Автор Тема: BMW F30 335i xDrive M Sport  (Прочитано 41341 пати)

Присутен godofspeed

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 2831
Одг: BMW F30 335i xDrive M Sport
« Одговори #480 на: 17 Мај 2024, 08:29:44 am »
Најважно е да се пополни делот од бандажите, затоа што убавината доаѓа кога се става најмал бандаж што може - во однос на тоа да ја собира шепата. Технички тоа е и поентата на поголем бандаж, да собере поголема кочница во него.

Секако дека и старите ќе си тераат со 400 и 500кс, бидејќи бенефитот не е дека којзнае што ќе се случи. Едино може да се прегреат и да се искриват. Кочењето е тоа што е, и примарно е ограничено од најслабата карика, а тоа е асфалтот, прашината на асфалтот, мокрото, уљето на асфалтот и гумите. Е сега бидејќи си со пилот спорт, може да се крене комотно димензија нагоре, зошто многу потешко ќе блокира тркалото отколку со линглонг. Но! Мора да се внимава дека пилот спорт и нагоре гумите, имаат поприлично послаби перформанси кога се ладни. И им треба доста температура за да почнат јако да грабаат. Со други зборови ако седнеш и пробаш одма, ќе е многу поразлично од кочење после возење по планински пат 30 минути.

Како и да е, супер си тераш - и браво!
И те како ке добие и перформанси и разлика во кочењето.Кој нема местено големи кочници и шепи нема ја осетено разликата.Таа е огромна на било кое возило.Моменталниот сет ап кај мене е 8 клипни шепи напред со 365 мм дискови и 4 клипни шепи назад со 330 мм дискови.Педалото омекна за 50% а перформансите на кочење се страшни во било кои временски услови.

Отсутен M3V8

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 2617
Одг: BMW F30 335i xDrive M Sport
« Одговори #481 на: 17 Мај 2024, 11:16:19 am »
Bato sto vozis ti :)

Отсутен MecheTo

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 14074
 • Пудингот на шоферството
Одг: BMW F30 335i xDrive M Sport
« Одговори #482 на: 17 Мај 2024, 21:48:29 pm »
Тој само реди делови,не вози. ;D
God created Turbo Lag to give VTECs a Chance! :D

Присутен godofspeed

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 2831
Одг: BMW F30 335i xDrive M Sport
« Одговори #483 на: 18 Мај 2024, 09:57:33 am »
Тој само реди делови,не вози. ;D
Мора да се пробат тие делови некаде :D
Не е само редење има и по некое возење :D

Присутен andrejnaumovski

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 560
Одг: BMW F30 335i xDrive M Sport
« Одговори #484 на: 20 Мај 2024, 18:35:19 pm »
Сменети цревата и глицеринот денес. Одлучив да одам со фабрички од БМВ главно пошто не ми се замараше да барам Motul DOT 5.1 а и слични спецификации имаат скоро сите LV глицерини. Џеповски ја пофали изработката на цревата и на бандажите исто така. :)

Присутен andrejnaumovski

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 560
Одг: BMW F30 335i xDrive M Sport
« Одговори #485 на: 23 Мај 2024, 11:07:16 am »Присутен andrejnaumovski

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 560
Одг: BMW F30 335i xDrive M Sport
« Одговори #486 на: 27 Мај 2024, 12:29:02 pm »
Отприлика 1000км до Белград и назад викендов, можам да потврдам дека цревата за кочници значајно подобрија осет на педала при кочење. Побрзо реагира, и полесно се модулира пошто дава подобар фидбек.

ПС Не ставајте бензин на НИС Петрол/Газпром. Јас морав, така се погоди, и зажалив. Одам после работа низ град да го дотрошам и да си наточам на ТопТрејд.

Отсутен ficomk

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 4092
Одг: BMW F30 335i xDrive M Sport
« Одговори #487 на: 27 Мај 2024, 12:36:07 pm »
Што се случи после ставање на бензинот?

