Автор Тема: Kamiq Style 1.0 TSI | DSG | 110hp  (Прочитано 6815 пати)

Отсутен Sephiroth

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 403
Одг: Kamiq Style 1.0 TSI | DSG | 110hp
« Одговори #15 на: 24 Февруари 2023, 16:50:55 pm »
Седиштата се навистина преубави. Има колата адаптивен темпомат?

Отсутен was

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 300
Одг: Kamiq Style 1.0 TSI | DSG | 110hp
« Одговори #16 на: 25 Февруари 2023, 14:43:31 pm »
Со здравје да се вози. Камик навистина нуди прекрасен амбиент  :)

Отсутен micika

 • Почетник
 • *
 • Пораки: 21
Одг: Kamiq Style 1.0 TSI | DSG | 110hp
« Одговори #17 на: 18 Март 2023, 12:27:50 pm »
Седиштата се навистина преубави. Има колата адаптивен темпомат?

Извини сега ја гледам поракава.

Нема адаптивен, има стандард само.  :)

Отсутен DarthJe5us

 • Авиону, сломићу ти крила..
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 20092
Одг: Kamiq Style 1.0 TSI | DSG | 110hp
« Одговори #18 на: 04 Април 2023, 19:39:47 pm »
1.0тси 27.000 евра?!

Здраво на сите, нов член тука и за жал зашто си имам мака со Skoda Kamiq аутоматик, со највисоко ниво на операма и додатоци, платена 27.000 еур.

Присутен nestor04

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 4771
 • Шо да пишам тука?🤔
Одг: Kamiq Style 1.0 TSI | DSG | 110hp
« Одговори #19 на: 05 Април 2023, 18:51:24 pm »
Ако е со фул опрема толку е, сега за секоја опција се доплаќа 1000€, гледав астра основен модел е 22к€, кога ја конфигурирав дојде околу 34к€.

Отсутен Aleksandar90

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 180
Одг: Kamiq Style 1.0 TSI | DSG | 110hp
« Одговори #20 на: 05 Април 2023, 19:55:34 pm »
1.0тси 27.000 евра?!

Здраво на сите, нов член тука и за жал зашто си имам мака со Skoda Kamiq аутоматик, со највисоко ниво на операма и додатоци, платена 27.000 еур.
Кај го најде овој цитат од 16.2 кога темава е отворена на 23.2, или јас пропуштив нешто?

Отсутен Deni

 • Photo & Light
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 54885
 • Махер
Одг: Kamiq Style 1.0 TSI | DSG | 110hp
« Одговори #21 на: 05 Април 2023, 20:01:20 pm »
1.0тси 27.000 евра?!

Здраво на сите, нов член тука и за жал зашто си имам мака со Skoda Kamiq аутоматик, со највисоко ниво на операма и додатоци, платена 27.000 еур.
Кај го најде овој цитат од 16.2 кога темава е отворена на 23.2, или јас пропуштив нешто?
Тука: https://forum.carclub.mk/index.php/topic,25799.msg1264004.html#msg1264004

Отсутен micika

 • Почетник
 • *
 • Пораки: 21
Одг: Kamiq Style 1.0 TSI | DSG | 110hp
« Одговори #22 на: 04 Јули 2023, 16:27:35 pm »
Да, колата е земена 27.000 ЕУР ама има многу додатна опрема.

Земав дигитален кокпит, поголемиот екран, панорамски кров, тој Black Dots пакетот за седиштата, трокрак волан, и внатре има не знам амбиентално осветлување и некои други цаки. Исто безжично полнење на телефон и wireless Carplay, како и автоматско отварање и затварање на багажот, паркинг сензори и паркинг камера позади. Плус доплатив и за 5 години/50.000км продолжена гаранција. Може има уште нешто што не ми текнува искрено. Бандашите исто не се основните туку беа поскапа некоја верзија, ама сакав да бидат црни да одат со кровните шини и баш добар шмек даваат.

Јас почнав од поскапата верзија на 1.0 моторот и дополнително си земав се што ми правеше мерак. Искрено не жалам за ништо. Освен тој проблемот со кочниците што шкрипеа - и се реши ма да малку со натегање првично - колата е топ. За сеа вози супер, не сум имала проблеми некакви нити жалби. Да го вратам времето, пак истата одлука би ја донела. Мене лично Kamiq-ов многу ми се свиѓа од надвор, а и внатре е комотна, и панорамскиот кров ептен ми прави мерак.

