стандарди :) Секако дека има потреба од промена на масло дури и кога троши нешто повеќе, бидејќи прљавштините и деградацијата на уљето не си оди кога ќе досипуваш уље. Не го „подобруваш“ вкупното количество старо уље со тоа што ќе му сипеш тазе. Така да, промена си е промена - досипување си е досипување.

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен MartinAlfista

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 17389
  • Alfa Romeo Corruption 1.4 Turbo
Одг: Потрошувачка на масло кај моторите
« Одговори #185 на: 14 Мај 2013, 00:33:12 am »
Би сакал, ако имате време, да објасните зошто Т.Спарк троши, а друг тип на мотор не. Онака, информативно, да научиме и ние нешто :)

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43559
  • Il Moderatore
Одг: Потрошувачка на масло кај моторите
« Одговори #186 на: 14 Мај 2013, 08:16:36 am »
Воглавно, машините кои се проектирани за висок број на вртежи сакаат да „пивнат“ малку повеќе, поготово при „ентузијастичко“ возење. Брзото движење на клипот, оневозможува уљните карики да го „соберат“ сето уље од ѕидот на цилиндерот. Секако, тука се и фабричките толеранции, што се малку поголеми кај тие машини, па се малку „полабави“ за да може да се движат полесно на тие високи вртежи. Ова секако не е правило, има машини кои и не трошат уље. Секако зависи и од уљето. Некои се „колнат“ дека намалиле потрошувачка, преоѓајќи на друг тип на уље.

F1 мотор троши отрпилика 1.5л уље на 300км трка :)

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен osmica8

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 11718
  • Архитект
Одг: Потрошувачка на масло кај моторите
« Одговори #187 на: 14 Мај 2013, 08:55:04 am »
Хондиве со ве - тек колку масло трошат ?
Еве на пример интеграта ?

Отсутен velestrumf

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 20611
Одг: Потрошувачка на масло кај моторите
« Одговори #188 на: 14 Мај 2013, 09:01:59 am »
Веројатно ич :)
The numbers thing, the how-fast-can-we-drag-race-a-bunch-of-cars, is the realm of people who think more is better, not better is better. - Matt Hardigree, Jalopnik.

Отсутен Cuore Sportivo

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 17675
  • Alfa155 & AlfaGT
Одг: Потрошувачка на масло кај моторите
« Одговори #189 на: 14 Мај 2013, 09:16:24 am »
 :D

Отсутен FiLo

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6566
Одг: Потрошувачка на масло кај моторите
« Одговори #190 на: 14 Мај 2013, 11:56:11 am »
А ако потфрлува масло преку шипката за проверка, дали тоа значи дека на моторот му се отидени кариките ?

Отсутен Filip_90

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1839
  • VW Golf 5 1.9 TDI
Одг: Потрошувачка на масло кај моторите
« Одговори #191 на: 14 Мај 2013, 14:18:05 pm »
Воглавно, машините кои се проектирани за висок број на вртежи сакаат да „пивнат“ малку повеќе, поготово при „ентузијастичко“ возење. Брзото движење на клипот, оневозможува уљните карики да го „соберат“ сето уље од ѕидот на цилиндерот. Секако, тука се и фабричките толеранции, што се малку поголеми кај тие машини, па се малку „полабави“ за да може да се движат полесно на тие високи вртежи. Ова секако не е правило, има машини кои и не трошат уље. Секако зависи и од уљето. Некои се „колнат“ дека намалиле потрошувачка, преоѓајќи на друг тип на уље.

F1 мотор троши отрпилика 1.5л уље на 300км трка :)
Да, површината на цилиндарот не е мазна, туку има накрсни вдлабнати линии (како мрежа) кои се гледаат под микроскоп и служат низ нив да се разнесе маслото, а со тоа да има помало триење меѓу кариките и цилиндарот. Затоа кога ке се врати клипот надолу неможе да го собере целото масло, туку дел од него останува во просторот за согорување и си согорува заедно со горивото. Е сега кај алфа изгледа има поголеми линии :D

Отсутен Cuore Sportivo

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 17675
  • Alfa155 & AlfaGT
Одг: Потрошувачка на масло кај моторите
« Одговори #192 на: 14 Мај 2013, 14:25:46 pm »
Нема везе, нека стави Симо Castrol Racing и минимум за пола ќе падне потрошувачката

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43559
  • Il Moderatore
Одг: Потрошувачка на масло кај моторите
« Одговори #193 на: 14 Мај 2013, 15:28:08 pm »
како што видов, мене и тебе потрошувачката ни` е многу слична :)

Литро ипол на 6000 км односно годишно.

Со тоа што ја 4,5 литри годишно трошам, ама за 3 пати повеќе километри :)

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен Cuore Sportivo

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 17675
  • Alfa155 & AlfaGT
Одг: Потрошувачка на масло кај моторите
« Одговори #194 на: 14 Мај 2013, 15:36:28 pm »
Не сум на Castrol.