Автор Тема: Хибрид на плин?  (Прочитано 374 пати)

Отсутен AngelSK

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1717
Хибрид на плин?
« на: 20 Февруари 2024, 08:40:23 am »
Да бидам искрен, очекував моторот да се пушта многу почесто - ама дури и со бркање семафори не се пушта. Системот е калибриран да го преферира електромоторот што е можно повеќе, сè додека има доволно батерија.

Ќе те побарам да те свртам кругче викендов, ќе видиш и сам. :)
Според узнавањето и трагата досега забележана, мислам дека погонот може и да се понуди со 1.0mpi во многу слична комбинација - како основен голф. На местото од 1.6тди. И така не се олонува на моторот многу често.

На мпи му ставаш плин и добиваш двоен хибрид
« Последно менување: 20 Февруари 2024, 13:46:21 pm zeroSignal »

Отсутен zeroSignal

 • FEARLESS LEADER
 • Генерал Прва Класа
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 29313
  • CARclub.mk
Одг: Одг: Volkswagen Golf 8 GTE
« Одговори #1 на: 20 Февруари 2024, 10:18:49 am »
God to guard and to defend. :)

Отсутен andrejnaumovski

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 558
Одг: Одг: Volkswagen Golf 8 GTE
« Одговори #2 на: 20 Февруари 2024, 10:26:24 am »

Присутен vladic3110

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 5123
Одг: Одг: Volkswagen Golf 8 GTE
« Одговори #3 на: 20 Февруари 2024, 10:31:25 am »
Замисли, Приус на плин. Со таква економија ја домакинствтото ќе го снабдувам со енергија, а не тоа колата :D
Renault Megane 3 1.6 100hp, Authentique
http://forum.carclub.mk/index.php/topic,19609.0.html

Присутен Luki Junior

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 4972
 • The Spartan General
Одг: Одг: Volkswagen Golf 8 GTE
« Одговори #4 на: 20 Февруари 2024, 12:53:12 pm »
Vo Polska ima eden kup Toyota Auris Hybrid na plin. Imaat ednostaven atmo motor koj e dizajniran za mnogu ciklusi na palenje/gasenje.

https://www.youtube.com/watch?v=EAH7Nod3Q6Q
https://www.youtube.com/watch?v=AZR23taKalI
Fehlende Pferde Sterken sind mit Wahnsinn ersetzt.

Отсутен kimi makedonski

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 2562
 • Слобода или смрт
Одг: Одг: Volkswagen Golf 8 GTE
« Одговори #5 на: 20 Февруари 2024, 13:31:58 pm »
Секој втор хјундаи ионик од првата генерација хибриди исто е на плин. А сум начекувал и мицубиши аутлендер хибрид на плин по огласи.

Отсутен zeroSignal

 • FEARLESS LEADER
 • Генерал Прва Класа
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 29313
  • CARclub.mk
Одг: Хибрид на плин?
« Одговори #6 на: 20 Февруари 2024, 13:46:34 pm »
Изволте посебна тема за дискусии за хибрид на плин. :)

Отсутен nestor04

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 4440
 • Шо да пишам тука?🤔
Одг: Хибрид на плин?
« Одговори #7 на: 20 Февруари 2024, 15:29:59 pm »
Дали има заштеда или непотребно користење на багажен простор?

Отсутен Simo - Carrier159

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 43439
 • Il Moderatore
Одг: Хибрид на плин?
« Одговори #8 на: 20 Февруари 2024, 15:59:21 pm »
Замисли, Приус на плин. Со таква економија ја домакинствтото ќе го снабдувам со енергија, а не тоа колата :D
Замислено е тоа, што има да замишљаш: https://youtu.be/0JVBxeKNFiU

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Присутен vladic3110

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 5123
Одг: Хибрид на плин?
« Одговори #9 на: 20 Февруари 2024, 16:31:11 pm »
@Simo - Carrier159 Епа уште флексибилен соларен панел фали да го опшиеш цел кров и тоа е тоа. Се враќаш дома, уклучуваш кабелот и тера во обратна насока, го полниш домакинството :)

Читкав низ коментарите од  некое од видеата погоре, мислам од Луки беше, споделен е податок дека вадел 55мпг на плин просечна, тоа му иде нешто околу 4.3л плин на 100км. по цена од кај шо турам јас црна река е 39 ден кило или 170 денари за изминати 100 километри.
« Последно менување: 20 Февруари 2024, 16:48:51 pm vladic3110 »
Renault Megane 3 1.6 100hp, Authentique
http://forum.carclub.mk/index.php/topic,19609.0.html

Отсутен Deni

 • Photo & Light
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 54832
 • Махер
Одг: Хибрид на плин?
« Одговори #10 на: 20 Февруари 2024, 17:45:13 pm »
Додека беше Плимонт имаше и моторцикл на плин. А Кавасаки веќе нуди хибридни моторцикли, така да испаѓа дека хибрид моторцикл на плин е најекономично да се вози. Ем имаш рејнџ доста голем.

https://www.kawasaki.eu/en/Motorcycles/EV_HEV/Ninja_7_Hybrid.html

Отсутен AngelSK

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1717
Одг: Хибрид на плин?
« Одговори #11 на: 20 Февруари 2024, 18:03:12 pm »
Идеш со 1000ка мотор на бензиска, полн струја и се правиш немаш пари па точиш за 500че.

Присутен vladic3110

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 5123
Одг: Хибрид на плин?
« Одговори #12 на: 20 Февруари 2024, 18:23:54 pm »
Уште да не беа со барем 10000 евра доплата хибридиве и се ќе беше совршено, ама кај нас нема мунасип за хибрид од аспект на економија, барем засега. Да би ги стимулирала држвата тие пари за разликата меѓу хибрид и обичен или турбаш, како шо е во мн држави, тогаш да. Ова се исплаќа ако се најди некој Приус половен за ефтино и да има уште живот во батериите останато.
Renault Megane 3 1.6 100hp, Authentique
http://forum.carclub.mk/index.php/topic,19609.0.html