Автор Тема: Совети пред купување половен автомобил!  (Прочитано 993456 пати)

Отсутен Tischläufer

  • Le Diesel
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 34046
  • Таков е животот... јебига
Re: Совети пред купување половен автомобил !
« Одговори #1590 на: 16 Септември 2016, 18:02:55 pm »
корејциве не ми ги спомна или не препорачуваш?

Со тие корејци немам искуство за да коментирам ама генерално, се носат рамо до рамо со германците. Квалитетно се изработени и издржливи се, ама ако планираш да ставаш плин тогаш обавезно оди со Астра/Голф. Корејците имаат понежни и помалку отпорни мотори за на плин. Ама со оглед на тоа што ти би возел домаќински, ни плинот нема да им смета.
Види Декса, во Ц сегментот толку е силна конкуренцијата што нема лоши модели на возила. Изборот се сведува генерално на лични преференци и ќефови. На пример кога јас би бирал и би земал критериум дизајн на ентериер, Астрата не би ја ни погледнал. Би одел на Ceed па секундарно на Голф. Ако критериумот ми е многу километри и издржливост на мотор тогаш би одел дефинитивно со Астрата. Најдоверлива е и најдобар мотор 1.4 има.
Тебе што би ти било критериум за избор?

Отсутен deksa

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1031
Re: Совети пред купување половен автомобил !
« Одговори #1591 на: 16 Септември 2016, 18:07:38 pm »
корејциве не ми ги спомна или не препорачуваш?

Со тие корејци немам искуство за да коментирам ама генерално, се носат рамо до рамо со германците. Квалитетно се изработени и издржливи се, ама ако планираш да ставаш плин тогаш обавезно оди со Астра/Голф. Корејците имаат понежни и помалку отпорни мотори за на плин. Ама со оглед на тоа што ти би возел домаќински, ни плинот нема да им смета.
Види Декса, во Ц сегментот толку е силна конкуренцијата што нема лоши модели на возила. Изборот се сведува генерално на лични преференци и ќефови. На пример кога јас би бирал и би земал критериум дизајн на ентериер, Астрата не би ја ни погледнал. Би одел на Ceed па секундарно на Голф. Ако критериумот ми е многу километри и издржливост на мотор тогаш би одел дефинитивно со Астрата. Најдоверлива е и најдобар мотор 1.4 има.
Тебе што би ти било критериум за избор?
Па изгледот не ми е многу битен повеќе одам на квалитет и ефтино одржување како и регистрација а комодитетот ми е на прво место.

Sent from my Redmi Note 3 Pro using Tapatalk


Отсутен brm brm

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2639
Re: Совети пред купување половен автомобил !
« Одговори #1592 на: 16 Септември 2016, 18:49:06 pm »
Астра Х 1.6 на плинче. Ем доволно снага, (јас искрено само ќе се нервирам со 1.4), за комфор немаш мака.

Отсутен KaZaN

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3880
  • Шуруп Мајстор
    • Шуруп Мајстор
Re: Совети пред купување половен автомобил !
« Одговори #1593 на: 16 Септември 2016, 20:35:49 pm »
Астра Х 1.4, ја имам 6 години. Не е толку спора и трома како што повеќето ја опишуваат. Ако не ти е за трки, таман е. Троши во зависност од тоа како ја возиш, меѓу 7 и 10 бензин. Одржување - нормални цени и избор колку сакаш.

Значи пак викам, ако не ти е за трки, таман е. :)

Отсутен Hardboy

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 169
Re: Совети пред купување половен автомобил !
« Одговори #1594 на: 16 Септември 2016, 22:02:05 pm »
Колку изнесува царина и други давачки при увоз на кола од германија?

Зависи од колата. од 3-400 евра па до илјадници.
Kade moze da se najdat tarufite? Ako kolata tamu ja platam 12000/evra kolku idat davacki na toa?

Отсутен velestrumf

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 20611
Re: Совети пред купување половен автомобил !
« Одговори #1595 на: 16 Септември 2016, 22:20:07 pm »
корејциве не ми ги спомна или не препорачуваш?

Со тие корејци немам искуство за да коментирам ама генерално, се носат рамо до рамо со германците. Квалитетно се изработени и издржливи се, ама ако планираш да ставаш плин тогаш обавезно оди со Астра/Голф. Корејците имаат понежни и помалку отпорни мотори за на плин. Ама со оглед на тоа што ти би возел домаќински, ни плинот нема да им смета.
Види Декса, во Ц сегментот толку е силна конкуренцијата што нема лоши модели на возила. Изборот се сведува генерално на лични преференци и ќефови. На пример кога јас би бирал и би земал критериум дизајн на ентериер, Астрата не би ја ни погледнал. Би одел на Ceed па секундарно на Голф. Ако критериумот ми е многу километри и издржливост на мотор тогаш би одел дефинитивно со Астрата. Најдоверлива е и најдобар мотор 1.4 има.
Тебе што би ти било критериум за избор?
Па изгледот не ми е многу битен повеќе одам на квалитет и ефтино одржување како и регистрација а комодитетот ми е на прво место.

