Автор Тема: Кампањи, попусти, промотивни акции, добри понуди ...  (Прочитано 584535 пати)

Отсутен Carpathian Lord

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 13466
Одг: Кампањи, попусти, промотивни акции, добри понуди ...
« Одговори #4245 на: 28 Октомври 2022, 12:28:38 pm »
Ретко се полни до кров, секогаш гледаме да полниме во висина на задно седиште бидејќи смета назад. Сепак ако дојде до зорт ќе полнеш. Затоа ми се допаѓаат MPV.

Отсутен t0m1cA

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3209
Одг: Кампањи, попусти, промотивни акции, добри понуди ...
« Одговори #4246 на: 28 Октомври 2022, 12:33:21 pm »
Па нормално де, ама тоа дека седан со 5та врата собира повеќе од MPV, шија ми га Ѓура :D

Присутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54664
  • Махер
Одг: Кампањи, попусти, промотивни акции, добри понуди ...
« Одговори #4247 на: 28 Октомври 2022, 13:23:33 pm »
Па нормално де, ама тоа дека седан со 5та врата собира повеќе од MPV, шија ми га Ѓура :D
Секако дека собира, точаче со 16ки тркала без да треба да е отворено нагоре капачето и сите да гледаат во гепек. Најпрост пример од секојдневието. Ширината на плочата за товаење е клучна. А висината не е. Секако кај Туран тоа е релативно океј затоа што може да мрднеш некое седиште и слично. Но дека собира во 5та брата лимузини многу повеќе од СУВ во реалниот живот - дефинитивно. Литрите не се воопшто реален показател. Освен ако не пренесуваш вода.

Отсутен t0m1cA

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3209
Одг: Кампањи, попусти, промотивни акции, добри понуди ...
« Одговори #4248 на: 28 Октомври 2022, 14:01:23 pm »
Пример, во Туранот тргам едно седиште задно, вадам предна гума и цел крос го собира, и пак можат комотно 4ца возрасни да седат. На друго ниво е практичноста кај Туранот. Само еден СУВ може да се пофали со приближна практичност, C5 Aircross.

Отсутен mkm

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1275
Одг: Кампањи, попусти, промотивни акции, добри понуди ...
« Одговори #4249 на: 30 Октомври 2022, 13:57:07 pm »
Ретко се полни до кров, секогаш гледаме да полниме во висина на задно седиште бидејќи смета назад. Сепак ако дојде до зорт ќе полнеш. Затоа ми се допаѓаат MPV.
Море се полни ЦРВот до горе и малку е.


Отсутен zeroSignal

  • FEARLESS LEADER
  • Генерал Прва Класа
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 29056
    • CARclub.mk
Одг: Кампањи, попусти, промотивни акции, добри понуди ...
« Одговори #4251 на: 31 Октомври 2022, 14:33:15 pm »
Муабетите за одличното i20 со само 40.000 км и користеното BMW на @Carpathian Lord се префрлени тука.

Отсутен n1kola

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6475
  • French diamond
Одг: Кампањи, попусти, промотивни акции, добри понуди ...
« Одговори #4252 на: 31 Октомври 2022, 16:48:26 pm »
Пошто и двете не се добри понуди  ;D

Отсутен zeroSignal

  • FEARLESS LEADER
  • Генерал Прва Класа
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 29056
    • CARclub.mk
Одг: Кампањи, попусти, промотивни акции, добри понуди ...
« Одговори #4253 на: 31 Октомври 2022, 17:16:55 pm »
Пошто подфорумов е Нови Автомобили. :)

Отсутен ialeks

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 282
Одг: Кампањи, попусти, промотивни акции, добри понуди ...
« Одговори #4254 на: 02 Ноември 2022, 11:36:03 am »
Мислам дека цените за нови возила треба да паднат.
Веќе пишував дека цените србија за фолксваген групација се намалија за околу 10%.

Она што тука се прави е според мене вештачко одржување на цените на високо ниво.
Возилата, особено поскапи модели од некои марки (луксузните не толку) не се продаваат како порано.
Пак според мене а и според написи кои имам читано.

Еве марката шкода... мислам дека наместо да смалат цени за врвните модели (т.н. знаменосци) истите
кои не им се продаваат ги донираја на полицијата:
https://mvr.gov.mk/vest/21929
Поточно, место да смалат цени за најскапите модели, а со тоа би морале и на сите други, ги донираат
и со тоа вештачки ја одржуваат високата цена - сметале дека им е поисплатливо да се трпи загуба
за тие неколку возила наместо потенцијалната условно наречена „загуба“ ако намалат цени за сите
модели возила, иако суштински е помал профит - а не дај боже да намалат од профитот.
Поточно, подобро да отпишат 230.000 евра отколку потенцијално да не извадат потоа уште 2 милиони.

