Автор Тема: Нова Skoda vs. половно Штоидае до 30.000 ЕУР и слични споредби...  (Прочитано 8239 пати)

Отсутен Ordevski

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1488
редовните сервиси се горе/доле слични по цена и во овластен и на своја рака
потрошните матеијали од тип на гуми, дискови итн. пак се горе/доле слични по цена доколку се земат во нормална димензија, без спортски пакети и слично
каросериски не прави голема разлика пошто и тоа и тоа ќе бидат каско
Koga ke ti dojdat plockite za menuvanje cisto za informacija moze ke koristi.
Moite fabricki plocki na BMW F30ka isteraa 80k. I toa poveke bra istroseni zadnite i smeniv komplet koge veke menuvam.

Prvo prasav vo M-Car, pobaraa okolu 500 evra za plocki napred pozadi, plus rabotna raka.
Inace vo BMW paketceto so plocki ke dobies unutra ili ATE ili Zimerman taka nesto.

Jas nabaviv komplet ATE sose senzori i rabotna raka me cinese 14.000 denari.
Za istiot proizvod i usluga mi ostaa okolu 300 evra za nekoi drugi potrebi.

Cisto kao opcija, delovi nabavuvam od MEGA autoparts mi davaat okolu 15% popust bidejki odrzuavam 5 koli i cesto im odam. Vo slucajot na ATE na kutiie ima kod koj go desifrirav so sken i pokaza originalen proizvod made in Spain.
Pred nekoj godina menuvav za Honda diskovi i plocki. Vo ovlasten cenata bese ogin i plamen. Smeniv so komplet ATE 3 pati poevtino.
Proverka so sken, diskovite bea Made in Germany a plocikite Spain.
Слично искуство со промена на масло во ZF8. М Кар ~60к, локален механичар ~18к. Комплет се по список, со капак/филтер и 8Л масло беше цената.

Sent from my SM-S908E using Tapatalk
I jas se mislam koga treba da smenam maslo na ZF8, sega sum na 110K planiram okolu 150k valjda ke e OK.
@Ordevski   Kade ja napravi prommenata i so kakvo maslo.
Toa so filterot/kapakot e malce pozaebano, ima 20tina strafa i ima nekoj redosled na zateganje. Pa po promena se zagreva masloto, se saljtaat brzini i pak se prmeeruva nivo. (gledano na youtube se razbira :) )
На 130ккм сменивме. Мајсторот што ни прави редовни сервиси, локален од Велес, ако ти треба препорака пиши слободно. Не се сеќавам што масло, ОЕМ препорачано, можеби Мотул или Ликви моли, стварно не знам. Еве моментално е на 160ккм, нема никаква разлика од претходно.

Инаку за начинот на промена е таков, загревање до одредена температура, празнење на масло, полнење, загревање, шалтање и полнење до претекување.

Sent from my SM-S908E using Tapatalk


Отсутен marjanot

 • Следен од Hammond на Инстаграм.
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 10896
 • 430i
редовните сервиси се горе/доле слични по цена и во овластен и на своја рака
потрошните матеијали од тип на гуми, дискови итн. пак се горе/доле слични по цена доколку се земат во нормална димензија, без спортски пакети и слично
каросериски не прави голема разлика пошто и тоа и тоа ќе бидат каско
Koga ke ti dojdat plockite za menuvanje cisto za informacija moze ke koristi.
Moite fabricki plocki na BMW F30ka isteraa 80k. I toa poveke bra istroseni zadnite i smeniv komplet koge veke menuvam.

Prvo prasav vo M-Car, pobaraa okolu 500 evra za plocki napred pozadi, plus rabotna raka.
Inace vo BMW paketceto so plocki ke dobies unutra ili ATE ili Zimerman taka nesto.

Jas nabaviv komplet ATE sose senzori i rabotna raka me cinese 14.000 denari.
Za istiot proizvod i usluga mi ostaa okolu 300 evra za nekoi drugi potrebi.

Cisto kao opcija, delovi nabavuvam od MEGA autoparts mi davaat okolu 15% popust bidejki odrzuavam 5 koli i cesto im odam. Vo slucajot na ATE na kutiie ima kod koj go desifrirav so sken i pokaza originalen proizvod made in Spain.
Pred nekoj godina menuvav za Honda diskovi i plocki. Vo ovlasten cenata bese ogin i plamen. Smeniv so komplet ATE 3 pati poevtino.
Proverka so sken, diskovite bea Made in Germany a plocikite Spain.

Isto napraviv i so Reno Clio. So toa sto ne staviv od ovlasten plocki zatoa sto necinat nivnite. Fabrickite na nova kola isteraa pod 20k i diskot bese osteten neramnomerno izeden deka im se metalni izgleda.
Gi zameniv so ATE plocki, tera mnogu poveke i go podizramni diskot.