Sent from my Redmi Note 3 Pro using Tapatalk

Кај Корејците најбитно е да се провери детално за корозија. За вожња, мислам дека се за нијанса помеки од германците.
Инаку, корејските (и општо источните) мотори се малку поосетливи на плин, па тоа може би се сметало како своевидна негативност во однос на другиве.
Ентериерот на Голфот е убедливо најдобар и најквалитетен од горенаведениве.
The numbers thing, the how-fast-can-we-drag-race-a-bunch-of-cars, is the realm of people who think more is better, not better is better. - Matt Hardigree, Jalopnik.

Отсутен deksa

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1031
Re: Совети пред купување половен автомобил !
« Одговори #1596 на: 20 Септември 2016, 17:37:13 pm »
А што мислите за Volvo V50 2.0 D 136ks 2005 so 200 000km? Знам на времето беа Volvo поим за квалитет, но нешто прочитав дека Ford ги правел сега по ново, и дека тој мотор е Ford. Искрено малце сум скептик за Ford поправете ме ако грешам. Какви се цените за одржување? Има ли делови кај нас?

Отсутен zeroSignal

  • FEARLESS LEADER
  • Генерал Прва Класа
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 29523
    • CARclub.mk
Re: Совети пред купување половен автомобил !
« Одговори #1597 на: 20 Септември 2016, 19:13:42 pm »
Volvo беше под Ford некое време (од 1999 до 2010). Сега е сопственост на Geely (кинеска компанија).

Супер кола, нема да згрешиш - ако е во добра состојба, секако.

Отсутен velestrumf

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 20611
Re: Совети пред купување половен автомобил !
« Одговори #1598 на: 20 Септември 2016, 19:36:56 pm »
А дали тој мотор е истиот што е у Мондео/407/С5/Мазда 6?
The numbers thing, the how-fast-can-we-drag-race-a-bunch-of-cars, is the realm of people who think more is better, not better is better. - Matt Hardigree, Jalopnik.

Отсутен deksa

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1031
Re: Совети пред купување половен автомобил !
« Одговори #1599 на: 20 Септември 2016, 19:55:20 pm »
А дали тој мотор е истиот што е у Мондео/407/С5/Мазда 6?
Да мислам дека е тој од Мондео така ко да прочитав на нетов. Знаеш нешто за него? Се мислам 200 000 да не се многу, инаку колата е донесена од германија пред 5 год со 170 000 и сервисна книшка од прв газда.

Отсутен MecheTo

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 14157
  • Пудингот на шоферството
Re: Совети пред купување половен автомобил !
« Одговори #1600 на: 20 Септември 2016, 19:57:43 pm »
Motorot delumno moze da bide ist,ama vo celost tesko.Site kompanii koi si razmenuvaat motori,si gi prisposobuvaat i dorabotuvaat za svoite vozila,koristat razlicni nadvoresni delovi,senzori,injektori,pumpi i sl...Taka da isto e ama ne e isto.
God created Turbo Lag to give VTECs a Chance! :D

Отсутен deksa

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1031
Re: Совети пред купување половен автомобил !
« Одговори #1601 на: 20 Септември 2016, 20:24:51 pm »
А за одржувањето знае некој нешто? Деловите како се со цени? Се наоѓаат ли? Сепак колата е со 200 000км, нешто прочитав за моторот, поделени мислења, некои се жалат некои се фалат.

Отсутен MecheTo

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 14157
  • Пудингот на шоферството
Re: Совети пред купување половен автомобил !
« Одговори #1602 на: 20 Септември 2016, 20:30:06 pm »
Baraj T5.
God created Turbo Lag to give VTECs a Chance! :D

Отсутен deksa

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1031
Re: Совети пред купување половен автомобил !
« Одговори #1603 на: 20 Септември 2016, 20:32:52 pm »
Baraj T5.
Што значи тоа Мечето?

Отсутен deksa

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1031
Re: Совети пред купување половен автомобил !
« Одговори #1604 на: 20 Септември 2016, 20:35:49 pm »
Baraj T5.
Што значи тоа Мечето?
Најдов што значи :) Не можам да бирам тоа е моделот што ми го нудат :(