Паметам баш тогаш ги видов 3-4 бели кодијаци натоварени на камион по патиштава, изгледа биле
битола кај дилерот непродадени. Којзнае колку време стоеле таму, а мораат да ги решат бидејќи
по регулатива на европска унија возило кое не е продадено 6 месеци од датумот на производство
или има поминати 6000 километри автоматски е половно возило и мора да се спушти цената иначе
тоа е измама на пазарот со манипулација на цени.

Така да, ако читаат овде некои од дистрибутерите, не се плашете, намалете цени на нови возила,
ќе имате повеќе купци. Така јас се надевам ќе спаднат цените па да земам. Во меѓувреме, бев
вчера солун да земам делови за да си го репарирам и одржувам возилото. И пак ќе одам ако треба.
Со овие цени заборавете. Ќе видиме после нова година и да се продлабочат кризите колку ќе оди
продажбата. Или пак ќе има изговори како кусок на чипови, војни или сл.? Овојпат издатоци за
бегалци и мигранти да не ќе е? Дали мораме сите да даваме за да храниме безделници кои служат
само за да ни ги земат работните места како поефтина работна рака?
Во поранешната држава а и уште во некои земји во светот ги стрелаја на граница при обиди за
илегално минување граница. Можеби треба пак да се воведи таа пракса? Трипати им се викаше
стој па се стрелаше. Другото си е нивен проблем.

Отсутен Carpathian Lord

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 13466
Одг: Кампањи, попусти, промотивни акции, добри понуди ...
« Одговори #4255 на: 02 Ноември 2022, 15:20:09 pm »
а мораат да ги решат бидејќи
по регулатива на европска унија возило кое не е продадено 6 месеци од датумот на производство
или има поминати 6000 километри автоматски е половно возило и мора да се спушти цената иначе
тоа е измама на пазарот со манипулација на цени.

Сигурен си за ова? :)

https://taxation-customs.ec.europa.eu/buying-and-selling-cars_en

Example 1: A car that is two years old but has travelled only 4000 kilometers is new for VAT purposes.
Example 2: A four-month old car has been driven for 15 000 kilometers. It is new for VAT purposes.
Example 3: A ten-month old car that has been driven for 6500 kilometers is not new.


Отсутен zeroSignal

  • FEARLESS LEADER
  • Генерал Прва Класа
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 29056
    • CARclub.mk
Одг: Кампањи, попусти, промотивни акции, добри понуди ...
« Одговори #4256 на: 02 Ноември 2022, 15:24:37 pm »
Многу е едноставно. Сè додека возилото не е регистрирано се смета за ново. Ново-ново. Ново, новцијато. Чичка ново. Ganz neu. И 5 години нека стои колата на плац, ако никогаш не била регистрирана - нова е.

Обично „стоени“ коли се продаваат поевтино пошто во суштина се затворен капитал.

Отсутен Skywalker

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3522
Одг: Кампањи, попусти, промотивни акции, добри понуди ...
« Одговори #4257 на: 02 Ноември 2022, 15:49:01 pm »
Овде вели и регистрирано дека може да е ново

The car is new. For VAT purposes, a new car has done no more than 6 000 km OR has been supplied to the owner within 6 months of its first registration

Поточно ако дилерот ја регистрира па ако се продаде во првите 6 месеци се смета за ново.
Lt. Commander Data: "I will always be puzzled by the human predilection for piloting vehicles at unsafe velocities"

Присутен Mikius

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10034
Одг: Кампањи, попусти, промотивни акции, добри понуди ...
« Одговори #4258 на: 02 Ноември 2022, 16:13:16 pm »
Мене во Мода ми нудеа прилично евтини фордови.
Работата беше што разгледував коли на почеток на тековната година, а колите беа од претходната производствена година, само месец/два "стари".

Отсутен MecheTo

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 14006
  • Пудингот на шоферството
Одг: Кампањи, попусти, промотивни акции, добри понуди ...
« Одговори #4259 на: 02 Ноември 2022, 16:21:13 pm »
Овде вели и регистрирано дека може да е ново

The car is new. For VAT purposes, a new car has done no more than 6 000 km OR has been supplied to the owner within 6 months of its first registration

Поточно ако дилерот ја регистрира па ако се продаде во првите 6 месеци се смета за ново.
А дали па мора по ова да се водиме дека е меродавно?
God created Turbo Lag to give VTECs a Chance! :D