Автор Тема: 2009 Alfa Romeo MiTo, 1.4 Turbo 120hp  (Прочитано 34898 пати)

Отсутен MartinAlfista

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 16416
 • Alfa Romeo Corruption 1.4 Turbo
Одг: 2009 Alfa Romeo MiTo, 1.4 Turbo 120hp
« Одговори #300 на: Ноември 30, 2021, 12:16:30 pm »
Кога ќе го слушниш квалитетот од тоа блутут фм модулорчето, ќе речиш паааа и не било лошо така еден кабел да има тука.

EDIT: ова било лажач на шаржерот. Можи да брка подобро работа.

Sam од Seen Through Glass закачи вакво на Ferrari 360ката негова, викаше арен бил звукот :) модулаторот што го имам, во Пежото беше перфектен, во Митово дава некое високотонско цвилење и затоа ќе биде деградиран во полнач, а Bluetooth музичето ќе си оди преку модулов.

Отсутен osmica8

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 11294
 • Архитект
Одг: 2009 Alfa Romeo MiTo, 1.4 Turbo 120hp
« Одговори #301 на: Ноември 30, 2021, 13:26:31 pm »
Со ова што губиш? Фабричкото усб за музика слушање?

Отсутен MartinAlfista

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 16416
 • Alfa Romeo Corruption 1.4 Turbo
Одг: 2009 Alfa Romeo MiTo, 1.4 Turbo 120hp
« Одговори #302 на: Ноември 30, 2021, 13:31:32 pm »
Кај мене ништо не губам, плавиот утикач е бланко, без жици и само стои уштекан во радиото...
Претпоставувам CD Changer е, а можда и AUX зошто за да слушам музика, ќе треба радиото на AUX да е.

Отсутен MartinAlfista

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 16416
 • Alfa Romeo Corruption 1.4 Turbo
Одг: 2009 Alfa Romeo MiTo, 1.4 Turbo 120hp
« Одговори #303 на: Декември 08, 2021, 00:44:45 am »
Мислам дека нема веќе жолти сијалици во колава.

Чекор 1: плафонските светла заменети со LED Festoon. Ја згрешив должината зошто ме мрзеше да мерам пред да порачам, ама ги углавив некако:Чекор 2: стигнаа адаптерите за LED, па го ставив и кинескиот H7 LED kit од Amazon. Треба да се чепка уште ротацијата на LED-от, многу дупки некако под (морам да признаам одличните) cut-off линии:Се подмлади колата:И малце Alfitis не е на одмет - @Borce-Fiat ми го прати единственото plug&play решение за не-жолти DRL светла - обични волфрамови сијалици но изработени од плаво стакло. И фабричките и овие беа малце лабави ама не очекував ова да се случи ;DРешението е лесно, лепиш тенко цревце на црево за усисивач, и ја влечеш сијаличката низ дупката. Лесно, ама замарање.

Отсутен loopz

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 6245
 • Зборува со автомобилите. Specijalis Cardialogue
Одг: 2009 Alfa Romeo MiTo, 1.4 Turbo 120hp
« Одговори #304 на: Декември 08, 2021, 01:05:34 am »

(Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..)


Ми даде идеја намерно да насадам нешто таму со лепак, некоја фигурина, па да прави духови пред мене, да бегаат сите. :D
You humans. Sometimes its hard to imagine how you've made it this far.

Присутен Deni

 • Photo & Light
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 51914
 • Махер
Одг: 2009 Alfa Romeo MiTo, 1.4 Turbo 120hp
« Одговори #305 на: Декември 08, 2021, 06:39:08 am »
Лепота светлата!

Присутен Mikius

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 8528
Одг: 2009 Alfa Romeo MiTo, 1.4 Turbo 120hp
« Одговори #306 на: Декември 08, 2021, 08:15:46 am »
А таблиците ги криеш ;D ;D

Отсутен comang

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 115
Одг: 2009 Alfa Romeo MiTo, 1.4 Turbo 120hp
« Одговори #307 на: Декември 08, 2021, 16:15:55 pm »
Мартин, зошто и за позиција (DLR :) ) не ставиш LED. Ги има добри, јаки и ЕRROR FREE CANBUS!
ex AR 145 1.4TS, ex AR 159 1.9JTDm
AR 145QV.....

