Автор Тема: BMW F30 335i xDrive M Sport  (Прочитано 49924 пати)

Отсутен Nandor The Relentless

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 8375
  • Малерозен дрводарец
Одг: BMW F30 335i xDrive M Sport
« Одговори #465 на: 15 Мај 2024, 23:22:32 pm »
@andrejnaumovski




(Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..)

Ааа, уште ти памтам ко се сомневаше во мојот избор  :'(

Ух... добро е.

Ок! Остануваме другари! :D
Многу зборува - ништо не кажува.
Ветер од северен правец.
Раскажува детално за комплетно неважни работи.
На кратко, а богами и на Македонски: Никој.

Отсутен M3V8

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2644
Одг: BMW F30 335i xDrive M Sport
« Одговори #466 на: 16 Мај 2024, 00:09:49 am »
So zdravje da se trkala :)

Polesno e da se pofali, malce potesko e da kazam deka po moj vkus poveke mi se svigaat originalnite bandasi. Nekako ne mi se ukpaat.
Izvini ne zameraj, stvar na vkus :)

Raborava mozes da ja "izvadis" so nekoj besen disk barem perforiran u drugi klesti, malce da se "popuni" prostorot.
« Последно менување: 16 Мај 2024, 00:16:55 am M3V8 »

Отсутен Tommy

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7182
Одг: BMW F30 335i xDrive M Sport
« Одговори #467 на: 16 Мај 2024, 01:12:35 am »
Една набрзинска од сервис :)

(Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..)

Сигурно ти има некој спомнато во темава, ама зошто немаш фолии? Колава има бајаги црни детали, ке се вклопи перфектно.

Отсутен andrejnaumovski

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 740
Одг: BMW F30 335i xDrive M Sport
« Одговори #468 на: 16 Мај 2024, 09:48:32 am »
So zdravje da se trkala :)

Polesno e da se pofali, malce potesko e da kazam deka po moj vkus poveke mi se svigaat originalnite bandasi. Nekako ne mi se ukpaat.
Izvini ne zameraj, stvar na vkus :)

Raborava mozes da ja "izvadis" so nekoj besen disk barem perforiran u drugi klesti, malce da se "popuni" prostorot.

Trust the process. :)

Отсутен andrejnaumovski

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 740
Одг: BMW F30 335i xDrive M Sport
« Одговори #469 на: 16 Мај 2024, 09:49:49 am »
Една набрзинска од сервис :)

(Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..)

Сигурно ти има некој спомнато во темава, ама зошто немаш фолии? Колава има бајаги црни детали, ке се вклопи перфектно.

"Ајде утре ќе се јавам"
"Ејј заборавив ај од понеделник"
Па ќе излезат други обврски
Па истото од почеток

Веќе пола година се токмам ама мислам дека следна недела конечно ќе ги ставам. Најјако е дека има атест во сообраќајна веќе :)

Отсутен bear

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1997
  • If you can dream it, you can do it.
Одг: BMW F30 335i xDrive M Sport
« Одговори #470 на: 16 Мај 2024, 12:24:12 pm »
Ајде викендов, сликни неколку слики, таман ќе биде суво.
Доста е веќе слики од сервиси и качена на дизалици или клоцни.

ps: Авион, авион, ова мора да е.
Никогаш не вели никогаш.

Отсутен Molec

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4744
  • (Oo\(|||)°(|||)/oO)
Одг: BMW F30 335i xDrive M Sport
« Одговори #471 на: 16 Мај 2024, 13:35:20 pm »
Ја би стаил 18ки....некако мн големи изгледаат....можда таква е сликата. Дизајнот на бандажите е одличен и офсетот е таманка.

Идеи: можеби хромирана лајсна околу прозори? Или евентуално бронзени/златни бандажи...чисто онака да разбие :)


Отсутен andrejnaumovski

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 740
Одг: BMW F30 335i xDrive M Sport
« Одговори #472 на: 16 Мај 2024, 13:56:27 pm »
Ја би стаил 18ки....некако мн големи изгледаат....можда таква е сликата. Дизајнот на бандажите е одличен и офсетот е таманка.

Идеи: можеби хромирана лајсна околу прозори? Или евентуално бронзени/златни бандажи...чисто онака да разбие :)

18ки никако не ми одат на оваа платформа. Ги има низ град многу со фабричките, 19ката е sweet spot барем за мене. Може сликата да е чудна пошто е чкрапната набрзина ама инаку мене ми се 10/10 фит.

Се размислував за бронзени, ама одлучив за сребрени финално. А еве ја и инспирацијата:



Ќе си легне сѐ на свое место во комбинација со овие шепи, ама отом потом. Немам пари за сѐ одеднаш.  ;D


Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54913
  • Махер
Одг: BMW F30 335i xDrive M Sport
« Одговори #473 на: 16 Мај 2024, 14:02:49 pm »
За да изгледа така ќе ти требаат и многу поголеми дискови и шепи.

