Автор Тема: Toyota Auris 1.6 Terra 2018 - Milan(Cdyane)  (Прочитано 10258 пати)

Отсутен s1n1sa

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 431
Одг: Toyota Auris 1.6 Terra 2018 - Milan(Cdyane)
« Одговори #45 на: 26 Мај 2022, 18:18:34 pm »
Супер изгледа тојотава нема што :)
Hyundai Elantra 6th G

Отсутен cdyane

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 493
Одг: Toyota Auris 1.6 Terra 2018 - Milan(Cdyane)
« Одговори #46 на: 26 Мај 2022, 21:45:30 pm »
Се разболувате од автоматските клими на 23 степени со дување некаде на страна низ кабината.
Климата се мести да ти дува у фаца, :D во остатокот од кабината може да биде и 40 степени :)
Неам појма шо како се мести едино знам дека 3 години не е угасната. :D

Sent from my SM-A715F using Tapatalk


Отсутен cdyane

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 493
Одг: Toyota Auris 1.6 Terra 2018 - Milan(Cdyane)
« Одговори #47 на: 26 Мај 2022, 21:47:31 pm »
Зошто си сменил глицерин на 3 години и 24.000км?
Ваљда дека у Тојота по каталог отприлика на таа км се мења тоа. Ќе речеш за да те одерат а уствари тоа испадна најефтина ставка од све...

Sent from my SM-A715F using Tapatalk


Отсутен cdyane

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 493
Одг: Toyota Auris 1.6 Terra 2018 - Milan(Cdyane)
« Одговори #48 на: 26 Мај 2022, 21:47:50 pm »
Супер изгледа тојотава нема што :)
Фала фала Земо. :D

Sent from my SM-A715F using Tapatalk


Отсутен Tischläufer

  • Le Diesel
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 33882
  • Таков е животот... јебига
Одг: Toyota Auris 1.6 Terra 2018 - Milan(Cdyane)
« Одговори #49 на: 26 Мај 2022, 21:54:41 pm »
Зошто си сменил глицерин на 3 години и 24.000км?
Ваљда дека у Тојота по каталог отприлика на таа км се мења тоа. Ќе речеш за да те одерат а уствари тоа испадна најефтина ставка од све...
Можеби ама е нонсенс. Освен ако не се правени модификации или менувано црева, дискови, плочки (па дури ни тогаш) нема потреба од менување на глицерин, та е затворен систем, се прави еднаш во најмалку 5 години, да речеме на 7. Јас пре би сменил антифриз ако мора да ти ги земат парите за нешто.... шупци.

Отсутен cdyane

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 493
Одг: Toyota Auris 1.6 Terra 2018 - Milan(Cdyane)
« Одговори #50 на: 26 Мај 2022, 22:27:23 pm »
Зошто си сменил глицерин на 3 години и 24.000км?
Ваљда дека у Тојота по каталог отприлика на таа км се мења тоа. Ќе речеш за да те одерат а уствари тоа испадна најефтина ставка од све...
Можеби ама е нонсенс. Освен ако не се правени модификации или менувано црева, дискови, плочки (па дури ни тогаш) нема потреба од менување на глицерин, та е затворен систем, се прави еднаш во најмалку 5 години, да речеме на 7. Јас пре би сменил антифриз ако мора да ти ги земат парите за нешто.... шупци.
Апсолутно се слажем. Не дека се буним дека смениле тоа знам свекако мора да ги дадеш марките ама како што викаш, боље сеа антифриз да сменеле него ли тоа. Го имав у ПДФ каталогот за одржуење на Корола(исти ѓавол) у први 100к км и излагаше околу 2к евра...

Sent from my SM-A715F using Tapatalk


Отсутен osmica8

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 11685
  • Архитект
Одг: Toyota Auris 1.6 Terra 2018 - Milan(Cdyane)
« Одговори #51 на: 27 Мај 2022, 10:03:28 am »
Зошто си сменил глицерин на 3 години и 24.000км?
Ваљда дека у Тојота по каталог отприлика на таа км се мења тоа. Ќе речеш за да те одерат а уствари тоа испадна најефтина ставка од све...
Можеби ама е нонсенс. Освен ако не се правени модификации или менувано црева, дискови, плочки (па дури ни тогаш) нема потреба од менување на глицерин, та е затворен систем, се прави еднаш во најмалку 5 години, да речеме на 7. Јас пре би сменил антифриз ако мора да ти ги земат парите за нешто.... шупци.



На сите возила се менува на 2 години или на 40- 50 000 км.

Отсутен Tischläufer

  • Le Diesel
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 33882
  • Таков е животот... јебига
Одг: Toyota Auris 1.6 Terra 2018 - Milan(Cdyane)
« Одговори #52 на: 27 Мај 2022, 20:06:42 pm »
Зошто си сменил глицерин на 3 години и 24.000км?
Ваљда дека у Тојота по каталог отприлика на таа км се мења тоа. Ќе речеш за да те одерат а уствари тоа испадна најефтина ставка од све...
Можеби ама е нонсенс. Освен ако не се правени модификации или менувано црева, дискови, плочки (па дури ни тогаш) нема потреба од менување на глицерин, та е затворен систем, се прави еднаш во најмалку 5 години, да речеме на 7. Јас пре би сменил антифриз ако мора да ти ги земат парите за нешто.... шупци.

(Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..)

На сите возила се менува на 2 години или на 40- 50 000 км.

 ;D ;D ;D ;D на шо кола ова?

Отсутен vlatko.klp

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6358
Одг: Toyota Auris 1.6 Terra 2018 - Milan(Cdyane)
« Одговори #53 на: 27 Мај 2022, 20:17:57 pm »
Ford  ;D

https://www.fordownersclub.com/forums/topic/72492-brake-service-interval/

Цитат
Brake system Every 2 years - Renew brake fluid (LTS 12 154 4)

Отсутен Tischläufer

  • Le Diesel
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 33882
  • Таков е животот... јебига
Одг: Toyota Auris 1.6 Terra 2018 - Milan(Cdyane)
« Одговори #54 на: 27 Мај 2022, 20:20:22 pm »
Ford  ;D

https://www.fordownersclub.com/forums/topic/72492-brake-service-interval/

Цитат
Brake system Every 2 years - Renew brake fluid (LTS 12 154 4)

"How many cars do you know that actually get brake fluid renewed every 2 years? I don't know of any - not even my own. "

Хахахаха, која будала менува глицерин на две години? Мислам, what the fuck?!? Хидраулика во затворен систем.

Отсутен vlatko.klp

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6358
Одг: Toyota Auris 1.6 Terra 2018 - Milan(Cdyane)
« Одговори #55 на: 28 Мај 2022, 08:30:47 am »
Ама како е можно да си толку ?  ::)

Во сите упатства за коли го пишува следното

Цитат
Brake fluid is hygroscopic, that is it absorbs moisture from the air over time.

Цитат
Brake fluid is highly susceptible to absorbing moisture. As this happens, it changes the very nature of the fluid, including the boiling point.

На крај краева се отвора резервоарот за течност и си имаат сервисите опрема каде што мерат колку влажност има веќе во системот и ако веќе при крај ќе ја сменат течноста.

Присутен Luki Junior

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4914
  • The Spartan General
Одг: Toyota Auris 1.6 Terra 2018 - Milan(Cdyane)
« Одговори #56 на: 28 Мај 2022, 09:19:15 am »
@cdyane извини што ќе ти ја узурпирам темата.

Миле јас сум од тие будалите што менуваат глицерин по пропис. Глицеринот не се користи само за кочниците, туку се користи и за куплунгот. Затоа има пет чепа за испуштање. Се менува на две години, затоа што глицеринот не прима вода/влага преку капачето, туку преку микроскопските пукнатини на самите црева (поради таа причина сите performance brake lines (по наше цевки за спортско кочење) се направени од метал и се цевки, а не црева).

Со тек на време и многу агресивно кочење, таа течност што е најблиску до дисковите се загрева, лади, загрева, лади. Минимални количини на вода во него ја спуштаат температурата на вриење на самата течност и со тоа самиот флуид ги губи дизајнираните карактеристики. Користењето на куплунг во градска средина, уште повеќе ја влошува ситуацијата.

Тоа можеби во Македонија не е важно (во Македонија уствари ништо не е важно, оти сме полни со инжинери, експерти, сезнајковци), ама на места кадешто се вози со огромни брзини да имаш калпав систем за кочење е рамно на самоубиство.

И најчесто кога менуваш глицерин, во казанчето е безбоен и проѕирен, кај дисковите/куплунгот е црн/кафеав/темен/гаден. Процедурата е додека не протече проѕирен, оставаш да тече низ чепот на шепата. Најгаден излегува од кај чепот кај куплунгот.
Fehlende Pferde Sterken sind mit Wahnsinn ersetzt.

Отсутен vladic3110

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4919
Одг: Toyota Auris 1.6 Terra 2018 - Milan(Cdyane)
« Одговори #57 на: 28 Мај 2022, 09:22:49 am »
Кај мене не е менат  на ни еден сервис колку шо памтам и имам приметено во сервисна, еве десетта година ближи.
Renault Megane 3 1.6 100hp, Authentique
http://forum.carclub.mk/index.php/topic,19609.0.html

Отсутен zeroSignal

  • FEARLESS LEADER
  • Генерал Прва Класа
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 29057
    • CARclub.mk
Одг: Toyota Auris 1.6 Terra 2018 - Milan(Cdyane)
« Одговори #58 на: 28 Мај 2022, 10:31:54 am »
На крај краева се отвора резервоарот за течност и си имаат сервисите опрема каде што мерат колку влажност има веќе во системот и ако веќе при крај ќе ја сменат течноста.

Баш така. Кај мене проверија/сменија после 5 години. Еве, сеа ваљда ќе треба пак на следниот сервис.

Отсутен Diesel

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5968
Одг: Toyota Auris 1.6 Terra 2018 - Milan(Cdyane)
« Одговори #59 на: 28 Мај 2022, 11:44:13 am »
Зафатот е толку едноставен и евтин, што не вреди муабет да се прави дали е потребно на две години да се менува течност во кочниците, а со тоа и во куплунгот.

Секако дека треба да се менува.