Автор Тема: МК АУТО ЕКСПЕРТИЗ, ДЕЈНОСТ И УСЛУГИ  (Прочитано 27203 пати)

Отсутен Mikius

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10138
Одг: МК АУТО ЕКСПЕРТИЗ, ДЕЈНОСТ И УСЛУГИ
« Одговори #60 на: 26 Јануари 2024, 13:50:04 pm »
Као еден тип што ми се јави откога го дадов меганот и ми рече, дечко, знаеш ли ти дека има и за 3000 евра меганИ.
и уште 4 да дајш да го опрајш ?
Според мои пресметки околу 1000че, коишто одлучив да ги вложам во нова кола.

Доаѓаше голем сервис, гуми, и уште нешто за кое веќе не се сеќавам, но одлучувачко беше седиштето во кое не можев никако да се наместам, и ситните аномалии и дефектчиња кои не ти даваат раат, и си влечеа дИнарче по дИнарче кои попрво би ги ручнал у кафанче.

Меганот 2005 го дадов 2016та.

Отсутен velestrumf

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 20611
Одг: МК АУТО ЕКСПЕРТИЗ, ДЕЈНОСТ И УСЛУГИ
« Одговори #61 на: 26 Јануари 2024, 13:58:02 pm »
Као еден тип што ми се јави откога го дадов меганот и ми рече, дечко, знаеш ли ти дека има и за 3000 евра меганИ.

Не е ништо чудно тоа...

Јас Фиестата кога ја продавав, беше огласена на 10500, имаше такви што ми пишуваа „Да дојдам да ти дадам 5500, одма да ја земам“. Пендехо локо...
The numbers thing, the how-fast-can-we-drag-race-a-bunch-of-cars, is the realm of people who think more is better, not better is better. - Matt Hardigree, Jalopnik.

Отсутен Mikius

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10138
Одг: МК АУТО ЕКСПЕРТИЗ, ДЕЈНОСТ И УСЛУГИ
« Одговори #62 на: 26 Јануари 2024, 14:01:08 pm »
Инаку, и покрај нешто повисоката цена што ја тртнав споредено со веќе огласените (претежно автоплацеви или диви увозници) меганот не издржа ни неколку часа на оглас.
Нормално, како и секој пазар, се "исценкавме" малку со купецот :)

Ова се во прилог на муабетот дека ептен има :)
А всушност има, ама ептен ретко :D

Отсутен Luki Junior

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4986
  • The Spartan General
Одг: МК АУТО ЕКСПЕРТИЗ, ДЕЈНОСТ И УСЛУГИ
« Одговори #63 на: 26 Јануари 2024, 14:03:17 pm »
Нема и точка!!!!!
Никој не бели дека нема, туку дека нема "ептен има"

Да имаше ептен има, никој немаше без кола да се врати.

Да кажеш дека нема коли на пазар кадешто моментално се продаваат милион и пол возила е малце онака.. Во Германија да идеш по кола и без кола да си дојдеш, проблемот е во купувачот а не во понудата. 

А ако човек има ептен желба, секој производител има конфигуратор, кликаш што ти прави ќеф и на крај имаш кола каква што сакаш.




Инаку, и покрај нешто повисоката цена што ја тртнав споредено со веќе огласените (претежно автоплацеви или диви увозници) меганот не издржа ни неколку часа на оглас.
Нормално, како и секој пазар, се "исценкавме" малку со купецот :)


Тоа ми е и мубаетот. Некој увидел дека уствари ти имаш одлично одржувана кола, возена и чувана и ја купил.
Fehlende Pferde Sterken sind mit Wahnsinn ersetzt.

Присутен Bicikle

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10270
Одг: МК АУТО ЕКСПЕРТИЗ, ДЕЈНОСТ И УСЛУГИ
« Одговори #64 на: 26 Јануари 2024, 14:29:32 pm »
абе сега, и овде имат нови коли, не дека немат... пари се немат xD
Колку % се поефтини ете тие схто ги зел ВелеШтрумф на пример, или некој ако има искуство нека сподели. 
имало, немало, 2 миљони 3 милиони пазарот ја еве ште ги чека „луѓево“. Ако ме разбираш што сака да кажа. И овде некој имат по салониве луѓе па демек ќе најме ваква кола таква кола со малку поминати, ене ги гледам уште старите коли ги возат. Па сега што е било како е било ....
Наводно и „55 Cancri e“ е цела дијаманти, ама ела донеси ги, ќе мењаш 3 коли во денот :D Остај ги германија, глеј за овде. Да бевме ко германија ич немаше муабетов да го прајме. Немат дискусија дека кола  од фабрика е најуба кола.

Отсутен ficomk

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4163
Одг: МК АУТО ЕКСПЕРТИЗ, ДЕЈНОСТ И УСЛУГИ
« Одговори #65 на: 26 Јануари 2024, 14:36:38 pm »
Бицикле, најголем дел од луѓето идат со премиса да купат ефтино речиси ново возило тука, и кога нема да го најдат крив е пазарот. Како што кажа Луки, ако во Германија нема коли, не знам каде на друго место во Европа има повеќе. Нигде :)
Отвори мобиле.де стај VW, BMW, MB што и да е, стави филтри до 20К км, од 2023та навака и види колку ќе искочат. Нема да се џабе, ама ќе се сигурно 20-30% помалце него нова. Можеби и поефтино ќе се најде нешто. Таква кола нема што да ја проверуваш, ако е од оние официјални програми на производителите каде ги проверуваат половните возила кои се продаваат од салоните.
Тоа за понови коли, тек па за постари од 5 години и повеќе да не правам муабет.

