Автор Тема: Alfa 159 1750 TBi Turbo Upgrade  (Прочитано 11890 пати)

Отсутен Busav

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3541
Одг: Alfa 159 1750 TBi Turbo Upgrade
« Одговори #75 на: 12 Октомври 2023, 20:04:25 pm »
Бравос за зафатот. Успеа да ја пробаш сега со новата?
Тој уште дома не е вратен од среќа

Sent from my SM-A546B using Tapatalk

Барам девојка која ке си го продаде бубрегот за да си купам кола :)

Отсутен Simo - Carrier159

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 43461
 • Il Moderatore
Одг: Alfa 159 1750 TBi Turbo Upgrade
« Одговори #76 на: 12 Октомври 2023, 20:23:48 pm »
Ја повозев, ама не ја пробав-пробав :) Викендов. Иницијална проба, 10-тина км направив, треба да проверам некои работи. Вози, буст праи, чекенџини не јавува. Тоа е сега за сега. Без брзања и журби.

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен Carpathian Lord

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 13662
Одг: Alfa 159 1750 TBi Turbo Upgrade
« Одговори #77 на: 12 Октомври 2023, 20:48:25 pm »
Нека легни де.

Отсутен AUUU

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 6969
Одг: Alfa 159 1750 TBi Turbo Upgrade
« Одговори #78 на: 12 Октомври 2023, 21:16:55 pm »
Ја повозев, ама не ја пробав-пробав :) Викендов. Иницијална проба, 10-тина км направив, треба да проверам некои работи. Вози, буст праи, чекенџини не јавува. Тоа е сега за сега. Без брзања и журби.
До која брзина шлајфува сега?

Отсутен marjanot

 • Следен од Hammond на Инстаграм.
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 10896
 • 430i
Одг: Alfa 159 1750 TBi Turbo Upgrade
« Одговори #79 на: 13 Октомври 2023, 08:06:28 am »
кај е планот да се мапира, тука или НЈС?

Отсутен Vlatce-Vectra

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 5495
Одг: Alfa 159 1750 TBi Turbo Upgrade
« Одговори #80 на: 13 Октомври 2023, 16:19:21 pm »
So Zvezdan li ja majstorises ili sam ?

Отсутен Simo - Carrier159

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 43461
 • Il Moderatore
Одг: Alfa 159 1750 TBi Turbo Upgrade
« Одговори #81 на: 13 Октомври 2023, 17:36:03 pm »
кај е планот да се мапира, тука или НЈС?
Или НЈС можеби наши НСС, а и Липа Наша не е исклучена.
So Zvezdan li ja majstorises ili sam ?
Сам.
« Последно менување: 13 Октомври 2023, 17:59:54 pm Simo - Carrier159 »

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен Simo - Carrier159

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 43461
 • Il Moderatore
Одг: Alfa 159 1750 TBi Turbo Upgrade
« Одговори #82 на: 15 Октомври 2023, 18:26:03 pm »
Денес финиширав со турбо свап-от.
Имав мал проблем, еден штраф не ми беше убаво стегнат, па капеше уље директно врз катализаторот и издувната цевка, што го сметав за безбедносен ризик, па одмараше колата до викендов. Штрафот е прилично незгоден, ќе постнам слики од друг форум за да се види поубаво, моите слики не се баш најдобри:

Покрај тоа што е сместен позади оваа цевка за довод на вода, пристапноста е минимална, „прстофат“ само место. Морав да импровизирам, да ја отштрафам оваа цевка за вода, да „произведувам“ соодветен алат за да го затегнам без да демонтирам пак све. На крај успеав.  Колата ја пробав, си вози добро. Има минимална разлика, иако си стојат сите лимитери од ECU-то. Динамички, мислам дека новото турбо повеќе одговара на колава, иако од Alfa сакале 159-ката да има повеќе low end torque.
Еве едно споредбено видео од 2000рпм до кај 160-тина на саат (5250-5300 рпм) во 4-та брзина. Се приметува дека од 60 до 80км/ч старото турбо подобро повлекува, но до 160 побрзо стига со новото.  Мерењето е на иста делница од обиколница.

Потенцијалот е вграден, сеа уште да го претвориме во кинетички резултати.

Останува уште едно референтно мерење кај Нуме да се напраи, па да се види како ќе идеме понатаму :)

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.