Моторот конкретно мене да речам не ми менува нешто особено. Не одам по некои којзнае какви предели, најчесто по автопати се возам и не возам нешто брзо. За 120/130 на саат си вози удобро и лесно.

Според апликацијава до сеа имам поминато 3.950 км, просечна потрошувачка 6.4.

Инаку за споредба тој период гледав Ford Puma и Peugeut 2008, тие исто многу ми се свиѓаа. Ама сите модели со оваа опрема што тука ја имав земено беа поскапи, дури и некои возила на лагер што им беа на акција. Сега искрено па и не пратам дали се имаат сменето цените и како е. Ама тоа што видов е дека основните верзии на Kamiq што се сега во каталог се малку поскапи од периодот јас кога направив порачка, што беше септември 2022. За дополнителната опрема не знам.

Отсутен Marquess

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 57
Одг: Kamiq Style 1.0 TSI | DSG | 110hp
« Одговори #23 на: 04 Јули 2023, 16:39:06 pm »
Да, колата е земена 27.000 ЕУР ама има многу додатна опрема.

Земав дигитален кокпит, поголемиот екран, панорамски кров, тој Black Dots пакетот за седиштата, трокрак волан, и внатре има не знам амбиентално осветлување и некои други цаки. Исто безжично полнење на телефон и wireless Carplay, како и автоматско отварање и затварање на багажот, паркинг сензори и паркинг камера позади. Плус доплатив и за 5 години/50.000км продолжена гаранција. Може има уште нешто што не ми текнува искрено. Бандашите исто не се основните туку беа поскапа некоја верзија, ама сакав да бидат црни да одат со кровните шини и баш добар шмек даваат.

Јас почнав од поскапата верзија на 1.0 моторот и дополнително си земав се што ми правеше мерак. Искрено не жалам за ништо. Освен тој проблемот со кочниците што шкрипеа - и се реши ма да малку со натегање првично - колата е топ. За сеа вози супер, не сум имала проблеми некакви нити жалби. Да го вратам времето, пак истата одлука би ја донела. Мене лично Kamiq-ов многу ми се свиѓа од надвор, а и внатре е комотна, и панорамскиот кров ептен ми прави мерак.

Моторот конкретно мене да речам не ми менува нешто особено. Не одам по некои којзнае какви предели, најчесто по автопати се возам и не возам нешто брзо. За 120/130 на саат си вози удобро и лесно.

Според апликацијава до сеа имам поминато 3.950 км, просечна потрошувачка 6.4.

Инаку за споредба тој период гледав Ford Puma и Peugeut 2008, тие исто многу ми се свиѓаа. Ама сите модели со оваа опрема што тука ја имав земено беа поскапи, дури и некои возила на лагер што им беа на акција. Сега искрено па и не пратам дали се имаат сменето цените и како е. Ама тоа што видов е дека основните верзии на Kamiq што се сега во каталог се малку поскапи од периодот јас кога направив порачка, што беше септември 2022. За дополнителната опрема не знам.
Абе терај си филмот и ич к да не те боли (фигуративно ова :D )
На форум каде се цени опел калибра и 20+години стари бемвиња кои уште само по селата околу Скопје се возат и ценат,не можеш да очекуваш да не наиде на критики возило како твоето.
Мене искрено би ми било срам да ме гледа народ во такви одвратни грдосии со 800к километри пројдени кои инстант асоцираат на еден државотворен народ :D
Незнам зашто воопшто се "правдаш" за својата одлука...

Sent from my SM-G975U using Tapatalk


Отсутен micika

 • Почетник
 • *
 • Пораки: 21
Одг: Kamiq Style 1.0 TSI | DSG | 110hp
« Одговори #24 на: 04 Јули 2023, 16:48:40 pm »
Да, колата е земена 27.000 ЕУР ама има многу додатна опрема.

Земав дигитален кокпит, поголемиот екран, панорамски кров, тој Black Dots пакетот за седиштата, трокрак волан, и внатре има не знам амбиентално осветлување и некои други цаки. Исто безжично полнење на телефон и wireless Carplay, како и автоматско отварање и затварање на багажот, паркинг сензори и паркинг камера позади. Плус доплатив и за 5 години/50.000км продолжена гаранција. Може има уште нешто што не ми текнува искрено. Бандашите исто не се основните туку беа поскапа некоја верзија, ама сакав да бидат црни да одат со кровните шини и баш добар шмек даваат.

