Гласање

Koi diskovi i plocki gi preporacuvate?

Ferodo
71 (29%)
TRW
31 (12.7%)
LPR
14 (5.7%)
Textar
16 (6.5%)
Woking
2 (0.8%)
Remsa
10 (4.1%)
Valeo
26 (10.6%)
Ate
46 (18.8%)
Mintex
2 (0.8%)
Pagid
18 (7.3%)
Tomax
6 (2.4%)
Wagner® Brake
3 (1.2%)

Вкупно гласови: 245

Автор Тема: Kvalitetni Diskovi i Plocki  (Прочитано 324498 пати)

Присутен Power to the people

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 5718
 • Медалист, Олимпијада за Сарказам Перу '98
Одг: Kvalitetni Diskovi i Plocki
« Одговори #1950 на: Април 19, 2023, 14:29:46 pm »
За колку толку да купиш некоја сигурност од квичење најдобро е ист бренд на плочки и дискови, ако веќе менуваш комплет.

Присутен kire95

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1364
Одг: Kvalitetni Diskovi i Plocki
« Одговори #1951 на: Април 19, 2023, 14:56:54 pm »

Отсутен smole

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 2791
Одг: Kvalitetni Diskovi i Plocki
« Одговори #1952 на: Мај 13, 2023, 09:41:11 am »
Купени комплет предни и задни дискови и плочки од @Prcot - одлична брза услуга и одлична цена. Препорака!

Отсутен velestrumf

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 20252
Одг: Kvalitetni Diskovi i Plocki
« Одговори #1953 на: Мај 17, 2023, 10:34:27 am »
Треба да земам плочки за задните кочници.

Се двоумам помеѓу Ate и Bosch, ама немам искуство ни со едните, ни со другите. Ate се 10ина евра поскапи од Bosch. Febi Bilstein и Brembo се негде измеѓу со цена.

Мислења, препораки?

Sent from my Pixel 6a using Tapatalk

The numbers thing, the how-fast-can-we-drag-race-a-bunch-of-cars, is the realm of people who think more is better, not better is better. - Matt Hardigree, Jalopnik.

Присутен MecheTo

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 13656
 • Пудингот на шоферството
Одг: Kvalitetni Diskovi i Plocki
« Одговори #1954 на: Мај 17, 2023, 10:57:31 am »
Било кои од двете,ако веќе мора по редослед,први би биле АТЕ
God created Turbo Lag to give VTECs a Chance! :D

Отсутен darkserial

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 714
Одг: Kvalitetni Diskovi i Plocki
« Одговори #1955 на: Јуни 29, 2023, 22:14:53 pm »
Sto preporaka ke mi dadete? Eden drugar ke si idi od germanija, pa da si poracam da mi donesi.
Znam deka ate powerdisc se najdobri, sali trw se okej ili bosch?
Ova se samo diskovi bez plocki
Neznam sto da pravam...
Za golf V

TRW DF4294, 1 Stück - 23,53 €
TRW DF4276, 1 Stück - 17,28 €
81.62 €

BOSCH 0 986 479 098, 1 Stück - 27,67 €
BOSCH 0 986 479 099, 1 Stück - 21,20 €
97.74 €

ATE 24.0122-0210.1, 1 Stück - 35,03 €
ATE 24.0110-0277.1, 1 Stück - 28,89 €
127.84 €

ATE Power Disc 24.0322-0210.1, 1 Stück - 45,06 €
ATE Power Disc 24.0310-0277.1, 1 Stück - 36,19 €
162.5 €
VW Golf 5 1.9 TDI - 77kw - 2005

Присутен nestor04

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 2389
 • Шо да пишам тука?🤔
Одг: Kvalitetni Diskovi i Plocki
« Одговори #1956 на: Јуни 29, 2023, 22:15:56 pm »
ATE + добри гуми.
Кај мене квичеа, па еве три месеци можда има и немаат никаков шум, можеби не беа легнати сеуште.
Едит: Ако правиш до 10.000км годишно ќе ти траат доста, така да не се мисли и земи си АТЕ, како алтернатива TRW.
« Последно менување: Јуни 29, 2023, 22:26:39 pm nestor04 »

Отсутен darkserial

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 714
Одг: Kvalitetni Diskovi i Plocki
« Одговори #1957 на: Јуни 29, 2023, 23:22:57 pm »
TRW имаат многу добра цена и се ок.
Ate од кои? Вреди да се доплати за Power Disc? Која е разликата?
VW Golf 5 1.9 TDI - 77kw - 2005

Присутен nestor04

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 2389
 • Шо да пишам тука?🤔
Одг: Kvalitetni Diskovi i Plocki
« Одговори #1958 на: Јуни 30, 2023, 10:24:43 am »
Ако мене ме прашуваш некое евренце доплати си за PowerDisc. Разликата е само подобро ладење кога го слегуваш Плетвар и помала веројатност да се искриви дискот од нагло кочење, од премногу греење, е сега ако кочиш ко сивоња тоа е друг муабет. ;D

Отсутен velestrumf

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 20252
Одг: Kvalitetni Diskovi i Plocki
« Одговори #1959 на: Јуни 30, 2023, 12:01:19 pm »
Со оглед на тоа што досега не сум се нафатил на такво нешто, дали и колку е тешко да се сменат плочки?

Треба задните да ги сменам, купив од АТе, ама не знам дали да одам на сервис, или да пробам сам. Претпоставувам дека не е некоја филозофија, ама сепак, не сум правел такви зафати до сеа...
The numbers thing, the how-fast-can-we-drag-race-a-bunch-of-cars, is the realm of people who think more is better, not better is better. - Matt Hardigree, Jalopnik.

Отсутен MartinAlfista

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 16959
 • Alfa Romeo Corruption 1.4 Turbo
Одг: Kvalitetni Diskovi i Plocki
« Одговори #1960 на: Јуни 30, 2023, 12:33:08 pm »
Не е филозофија, туторијалот од јутуб еднаш дома, и уште еднаш пред да почнеш го гледаш, гледаш дали имаш се што се спомнува од алат и саплајс, и тоа би било тоа :)

Присутен Simo - Carrier159

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 42711
 • Il Moderatore
Одг: Kvalitetni Diskovi i Plocki
« Одговори #1961 на: Јуни 30, 2023, 12:34:10 pm »
Задните се позае*ани пошто треба да ги „навиеш“ клипчињата назад во цилиндрите со специјален алат. Другото е само редослед на отштрфување и заштрафување.

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен darkserial

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 714
Одг: Kvalitetni Diskovi i Plocki
« Одговори #1962 на: Јуни 30, 2023, 13:03:51 pm »
Ваква паста треба да земам? https://www.motointegrator.de/artikel/5600-bremsenpaste-ate-plastilube-75ml

Доволно е 75мл за четирите диска?
VW Golf 5 1.9 TDI - 77kw - 2005

Присутен nestor04

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 2389
 • Шо да пишам тука?🤔
Одг: Kvalitetni Diskovi i Plocki
« Одговори #1963 на: Јуни 30, 2023, 13:34:53 pm »
Кај мене без паста ги местеше механичарот, само ги подмачка водилките(ако така се викаат).

Отсутен vladimir_1

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 928
Одг: Kvalitetni Diskovi i Plocki
« Одговори #1964 на: Јуни 30, 2023, 13:42:55 pm »
За водилките силиконска маст ако воопшто најдиш таква кај нас. Еве слика мојата маст каква беше

Sent from my SM-G770F using Tapatalk