Автор Тема: Спортски издувни системи и модификации  (Прочитано 97134 пати)

Отсутен Stratro

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 22223
Одг: Спортски издувни системи и модификации
« Одговори #15 на: 02 Март 2011, 10:40:35 am »
Gojdo, textot e postaven radi opstoobrazovni celi u kontekst na temava..a moze i ti eden den ke zavrsis so turbas. ;D
Sto se odnesuva do tvojot slucaj, veke ti pisav deka osven zvuk nema nisto da dobies.
Zosto?

Tvojata kola ima fabricka snaga, ne e tunirana pa ottuka 48 mm izduvni cefki se soema dovolno za vadenje na deklariranata snaga.
Ako uspees na nekoj nacin da i napukas uste barem 30  - 40 KS, togas razmisuvaj za vakva skapa investicija u izduven sistem.
Katalizator, kako sto pisav jas ( a i kako sto ti kazale poupateni od mene ) ne ni pomisluvaj da vadis.
« Последно менување: 02 Март 2011, 10:46:27 am Stratro »

Отсутен gOJDO

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7692
  • Хорска Секција
Одг: Спортски издувни системи и модификации
« Одговори #16 на: 02 Март 2011, 13:55:04 pm »
@Доктор

Не ме зезај докторе, оној горе глеа, ќе ти се врати. Ќе дојде брзо денот кога ќе си купам некое возило шо иде ко змија па бар да не ме тепа жена ми кога ќе му ибам мамата.

@Stratro

Читнав троа текстови за атмосферци и издуви. Струњациве викаат дека ќе добијам + снага на високи вртежи, но дека ќе изгубам на ниски и средни. А тоа е спротивно од она кое го посакувам. Значи не чепкам ништо. За почеток ќе ставам еден ефтин украс на ауспучето. А подоцна можда ќе закачам и поскап иноксен (најдов еден шо ми прави ќеф, ама е многу скап - 3500 денари).

Значи од тјунинг кај мене останува само да направам кутија за филтерот за воздух. Понатаму пари ќе трошам на козметика. :D
Ум шо идит отпосле не јет ум!

Отсутен Stratro

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 22223
Одг: Спортски издувни системи и модификации
« Одговори #17 на: 02 Март 2011, 14:01:00 pm »
@Stratro

Читнав троа текстови за атмосферци и издуви. Струњациве викаат дека ќе добијам + снага на високи вртежи, но дека ќе изгубам на ниски и средни. А тоа е спротивно од она кое го посакувам. Значи не чепкам ништо. За почеток ќе ставам еден ефтин украс на ауспучето. А подоцна можда ќе закачам и поскап иноксен (најдов еден шо ми прави ќеф, ама е многу скап - 3500 денари).

Значи од тјунинг кај мене останува само да направам кутија за филтерот за воздух. Понатаму пари ќе трошам на козметика. :D

Pravilno.
Inace za izduvot istoto ti go postirav i jas prethodno. Eve pak..:)

An exhaust that is *too* free-flowing can result in the engine feeling 'gutless' at the bottom of the rev range. This is not always placebo, the gases leaving too early result in lower exhaust gas temps, therefore lower torque produced at those engine revs. This is only the case at low revs, because the very same exhaust design also results in higher flow at high revs, and lower EGTs there too.
Such an engine will produce improved max bhp figures, but looking closely it will be apparent that it's at the expense of low-down power.
« Последно менување: 02 Март 2011, 14:04:10 pm Stratro »

Отсутен gOJDO

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7692
  • Хорска Секција
Одг: Спортски издувни системи и модификации
« Одговори #18 на: 02 Март 2011, 14:10:09 pm »
Абе стручњациве викаат дека има многу зафати кои можат да се направат на атмосферец, ама чинат пари и треба стручњак да ги изработи и да има соодветна опрема за тоа. Викаат дека спортски пригушен заден лонец може да ослободи малку снага и да даде подобар риспонс при притискање на педалата, но тоа се маргинални придобивки кои можат да се евидентираат само на динамометар и само на помоќни машини.

Ум шо идит отпосле не јет ум!

Отсутен RikiRulz

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10650
  • *** UNDERCOVER ***
Одг: Спортски издувни системи и модификации
« Одговори #19 на: 02 Март 2011, 14:32:37 pm »
Gojdo se odluci, za ukrasot (muflerot) ??? ja ti preporacuvam da stavis vakov golem prav top... po opasno ke lici kaj tebe na mazdata...

