Автор Тема: Нова Skoda vs. половно Штоидае до 30.000 ЕУР и слични споредби...  (Прочитано 8687 пати)

Отсутен zeroSignal

 • FEARLESS LEADER
 • Генерал Прва Класа
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 29388
  • CARclub.mk
Јас би играл како @marjanot - релативно ново возило, со не премногу километри и позната сервисна историја. Ако може да има уште година-две гаранција, уште подобро.

Има и со 30Ккм,само треба да наброиш пари повеќе.

Така си е. :)

Отсутен Mario

 • Почетник
 • *
 • Пораки: 29
За 40 000 половно возило,нема кое не би било подобро од Шкода Кодиак.Нема.
Да те убедувам не ми е ни на крај памет.А како пример ќе ти дадам Ауди СКу5...
Подобар и посилен мотор,подобри материјали внатре и ете СУВ е.
Инаку каква А6ка се зема за 40 000,па тука влегва дури и А8,ама ке има веќе над 100Ккм...
Primerot so Q5 individualno za tebe e ok, za neme ne e znaci doagjame do slednoto. Stvar na VKUS. 2.0, 200 konja sasim dovolno e toa sto go nudi Kodiaq.
A6 i A8 fino si napisa ke se so nabildana kilometraza. Znaci ke treba na nekoj GJUBRETO da mu go iscistam od dvor za da se KURCAM deka vozam A6 ili A8. KOGA KE IMAM VISOK PARI BI SAKAL DA VOZAM EDNA OD NAVEDENITE ALI NOVA OD SALON A NE NECIVO GLUBRE DA ISCISTAM OD DVOR.
NE za mene neprifastlivo, kako i za pogolem del od clenovite.
Kola se kupuva da te sluzi i uzivas u nejze.
Koga bi kupil kola za KURCENJE onda ke go prifatam toa sto go napisa.
Ipak za mene NOVO e NOVO.
Ne slucajno nadvor od MK site kupuvaat NOVO vozilo, vozi pet godini i vrakjaj staro za novo. Tamu se vozat kilometrazi ne e kako kaj nas. Valda ne se tolku glupi i oni da davaat pari za novo koga moze da vozat polovno neli.

Отсутен Mario

 • Почетник
 • *
 • Пораки: 29
Lexus NX 2019-та со 100.000 километри, сервисна историја во Италија и фул опрема кај браќата Бугари е 30к€.
Плус СУВ е.
Има и многу хибриди лексуси од моделот is со јак мотор и високо ниво на опрема со мала километража. Според мене се многу reliable тие возила.
Еве општо за моделот:
https://www.carclub.mk/2022/05/19/test-lexus-nx-450hplus-4wd-executive-plus-eden-poinakov-lexus/

Istoto se desi i so PORSE, kupeno od brakjata bugari i neznam od kade. Se vozea do prv defekt ili servis i odma op na prodazba. SKAPA igracka za odrzavanje no eftina za kupuvanje.
kurcenjeto IMA SVOJA CENA NE VIKAM NE.
Ja zboram za vozilo kupeno za svoi potrebi i uzivanje. Odredena suma na pari.
Spored toa si kupuvas sto ti odgovara najvise.
Novo
Kilometri 00000
Ima razlika neli so 0000 kilometri i 100,000 ili 200,000

Отсутен Ordevski

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1510
Другар мој купи 2021 бенве х3 30е со ~25.000км и го плати ~30.000еур помалку од исто такво ново и доби 2 години гаранција.

Смени го брендот и моделот со било кој друг и добиваш релативно нова кола за 30% пониска цена. Но за да купиме такви, некој треба и нови да ги плати :)

Sent from my SM-S908E using Tapatalk


Отсутен Ordevski

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1510
@Tony
pomos od prijatel:
2.0D 4 cilindri vadi od 350NM do 500NM tork. nema da go napisam proizvoditelot 
i da kola za sekoj den, kola za pat, kola za grad, kola za selo, planini i ezera.  ;D
2.0д 4цил. 184кс, 420Нм Торк, автоматик, троши 5л во просек на отворено... Одлична за отворено, планини, ридови, автопат, град... На ова ли мислиш?

