Автор Тема: МК АУТО ЕКСПЕРТИЗ, ДЕЈНОСТ И УСЛУГИ  (Прочитано 27191 пати)

Отсутен NUME

  • Модератор
  • Сениор
  • *****
  • Пораки: 5726
Одг: МК АУТО ЕКСПЕРТИЗ, ДЕЈНОСТ И УСЛУГИ
« Одговори #45 на: 26 Јануари 2024, 09:22:34 am »
Имав добра дискусија со еден продавач, вика што сте и се запнале толку со проверки, што сакате за 9000 евра, викам, ако растат на дрво кажи каде да идам да наберам, не ми е проблем да ми наплатиш 500 или 1000 евра да имаш чист ќар од добро возило, него крш продавате како премиум, викам купувачот треба да знае колку + треба да вложи во возилото, потрошен дел се мења, да не е голем дефект, па и да се договорите да му симнеш само делови или да му поправиш за цената, ма тоа е што е вика, ако не му се свиѓа друг ќе го "лапне" .... Шта речи...

Присутен Bicikle

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10270
Одг: МК АУТО ЕКСПЕРТИЗ, ДЕЈНОСТ И УСЛУГИ
« Одговори #46 на: 26 Јануари 2024, 10:13:24 am »
Имав добра дискусија со еден продавач, вика што сте и се запнале толку со проверки, што сакате за 9000 евра, викам, ако растат на дрво кажи каде да идам да наберам, не ми е проблем да ми наплатиш 500 или 1000 евра да имаш чист ќар од добро возило, него крш продавате како премиум, викам купувачот треба да знае колку + треба да вложи во возилото, потрошен дел се мења, да не е голем дефект, па и да се договорите да му симнеш само делови или да му поправиш за цената, ма тоа е што е вика, ако не му се свиѓа друг ќе го "лапне" .... Шта речи...
епа тоа де... да знам дека ќе ми кажит што е сменето или што треба да се менуват до прва, ич не гледа в километража. Од друга страна пак ќе појш кај друг, за кола во исто стање ќе ти напрајт приказна дека е подобра него што била од салон ко излегла. Ко гледав за кола, во тие 3-4 плаца што бев сите беа која однесена, ама однесена лаик ко мене да мојт да е познит, која скапана па помината со четка со битумен ( кај колцата), така да ти ја дајт да не ја земиш, не па уште нкој цени калале, пред  15 год не биле толку.
Значи тешко нешто со 100 000 реални од увоз.

Ги има со лопата да ги ринеш. Најчесто преку програмите за користени возила на прозиводителите се. Наместо го само searchot на мобиле така и ги дава само тие.

зошто би продал кола со 100.000 реални? :D

Купуваш на 50-60ккм, ја возиш до 100ккм, ја продаваш приближно колку што си ја купил и ја менуваш за понова со 50-60ккм со минимална или без доплата. Реално многу по исплатливо одколку да ја возиш до 300ккм и да и го гледаш гревот и да даваш големи пари за одржување кој што идат со километражата.
Знам дека ги има на мобиле де, ама нашиве прекупци тука очигледно не носат такви возила.
чуму ти е таква, таја да чинела немало на 50к да ја продават. :D
Абе да, ама ја 50.000 ќе и напраа за 3-4 години, така да и ич да не ја воза драстично ќе и паднит цената, а  да си некој ко ене комшијана на пример што и натепа сто и кусур накај 200.000 за 3 години , еден пес реши успат, шуте 2 год и гратис да ја дајт ќе му се исплатит.

Ко што кажа Мики, не дека нема да најдеш ама се исклучок, не правило.
Познаник на времето уште ( ко вредеа парите) „начека“ ц220 цди со 80.000, сосе царина го фати 25.000 еу. Точно дека помина уште 400.00 ама тоа време за тие пари стан во карпош се купуваше :)  А ако су спремен толку $$ да дадам за кола на старо ќе додадам уште 30% нова ќе ја купам. Секако ако е некој во друга ситуација можда по рационално му е поинаку да играт.
Секако е добро некој ваков тип на услуга што нудит,во добра мера ќе знаеш што земаш.

