Автор Тема: Совети пред купување половен автомобил!  (Прочитано 993413 пати)

Отсутен torpedo96

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 38
Re: Совети пред купување половен автомобил !
« Одговори #1635 на: 08 Октомври 2016, 01:22:11 am »
Момци, пошто пежото 206 одпадна од комбинација, се враќам на првичната желба а таа е рено меган 1 фејслифт моделот
Коментари, на што да внимавам и дали е добра како кола да се земе или не, секое мислење е добредојдено, ептен ми е влезена под кожа колава...

Отсутен tjolie

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1270
Re: Совети пред купување половен автомобил !
« Одговори #1636 на: 08 Октомври 2016, 10:05:30 am »
Јас имам 1.5 дци.. Мислам дека дизел е подобар избор, секако ако најдиш одличен примерок.. 

Јас за година ипол му свртев околу 32.000км и досега сум немал некој дефект.. Само редовни сервиси, сет ламела, амортизери и заден лагер..
Потрошувачката е многу мала.. Еве пред 2 дена измерив, со 1000 денари изминав околу 460км од кои 200 се отворено, другите градска.. Секако со нормално возење без стегање.. Сервисите се прилично евтини, освен филтерот за нафта кој кошта околу 1300 денари..

Негативни страни немам што да кажам.. Едина мана што можам да му најдам е внатре пластиките почнаа да ми крцкаат (ништо чудно ради вуферот назад...), воедно ако знај некој решение нека кажува :D


Едит.. Ќе те излажев.. Баш во моментов имам ситен дефект, некој сензор на пумпата за висок притисок ме зафркава, па на 3000-3200 обртаи чекот ми се уклучува едно 3/4 секунди.. Бев на мајстор али мајсторот ми вика 2 сензори биле.. едниот бил скап другиот ефтин па незнаел кој да ми кажи да го земам за да се смени и баталив таа работа..

Не сум сигурен за дизел модел подоле од 2005година, пошто поскапи се деловите за дизел него за бензин(барем така сум слушнал) или сум грешка? И ретко да се погоди добар мотор дизел, барем така имам слушнато и читано по форумот. Не знам зошто ама 1.2бензин повеќе ме влече, без плин, не е голема потрошувачката, за во град супер количе, ептен ме бендисува, само за моторот не знам да се одлучам, додуша не сум возел никогаш дизел. Мој колега ме зимаше за на работа одевме со неговата количка клио дизел, се жалеше скапи биле деловите, мислам дека бош пумпа менеше, 2001година, не ми текнува што пара беше...

Отсутен Бузуки

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6297
Re: Совети пред купување половен автомобил !
« Одговори #1637 на: 08 Октомври 2016, 13:11:37 pm »
Ова моето нема бош пумпа.. Имаат постарите модели 1.9 дизел што се... 

Иначе деловите не се ништо поскапи од другите.. 4х амортизери kyb 10.000 денари со се монтажа, буфери по 550 денари, филтер за уље 300 денари, филтер за полен 450, за воздух 550, за нафта 1300... За цениве не сум 100% сигурен али тука некаде се...

Отсутен MecheTo

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 14157
  • Пудингот на шоферството
Re: Совети пред купување половен автомобил !
« Одговори #1638 на: 08 Октомври 2016, 13:38:54 pm »
Нема бош-пумпа има пумпа за висок притисок која не сакаш да се расипи.
God created Turbo Lag to give VTECs a Chance! :D

Отсутен deksa

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1031
Re: Совети пред купување половен автомобил !
« Одговори #1639 на: 08 Октомври 2016, 13:42:18 pm »
Нема бош-пумпа има пумпа за висок притисок која не сакаш да се расипи.
Па отприлика на ново е колку пола таа кола :) те послушав мече си земав бензин со плин, јебеш дизели мачки во вреќи со пумпи дизни и замајци.... тука ќе ми се заебат дизните за плинот 20 евра комад, со мерак ќе ги мењам :) Петрол форевер!

Sent from my Redmi Note 3 Pro using Tapatalk


Отсутен Бузуки

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6297
Re: Совети пред купување половен автомобил !
« Одговори #1640 на: 08 Октомври 2016, 14:17:17 pm »
Абе види сеа клиото има 130.000 км поминато.. Не е мачено, не е силувано.. Редовно сервиси. Адитиви на скоро секој 2/3 резервоари.. При што не очекувам а и не ми се верува да јави некои дефекти едно друго, пумпи дизни...

Отсутен deksa

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1031
Re: Совети пред купување половен автомобил !
« Одговори #1641 на: 08 Октомври 2016, 14:35:04 pm »
Абе види сеа клиото има 130.000 км поминато.. Не е мачено, не е силувано.. Редовно сервиси. Адитиви на скоро секој 2/3 резервоари.. При што не очекувам а и не ми се верува да јави некои дефекти едно друго, пумпи дизни...
Добро 130 000 не е некоја голема километража, проблем е што кај нас нафтата е со многу вода и се запушуваат дизните на common rail тоа е глобална проблематика на тие системи инаку се добри.