јасно ми е мене како стојат работите :)

Отсутен M3V8

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 2618
Дали некој ви стави пиштол на глава, па морате да ги носите во овластен? Јас мислам, НЕ.
Кој има пари, ограничено време, сака психичка сигурност, си носи во овластен, за се останато си има алтернатива.

Моно бенве.  ;D
E poradi taa psihicka sigurnost :) i bratmi otide vo ovlasten iako mu kupiv top ulje Ravenol i filtri Mann.
Taka da jas so brat mi nemozev da se razberam kamo li so nekoj na forumov :)

Zatoa i pisav, ve molam moite komentari svatete gi samo kako informacija i samo kako opcija kako da se dojde do kvaliteten servis za upola cena. Pa koj kako saka.

I kako sto pisav, jas toa ne go pravam samo za da bide poevtino, tuku cesto vgraduvam pokvalitetni delovi od tie sto se nudat vo ovlasten servis. Voglavnom i poevtino, a ponekogas i poskapo plakam.
Baska jas licno psihicki pouvavo se osekam koga so moi oci ke vidam kako istekuva staroto malso i se tovi novo maslo i montiraat kvalitetni novi delovi. Ili pak nesto ke zamenam so svoja raka uste poubavo mi doaga.

Отсутен M3V8

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 2618
редовните сервиси се горе/доле слични по цена и во овластен и на своја рака
потрошните матеијали од тип на гуми, дискови итн. пак се горе/доле слични по цена доколку се земат во нормална димензија, без спортски пакети и слично
каросериски не прави голема разлика пошто и тоа и тоа ќе бидат каско
Koga ke ti dojdat plockite za menuvanje cisto za informacija moze ke koristi.
Moite fabricki plocki na BMW F30ka isteraa 80k. I toa poveke bra istroseni zadnite i smeniv komplet koge veke menuvam.

Prvo prasav vo M-Car, pobaraa okolu 500 evra za plocki napred pozadi, plus rabotna raka.
Inace vo BMW paketceto so plocki ke dobies unutra ili ATE ili Zimerman taka nesto.

Jas nabaviv komplet ATE sose senzori i rabotna raka me cinese 14.000 denari.
Za istiot proizvod i usluga mi ostaa okolu 300 evra za nekoi drugi potrebi.

Cisto kao opcija, delovi nabavuvam od MEGA autoparts mi davaat okolu 15% popust bidejki odrzuavam 5 koli i cesto im odam. Vo slucajot na ATE na kutiie ima kod koj go desifrirav so sken i pokaza originalen proizvod made in Spain.
Pred nekoj godina menuvav za Honda diskovi i plocki. Vo ovlasten cenata bese ogin i plamen. Smeniv so komplet ATE 3 pati poevtino.
Proverka so sken, diskovite bea Made in Germany a plocikite Spain.

Isto napraviv i so Reno Clio. So toa sto ne staviv od ovlasten plocki zatoa sto necinat nivnite. Fabrickite na nova kola isteraa pod 20k i diskot bese osteten neramnomerno izeden deka im se metalni izgleda.
Gi zameniv so ATE plocki, tera mnogu poveke i go podizramni diskot.

јасно ми е мене како стојат работите :)
Ouuu pa ti si bil beter od mene :) cel elaborat, ma ne studija :)

Отсутен nestor04

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 4494
 • Шо да пишам тука?🤔
Дали некој ви стави пиштол на глава, па морате да ги носите во овластен? Јас мислам, НЕ.
Кој има пари, ограничено време, сака психичка сигурност, си носи во овластен, за се останато си има алтернатива.

Моно бенве.  ;D
E poradi taa psihicka sigurnost :) i bratmi otide vo ovlasten iako mu kupiv top ulje Ravenol i filtri Mann.
Taka da jas so brat mi nemozev da se razberam kamo li so nekoj na forumov :)

Zatoa i pisav, ve molam moite komentari svatete gi samo kako informacija i samo kako opcija kako da se dojde do kvaliteten servis za upola cena. Pa koj kako saka.

I kako sto pisav, jas toa ne go pravam samo za da bide poevtino, tuku cesto vgraduvam pokvalitetni delovi od tie sto se nudat vo ovlasten servis. Voglavnom i poevtino, a ponekogas i poskapo plakam.
Baska jas licno psihicki pouvavo se osekam koga so moi oci ke vidam kako istekuva staroto malso i se tovi novo maslo i montiraat kvalitetni novi delovi. Ili pak nesto ke zamenam so svoja raka uste poubavo mi doaga.
Иста ситуација, се понудив да купам сѐ комплет немачко на другар кој почна да ја носи колата кај "мојот" механичар, но тој ми рече да не се замарам, какви што ќе стави механичарот такви, му стави најевтино масло и најевтин филтер и му дојде поскапо.