Присутен andrejnaumovski

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 560
Одг: BMW F30 335i xDrive M Sport
« Одговори #488 на: 27 Мај 2024, 13:16:00 pm »
Што се случи после ставање на бензинот?

На релација Скопје - Белград, натанкиран до горе, стигнав до хотел со нешто над четвртина резервоар и околу 160-170км останат опсег. На излез од Белград одма наполнив до горе 100ка од НИС, кај Врање морав да доточам уште 15ина литри, пошто веќе беше на 1/4 резервоар и на борд даваше околу 100ина км останато. Во двата правци возено макс 10-20км над лимит, со исти подесувања (мотор во спорт режим, мењач во комфорт/D). Сабајлево имав нешто обврски, излегов со бенвево, трокираше на ниски брзини/обртаи, многу неудобно искуство.

Отсутен Bravo

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1541
Одг: BMW F30 335i xDrive M Sport
« Одговори #489 на: 27 Мај 2024, 13:51:45 pm »
И јас имав исто искуство со НИС Петрол минатиот викенд. Од Нови Сад до Скопје лапна скоро литар повеќе на 100км отколку со Макпетрол.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Отсутен Tommy

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 7079
Одг: BMW F30 335i xDrive M Sport
« Одговори #490 на: 27 Мај 2024, 16:32:41 pm »
Ретко кога успевам да извадам слична потрошувачка на иста релација, и разликата е секогаш тука некаде 0,7-1л/100km. Да не го пишеше последниот дел со трокирањето, ке ти пишев дека е сосема нормално, зашто имаш фактори кои влијаат на потрошувачката, како ветер, елевација, време на чекање на граница, температура.

Присутен andrejnaumovski

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 560
Одг: BMW F30 335i xDrive M Sport
« Одговори #491 на: 27 Мај 2024, 16:47:51 pm »
Ретко кога успевам да извадам слична потрошувачка на иста релација, и разликата е секогаш тука некаде 0,7-1л/100km. Да не го пишеше последниот дел со трокирањето, ке ти пишев дека е сосема нормално, зашто имаш фактори кои влијаат на потрошувачката, како ветер, елевација, време на чекање на граница, температура.

Секако дека може да има варијација, ама во мојава ситуација е повеќе кон 2 литри, не 0.7.

Отсутен Tommy

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 7079
Одг: BMW F30 335i xDrive M Sport
« Одговори #492 на: 27 Мај 2024, 17:09:51 pm »
Ретко кога успевам да извадам слична потрошувачка на иста релација, и разликата е секогаш тука некаде 0,7-1л/100km. Да не го пишеше последниот дел со трокирањето, ке ти пишев дека е сосема нормално, зашто имаш фактори кои влијаат на потрошувачката, како ветер, елевација, време на чекање на граница, температура.

Секако дека може да има варијација, ама во мојава ситуација е повеќе кон 2 литри, не 0.7.

Да, со турбо бензинец беше од литар, до литар и пол разлика. Кај дизелот беше помала разлика. Не се сомневам дека си ставил лош бензин.

Отсутен M3V8

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 2617
Одг: BMW F30 335i xDrive M Sport
« Одговори #493 на: 27 Мај 2024, 20:29:18 pm »
Toptrejd vikas? od damna nemam toceno tamu.
Od kaj nosat 100ka, pocesto tocis tamu?
« Последно менување: 27 Мај 2024, 20:45:47 pm M3V8 »

Присутен andrejnaumovski

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 560
Одг: BMW F30 335i xDrive M Sport
« Одговори #494 на: 27 Мај 2024, 21:32:40 pm »
Toptrejd vikas? od damna nemam toceno tamu.
Od kaj nosat 100ka, pocesto tocis tamu?

Последниве 3 пати, ептен сум задоволен. Наводно треба да е Шел од повеќе извори, следно одење ќе прашам. Не знам зошто го рекламираат како Racing 98+, а на фискална стои 100.