Автор Тема: Предлог за нова кола  (Прочитано 28430 пати)

Отсутен t0m1cA

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3101
Одг: Предлог за нова кола
« Одговори #30 на: Јануари 13, 2022, 09:53:43 am »
А блокажата на Волво се трга ли од 180кмч.?

Јас би одел ако е нова во прашање на:
 - G20 330i (ако дозволува буџет M340i) или 
 - Audi A5 Sportback Quattro 45TFSI со сите екстри од опрема, еве еден пример: https://suchen.mobile.de/fahrzeuge/details.html?id=335107434&cn=DE&damageUnrepaired=NO_DAMAGE_UNREPAIRED&doorCount=FOUR_OR_FIVE&fuels=PETROL&isSearchRequest=true&makeModelVariant1.makeId=1900&makeModelVariant1.modelId=31&maxMileage=20000&minFirstRegistrationDate=2020-01-01&minPowerAsArray=185&minPowerAsArray=KW&pageNumber=1&ref=dsp&scopeId=C&sfmr=false&searchId=604b168f-25a7-5d22-ca8a-4cbb3f4193e4Нема Virtual Cockpit А5- кава :D (и адаптивна суспензија) Инаку топ возилце си е, ама рече појако од Супербот па затоа не ја предложив.

Затоа пишав + со сите екстри од опрема :D

Отсутен Luki Junior

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 4801
 • The Spartan General
Одг: Предлог за нова кола
« Одговори #31 на: Јануари 13, 2022, 09:56:54 am »
Obicno ne preporacuvam koli ama Alpina b3 bi bila ubava kola. Ne mora da e glanc nova, i dve-tri godini stara e OK.
Fehlende Pferde Sterken sind mit Wahnsinn ersetzt.


Отсутен osmica8

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 11631
 • Архитект
Одг: Предлог за нова кола
« Одговори #33 на: Јануари 13, 2022, 10:39:13 am »
Јас сериозно би направил муабет за Jaguar XE P300.
S 380 PS или кој и да постои со V6 turbo... може и веќе нема такви, додуша.

Немат Јагуар мотор со турбо.
Со компресор му се сите бензинци.

Отсутен zeroSignal

 • FEARLESS LEADER
 • Генерал Прва Класа
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 28728
 • Kanzerwagen Golf 2.0 TDI
  • Evolutive.mk
Одг: Предлог за нова кола
« Одговори #34 на: Јануари 13, 2022, 10:44:46 am »
Си утнал нешто, турбо-бензинци се.

Отсутен osmica8

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 11631
 • Архитект

Отсутен M3V8

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 2476
Одг: Предлог за нова кола
« Одговори #36 на: Јануари 13, 2022, 11:10:37 am »
Miksi, veke poodamva nesto ne mi e jasno kaj tebe.
Pa do koga ke cekas.
Mislam deka e krajno vreme da vozis nesto so propelerce i na volan :)

Ne se zamaraj voopsto so drugi koli, site pokusavaat da go dostignat propelerceto vo klasa 3ka/4ka.
Cuvstvoto zad volan e edinstveno. Zemi probaj. Ako ti legne druga kola vise ne vozis.

Отсутен Carpathian Lord

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 12994
Одг: Предлог за нова кола
« Одговори #37 на: Јануари 13, 2022, 11:12:47 am »
V6 е Supercharged - 380 КС
L4 е турбаш - 300 мислам коња беше.

Отсутен Sase_91

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3445
Одг: Предлог за нова кола
« Одговори #38 на: Јануари 13, 2022, 11:24:12 am »
Јагуар веќе нема 380кс модел од ХЕ, барем што гледам по германскиов и англискиов сајт. Еве ги сите расположливи мотори:
https://www.auto-data.net/en/jaguar-xe-x760-facelift-2020-2.0i-300hp-awd-automatic-41446
If everything seems under control, you're not going fast enough.  /  KKBA

Отсутен zeroSignal

 • FEARLESS LEADER
 • Генерал Прва Класа
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 28728
 • Kanzerwagen Golf 2.0 TDI
  • Evolutive.mk
Одг: Предлог за нова кола
« Одговори #39 на: Јануари 13, 2022, 11:29:18 am »
https://www.enginetechnologyinternational.com/features/engines-on-test-jaguar-land-rover-aj126-3-0-liter-v6.html
https://en.wikipedia.org/wiki/Jaguar_AJ-V8_engine#AJ126

3.0 - supercharged

V6 е Supercharged - 380 КС
L4 е турбаш - 300 мислам коња беше.Со оглед на тоа дека насловот на темата е Предлог за нова кола... Да се задржиме на предлагање нови возила, со во-моментов-достапни мотори.