Sent from my SM-S908E using Tapatalk
Милион пати подобра од се што се нуди во салон до 30/35000еур. И на шлеп да е што би рекол еден наш почитуван сограѓанин, бенве е.

Мислење од член што најголем успех во животот му беше бенве на бугарски таблици

*ги цитирам админите на форумов.


Sent from my iPhone using Tapatalk
За жал има доста вистина во старо премиум. Нова Корола хибрид седан е со многу поефтини материјали, послаба изолација (за јачина на мотор да не правиме муабет) од 10 години старо БМВ.

Едит: Пиши место БМВ, Ауди, Мерцедес и слични.

Sent from my SM-S908E using Tapatalk

Отсутен Mario

 • Почетник
 • *
 • Пораки: 29
Другар мој купи 2021 бенве х3 30е со ~25.000км и го плати ~30.000еур помалку од исто такво ново и доби 2 години гаранција.

Смени го брендот и моделот со било кој друг и добиваш релативно нова кола за 30% пониска цена. Но за да купиме такви, некој треба и нови да ги плати :)

Sent from my SM-S908E using Tapatalk

Ubavo kazano, za da se vozi relativno novo vozilo nekoj mora da go kupi novo, pa posle da usreki nekoj drug.
Prednosta na toj sto go kupil e toa sto dvapati se raduva.
Prv pat koga ke go kupi i
Vtor pat koga ke go prodade.

A toj sto go kupuva se raduva ednas a posle place i moli boga da go zaebe nekoj drug.

Pa dobro bre lugje. Koja e logikata ako vozilo koe si go kupil go platis odredena suma na pari i e DOBRo vozilo da go prodades za godina dve i izgubis seriozna suma na pari. Mene toa ne mi e jasno.
Zarem lugjevo sfesno si gi trosat i frla parite. Izgleda previse imaat. ;) ;)

Отсутен Power to the people

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 6171
 • Медалист, Олимпијада за Сарказам Перу '98
Тој уште повеќе заработил, ништо не изгубил, можи не планирал до толку дека ќе има, па продава Х3 за да земи Х5 за јахтата да ја влечка.

Отсутен ivanxh

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 605
ама се знае светото тројство

Рено, Пежо и Цитроен?

Присутен nestor04

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 4771
 • Шо да пишам тука?🤔
За 40к што Ауди се зема 2 години старо, тамам разработено, како Статам да се осеќаш коа возиш.

3 нови коли во фамилија, 1 половна, знам што зборам.

Плус да се надоврзам. Шкода ти е просек. Си видел некој да рече уфффф види Шкодата или види овој купил Шкода лудница.
Немам ништо против Шкода, дури и се подобри од повеќето, ама се знае светото тројство плус Волво за дедовци и баби и чат пат некој енглез кој и нов ќе те заебава. Алфа Џулија секако влага во муабетов ама поради вожња и изглед.
Е јас не сум видел Волво 2018+ да вози некоја баба/дедо во градов. Сите нови неувезени волва ги возат 25-30 годишни со еден исклучок.
« Последно менување: 05 Јули 2023, 14:00:53 pm nestor04 »

Отсутен Silvester

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1745
Не си видел убаво. Баш најстариот возач (81+ години) вози најново Волво  :D

Отсутен Carpathian Lord

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 13692
Форумска дискусија на темава


Присутен nestor04

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 4771
 • Шо да пишам тука?🤔
Не си видел убаво. Баш најстариот возач (81+ години) вози најново Волво  :D
Еден исклучок како што и напишав  ;)

Отсутен t0m1cA

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3292
Не секое ново возило е добро возило,како шо имав и предходно споменато,луѓе купуваа Таврија нова...Кој ментален склоп треба да фо имаш да купиш Таврија.Или Лада или Шкода Фаворит,Југо Темпо во 2003 ново.
Ново било ново.
Од Југо,Лада купена нова во 2000та досега коска нема да остани од нив...
Луѓето купуваат половни,да половни а поскапи од многу нови.Бе секое половно возило е со 500Ккм...Има и со 30Ккм,само треба да наброиш пари повеќе.
Смалете доживљај,не воскреснавте ако купивте нова кола. :)

