Автор Тема: BMW F30 335i xDrive M Sport  (Прочитано 42233 пати)

Отсутен зоки-златен

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 6928
 • хаУс мајстор
Одг: BMW F30 335i xDrive M Sport
« Одговори #345 на: 28 Декември 2023, 19:48:22 pm »
Пак у сервис а? :) Арно викаат, од сервис до сервис ја возиш :P

(Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..)

Страшно добро изгледа бемберата. Бојата ептен лежи.
Мене ме копка тебе што ти измерија? 😂
Може и во твоја тема да се префрли прашањево, знам дека до другата година ќе се развлече тука 😃

Отсутен andrejnaumovski

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 564
Одг: BMW F30 335i xDrive M Sport
« Одговори #346 на: 28 Декември 2023, 21:31:20 pm »
Пак у сервис а? :) Арно викаат, од сервис до сервис ја возиш :P

(Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..)

Страшно добро изгледа бемберата. Бојата ептен лежи.
Мене ме копка тебе што ти измерија? 😂
Може и во твоја тема да се префрли прашањево, знам дека до другата година ќе се развлече тука 😃

Нејќеше да ја стави, рече напролет кога ќе ѝ ставал мапа  ;D

Отсутен Nandor The Relentless

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 8201
 • Малерозен дрводарец
Одг: BMW F30 335i xDrive M Sport
« Одговори #347 на: 28 Декември 2023, 22:16:30 pm »
Пак у сервис а? :) Арно викаат, од сервис до сервис ја возиш :P

(Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..)

Страшно добро изгледа бемберата. Бојата ептен лежи.
Мене ме копка тебе што ти измерија? 😂
Може и во твоја тема да се префрли прашањево, знам дека до другата година ќе се развлече тука 😃

Нејќеше да ја стави, рече напролет кога ќе ѝ ставал мапа  ;D

Мисли дека ако сам ја оправа дома, дека бољи резултати ќе дае од "обична" Алфа...  ;D

Ама, тоа ти е...
Надежта последна умира.
Прво Алфите, па после она...(Иде банот... 3... 2... 1...)
When you turn on the radio does it return the favor?

Отсутен andrejnaumovski

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 564
Одг: BMW F30 335i xDrive M Sport
« Одговори #348 на: 01 Јануари 2024, 22:28:34 pm »


Од денес една

Отсутен andrejnaumovski

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 564
Одг: BMW F30 335i xDrive M Sport
« Одговори #349 на: 04 Јануари 2024, 12:42:38 pm »
Бембарата денес си доби stage 1 OTS мапа од MHD/PureBoost.  :)

Долго време се мислев измеѓу MHD и bootmod3, и иако bm3 викаат дека OTS мапите наводно вадат повеќе моќ од тие на MHD, од тоа што читав искуства, MHD се полинеарни и помазно доставуваат моќ. Плус, поголем дел тјунери за БМВ во Европа работат на MHD платформа за кога ќе дојде време за custom мапа со ново турбо.

MHD вика up to 350bhp/520Nm на PWG турбо. Ја флешнав мапата за 98 октанско гориво, ма да може да се флешнат до 4 мапи и да се менуваат со помош на копчето за темпомат/лимитер. Така да дополнително ќе ја флешнам и мапата за 100 октанско гориво за ако имам октански бустер при рака, да можам да сменам одма.

Целиот процес беше преедноставен, исто ко xHP мапата за мењач. Преку бежичен OBD адаптер и мобилна апликација. Цел процес траеше 4-5 минути, без компликации. Не сум запознаен со друг автомобилски бренд што толку лесно може да се флешне.

Цената? 200 евра за лиценцата за MHD и 100 евра за stage 1 мапите.

Ја пробав само низ град, дефинитивно се осеќа разликата. Влече ко тенк, рацете уште ми се тресат. Ќе ја извадам деновиве на отворено.


Отсутен M3V8

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 2617
Одг: BMW F30 335i xDrive M Sport
« Одговори #350 на: 04 Јануари 2024, 15:10:23 pm »
Aj cestito remap.
Sega pravec na DYno, ako veke ne si bil :)

Отсутен andrejnaumovski

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 564
Одг: BMW F30 335i xDrive M Sport
« Одговори #351 на: 04 Јануари 2024, 15:17:25 pm »
Aj cestito remap.
Sega pravec na DYno, ako veke ne si bil :)

Сега сум правец дома пред компјутер на работење 😄 ќе видам утре или евентуално сабота ако работат, ако не следна недела.

@NUME што викаш, ќе издржи dyno-то? 😄

Отсутен bear

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1997
 • If you can dream it, you can do it.
Одг: BMW F30 335i xDrive M Sport
« Одговори #352 на: 04 Јануари 2024, 16:29:49 pm »
Aj cestito remap.
Sega pravec na DYno, ako veke ne si bil :)

Сега сум правец дома пред компјутер на работење 😄 ќе видам утре или евентуално сабота ако работат, ако не следна недела.

@NUME што викаш, ќе издржи dyno-то? 😄

Зашто да не издржи? Мислам до 2тона има атест.  ;D

Со здравје да се вози? Како влијае ремапов на потрошувачката? Ќе оди доле 1литро?  ;D
Никогаш не вели никогаш.