Јас почнав од поскапата верзија на 1.0 моторот и дополнително си земав се што ми правеше мерак. Искрено не жалам за ништо. Освен тој проблемот со кочниците што шкрипеа - и се реши ма да малку со натегање првично - колата е топ. За сеа вози супер, не сум имала проблеми некакви нити жалби. Да го вратам времето, пак истата одлука би ја донела. Мене лично Kamiq-ов многу ми се свиѓа од надвор, а и внатре е комотна, и панорамскиот кров ептен ми прави мерак.

Моторот конкретно мене да речам не ми менува нешто особено. Не одам по некои којзнае какви предели, најчесто по автопати се возам и не возам нешто брзо. За 120/130 на саат си вози удобро и лесно.

Според апликацијава до сеа имам поминато 3.950 км, просечна потрошувачка 6.4.

Инаку за споредба тој период гледав Ford Puma и Peugeut 2008, тие исто многу ми се свиѓаа. Ама сите модели со оваа опрема што тука ја имав земено беа поскапи, дури и некои возила на лагер што им беа на акција. Сега искрено па и не пратам дали се имаат сменето цените и како е. Ама тоа што видов е дека основните верзии на Kamiq што се сега во каталог се малку поскапи од периодот јас кога направив порачка, што беше септември 2022. За дополнителната опрема не знам.
Абе терај си филмот и ич к да не те боли (фигуративно ова :D )
На форум каде се цени опел калибра и 20+години стари бемвиња кои уште само по селата околу Скопје се возат и ценат,не можеш да очекуваш да не наиде на критики возило како твоето.
Мене искрено би ми било срам да ме гледа народ во такви одвратни грдосии со 800к километри пројдени кои инстант асоцираат на еден државотворен народ :D
Незнам зашто воопшто се "правдаш" за својата одлука...

Sent from my SM-G975U using Tapatalk

 ;D ;D
Не, не беше правдање воопшто туку да објаснам зошто таа цена беше. Реално многу се чудат зошто Шкода толку скапо (ма да што е скапо веќе некако цените на све отидоа во плафон), а јас си сакав да си имам нова кола со убава опрема и не ми беше проблем да платам повеќе за тоа. Можев и со помалку да поминам, факт. Ама па оваа опрема на друга марка кошташе барем неколку иљадарки повеќе. И пред Шкодава Реното кога го земав исто беше аутоматик со фул опрема и можеби поскапо за некој што очекува да бидат овие модели некако „буџет“ варијанта. Мене лично не ми е толку битна марката колку што ми е што ќе добијам за парите, така да кажам.  :)

А другото вака после неколку месеци да дадам осврт како сум задоволна. Ма да сега зависи кој што бара. Јас гледам добро да ме вози и да ми е удобна, и за тие две работи немам жалби.

Отсутен nikola_bb

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 4841
Одг: Kamiq Style 1.0 TSI | DSG | 110hp
« Одговори #25 на: 04 Јули 2023, 19:39:18 pm »
Taka e sekoj so razlicni zelbi. Jas pre bi najobicna oprema bez displei i takvi gluposti ama koga ke stepam gas da me okezi od osmica do osmica

Sent from my Pixel 7 Pro using Tapatalk


Отсутен AllMightyMe

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 7011
Одг: Kamiq Style 1.0 TSI | DSG | 110hp
« Одговори #26 на: 04 Јули 2023, 20:35:17 pm »
Седиштата и буквите од регистрацијата се врв !!!

Отсутен Ordevski

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1510
Одг: Kamiq Style 1.0 TSI | DSG | 110hp
« Одговори #27 на: 04 Јули 2023, 22:44:51 pm »
Уживај @micika, џипчето ти е измислено и да му се изнавозиш. За 7 години пак ново да си купиш и уште поубаво. 

Сите сакаме 200-300 и повеќе коњи (иако не ги користиме), за жал така само побрзо ќе стигнеме до казна :)

Sent from my SM-S908E using Tapatalk


Отсутен Mario

 • Почетник
 • *
 • Пораки: 29
Одг: Kamiq Style 1.0 TSI | DSG | 110hp
« Одговори #28 на: 05 Јули 2023, 09:07:04 am »
Prekrasen izbor si napravila koleske. Cestitki, iljadnici bezbedni kilometri da si pominis so voziloto.


« Последно менување: 05 Јули 2023, 09:37:47 am Mario »

Отсутен Aleksandar90

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 180
Одг: Kamiq Style 1.0 TSI | DSG | 110hp
« Одговори #29 на: 05 Јули 2023, 09:35:44 am »
Prekrasen izbor si napravil kolega. Cestitki, iljadnici bezbedni kilometri da si pominis so voziloto.
Ne napravil, tuku napravila