Отсутен andrejnaumovski

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 740
Одг: BMW F30 335i xDrive M Sport
« Одговори #474 на: 16 Мај 2024, 14:07:35 pm »
За да изгледа така ќе ти требаат и многу поголеми дискови и шепи.

Мхм :)

Правевме муабет за M Performance brake китот некаде низ темава. Ќе накачи од 340 на 370мм напред и од 330 на 345мм назад.

Отсутен zeroSignal

  • FEARLESS LEADER
  • Генерал Прва Класа
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 29497
    • CARclub.mk
Одг: BMW F30 335i xDrive M Sport
« Одговори #475 на: 16 Мај 2024, 14:13:39 pm »
И освен што ќе изгледа подобро, нема да има никаков дополнителен бенефит. Ама и тоа е повеќе од доволно. :)

Отсутен andrejnaumovski

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 740
Одг: BMW F30 335i xDrive M Sport
« Одговори #476 на: 16 Мај 2024, 14:16:27 pm »
И освен што ќе изгледа подобро, нема да има никаков дополнителен бенефит. Ама и тоа е повеќе од доволно. :)

Искрено, фабричкиве base trim кочници се nothing to write home about. Да беа бар М Спорт кочниците ќе ги префарбав само шепите и тоа е тоа. Многу ми фали чувството и силата на кочење од Брембо сетапот на Меганот, пример. А планот ми е да одам на 400+ коњи до крај на година. Поарно да се overkill, отколку да затребаат а да ги немам. :)

Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54913
  • Махер
Одг: BMW F30 335i xDrive M Sport
« Одговори #477 на: 16 Мај 2024, 14:32:50 pm »
Најважно е да се пополни делот од бандажите, затоа што убавината доаѓа кога се става најмал бандаж што може - во однос на тоа да ја собира шепата. Технички тоа е и поентата на поголем бандаж, да собере поголема кочница во него.

Секако дека и старите ќе си тераат со 400 и 500кс, бидејќи бенефитот не е дека којзнае што ќе се случи. Едино може да се прегреат и да се искриват. Кочењето е тоа што е, и примарно е ограничено од најслабата карика, а тоа е асфалтот, прашината на асфалтот, мокрото, уљето на асфалтот и гумите. Е сега бидејќи си со пилот спорт, може да се крене комотно димензија нагоре, зошто многу потешко ќе блокира тркалото отколку со линглонг. Но! Мора да се внимава дека пилот спорт и нагоре гумите, имаат поприлично послаби перформанси кога се ладни. И им треба доста температура за да почнат јако да грабаат. Со други зборови ако седнеш и пробаш одма, ќе е многу поразлично од кочење после возење по планински пат 30 минути.

Како и да е, супер си тераш - и браво!

Отсутен andrejnaumovski

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 740
Одг: BMW F30 335i xDrive M Sport
« Одговори #478 на: 16 Мај 2024, 14:46:03 pm »
Најважно е да се пополни делот од бандажите, затоа што убавината доаѓа кога се става најмал бандаж што може - во однос на тоа да ја собира шепата. Технички тоа е и поентата на поголем бандаж, да собере поголема кочница во него.

Секако дека и старите ќе си тераат со 400 и 500кс, бидејќи бенефитот не е дека којзнае што ќе се случи. Едино може да се прегреат и да се искриват. Кочењето е тоа што е, и примарно е ограничено од најслабата карика, а тоа е асфалтот, прашината на асфалтот, мокрото, уљето на асфалтот и гумите. Е сега бидејќи си со пилот спорт, може да се крене комотно димензија нагоре, зошто многу потешко ќе блокира тркалото отколку со линглонг. Но! Мора да се внимава дека пилот спорт и нагоре гумите, имаат поприлично послаби перформанси кога се ладни. И им треба доста температура за да почнат јако да грабаат. Со други зборови ако седнеш и пробаш одма, ќе е многу поразлично од кочење после возење по планински пат 30 минути.

Како и да е, супер си тераш - и браво!

На Пилот Спорт 4кава еееептен им треба време за загревање. Спорт Контакт 7ицата на Меганот од друга страна, многу побрзо креваат оптимална температура. Ко ги купував овие прашував за нив ама немаше од димензиите што мене ми требаа, за жал. Следен сет ќе ми биде СпортКонтакт 7 дефинитивно.

Отсутен M3V8

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2644
Одг: BMW F30 335i xDrive M Sport
« Одговори #479 на: 16 Мај 2024, 16:11:26 pm »
Na moive PS5 ne osekam deka im treba nesto posebno zagrevanje.
A se oseka sekoja neramninka od asfaltot pogotovo tip na asfat macen ili rapav, ne e nekomforono, kako da odis so race po nego. Mnogu ubavo cuvstvo, iako malku poveke bucno.