Него да вида ја со дихтунгот што ќе испаднит, да не јада многу бурекс :D
« Последно менување: 26 Јануари 2024, 10:19:42 am Bicikle »

Отсутен ficomk

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4163
Одг: МК АУТО ЕКСПЕРТИЗ, ДЕЈНОСТ И УСЛУГИ
« Одговори #47 на: 26 Јануари 2024, 11:38:42 am »
Се продаваат коли и со помалце од 50К км поминати и со добра цена. Дали од фирми, дали од вработени во фирми кои ги добиле возилата на некој основ, па после 1-2 години ги продаваат.

Присутен Bicikle

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10270
Одг: МК АУТО ЕКСПЕРТИЗ, ДЕЈНОСТ И УСЛУГИ
« Одговори #48 на: 26 Јануари 2024, 12:03:51 pm »
abe da, ako imash nekoj vo firmata ili da cekas pa da naceksh, ama ako treba da cekam 3 godini turi mu pepel.
2-3 ca shto demek kje najdeja eve ushte baraat n5- ta godina... :D taka da taja opcija, barem za mene ne bi doshla vo obzir :) Sega ako nacekas, zs da ne ama vo mojot slucaj e ne racionalna.

Отсутен ficomk

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4163
Одг: МК АУТО ЕКСПЕРТИЗ, ДЕЈНОСТ И УСЛУГИ
« Одговори #49 на: 26 Јануари 2024, 12:11:47 pm »
Бицикле, зборам за Германија (ваљда и ти), еден куп коли вака се продаваат, не е лутрија да начекаш. Може некој егзотичен или редок модел да, али коли за широки народни маси има ептен.

Присутен Bicikle

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10270
Одг: МК АУТО ЕКСПЕРТИЗ, ДЕЈНОСТ И УСЛУГИ
« Одговори #50 на: 26 Јануари 2024, 12:20:37 pm »
pa ne bash, ja za ovde.. :) a za germanija, drug muabet e skroz :D

Отсутен Mikius

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10138
Одг: МК АУТО ЕКСПЕРТИЗ, ДЕЈНОСТ И УСЛУГИ
« Одговори #51 на: 26 Јануари 2024, 12:55:05 pm »
Познавам барем 10 примери кои повлечени од муабетот дека ептен има, тргнале и пољубиле врата, односно не нашле од тие ептен што ги имало.

Отсутен velestrumf

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 20611
Одг: МК АУТО ЕКСПЕРТИЗ, ДЕЈНОСТ И УСЛУГИ
« Одговори #52 на: 26 Јануари 2024, 12:58:09 pm »
Јас два пати по ред купив кола така.

Опелот беше од овластен салон на Опел, со поминати 20800 км, Волвото е од овластен салон на Волво, со поминати 21580 км.

Има ако се потрудиш да побараш, нема некој дома да ти донесе :)
The numbers thing, the how-fast-can-we-drag-race-a-bunch-of-cars, is the realm of people who think more is better, not better is better. - Matt Hardigree, Jalopnik.

Отсутен Luki Junior

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4986
  • The Spartan General
Одг: МК АУТО ЕКСПЕРТИЗ, ДЕЈНОСТ И УСЛУГИ
« Одговори #53 на: 26 Јануари 2024, 12:59:29 pm »
Нема и точка!!!!!
Fehlende Pferde Sterken sind mit Wahnsinn ersetzt.

Присутен andrejnaumovski

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 768
Одг: МК АУТО ЕКСПЕРТИЗ, ДЕЈНОСТ И УСЛУГИ
« Одговори #54 на: 26 Јануари 2024, 13:08:15 pm »
зошто би продал кола со 100.000 реални? :D

Сакаш да смениш, ти излегла подобра понуда, втора кола ти е не ја возиш колку што си мислел... Многу причини.

Алфата ја купив со 103, ја дадов со 120, причина - ми излезе БМВто на понуда.
Меганот го зедов со 68, огласена е со 71, причина - не ја возам ич, повеќе кеиф ми прави БМВто.
БМВто го купив со 93, сега е на 108, ако оди по план на 120-125 ќе ја дадам и неа, причина - сакам М3/Џулија Кватроформаџи.

Сите 3 се одржувани најпицајзлички што може.

