Автор Тема: Совети пред купување половен автомобил!  (Прочитано 993074 пати)

Отсутен tjolie

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1270
Re: Совети пред купување половен автомобил !
« Одговори #1770 на: 06 Декември 2016, 23:55:36 pm »
Да попитам, Мини купер/морис докај 5 бона, може и нешто спорт пакет за 1000-1500евра више, предлози, што мотор(ама најверојатно бензин, сори лоши патишта) препорачувате. Има убави по огласите онака на око...

Отсутен pirat_07

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 8093
  • Rural fuckin society - we live in!!!
Re: Совети пред купување половен автомобил !
« Одговори #1771 на: 07 Декември 2016, 10:31:28 am »
Шо е сега? Ти контрираше на драпање а го драпаш Лоши патишта?

Отсутен LosiPatista

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 12136
  • Duh sa TDI-jom
Re: Совети пред купување половен автомобил !
« Одговори #1772 на: 07 Декември 2016, 17:46:27 pm »
Дозволувам.

Torsion Beam - The Only Axle You Will Ever Need

Отсутен dame

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3156
    • https://www.facebook.com/pages/Hemisko-I-Poliranje-Na-Vozila/373554479331896
Re: Совети пред купување половен автомобил !
« Одговори #1773 на: 07 Декември 2016, 21:16:58 pm »
Daihatsu Terios

јапонско

Suzuki Jimny
Nemoj daihatsu... od iskustvo... po doma imame. Nikako. xD
Zasto ne daihatsu ?? Sto daihatsu imas?

Отсутен Prof. Greenthumb

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3989
  • MadaFunker
Re: Совети пред купување половен автомобил !
« Одговори #1774 на: 08 Декември 2016, 22:49:39 pm »
Пиплс  мислење за Форд Ц-Макс, листав по темиве неможам да најдам ништо. Ги бива не ги бива, одржување , на што да се внимава ...?
New blood of old school

Отсутен Prof. Greenthumb

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3989
  • MadaFunker
Re: Совети пред купување половен автомобил !
« Одговори #1775 на: 09 Декември 2016, 17:13:17 pm »
Anybody Ford C-Max 1.8 TDCI ?!? First hand experience?
New blood of old school

Отсутен riki_staff

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5800
Re: Совети пред купување половен автомобил !
« Одговори #1776 на: 09 Декември 2016, 18:44:20 pm »
Конфортна кола скоцкано во мала каросерија  ;D така да се изразам,значи нема должина а доста е конфортна,позади комотно може 3 да не се гужваат и имат простор за нозете исто и напред,мене ми е овака иста како Опел Мерива по конфорт,едно време разгледував Мерива ама не најдов асална у МК,фордот го има 1.6 пежо мотор и од форд 1.8 и 2.0 овака гледам дека има мала потрошувачка како шо гледам по нетов,шознам ја би купил ми се бендисува мене  ;D али се е ствар на вкус,до 4000 евра имаш доста добар избор на Ц макс а можеш да ѕирнеш и некоја Мерива 1.7 цдти.

Sent from my GT-I9301I using Tapatalk

Отсутен Prof. Greenthumb

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3989
  • MadaFunker
Re: Совети пред купување половен автомобил !
« Одговори #1777 на: 10 Декември 2016, 00:06:32 am »
И ја читам по нетов, ама реков да не има некој искуство од прва рака. Фокус само различно паковање е Ц Макс-ов :)
New blood of old school

Отсутен StefanPsy

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 46
Re: Совети пред купување половен автомобил !
« Одговори #1778 на: 10 Декември 2016, 13:22:35 pm »
Здраво дечки и девојки. Сакам да земам BMW 750i од Германија со D4 стандард. По интернетов прочитав дека D4 во Германија го сметаат како EURO4 а во другите држави како EURO3. Некој знае повеќе инфо околу ова? Дали може да ја царинам со D4? Фала.

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43559
  • Il Moderatore
Re: Совети пред купување половен автомобил !
« Одговори #1779 на: 10 Декември 2016, 13:29:05 pm »
Мора да се осигураш дека има хомологација (Certificate of conformity), во кое е наведено дека колата е со еко стандард Euro 4. Само тоа ти важи кај нас, за да може да ја регистрираш.

