Автор Тема: Затемнетите стакла носат високи казни???  (Прочитано 64410 пати)

Отсутен MAPJAH

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6628
  • Бенве сие бенве
Одг: Затемнетите стакла носат високи казни???
« Одговори #210 на: 08 Април 2024, 16:00:44 pm »
Зошто да ги молиш за нешто што е во самата хомологација на колата?


Sent from my iPhone using Tapatalk

Отсутен DarthJe5us

  • Авиону, сломићу ти крила..
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 20106
Одг: Затемнетите стакла носат високи казни???
« Одговори #211 на: 08 Април 2024, 17:02:38 pm »
Зошто да ги молиш за нешто што е во самата хомологација на колата?


Sent from my iPhone using Tapatalk

Поради ова нема никаква смисла правење атест на фабрички темни стакла. Возилото има хомологација и ги задоволува регулативите на државата.

Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54919
  • Махер
Одг: Затемнетите стакла носат високи казни???
« Одговори #212 на: 08 Април 2024, 17:13:31 pm »
Зошто да ги молиш за нешто што е во самата хомологација на колата?


Sent from my iPhone using Tapatalk

Поради ова нема никаква смисла правење атест на фабрички темни стакла. Возилото има хомологација и ги задоволува регулативите на државата.
Копија во фиока и цепаш.

Отсутен Mikius

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10138
Одг: Затемнетите стакла носат високи казни???
« Одговори #213 на: 08 Април 2024, 17:15:47 pm »
Зошто да ги молиш за нешто што е во самата хомологација на колата?


Sent from my iPhone using Tapatalk

Поради ова нема никаква смисла правење атест на фабрички темни стакла. Возилото има хомологација и ги задоволува регулативите на државата.
Да ама пред неколку години не ми текнува од кој член беше муабетот дека полиција секако казнувала ако фабричките не биле впишани...

Отсутен andov

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 55
Одг: Затемнетите стакла носат високи казни???
« Одговори #214 на: 08 Април 2024, 17:21:48 pm »
Зошто да ги молиш за нешто што е во самата хомологација на колата?


Sent from my iPhone using Tapatalk

Поради ова нема никаква смисла правење атест на фабрички темни стакла. Возилото има хомологација и ги задоволува регулативите на државата.
Да ама пред неколку години не ми текнува од кој член беше муабетот дека полиција секако казнувала ако фабричките не биле впишани...
Ова е исто ако се казнува за автоматски светла, поточно позиција. Нема поента. Колата иде така од фабрика, зошто јас да јадам казна?

Sent from my Mi 9T Pro using Tapatalk


Отсутен Mikius

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10138
Одг: Затемнетите стакла носат високи казни???
« Одговори #215 на: 08 Април 2024, 17:24:20 pm »
Зошто да ги молиш за нешто што е во самата хомологација на колата?


Sent from my iPhone using Tapatalk

Поради ова нема никаква смисла правење атест на фабрички темни стакла. Возилото има хомологација и ги задоволува регулативите на државата.
Да ама пред неколку години не ми текнува од кој член беше муабетот дека полиција секако казнувала ако фабричките не биле впишани...
Ова е исто ако се казнува за автоматски светла, поточно позиција. Нема поента. Колата иде така од фабрика, зошто јас да јадам казна?

Sent from my Mi 9T Pro using Tapatalk
Така де, и јас тоа го велев, ама тој беше упорен дека казнувале.

Отсутен andov

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 55
Одг: Затемнетите стакла носат високи казни???
« Одговори #216 на: 08 Април 2024, 17:39:46 pm »
Зошто да ги молиш за нешто што е во самата хомологација на колата?


Sent from my iPhone using Tapatalk

Поради ова нема никаква смисла правење атест на фабрички темни стакла. Возилото има хомологација и ги задоволува регулативите на државата.
Да ама пред неколку години не ми текнува од кој член беше муабетот дека полиција секако казнувала ако фабричките не биле впишани...
Ова е исто ако се казнува за автоматски светла, поточно позиција. Нема поента. Колата иде така од фабрика, зошто јас да јадам казна?