Присутен Bicikle

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10270
Одг: МК АУТО ЕКСПЕРТИЗ, ДЕЈНОСТ И УСЛУГИ
« Одговори #66 на: 26 Јануари 2024, 14:59:45 pm »
Епа да, за стари си имаме и овде со преса да ги риниш :D ако не ми е поентата сочувано и ефтино зошто би тепал пат го германија?
Aма ја за овде прајв муабет, потоа за 20% би зел нова, или по стар подел од салон што се прозиведува сеуште. Мое размислување.
Ко гледав коли, е320 цди конкретно германија тие што беа убај беа скапи, а тогај беа по 17 год... плус царина... за тие пари пре би зел нова, колку сакат нека е проверувана старата. И то ми остана не јасно, како тамо кола што е 8.000 еу, ја носит овде, и е истата 6000 еу :D 
така да тогај се одлучив да зема одовде. Е сега диктони ќе мењава  :D

Отсутен Mikius

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10138
Одг: МК АУТО ЕКСПЕРТИЗ, ДЕЈНОСТ И УСЛУГИ
« Одговори #67 на: 26 Јануари 2024, 15:06:53 pm »
Нема и точка!!!!!
Никој не бели дека нема, туку дека нема "ептен има"

Да имаше ептен има, никој немаше без кола да се врати.

Да кажеш дека нема коли на пазар кадешто моментално се продаваат милион и пол возила е малце онака.. Во Германија да идеш по кола и без кола да си дојдеш, проблемот е во купувачот а не во понудата. 

А ако човек има ептен желба, секој производител има конфигуратор, кликаш што ти прави ќеф и на крај имаш кола каква што сакаш.




Инаку, и покрај нешто повисоката цена што ја тртнав споредено со веќе огласените (претежно автоплацеви или диви увозници) меганот не издржа ни неколку часа на оглас.
Нормално, како и секој пазар, се "исценкавме" малку со купецот :)


Тоа ми е и мубаетот. Некој увидел дека уствари ти имаш одлично одржувана кола, возена и чувана и ја купил.
Мислам дека муабетот тргна од кола со околу 100.000, да не и фали ништо, и да е за џабе пари, А не дека имало пазар од неколку милиони.

Ко божем нема таму као наш Голден кар кој нели поради него не може обичен граѓанин да си купи евтино сочувано со реални 100к :D
Мислам, веќе 100 пати е верглан муабетот.

Отсутен ficomk

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4163
Одг: МК АУТО ЕКСПЕРТИЗ, ДЕЈНОСТ И УСЛУГИ
« Одговори #68 на: 26 Јануари 2024, 15:07:34 pm »
И то ми остана не јасно, како тамо кола што е 8.000 еу, ја носит овде, и е истата 6000 еу :D 
така да тогај се одлучив да зема одовде. Е сега диктони ќе мењава  :D


Сигурно ти е јасно дека не е истата кола, то ест не е со 100К км и не е без сообраќајки, него е со 3-4 пати повеќе км, можда и удрена, го зимаат тој (најчесто) крш што е 3000 еур, па го носи во МК и го продава за 6000.

Присутен Bicikle

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10270
Одг: МК АУТО ЕКСПЕРТИЗ, ДЕЈНОСТ И УСЛУГИ
« Одговори #69 на: 26 Јануари 2024, 15:19:13 pm »
да, муабетот пред тоа што беше, „имат и за 3000 такви коли“, на тој муабет поќе се надоврзав, секако дека не се истите коли во никој од случаите.

Отсутен NUME

  • Модератор
  • Сениор
  • *****
  • Пораки: 5726
Одг: МК АУТО ЕКСПЕРТИЗ, ДЕЈНОСТ И УСЛУГИ
« Одговори #70 на: 26 Јануари 2024, 15:39:47 pm »
калемено прагче....стубче


Отсутен nestor04

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5381
  • Шо да пишам тука?🤔
Одг: МК АУТО ЕКСПЕРТИЗ, ДЕЈНОСТ И УСЛУГИ
« Одговори #71 на: 26 Јануари 2024, 15:47:35 pm »
Не е лошо дури не е полнето со кит.

Присутен Bicikle

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10270
Одг: МК АУТО ЕКСПЕРТИЗ, ДЕЈНОСТ И УСЛУГИ
« Одговори #72 на: 26 Јануари 2024, 15:48:57 pm »
па шубо ја дотерале, ој од око позни ја.

Отсутен NUME

  • Модератор
  • Сениор
  • *****
  • Пораки: 5726
Одг: МК АУТО ЕКСПЕРТИЗ, ДЕЈНОСТ И УСЛУГИ
« Одговори #73 на: 26 Јануари 2024, 16:14:06 pm »
се познаваше како влакно од коса линија...

Отсутен nestor04

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5381
  • Шо да пишам тука?🤔
Одг: МК АУТО ЕКСПЕРТИЗ, ДЕЈНОСТ И УСЛУГИ
« Одговори #74 на: 26 Јануари 2024, 16:19:04 pm »
Се познава и на снимката, и густината на лакот во прскањето не е погоден. Кај Малибро такви аматерски работи нема  ;D ;D