Sekoj so svoja teza,  iskustva, zelbi i realizacija.
Brend, izgled, kubikaza, konjaza poretba i se ostanato e individualno.
Zatoa ne treba da se OSUDUVA nikoj za izborot sto go napravil nekoj i sto poseduva.
Okolu voskresnuvanjeto ne si mi jasen ama bas ic.
Nikoj ne voskresnal i ne go tera taka muabetot. Filozofijata deka za pari dadeni za novo vozilo mozelo da se kupi nesto polovno ne drzi voda.
Daj ubedi me za cena od 40,000 eu novo vozilo, sto bi bilo polovno podobro ( Skoda Kodiaq ) ke go zemam za primer.
Eve pobij me so tvojata filozofija deka ima za isti pari nesto podobro a polovno.
Pa dobro bre lugje zborime za seriozni sumi na pari. Sekako deka sekoj ke kupi toa sto bara i e najblisku do negovite potrebi i zelbi.AUDI A5 3.0TDI 286HP S-Tronic
BMW F30 335D 313HP
BMW 435D 313HP
Ќе застанам тука.

ЕДИТ: Влегува и G20 320D тука.

Отсутен changetheoil savethecar

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1001
 • Best Motors Worldwide
@Tony
pomos od prijatel:
2.0D 4 cilindri vadi od 350NM do 500NM tork. nema da go napisam proizvoditelot 
i da kola za sekoj den, kola za pat, kola za grad, kola za selo, planini i ezera.  ;D
2.0д 4цил. 184кс, 420Нм Торк, автоматик, троши 5л во просек на отворено... Одлична за отворено, планини, ридови, автопат, град... На ова ли мислиш?

Sent from my SM-S908E using Tapatalk
@Ordevski

Da, toa e taa cenzura koga dojde vreme da moras da zboruvas vo statisticki podatoci da ne se navredat "covecite" sto vozat novi skodi za 30k.
ako ne vozis nova skoda ne smees da kazes sto vozis  ;D  jbg stara bila vtora klasa forumas.

u princip kola treba namenski da se kupuva ama i da trgnis pak spored nekoi objektivni statisticki karakteristiki pak kako sto odis  up to bottom se poveke i poveke ke se tancat proizvoditelite i pak se sveduva na tie sto ne smeat da se spomnat poso se polovni  ;D---Best Motors Worldwide---
       (Oo=[][]=oO)

Отсутен marjanot

 • Следен од Hammond на Инстаграм.
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 10902
 • 430i
Не секое ново возило е добро возило,како шо имав и предходно споменато,луѓе купуваа Таврија нова...Кој ментален склоп треба да фо имаш да купиш Таврија.Или Лада или Шкода Фаворит,Југо Темпо во 2003 ново.
Ново било ново.
Од Југо,Лада купена нова во 2000та досега коска нема да остани од нив...
Луѓето купуваат половни,да половни а поскапи од многу нови.Бе секое половно возило е со 500Ккм...Има и со 30Ккм,само треба да наброиш пари повеќе.
Смалете доживљај,не воскреснавте ако купивте нова кола. :)

Sekoj so svoja teza,  iskustva, zelbi i realizacija.
Brend, izgled, kubikaza, konjaza poretba i se ostanato e individualno.
Zatoa ne treba da se OSUDUVA nikoj za izborot sto go napravil nekoj i sto poseduva.
Okolu voskresnuvanjeto ne si mi jasen ama bas ic.
Nikoj ne voskresnal i ne go tera taka muabetot. Filozofijata deka za pari dadeni za novo vozilo mozelo da se kupi nesto polovno ne drzi voda.
Daj ubedi me za cena od 40,000 eu novo vozilo, sto bi bilo polovno podobro ( Skoda Kodiaq ) ke go zemam za primer.
Eve pobij me so tvojata filozofija deka ima za isti pari nesto podobro a polovno.
Pa dobro bre lugje zborime za seriozni sumi na pari. Sekako deka sekoj ke kupi toa sto bara i e najblisku do negovite potrebi i zelbi.AUDI A5 3.0TDI 286HP S-Tronic
BMW F30 335D 313HP
BMW 435D 313HP
Ќе застанам тука.

ЕДИТ: Влегува и G20 320D тука.

уште од тука мириса на Ландсаил зимски што се возат и преку лето, сервис на две години без филтри и оглас кога ќе видиш дека дошле дискови за мењање ;D