Sent from my Mi 9T Pro using Tapatalk
Така де, и јас тоа го велев, ама тој беше упорен дека казнувале.
Верувам дека се погодуваат џандари спремни да замараат, ми барале сајла за влечење во задолжителна опрема при скон што забранува шлепање. Не викам дека лаже. Викам дека ние го јадеме стапот за глупост. Стаклата не ми се внесени во сообраќајна, не требало.

Sent from my Mi 9T Pro using Tapatalk


Присутен nestor04

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5379
  • Шо да пишам тука?🤔
Одг: Затемнетите стакла носат високи казни???
« Одговори #217 на: 08 Април 2024, 17:42:04 pm »
Близок роднина (прво колено како иди) е џандар, тој самиот вели "зависи кој ќе ти се погоди". Значи во вукојебинава секој џандар измислува нов закон?

Отсутен tomaso

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2112
Одг: Затемнетите стакла носат високи казни???
« Одговори #218 на: 08 Април 2024, 17:46:51 pm »
Не не измислува, туку во моментов му текнало дека сака да те казни според тој и тој член од закон.
Не знам јас некој да го пишале за стакла во последно време, ама па зошто да бидиш првиот ти.

Отсутен Mikius

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10138
Одг: Затемнетите стакла носат високи казни???
« Одговори #219 на: 08 Април 2024, 17:49:00 pm »
И тогаш кажував и сега ќе кажам, не може џандар да ме казни за незапишани фабрички затемнети стакла во сообраќајна бидејки не сум јас тој што ги впишува.

Отсутен MAPJAH

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6628
  • Бенве сие бенве
Одг: Затемнетите стакла носат високи казни???
« Одговори #220 на: 08 Април 2024, 18:52:50 pm »
Зошто да ги молиш за нешто што е во самата хомологација на колата?


Sent from my iPhone using Tapatalk

Поради ова нема никаква смисла правење атест на фабрички темни стакла. Возилото има хомологација и ги задоволува регулативите на државата.
Да ама пред неколку години не ми текнува од кој член беше муабетот дека полиција секако казнувала ако фабричките не биле впишани...
Ова е исто ако се казнува за автоматски светла, поточно позиција. Нема поента. Колата иде така од фабрика, зошто јас да јадам казна?

Sent from my Mi 9T Pro using Tapatalk
Затоа што во законот не стои возење со дневни светла туку со соборено светло или како и да е. Се е тоа комуњарска измишљотина за казни, и јас носам сјалички иако се ми е фабрички лед или ксенон на последниве коли


Sent from my iPhone using Tapatalk

Отсутен Tommy

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7199
Одг: Затемнетите стакла носат високи казни???
« Одговори #221 на: 08 Април 2024, 19:39:27 pm »
Кај мене во лична карта ја згрешија улицата, грешка која ја увидов по скоро месец дена, затоа што кога ја зедов личната карта, проверив име, презиме и матичен број. Кога се вратив да им покажам каде згрешиле, ми рекоа дека сум бил должен веднаш да ја пријавам грешката за неисправниот документ и дека имало казна за ненавремено пријавување. Апсурд, затоа што е нивна грешка, ама ме мрзеше да листам Службен весник дур дремам на шалтер, зашто не сакаа да ми кажат по кој член е таа казна. На крај пишаа Техничка Грешка, како причина за реиздавање на нова лична карта.

Нема да ме чуди да се најде некој "генијалец" во Полиција и на фабрички затемнети стакла, кои не се впишани во сообраќајна, да пише казна, зашто нели, одговорноста за било каква грешка во сообраќајната паѓа кај сопственикот на возилото да ја пријави. Кај здраворазумен судија, ова казна никогаш нема да помине. 

Отсутен n1kola

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6732
  • French diamond
Одг: Затемнетите стакла носат високи казни???
« Одговори #222 на: 08 Април 2024, 19:49:32 pm »
И тогаш кажував и сега ќе кажам, не може џандар да ме казни за незапишани фабрички затемнети стакла во сообраќајна бидејки не сум јас тој што ги впишува.


