Автор Тема: Alfa 159 1750 TBi Turbo Upgrade  (Прочитано 7046 пати)

Отсутен gtiT

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 171
Одг: Alfa 159 1750 TBi Turbo Upgrade
« Одговори #15 на: Март 29, 2022, 22:58:38 pm »
Цитат
Full boost: 1.6bar@2000 rpm
Constant pressure:1.4bar
Pressure at revlimit:1.2bar
Revlimit: 6500 rpm

Power: 275hp
Torque: 390Nm
Аха. Јасно. Go for it чим е така.
Одлични бројки се добиваат.
« Последно менување: Март 31, 2022, 12:47:30 pm Simo - Carrier159 »

Отсутен Simo - Carrier159

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 42319
 • Il Moderatore
Одг: Alfa 159 1750 TBi Turbo Upgrade
« Одговори #16 на: Март 30, 2022, 12:00:04 pm »
Се изненадија малце во Giulia-та со 280 кс:

159tbi K04 vs Giulia tbi 280hp


Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен AngelSK

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1576
Одг: Alfa 159 1750 TBi Turbo Upgrade
« Одговори #17 на: Март 31, 2022, 17:33:28 pm »
Се изненадија малце во Giulia-та со 280 кс:

159tbi K04 vs Giulia tbi 280hp


Ќе те замолам споделувај само европски и американски видеа, да не продонесуваме за руската економија со гледање на руски клипови ;D

Шала на страна, темава на Симо е стварно одлична па ми даде идеа да обновиме доколку веќе има стари теми, или да започнеме тема каде ќе пишуваме работи околу механика, мотори од технички аспект, каде ќе може да се поднаучи нешто на организиран начин. Пример кога поставив прашање што ми тропка на ладен мотор во кутијата за преносот, се разви убава дискусија околу тоа дали е друк лагер или е нешто друго, па добро би било доколку почнеме некоја таква иницијатива за малку потехнички статии.

Отсутен Simo - Carrier159

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 42319
 • Il Moderatore
Одг: Alfa 159 1750 TBi Turbo Upgrade
« Одговори #18 на: Април 17, 2022, 22:41:31 pm »
Еве и тука нека стои линкче до она што го правев, како припрема за пресадување на турбото, јер битна работа е добар доток на уље.
https://forum.carclub.mk/index.php/topic,17557.msg1236869.html#msg1236869

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен MecheTo

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 13389
 • Пудингот на шоферството
Одг: Alfa 159 1750 TBi Turbo Upgrade
« Одговори #19 на: Мај 14, 2022, 00:58:36 am »
Ајде Симо,до каде е работата?
God created Turbo Lag to give VTECs a Chance! :D

Присутен n1kola

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 5789
 • French diamond
Одг: Alfa 159 1750 TBi Turbo Upgrade
« Одговори #20 на: Мај 14, 2022, 01:58:24 am »
Се има расипано Алфата во меѓувреме  ;D

Отсутен Simo - Carrier159

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 42319
 • Il Moderatore
Одг: Alfa 159 1750 TBi Turbo Upgrade
« Одговори #21 на: Мај 14, 2022, 07:01:49 am »
Ајде Симо,до каде е работата?

Ил ме је*е време или фамилија ;D Никако да се наканам. Еве сеа викендов пак викаат некое лошо време ќе било... Не знам дали да се нафатам, надвор работам, не е добро ни за мене ни за алатот да накисне :) Се токмам викендов да измерам меѓузабрзувања, да имам репер за тоа што ќе се постигне.
« Последно менување: Мај 14, 2022, 07:14:11 am Simo - Carrier159 »

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен Simo - Carrier159

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 42319
 • Il Moderatore
Одг: Alfa 159 1750 TBi Turbo Upgrade
« Одговори #22 на: Мај 14, 2022, 07:02:39 am »
Се има расипано Алфата во меѓувреме  ;D
„Алфе се не кваре, јер праве их покварене“
https://youtu.be/lLzsFm4jk0E?t=139

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен bear

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 961
 • If you can dream it, you can do it.
Одг: Alfa 159 1750 TBi Turbo Upgrade
« Одговори #23 на: Јуни 14, 2022, 21:32:50 pm »
Чичко Симо, има ли некоја новост со алфата? Да не правиш серијал како колегите со мини морисот?  :)
Никогаш не вели никогаш.

Отсутен Simo - Carrier159

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 42319
 • Il Moderatore
Одг: Alfa 159 1750 TBi Turbo Upgrade
« Одговори #24 на: Јуни 14, 2022, 21:35:29 pm »
Освен што се вози и што ќе ја регистрирам утре-задутре, друго не. Викендиве се погодија мутави со времето. Како што кажав, ми требаат 2 цели слободни денови со добро време и добра воља., пошто немам покриен простор каде ќе може да растурам без да ме врне. Се надевам некој од следниве 2-3 викенди ќе биде, stay tuned ;)

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен MecheTo

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 13389
 • Пудингот на шоферството
Одг: Alfa 159 1750 TBi Turbo Upgrade
« Одговори #25 на: Јуни 15, 2022, 00:58:53 am »
Симо,цела недела сум на одмор,значи сабајле да тргниш,четврток си тука,ќе ја растуриме па кога ќе ја собериме ќе видиме  ;D
God created Turbo Lag to give VTECs a Chance! :D

Отсутен Simo - Carrier159

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 42319
 • Il Moderatore
Одг: Alfa 159 1750 TBi Turbo Upgrade
« Одговори #26 на: Јуни 15, 2022, 07:04:11 am »
Добар план, ама со цениве на бензин, две турбини ќе изгорам до горе :D :D :D

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен Tischläufer

 • Le Diesel
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 33306
 • Таков е животот... јебига
Одг: Alfa 159 1750 TBi Turbo Upgrade
« Одговори #27 на: Јуни 15, 2022, 19:03:22 pm »
Добар план, ама со цениве на бензин, две турбини ќе изгорам до горе :D :D :D
ајде бе јунак, шо има врска цената на бензинот, алфиста си или не си? ;D

Отсутен Diesel

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 5198
Одг: Alfa 159 1750 TBi Turbo Upgrade
« Одговори #28 на: Јуни 17, 2022, 13:22:16 pm »
Како е тргнато, Алфиста - неАлфиста...

CarClub може да стане TochakClub или PeshadijaClub.

Присутен Mikius

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 9280
Одг: Alfa 159 1750 TBi Turbo Upgrade
« Одговори #29 на: Јуни 17, 2022, 13:35:36 pm »
Ако треба и цигарите ќе ги оставам, ама ќе возам кола ;)