Sent from my Redmi Note 3 Pro using Tapatalk


Отсутен Бузуки

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6297
Re: Совети пред купување половен автомобил !
« Одговори #1642 на: 08 Октомври 2016, 14:55:52 pm »
Баш ради тоа користам адитиви за прочистување на дизните.. Се надевам помагаат.. Првиот пат кога ставив се осети разлика во работењето на моторот, издувните гасови...

Отсутен masterwu

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 375
Re: Совети пред купување половен автомобил !
« Одговори #1643 на: 08 Октомври 2016, 15:29:17 pm »
Баш ради тоа користам адитиви за прочистување на дизните.. Се надевам помагаат.. Првиот пат кога ставив се осети разлика во работењето на моторот, издувните гасови...

Што адитив(и) ставаш, ако може да споделиш :)?
Honda Civic 1.7 CDTI '05

Отсутен MecheTo

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 14157
  • Пудингот на шоферството
Re: Совети пред купување половен автомобил !
« Одговори #1644 на: 08 Октомври 2016, 15:56:38 pm »
Бузуки,твоето клио има 130Ккм колку шо камионот мој имаше 916Ккм...По трет пат да,но изгледа си начекал некое сервисирано...Се понатаму е или...или...
God created Turbo Lag to give VTECs a Chance! :D

Отсутен Бузуки

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6297
Re: Совети пред купување половен автомобил !
« Одговори #1645 на: 08 Октомври 2016, 17:15:51 pm »
Мече од прв газда е земено.. 2 години не беше регистрирано пред јас да го земам..

Баш ради тоа користам адитиви за прочистување на дизните.. Се надевам помагаат.. Првиот пат кога ставив се осети разлика во работењето на моторот, издувните гасови...

Што адитив(и) ставаш, ако може да споделиш :)?
Првото од сонакс ставав има на бензиските станици лукоил.. Последно Wurth ставив.. исто од лукоил..

Отсутен malinamamun

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 552
Re: Совети пред купување половен автомобил !
« Одговори #1646 на: 08 Октомври 2016, 22:22:17 pm »
Бузуки,твоето клио има 130Ккм колку шо камионот мој имаше 916Ккм...По трет пат да,но изгледа си начекал некое сервисирано...Се понатаму е или...или...
Oва на Бузуки Clio-во стана легнедарно веќе.
Во секој пост вели досега моето не се расипало, ама ако се навратиме назад и прочитаме ќе испадне дека нема што не откажало :D

Ми тропка, ми лупка :D
Навалено му било, амортизерите попуштиле,предница,задница
Без навреда ама кога некој ќе го праша нека каже реално,дека освен знаците,воланот и тапацирот горе нема друго што не се расипало.


Отсутен Бузуки

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6297
Re: Совети пред купување половен автомобил !
« Одговори #1647 на: 09 Октомври 2016, 02:13:58 am »
Хм.. Па тоа што тропкаше беше стабилизатор.. Амортизерите јас го пукнав едниот...

До мене е, дојди вози 2 пати неделно до битола каква сака да е колата за 2 месеци цела ќе протропа.. За ова на кладба... Секако со нормално возење 80-100км/ч... Да рачунаме тука и градов што ни е насекаде дупки (посебно сега со кружните што ги прават по 1 месец), јас кај што живеам во близина е индустриска зона.. па патот е никаков 500 метри, а тука врвам минимум 5 пати во денот..

Башка немам што да се правдам, јас не го продавам па да го фалам за моето да го земи.. А и немам никаква врска со рено па да ги правам најдобри... Незнам од каде си, дојди да го видиш, да го чуеш како работи, како оди па ќе правиме муабет  ;)

Отсутен BraneMKD

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 978
Re: Совети пред купување половен автомобил !
« Одговори #1648 на: 13 Октомври 2016, 09:38:48 am »
Дечки овие мотори VW 2.0 2005+ читав по интернет и со некои мајстори што зборев дека многу лошо се покажале. Има одредена серија/модел што се има лошо покажано или генерално сите се ? Гледам да купам кола па има доста со овој мотор и се доста поефтини од 1.9.

Отсутен deksa

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1031
Re: Совети пред купување половен автомобил !
« Одговори #1649 на: 13 Октомври 2016, 17:18:28 pm »
Дечки овие мотори VW 2.0 2005+ читав по интернет и со некои мајстори што зборев дека многу лошо се покажале. Има одредена серија/модел што се има лошо покажано или генерално сите се ? Гледам да купам кола па има доста со овој мотор и се доста поефтини од 1.9.
2.0 VW е нај лош дизел мотор вграден во тие возила и проблемот е глобален, а додека 1.9 е нај добриот. Го има во изобилство и е многу по ефтин од 1.9, но цената што ќе ја доплатиш вреди. Исто така 2.0 FSI бензинот е многу покажан мотор, но уредот за плин е секвенционален и скап за монтирање (околу 1000 евра) и ќе троши комбинирано 70% плин и 30% бензин.

Sent from my Redmi Note 3 Pro using Tapatalk