Ќе те казни, пошто ти си тој што треба да му кажиш на технички да ти ги запишат. Кај татко ми ги запишаа одкако му спомнавме сека не им се запишани.

Исто како клима фолиите, си вградил и си бараш да ти се запишат, така и тука си купил кола со фабрички, пак си бараш да ти ги запишат.

Отсутен Jimny

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1660
  • Skriven i ćutljiv crv rešeta moćno drvo.
Одг: Затемнетите стакла носат високи казни???
« Одговори #223 на: 08 Април 2024, 20:17:32 pm »
Кај мене во лична карта ја згрешија улицата, грешка која ја увидов по скоро месец дена, затоа што кога ја зедов личната карта, проверив име, презиме и матичен број. Кога се вратив да им покажам каде згрешиле, ми рекоа дека сум бил должен веднаш да ја пријавам грешката за неисправниот документ и дека имало казна за ненавремено пријавување. Апсурд, затоа што е нивна грешка, ама ме мрзеше да листам Службен весник дур дремам на шалтер, зашто не сакаа да ми кажат по кој член е таа казна. На крај пишаа Техничка Грешка, како причина за реиздавање на нова лична карта.

Нема да ме чуди да се најде некој "генијалец" во Полиција и на фабрички затемнети стакла, кои не се впишани во сообраќајна, да пише казна, зашто нели, одговорноста за било каква грешка во сообраќајната паѓа кај сопственикот на возилото да ја пријави. Кај здраворазумен судија, ова казна никогаш нема да помине.

При секое ново возило поготово прва регистрација на возилото на листот од опрема ако стои; Teрмоизолациони задни стакла ти ги впишуваат во сообраќајна така да нема никаков проблем тука тоа е тоа .

Да речеме имаш форд фокус 2012 години вградиш задни термоизолациони стакла мораш да пријавиш на технички да ти ги допишат во сообраќајна дали се вади нова или на постоечка не знам , од тоа што знам од некои дечки задни термоизолациони стакла (затемнување на стакла) најчесто ги прават месец дена пред регистрација на возилото.Дали има право полиција да те казни ако не ти се внесени во сообраќајна да имаат право (сеа го прашав брачед џандарче што е)Колку е казна? толку и тој знае важно ми кажа ако сакат да те казнат ке те казнат по кој член основ и тој не знае затоа е и џандарче :)

Несторче пред било која одлука консултирај се со батко МAРЈАН ке си имаш срека за 4-5 години да си возиш спортаж чуствувам дека ти ке си втор сопственик па нема да имаш вакви тегоби и нервози издржи брзо ке помине време .
-Sposobnost čekanja vjerojatno je jedna od najvažnijih stvari koje moramo naučiti. (Papa Franjo)


Отсутен andov

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 55
Одг: Затемнетите стакла носат високи казни???
« Одговори #224 на: 08 Април 2024, 21:17:06 pm »
Зошто да ги молиш за нешто што е во самата хомологација на колата?


Sent from my iPhone using Tapatalk

Поради ова нема никаква смисла правење атест на фабрички темни стакла. Возилото има хомологација и ги задоволува регулативите на државата.
Да ама пред неколку години не ми текнува од кој член беше муабетот дека полиција секако казнувала ако фабричките не биле впишани...
Ова е исто ако се казнува за автоматски светла, поточно позиција. Нема поента. Колата иде така од фабрика, зошто јас да јадам казна?

Sent from my Mi 9T Pro using Tapatalk
Затоа што во законот не стои возење со дневни светла туку со соборено светло или како и да е. Се е тоа комуњарска измишљотина за казни, и јас носам сјалички иако се ми е фабрички лед или ксенон на последниве коли


Sent from my iPhone using Tapatalk

Имам и јас резервни сијалици у гепек. Чекам џандар да ме застане за некоја прегорена, нека ги смени за 5 минути. Слободно. Ручек ќе го частам.