Отсутен Simo - Carrier159

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 43461
 • Il Moderatore
Одг: BMW F30 335i xDrive M Sport
« Одговори #353 на: 04 Јануари 2024, 18:20:23 pm »
Гарант едно, а може и 2, пошто едно е на дозелаши, на бензинци нас 250кс, 2л е :)

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен andrejnaumovski

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 564
Одг: BMW F30 335i xDrive M Sport
« Одговори #354 на: 04 Јануари 2024, 20:20:58 pm »
Aj cestito remap.
Sega pravec na DYno, ako veke ne si bil :)

Сега сум правец дома пред компјутер на работење 😄 ќе видам утре или евентуално сабота ако работат, ако не следна недела.

@NUME што викаш, ќе издржи dyno-то? 😄

Зашто да не издржи? Мислам до 2тона има атест.  ;D

Со здравје да се вози? Како влијае ремапов на потрошувачката? Ќе оди доле 1литро?  ;D

Од cca 40ина километри градска просечна извади 16.8л/100км, со тоа што имаше бааѓи pulls до скоро redline во тие. Пред ремап сум гледал бројки во опсег било каде од 16-18л/100км чиста градска така да не верувам дека на долг рок ќе направи некоја разлика.

Со тоа што приметив дека низ град на брзини 50-60км/ч ја држи во 1 брзина повисоко сега. Претходно обично беше во 6та, сега во 7ма.

Ќе дознаеме дали накачила потрошувачка од 1.5л/100км на 120км/ч кога ќе го повторам тестот на обиколница, најверојатно понеделник.

Отсутен M3V8

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 2617
Одг: BMW F30 335i xDrive M Sport
« Одговори #355 на: 04 Јануари 2024, 22:43:51 pm »
Ozbilni ste so muabetive za smalena potrosuvacka posle remap?

Mojava kola vozese bez remap samo prvite 5k, i pricina zosto instalirav xHP e deka mnogu mi drzi vo edna brziina porano.
Toa go srediv so xHP, samo kako sto zborevme kaj mene mnogu mu treba da zagree menjacot pred da prefrli na xHP mapi.
Veke provereno nekolku pati, treba da postigne 69 stepena menjacot. Za to mi trebaat zimovo na otvoreno nad 50km pominati, a vo grad recisi nikogas ne prefrla...toa e.
OK jas imam samo max 320Nm i vo lezernja vozlja epten sporo zagreva menjacot.

Ako sakas da cepneme da ti drzi malce povisoki obrtati tuka sum:)
Steknav oset kako reagira na setinzi.

Отсутен andrejnaumovski

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 564
Одг: BMW F30 335i xDrive M Sport
« Одговори #356 на: 04 Јануари 2024, 22:50:44 pm »
Ozbilni ste so muabetive za smalena potrosuvacka posle remap?

Mojava kola vozese bez remap samo prvite 5k, i pricina zosto instalirav xHP e deka mnogu mi drzi vo edna brziina porano.
Toa go srediv so xHP, samo kako sto zborevme kaj mene mnogu mu treba da zagree menjacot pred da prefrli na xHP mapi.
Veke provereno nekolku pati, treba da postigne 69 stepena menjacot. Za to mi trebaat zimovo na otvoreno nad 50km pominati, a vo grad recisi nikogas ne prefrla...toa e.
OK jas imam samo max 320Nm i vo lezernja vozlja epten sporo zagreva menjacot.

Ako sakas da cepneme da ti drzi malce povisoki obrtati tuka sum:)
Steknav oset kako reagira na setinzi.

Мене xHP Stage 2 ми е топ, можда и Stage 3 би ставил во иднина. Не ми е толку проблем да држи во поголема брзина пошто 1. Имам 520Nm обртен момент од под 2000 обртаи 2. малце да дадам дополнително гас одма враќа 2 брзини назад. Плус како е испрограмиран Stage 2 ако сакам повисоки вртежи само треба мењачот во S да го префрлам, ќе држи до 3000 и на незагреан мењач без да убрзува самото менување.

Отсутен andrejnaumovski

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 564
Одг: BMW F30 335i xDrive M Sport
« Одговори #357 на: 04 Јануари 2024, 23:13:15 pm »
Инаку, добра вест, on the fly map switching функционира и со LIM копчето, нема да треба да давам 100 евра за retrofit за темпомат. Утре покрај оваа мапа ќе флешнам и една за 102RON за ако имам октански бустер при рака, и една на 80-85% моќност за на лабава вожња.

Отсутен M3V8

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 2617
Одг: BMW F30 335i xDrive M Sport
« Одговори #358 на: 05 Јануари 2024, 00:13:34 am »
Kaj tebe samata kubikaza si brka rabota i 6te cilindri.
I kaj mene teoretski ima sosema dovolni 320NM na 1250 vrtezi ama toa vo praksa ne mi prai keif da drzi 8ma na 60km/h. Kaj tebe e barem vo 7ma.
S mode e pa drasticna razlika spusta vo poniska brzina na 3000 vrtezi.

Jas podesiv kako sto mu odgovara na motorot na spusta brzina nadole na 1500 (namesto na 1200) vrtezi i togas prima lesno bez da spusta dve brzini. Odma e poagilna kolata.
Samo me jebe taa zastitata sto prefrla na xHP mapa samo da dobro zagrean menjac.

Отсутен Simo - Carrier159

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 43461
 • Il Moderatore
Одг: BMW F30 335i xDrive M Sport
« Одговори #359 на: 05 Јануари 2024, 07:40:59 am »
Инаку, добра вест, on the fly map switching функционира и со LIM копчето, нема да треба да давам 100 евра за retrofit за темпомат. Утре покрај оваа мапа ќе флешнам и една за 102RON за ако имам октански бустер при рака, и една на 80-85% моќност за на лабава вожња.
Ти за наши услови, глеј да си бувнеш добра мапа за 93 октани, не за 103... :)

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.