[датотека избришана од администраторот]

Отсутен velestrumf

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 20554
Одг: Спортски издувни системи и модификации
« Одговори #20 на: 02 Март 2011, 14:37:33 pm »
„Лајк“ за првиот :)
Ако не е премногу голем дијаметарот, па да треба да сечам браник, ја би турил таков на Лансерот.
The numbers thing, the how-fast-can-we-drag-race-a-bunch-of-cars, is the realm of people who think more is better, not better is better. - Matt Hardigree, Jalopnik.

Отсутен RikiRulz

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10650
  • *** UNDERCOVER ***
Одг: Спортски издувни системи и модификации
« Одговори #21 на: 02 Март 2011, 14:55:29 pm »
A eve neso za gojdo, mislam deka mazdata negova place za vakvo nesto :)

[датотека избришана од администраторот]

Отсутен RikiRulz

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10650
  • *** UNDERCOVER ***
Одг: Спортски издувни системи и модификации
« Одговори #22 на: 02 Март 2011, 14:57:30 pm »
„Лајк“ за првиот :)
Ако не е премногу голем дијаметарот, па да треба да сечам браник, ја би турил таков на Лансерот.

Vakvite mufleri ... imaat mnogu pristupacna cena... i se pomegu ... 200 i 300 denari... ako nemas, ja bi ti preporacal da stavis, mnogu ke dobies na lik, a i ke pufka pozadi :) za 200 denari pravi merak :)

Отсутен IvO

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1677
Одг: Спортски издувни системи и модификации
« Одговори #23 на: 02 Март 2011, 18:00:01 pm »
„Лајк“ за првиот :)
Ако не е премногу голем дијаметарот, па да треба да сечам браник, ја би турил таков на Лансерот.

Vakvite mufleri ... imaat mnogu pristupacna cena... i se pomegu ... 200 i 300 denari... ako nemas, ja bi ti preporacal da stavis, mnogu ke dobies na lik, a i ke pufka pozadi :) za 200 denari pravi merak :)

i ovie od gorce gi najde za 200 den ? heheh :) :)

Отсутен djidji

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10567
Одг: Спортски издувни системи и модификации
« Одговори #24 на: 02 Март 2011, 18:10:05 pm »
„Лајк“ за првиот :)
Ако не е премногу голем дијаметарот, па да треба да сечам браник, ја би турил таков на Лансерот.

Vakvite mufleri ... imaat mnogu pristupacna cena... i se pomegu ... 200 i 300 denari... ako nemas, ja bi ti preporacal da stavis, mnogu ke dobies na lik, a i ke pufka pozadi :) za 200 denari pravi merak :)

i ovie od gorce gi najde za 200 den ? heheh :) :)

Ѓубре е тоа, ќе изгори за кратко време - треба нешто саглам да се стави од инокс, па макар и 50 евра било!

Отсутен zeroSignal

  • FEARLESS LEADER
  • Генерал Прва Класа
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 29149
    • CARclub.mk
Одг: Спортски издувни системи и модификации
« Одговори #25 на: 02 Март 2011, 18:13:49 pm »
Ја колку што знам, ма Мафлер се рачуна издув сосе лонец, не само врвчето.

Отсутен djidji

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10567
Одг: Спортски издувни системи и модификации
« Одговори #26 на: 02 Март 2011, 18:18:30 pm »
Ја колку што знам, ма Мафлер се рачуна издув сосе лонец, не само врвчето.

И ЈАС ИСТО !!!

Отсутен gOJDO

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7692
  • Хорска Секција
Одг: Спортски издувни системи и модификации
« Одговори #27 на: 02 Март 2011, 19:10:49 pm »
Ставив украс од 350 деарни. Мораше да се сече, па го прилагодивме и го заваривме. Убаво изгледа.
Ум шо идит отпосле не јет ум!

Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54741
  • Махер
Одг: Спортски издувни системи и модификации
« Одговори #28 на: 02 Март 2011, 19:16:21 pm »
Ставив украс од 350 деарни. Мораше да се сече, па го прилагодивме и го заваривме. Убаво изгледа.
Слика! Слика! Слика! Слика! Слика!!!

Отсутен gOJDO

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7692
  • Хорска Секција
Одг: Спортски издувни системи и модификации
« Одговори #29 на: 02 Март 2011, 19:30:31 pm »
Многу е гнасна колата. А за слика, и јас викав Слика! Слика! Слика! на собир. И ти од слика ни С не ми напраи...ц ц ц
Ум шо идит отпосле не јет ум!