Отсутен changetheoil savethecar

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 999
 • Best Motors Worldwide
годишен сервис за 2.0Д мотор со 177кс од германски производител од баварија:
масло,  50-60
филтер за масло, 15
(воздух 25, 
клима   35) овие два многу лесно се менуваат без филозофија голем доитјурселф.
135еур / 8.275ден
рака за масло и филтер. 30еур
комплет 165еур/ 10.115ден
ако треба дизел филтерот  плус 50еур.

овластен: масло со филтер 190еур 11.645

ременскиот ребрест каиш кај баварскиов производител се менува на 100к нагоре. (мора оригинал и прилично скап)
водна пумпа док не се расипе, ако е оригинал траат долго и до 150-200к.

антифриз и течност за кочници по потреба.

единствено што е надпросечно скапо се кочниците , дисковите и така и така ама плочки/гуртните се изгор ;-( али трајат долго 150к нормлано возење, заменски од 80-100к, мада зависи и од моделот.

приближна замена ате или јурид.
---Best Motors Worldwide---
       (Oo=[][]=oO)

Отсутен Astraion

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 633
 • Pixel Perfect.
Mega Auto Parts ти е класична кланица. Моето искуство од пред 3 години:

ATE од Мега викате а?
Епа еве колку е од прилика кланицата:
Цитат
Predni plocki - 4180 ATE
Predni diskovi  - 8400 ATE

Zadni plocki - 3800 ATE
Zadni diskovi  - 4900 ATE
+1600ден за сензори и сѐ вкупно за магична цифра од околу 23000ден.

Затоа сега, фино лепо ќе ми го донесат целиот сет од Германаа за цели 220еур.
ATE BREMSSCHEIBEN + BELÄGE VORNE + HINTEN BMW 3er E90 https://ebay.us/RRNLj2
Линкот веќе не постои ама комплетот си го платив 220еур.
Секој дел/сет шо ми надминува цена од 200еур се порачува строго од Германија, оти кај нас ќе те дуплираат во цена. Пред месец дена сетот замаец излезе (465еур) 500 еур со транспорт од горе. Тука 40000 не ми се даваше, оти со разликата сега ќе ја платам работната рака за истиот.

Отсутен changetheoil savethecar

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 999
 • Best Motors Worldwide
za BMW ZF menjacite treba Lifeguard.
Zamensko:
SWAG ili FEBI BILSTEIN.

---Best Motors Worldwide---
       (Oo=[][]=oO)

Отсутен M3V8

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 2618
@Astraion i jas bi igral taka da ima koj/kako da mi donese delovi od DE.

Отсутен M3V8

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 2618
za BMW ZF menjacite treba Lifeguard.
Zamensko:
SWAG ili FEBI BILSTEIN.
Znam deka ZF imaat nekoe nivno ulje, ili nekoj za niv go pakuva i pusuva ZF.
Ima da se kupi takvo sem vo ovlasten?

Отсутен MecheTo

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 14075
 • Пудингот на шоферството
@Astraion i jas bi igral taka da ima koj/kako da mi donese delovi od DE.
Комбиња,автобуси,камиони имаш стотици кои циркулираат нагоре-надолу.
Треба само да се распрашаш.
God created Turbo Lag to give VTECs a Chance! :D

Отсутен nestor04

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 4494
 • Шо да пишам тука?🤔
@M3V8 ко си за групна порачка во Грција.
https://ato24.de/de/auto/automatikgetriebeole-atf/zf.html
Едит: Има и од Ликви и од Мопар и од Равенол масла за тој менувач.
« Последно менување: 06 Јули 2023, 18:08:58 pm nestor04 »

Отсутен M3V8

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 2618
@Astraion i jas bi igral taka da ima koj/kako da mi donese delovi od DE.
Комбиња,автобуси,камиони имаш стотици кои циркулираат нагоре-надолу.
Треба само да се распрашаш.
Mnogu ulje trosam retko koj se nafaka ne im zbira :)

Отсутен MecheTo

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 14075
 • Пудингот на шоферството
Ваљда не трошиш повеќе од една палета неделно. :)
Ти си знаеш. :)
God created Turbo Lag to give VTECs a Chance! :D

Отсутен Mikius

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 10140
Хахаха, се сетив на еден коментар на форумов дека половни Мишелин гуми имале подобри перформанси од ганц нови Сава, Тигар, Ханкок...
А тие половните увезени од Германија откако некој германец се отарасил сметајќи ги за небезбедни, па продавани на стариот добар автопазар каде што се трезневме по саботната луда ноќ :)

Половно само ако немам доволно буџет за ново.

Тоа БМВ, мерџо, или што ти ја знам премиум што ни за 100 години нема да соберам за на ново, не ме интересирале никогаш, јер отсекогаш сум се сметал за клошар :)
А знам дека премиумите и после 50 години ќе имаат боља вожња од ганц ново Југо, ама ново си е ново, односно додека е ново не ми значи дали хаубата била на шипка или амортизер ;D