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен deksa

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1031
Re: Совети пред купување половен автомобил !
« Одговори #1780 на: 17 Декември 2016, 06:18:00 am »
Колеги дајте некое мислење се убив од читање на нетов, глава ме заболе :) Значи вака.... Не сум фан на дизел мотори, преферирам бензин + плин (од аспект одржување). Се решив да земам Grand Vitara III 2005-2012. Знам дека бензин верзиите се со Јапонски мотор и се перфектни, но бидејќи резервната гума е на 5 врата, плинската боца ке ми земе многу место од багажникот (има ли шанса да се стави под каросерија) па размислувам за дизел варијантата со Рено моторот 1.9 DDiS (129 Hp), прочитав на нетов дека Витарата имала проблеми со DPF филтерот на овој мотор. Разгледав варијанта Outlander II 2006-2012, тука немам проблем со  боцата, ќе ја ставам во просторот за резервна гума, ама ја гледам и дизел варијантата во 2 комбинации: 2.0 DI-D (140 Hp) моторот од VW за кој што читам имал доста проблеми, или 2.2 DI-D 156 Hp на PSA за кој што не најдов проблеми, ама кога се работи за дизел, најмногу им верувам на германци и јапонци. Искуства?
Можеби следново е оф топик, ама во контекст на муабетов:
Најчесто се возам низ град, пролет лето малце оф роуд (ништо екстремно, кал и угорници со по некоја дупка према викендица) значи ми треба комбинација од комоција и такви оф роуд способности, што препорачувате Витарата или Аутлендерот? Читав дека Аутлендерот е по комотен, а Витарата по добар теренец, искрено двата ми се допаѓаат. Имам позитивно искуство со Самурај, бесмртно животно :)
Фала однапред!

Отсутен Klen

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2327
  • Продавам течност за жмигавци
Re: Совети пред купување половен автомобил !
« Одговори #1781 на: 17 Декември 2016, 12:24:26 pm »
Земи си бензинот и ич не ставај плин, ако мислиш да ја чуваш за тебе многу повеќе ќе те служи и сервисите ќе ти бидат поефтини. "Заштедите" што ќе ги добиеш од плинот после неколку години ќе ги дадеш по сервиси. Јапонецот да сакал тој мотор да трае на плин, од 0 со плин ке беше дизајниран.
Замисли да си кола и да ти вградат плин :(
Попрво оди кај некој дома во гаража него во М Кар поголеми ти се шансите да си ја средиш колата

Отсутен deksa

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1031
Re: Совети пред купување половен автомобил !
« Одговори #1782 на: 17 Декември 2016, 12:30:12 pm »
Многу трошат за бензин, иначе нај добра е таа варијанта. А дизел моториве какви се?

Sent from my Redmi Note 3 Pro using Tapatalk


Отсутен tjolie

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1270
Re: Совети пред купување половен автомобил !
« Одговори #1783 на: 17 Декември 2016, 12:34:34 pm »
Како се погодени Smart количките? Како се покажани за издржливост, сум слушнал дека носат мотор од мерцедес, па би требало да имаат добар мотор. Разгледав по интернет околу 2000евра се движе цената, моторот е 600цц, мала потрошувачка... Ме интересира како се снаоѓа по дупки, дали има добри амортизери, дали на кривини навистина може да се преврте/обрне? Истотака ме интересира, како е покажана за подолг пат, дали би можело да се оде до Грчка на одмор?

Отсутен Klen

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2327
  • Продавам течност за жмигавци
Re: Совети пред купување половен автомобил !
« Одговори #1784 на: 17 Декември 2016, 13:03:49 pm »
Се возев еднаш до грчка во цитроен C1 мислам дека е малце поголема од смартот, натоварена со куфери фаќаше гумата на нерамнини на патот, кога ќе не претицаше некоја поголема кола со 150-60 целата се лулаше ко брод, ми смрзна гомното до грчка.
Можда смартот е по стегнат иако е помал, но јас лично не би ризикувал долги патувања и плус нема ич место за багаж. За низ град најверојатно е најдобрата кола што можеш да ја возиш.
« Последно менување: 17 Декември 2016, 13:10:22 pm Klen »
Замисли да си кола и да ти вградат плин :(
Попрво оди кај некој дома во гаража него во М Кар поголеми ти се шансите да си ја средиш колата