Многу причини има да продадеш кола со 100к км. :)

Отсутен Mikius

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10138
Одг: МК АУТО ЕКСПЕРТИЗ, ДЕЈНОСТ И УСЛУГИ
« Одговори #55 на: 26 Јануари 2024, 13:11:56 pm »
Нема и точка!!!!!
Никој не бели дека нема, туку дека нема "ептен има"

Да имаше ептен има, никој немаше без кола да се врати.

Присутен Bicikle

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10270
Одг: МК АУТО ЕКСПЕРТИЗ, ДЕЈНОСТ И УСЛУГИ
« Одговори #56 на: 26 Јануари 2024, 13:30:13 pm »
зошто би продал кола со 100.000 реални? :D

Сакаш да смениш, ти излегла подобра понуда, втора кола ти е не ја возиш колку што си мислел... Многу причини.

Алфата ја купив со 103, ја дадов со 120, причина - ми излезе БМВто на понуда.
Меганот го зедов со 68, огласена е со 71, причина - не ја возам ич, повеќе кеиф ми прави БМВто.
БМВто го купив со 93, сега е на 108, ако оди по план на 120-125 ќе ја дадам и неа, причина - сакам М3/Џулија Кватроформаџи.

Сите 3 се одржувани најпицајзлички што може.

Многу причини има да продадеш кола со 100к км. :)
ок, не би зел кола што ќе сака да ја смена за 10-20.000 км Освен ако не праа купи продај. Али ако сакаш мењај си ги, немам против. На не скапеше 101-от или голфот уште ќе ги возев, секојпат со исти ќеф ги возев. али ете, различити не дал горнион.
Епа оки, ако начекате некоја за 5-6.000 со 50.000 км кажете, само ја изглејт воза со 250ккм+... немам против.

Отсутен Mikius

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10138
Одг: МК АУТО ЕКСПЕРТИЗ, ДЕЈНОСТ И УСЛУГИ
« Одговори #57 на: 26 Јануари 2024, 13:32:09 pm »
Као еден тип што ми се јави откога го дадов меганот и ми рече, дечко, знаеш ли ти дека има и за 3000 евра меганИ.

Присутен Bicikle

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10270
Одг: МК АУТО ЕКСПЕРТИЗ, ДЕЈНОСТ И УСЛУГИ
« Одговори #58 на: 26 Јануари 2024, 13:35:57 pm »
Као еден тип што ми се јави откога го дадов меганот и ми рече, дечко, знаеш ли ти дека има и за 3000 евра меганИ.
и уште 4 да дајш да го опрајш ?

Присутен andrejnaumovski

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 768
Одг: МК АУТО ЕКСПЕРТИЗ, ДЕЈНОСТ И УСЛУГИ
« Одговори #59 на: 26 Јануари 2024, 13:38:45 pm »
Као еден тип што ми се јави откога го дадов меганот и ми рече, дечко, знаеш ли ти дека има и за 3000 евра меганИ.

Уживај, и јас ко го огласив мојот истото ми го рекоа, Мегани по 4-5000 евра се.

зошто би продал кола со 100.000 реални? :D

Сакаш да смениш, ти излегла подобра понуда, втора кола ти е не ја возиш колку што си мислел... Многу причини.

Алфата ја купив со 103, ја дадов со 120, причина - ми излезе БМВто на понуда.
Меганот го зедов со 68, огласена е со 71, причина - не ја возам ич, повеќе кеиф ми прави БМВто.
БМВто го купив со 93, сега е на 108, ако оди по план на 120-125 ќе ја дадам и неа, причина - сакам М3/Џулија Кватроформаџи.

Сите 3 се одржувани најпицајзлички што може.

Многу причини има да продадеш кола со 100к км. :)
ок, не би зел кола што ќе сака да ја смена за 10-20.000 км Освен ако не праа купи продај. Али ако сакаш мењај си ги, немам против. На не скапеше 101-от или голфот уште ќе ги возев, секојпат со исти ќеф ги возев. али ете, различити не дал горнион.
Епа оки, ако начекате некоја за 5-6.000 со 50.000 км кажете, само ја изглејт воза со 250ккм+... немам против.

Па не е дека сум планирал да ги сменам за 20к км ко сум ги купил. Се менуваат буџети, планови, потреби, желби, disposable income :)
« Последно менување: 26 Јануари 2024, 14:19:54 pm andrejnaumovski »