Автор Тема: Lexus IS 300h F Sport  (Прочитано 7111 пати)

Отсутен Prof. Greenthumb

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3963
  • MadaFunker
Одг: Lexus IS 300h F Sport
« Одговори #30 на: 18 Октомври 2021, 17:35:41 pm »
Ауф! Upgrade и пол направи. Со здравје да се вози, убајна.
New blood of old school

Отсутен M3V8

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2582
Одг: Lexus IS 300h F Sport
« Одговори #31 на: 18 Октомври 2021, 17:59:38 pm »
So zdravje da se vozi ubav izbor.
Gledajki spored izborot na auto a pogotovo izborot na zimska guma (Pilot Alapin, pa uste da bese 5ka) izgleda od dobar prv gazda si ja kupil.

Отсутен Ordevski

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1407
Одг: Lexus IS 300h F Sport
« Одговори #32 на: 18 Октомври 2021, 20:04:31 pm »
Абе ОК е тоа, ама не разбрав што е чудното во секојдневната вожња....  ;D
Чудно менува или што?

Не менува, или си во електричен мод или во Еко бензински или во Power каде моторот е многу гласен.. Нема класично менување брзини како кај DSG, што е штета бидејќи колата има страшно добар волан и paddle shifters :)
Со здравје да си ја возиш, колата е фантазија! И честито бесплатен паркинг :)

Менувачот, исто функционира како на скутер, твист енд гоу. Повлекува и влече и влече... Ме имаат возено во Корола Хибрид, чудно, ама сигурно лесно се навикнува човек.

D-r Ordevski


Отсутен zlatko.jovceski

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 221
  • Renault Megane 1.5 Panda 1.2
Одг: Lexus IS 300h F Sport
« Одговори #33 на: 19 Октомври 2021, 11:58:20 am »
Многу сум љубоморен колега…. 😂😂
Честитки и многу безгрижни километри, со убо да се вози..

Присутен Carpathian Lord

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 13471
Одг: Lexus IS 300h F Sport
« Одговори #34 на: 19 Октомври 2021, 19:24:42 pm »
ама сигурно лесно се навикнува човек.

Брзо и јас би се привикнал да имам 300h F ;D

Отсутен Ordevski

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1407
Одг: Lexus IS 300h F Sport
« Одговори #35 на: 19 Октомври 2021, 19:27:44 pm »
ама сигурно лесно се навикнува човек.

Брзо и јас би се привикнал да имам 300h F ;D
Ете и @Luki Junior може да каже колку се навикнувал на камрито. Мислам дека е истиот спој на мотор и менувач ;)

D-r Ordevski


Присутен DENDE-LANCERED

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5421
  • LANCER EVO (GreeN EditioN)
    • http://forum.carclub.mk/index.php/topic,101.0.html
Одг: Lexus IS 300h F Sport
« Одговори #36 на: 19 Октомври 2021, 20:35:10 pm »
ама сигурно лесно се навикнува човек.

Брзо и јас би се привикнал да имам 300h F ;D
Ете и @Luki Junior може да каже колку се навикнувал на камрито. Мислам дека е истиот спој на мотор и менувач ;)

D-r Ordevski


Istiot samo edna generacija ponov :D
Nezno klikni na; http://forum.carclub.mk/index.php/topic,101.0.html      If you want to have a free ride!

Отсутен Luki Junior

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4916
  • The Spartan General
Одг: Lexus IS 300h F Sport
« Одговори #37 на: 20 Октомври 2021, 07:52:17 am »
ама сигурно лесно се навикнува човек.

Брзо и јас би се привикнал да имам 300h F ;D
Ете и @Luki Junior може да каже колку се навикнувал на камрито. Мислам дека е истиот спој на мотор и менувач ;)

D-r Ordevski



Јас до вчера (за три месеци) поминав околу 11к километри со неа на долги патувања со автопат, магистрални и регионални патишта, град и многу гужви. Менувачот е одличен и не треба некое посебно привикнување. Даваш прописно гас, оди линеарно прописно. Има доволно вртежен момент и сила и никогаш не се помислуваш дали ќе прима или не (без разлика дали е угорница, рамно или удолница). Едноставно оди/забрзува. На автопат со 140-160 темпо слушаш само ветер/гуми. Во комбинација со активен темпомат нема подобар менувач. Низ град/регионални патишта возиш барем 50% од времето комплетно на струја. На автопат секое намалување значи полнење на батерија и потоа забрзување на струја.