Jaguar во моментов не нуди никаков V6 (во седаните), нит па со компресор.

Бензинците кои ги нуди се 2-литарски Inline-4 со турбополнач со 250 и 300 коњски сили.

Дополнително, знаејќи го Микси, сака да купи кола во која ќе ужива во возењето. Соодветно на тоа, не му предлагајте Лексус со CVT.
« Последно менување: Јануари 13, 2022, 11:37:47 am zeroSignal »

Отсутен Deni

 • Photo & Light
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 54141
 • Махер
Одг: Предлог за нова кола
« Одговори #40 на: Јануари 13, 2022, 11:48:31 am »
Јагуар веќе нема 380кс модел од ХЕ, барем што гледам по германскиов и англискиов сајт. Еве ги сите расположливи мотори:
https://www.auto-data.net/en/jaguar-xe-x760-facelift-2020-2.0i-300hp-awd-automatic-41446
Катастрофа. Сами си ја пропаѓаат фирмата...
Жалосно со оглед на дизајнот и марката на колата!

Отсутен marjanot

 • Следен од Hammond на Инстаграм.
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 10828
 • 430i
Одг: Предлог за нова кола
« Одговори #41 на: Јануари 13, 2022, 11:50:34 am »
јас предлог за нова кола го сфаќам дека сака да се поднови, па затоа:

BMW 540 i xDrive Limousine M - Sportpaketмоја препорака е да не се заебаваш со понуди кај нас од дилери, пошто подалеку од 2.0d не чуле
имаш време за размислување и за начекување на соодветна комбинација

го терав и јас патов :)
многу повеќе добиваш да си симнеш нешто што ќе ти прави ќеф

Отсутен R2D2

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 406
Одг: Предлог за нова кола
« Одговори #42 на: Јануари 13, 2022, 11:52:35 am »
Незнам која цена би била кај нас, треба да се провери дали ти влегува во буџет Peugetot 508 Sport Engineered
360 коњи, 5.2 до 100... според мене, ем ептен лично ем топ опрема ем моќно...

https://www.peugeot.com.mk/508pse

Шкода Октавиа 1.5 ТСИ, (А8 2020) http://forum.carclub.mk/index.php/topic,24484.0.html
Mercedes A160 (W168) http://forum.carclub.mk/index.php/topic,2269.0.html

Отсутен Deni

 • Photo & Light
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 54141
 • Махер
Одг: Предлог за нова кола
« Одговори #43 на: Јануари 13, 2022, 11:54:20 am »
Ако сакаш да купиш некоја половна (малку возена), а да не лупниш кеш пари тогаш оди преку ОМО или М Моторс. За вторите не сум сигурен, ама овие првите ќе ти донесат таква кола без проблем.
Можиш и ти да си ја одбериш од каде сакаш, па преку нив да извршиш плаќање.
Дополнително кај нив мислам дека ќе се погодиш и за лизинг (кредит) старо за ново итн...
Или тие или Премиум Моторс можеби со километража до 30.000. М4 или S5 и да се заврши работата.

Отсутен zeroSignal

 • FEARLESS LEADER
 • Генерал Прва Класа
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 28728
 • Kanzerwagen Golf 2.0 TDI
  • Evolutive.mk
Одг: Предлог за нова кола
« Одговори #44 на: Јануари 13, 2022, 11:55:28 am »
Незнам која цена би била кај нас, треба да се провери дали ти влегува во буџет Peugetot 508 Sport Engineered
360 коњи, 5.2 до 100... според мене, ем ептен лично ем топ опрема ем моќно...

https://www.peugeot.com.mk/508pse

(Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..)

Околу 70к.