Отсутен MartinAlfista

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 16416
 • Alfa Romeo Corruption 1.4 Turbo
Одг: 2009 Alfa Romeo MiTo, 1.4 Turbo 120hp
« Одговори #308 на: Декември 08, 2021, 16:27:18 pm »
DRL се двостепени, кога работат како DRL светат двете влакна, кога работат соборените светла се гаси едното влакно и служат како позициони со 50% помал интензитет.

Прво треба да најдам или dimmable W21W LED, или некој наменски двостепен LED, па и на двете струјни кола да закачам отпорници-лажњаци.

Да, убаво ќе биде на изглед, ама многу жици размафтани низ моторен простор, некако ќе ме пука параноја од потенцијален пожар :)

Ќе вршат овие соодветна улога, не се воопшто лоши :)

Отсутен Simo - Carrier159

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 41858
 • Il Moderatore
Одг: 2009 Alfa Romeo MiTo, 1.4 Turbo 120hp
« Одговори #309 на: Декември 08, 2021, 17:07:35 pm »
DRL се двостепени, кога работат како DRL светат двете влакна, кога работат соборените светла се гаси едното влакно и служат како позициони со 50% помал интензитет.


Да не си грешка со влакнава? Мислам дека едно влакно имаат и дека само напонот се менува.

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен MartinAlfista

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 16416
 • Alfa Romeo Corruption 1.4 Turbo
Одг: 2009 Alfa Romeo MiTo, 1.4 Turbo 120hp
« Одговори #310 на: Декември 08, 2021, 17:30:38 pm »
Да не си грешка со влакнава? Мислам дека едно влакно имаат и дека само напонот се менува.

Да, сигурен сум, удри зум на сликата со паднатата сијаличка во фар, се гледаат двете влакна :)

Отсутен Borce-Fiat

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 899
 • Virus-Alfa
Одг: 2009 Alfa Romeo MiTo, 1.4 Turbo 120hp
« Одговори #311 на: Декември 08, 2021, 19:38:40 pm »
Extra ti izleglo se Martin, si ja uzivas kolata i tva e bitnoto 😃😃😃
LA MACCHINA DELLA EMOZIONI

Отсутен Simo - Carrier159

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 41858
 • Il Moderatore
Одг: 2009 Alfa Romeo MiTo, 1.4 Turbo 120hp
« Одговори #312 на: Декември 08, 2021, 19:59:18 pm »
Да не си грешка со влакнава? Мислам дека едно влакно имаат и дека само напонот се менува.

Да, сигурен сум, удри зум на сликата со паднатата сијаличка во фар, се гледаат двете влакна :)
oh, fuck стварно! Е*ати глупата сијаличка!

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен TSI

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 191
Одг: 2009 Alfa Romeo MiTo, 1.4 Turbo 120hp
« Одговори #313 на: Декември 10, 2021, 23:59:32 pm »
Да помогнам околу дневните светла.

Таа сијаличка е всушност T20 W21/5W 7443 и работи како дневно светло со 21W (тоа е едното влакно) или 5W како позиција (второто влакно).

Ги имам истите на Opel Corsa и успешно ги заменив со исти таквиLED сијалички нарачани od Ali Express.

Функционираат скоро 6 месеци без никаков проблем и одлично светат.
Инаку само ги наместив без никакви преправки или додатоци и немам никаков проблем.
Би требало и тука да е исто.

https://a.aliexpress.com/_msfgFAQ

Отсутен MartinAlfista

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 16416
 • Alfa Romeo Corruption 1.4 Turbo
Одг: 2009 Alfa Romeo MiTo, 1.4 Turbo 120hp
« Одговори #314 на: Декември 11, 2021, 00:04:04 am »
Ги гледав овие и во кошничка ми беа но најдов меѓу ривјуата некој што ги зел за МиТо и CANBUS-от ги препознал.

Има твојата Корса CANBUS на DRL? Дава грешка ако прегоре сијаличка од дневните светла?

Би сакал ли некогаш да ми учиниш да ги пробаме кај мене?