На крај со релативно динамично возење имаш смешна потрошувачка која се врти помеѓу 5 и 6 литри на 100км и со резервоар од 50 литри пред да светне за резерва поминуваш околу 800км. Најголем мерак ми прави кога на 120-140 на рамно/блага удолница влегува во електричен мод и крузаш еден/два км комплетно на струја. Софтверот кој регулира кога да полни, кога да празни, кога да потпомага на бензинскиот мотор е одлично направен.

Единствена замерка е со активен темпомат на угорница во густ сообраќај кога ем треба да држи растојание, ем да држи лента, ем треба да оддржува брзина. Тогаш осеќаш како забрзува/забавува затоа што константно менува вртежи на мотор во дијапазон (500 - 1000 вртежи од осет на претходни возила) и чувството е избери вртежи и остани таму.  Во такви случаи превземам јас затоа што за мене е опасно особено кога ти се пикаат на метар пред браник на угорница.
Fehlende Pferde Sterken sind mit Wahnsinn ersetzt.

Отсутен balanar

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2048
Одг: Lexus IS 300h F Sport
« Одговори #38 на: 05 Ноември 2021, 17:09:16 pm »
Твојов е кај Даме на терапија?  ;D

Отсутен Borce-Fiat

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 915
  • Virus-Alfa
Одг: Lexus IS 300h F Sport
« Одговори #39 на: 05 Ноември 2021, 17:54:29 pm »
So zdravje da se vozi, odlicno, odlicno vozilo, na mene interesn moment od slikite mi e kilometrazata, t.e ova siviot krug, gledam ne e digitalen, a se dvizi levo desno ? Ili nesto ocite me lazat 😁😁
LA MACCHINA DELLA EMOZIONI

Отсутен Cranium

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 929
Одг: Lexus IS 300h F Sport
« Одговори #40 на: 07 Ноември 2021, 09:28:09 am »
Твојов е кај Даме на терапија?  ;D

Да да мораше да го освежиме малку :)

So zdravje da se vozi, odlicno, odlicno vozilo, na mene interesn moment od slikite mi e kilometrazata, t.e ova siviot krug, gledam ne e digitalen, a se dvizi levo desno ? Ili nesto ocite me lazat 😁😁

Баш така, затоа и го сликав! Тоа е една од поинтересните работи во колата но само колку да направиш WOW и после ништо, бидејќи според мене многу се назад со мултимедија системот наспроти Audi/BMW/Mercedes :D

Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54665
  • Махер
Одг: Lexus IS 300h F Sport
« Одговори #41 на: 07 Ноември 2021, 09:42:40 am »
Твојов е кај Даме на терапија?  ;D

Да да мораше да го освежиме малку :)

So zdravje da se vozi, odlicno, odlicno vozilo, na mene interesn moment od slikite mi e kilometrazata, t.e ova siviot krug, gledam ne e digitalen, a se dvizi levo desno ? Ili nesto ocite me lazat

Баш така, затоа и го сликав! Тоа е една од поинтересните работи во колата но само колку да направиш WOW и после ништо, бидејќи според мене многу се назад со мултимедија системот наспроти Audi/BMW/Mercedes :D
Затоа во се друго се многу подобри и помалку вулгарни.

Отсутен Cranium

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 929
Одг: Lexus IS 300h F Sport
« Одговори #42 на: 16 Ноември 2021, 21:20:17 pm »
После недела дена од третманот кај @dame , Лексусот испран во домашни услови и поминат со Gyeon Cure! ;D




Отсутен Diesel

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5968
Одг: Lexus IS 300h F Sport
« Одговори #43 на: 16 Ноември 2021, 23:28:14 pm »
Пичку матер.

Отсутен M3V8

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2582
Одг: Lexus IS 300h F Sport
« Одговори #44 на: 17 Ноември 2021, 09:52:31 am »
Odamna go nemam videno potegot pred gradinkata so tolku prazna ulica bez parkirani koli.
Preparkiraj ne gi plasi lugeto  :D