Автор Тема: Audi A5 Sportback 3.0 TDI Quattro / B9  (Прочитано 49398 пати)

Отсутен Sase_91

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3595
Одг: Audi A5 Sportback 3.0 TDI Quattro / B9
« Одговори #270 на: 19 Мај 2022, 08:46:34 am »
Неколку ситни прашања  ;D
  • Дали ти влегува вода низ прозорецот на предните врати кога ја переш колата на овие самоуслужни перални, со оглед на тоа дека е frameless прозорец? Минатата недела морав да возам по пороен дожд, и најдов капки внатре на столбот и прагот
  • Дали ти ја помни опција која ти е сетирана кога ке убациш во рикверц на малото екранче? Имам проблем со тоа што секогаш се пали на Graphic view, ке го наместам на Bird view Camera, и по гасење на колата, пак се враќа на graphic view, кој е практично неупотреблив.
  • Дали менуваше водна пумпа на 100к? Читам, препорачана километража е за такво нешто.
  • Дали го слушаш ад блу резервоарот, и течноста внатре што се движи на тргнување? Со 12 литарски резервоар немав ваков проблем, со 24 литри се слуша понекогаш.
Ко за крај, аман не ја сликај колата во сенка, бојата изгледа 10 пати подобро на сонце.

1. До сега не сум приметил вода кај столбот никогаш. А ја перам во просек на 3-4 дена на самоуслужниве перални сигурно, со темнава боја се отепав од перење.

2. Да, ја помни опцијата секогаш. Наместено ми е кога ќе ставам во рикверц во најголем формат да гледам назад, од десна страна имам Bird View, кога ќе ставам во "D" автоматски се префрла на предната камера, па ако ставам во "R" пак враќа назад и така.... Кога ти е уклучена 360 камерата отиди десно со џоистикот и влегуваш во Сетингс па одтаму имаш да си подесиш дали да памти и како да трга.

3. Немам сменето ништо, на 120/140ккм може да ја сменам, ќе барам тогаш по нет, ќе ја мислам. На 120/40 ќе менувам и масло во Диференцијалите и Менувачот ама незнам каде да ја однесам за тоа. Следам на ФБ еден бугарски сервис(Das Auto Service) што се занимава со сервис на возила од VAG групацијата и работат како што треба, при менување на масло во менувачи менуваат и картер, филтри, штрафови и слично. Би сакал во некој таков сервис да го направам тоа.

4. Кога ми спомна сега и ќе ми текне, можеби во многу ретки случаи некогаш слушам, кога е по празен ама ништо посебно за да приметам, а опседнат сум со звуци :D

5. Представуј ја ајде :D
« Последно менување: 19 Мај 2022, 08:53:09 am Sase_91 »
If everything seems under control, you're not going fast enough.  /  KKBA

Присутен MAPJAH

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6306
  • Бенве сие бенве
Одг: Audi A5 Sportback 3.0 TDI Quattro / B9
« Одговори #271 на: 19 Мај 2022, 08:59:27 am »
Ќе напраиш една свирка со отворена панорама и ќе ти вратам ддв од бугарија ќе поминеш поевтино.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Отсутен Tommy

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6946
Одг: Audi A5 Sportback 3.0 TDI Quattro / B9
« Одговори #272 на: 20 Мај 2022, 03:08:12 am »
Неколку ситни прашања  ;D
  • Дали ти влегува вода низ прозорецот на предните врати кога ја переш колата на овие самоуслужни перални, со оглед на тоа дека е frameless прозорец? Минатата недела морав да возам по пороен дожд, и најдов капки внатре на столбот и прагот
  • Дали ти ја помни опција која ти е сетирана кога ке убациш во рикверц на малото екранче? Имам проблем со тоа што секогаш се пали на Graphic view, ке го наместам на Bird view Camera, и по гасење на колата, пак се враќа на graphic view, кој е практично неупотреблив.
  • Дали менуваше водна пумпа на 100к? Читам, препорачана километража е за такво нешто.
  • Дали го слушаш ад блу резервоарот, и течноста внатре што се движи на тргнување? Со 12 литарски резервоар немав ваков проблем, со 24 литри се слуша понекогаш.
Ко за крај, аман не ја сликај колата во сенка, бојата изгледа 10 пати подобро на сонце.

5. Представуј ја ајде :D

Даме да ја аминува прво, полирање и хемиско, па потоа.

Отсутен Sase_91

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3595
Одг: Audi A5 Sportback 3.0 TDI Quattro / B9
« Одговори #273 на: 20 Мај 2022, 11:14:21 am »
@Tommy  Еве слики направени на сонце, а еве ти и еден клип од 360 како работи кај мене и кога ќе влезеш во менито што да штиклираш за да биде исто.





Видео:
https://www.youtube.com/shorts/w3hhyuBzeF0

« Последно менување: 20 Мај 2022, 11:51:02 am Sase_91 »
If everything seems under control, you're not going fast enough.  /  KKBA

Отсутен Tommy

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6946
Одг: Audi A5 Sportback 3.0 TDI Quattro / B9
« Одговори #274 на: 20 Мај 2022, 17:54:49 pm »
@Tommy  Еве слики направени на сонце, а еве ти и еден клип од 360 како работи кај мене и кога ќе влезеш во менито што да штиклираш за да биде исто.

(Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..)
(Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..)
(Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..)

Видео:
https://www.youtube.com/shorts/w3hhyuBzeF0



Проблемот што го имам е што не го помни последниот сеттинг по стартување на колата откако ке направиш пауза подолга од 15 минути. Гледам дека не сум единствениот, и тоа претежно е проблем кај моделите од, А5, S5 oд 2018-та.

Eве уште еден батко како мене со истиот проблем.
https://youtu.be/ssVk3nXAJM0?t=718

Отсутен Sase_91

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3595
Одг: Audi A5 Sportback 3.0 TDI Quattro / B9
« Одговори #275 на: 20 Мај 2022, 20:35:14 pm »
@Tommy  Еве слики направени на сонце, а еве ти и еден клип од 360 како работи кај мене и кога ќе влезеш во менито што да штиклираш за да биде исто.

(Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..)
(Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..)
(Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..)

Видео:
https://www.youtube.com/shorts/w3hhyuBzeF0



Проблемот што го имам е што не го помни последниот сеттинг по стартување на колата откако ке направиш пауза подолга од 15 минути. Гледам дека не сум единствениот, и тоа претежно е проблем кај моделите од, А5, S5 oд 2018-та.

Eве уште еден батко како мене со истиот проблем.
https://youtu.be/ssVk3nXAJM0?t=718


Тогаш пушти се во Порше речи им да ти направат апдејт на тој модул, ако знаат. Ако не знаат ќе треба да бараш по интернет кое "TPI" е па да им го однесеш бројот од истото и да ги замолиш да направат апдејт. Ако тоа не помогне може во РеДрајв да пробаш, верувам ќе го реши проблемот дечкото со апдејт на софтверот, според модификациите што ги прави на колите (на ФБ и Инста гледам) верувам дека ќе го реши одма.
If everything seems under control, you're not going fast enough.  /  KKBA

Отсутен Sase_91

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3595
Одг: Audi A5 Sportback 3.0 TDI Quattro / B9
« Одговори #276 на: 28 Ноември 2022, 15:57:28 pm »
Ставени зимските гуми. Останува снег да чекаме да падне :)


If everything seems under control, you're not going fast enough.  /  KKBA

Отсутен n1kola

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6476
  • French diamond
Одг: Audi A5 Sportback 3.0 TDI Quattro / B9
« Одговори #277 на: 28 Ноември 2022, 17:02:26 pm »
Зошто не му ставиш дистацери на ѕверот, да биди уште поубава?

Отсутен Sase_91

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3595
Одг: Audi A5 Sportback 3.0 TDI Quattro / B9
« Одговори #278 на: 28 Ноември 2022, 17:45:42 pm »
Прва и најголема причина е што ме мрзи да се замарам да наоѓам квалитетни дистанцери, па после да се мислам дали легнале убаво, па некое проблемче од нив и сл. За 4Х4 погон се препорачува се да е што е можно поблиску до фабричките спецификации па несакам многу да експериментирам. Кога ја барав колава гледав да е со што повеќе опрема и што по спортски изгледа од фабрика за да не треба јас после да се замарам со тоа.
Втора причина е што ова се зимски гуми па Ок ми е да се малце по внатре. Кога ги барав бандаживе гледав да бидат ОЕМ за да немам никви проблеми со централен отвор, тресење и слично и искрено ме мрзи сега да си ставам сам трн во ногата :)
If everything seems under control, you're not going fast enough.  /  KKBA

Отсутен AUUU

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6884
Одг: Audi A5 Sportback 3.0 TDI Quattro / B9
« Одговори #279 на: 28 Ноември 2022, 20:17:05 pm »
Прва и најголема причина е што ме мрзи да се замарам да наоѓам квалитетни дистанцери, па после да се мислам дали легнале убаво, па некое проблемче од нив и сл. За 4Х4 погон се препорачува се да е што е можно поблиску до фабричките спецификации па несакам многу да експериментирам. Кога ја барав колава гледав да е со што повеќе опрема и што по спортски изгледа од фабрика за да не треба јас после да се замарам со тоа.
Втора причина е што ова се зимски гуми па Ок ми е да се малце по внатре. Кога ги барав бандаживе гледав да бидат ОЕМ за да немам никви проблеми со централен отвор, тресење и слично и искрено ме мрзи сега да си ставам сам трн во ногата :)
За мерак е колава, ништо да не пипнеш на неа, само нафта и уживај.



Не знам дали сум те прашал:

А немаше бела кога ја купуваше?

Отсутен n1kola

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6476
  • French diamond
Одг: Audi A5 Sportback 3.0 TDI Quattro / B9
« Одговори #280 на: 28 Ноември 2022, 21:22:24 pm »
Не дека му фали нешто, само ми текна дека и многу други вакви јаки, скапи коли сум ги гледал такви, со бандажите внатре влезени и не ми се допаѓа ич тоа. Ама да, треба да биди се перфект напасирано, а тоа сигурно ќе кошта прилично многу ќеш. Добра си е и вака секако.

Отсутен AUUU

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6884
Одг: Audi A5 Sportback 3.0 TDI Quattro / B9
« Одговори #281 на: 28 Ноември 2022, 21:27:21 pm »
Не дека му фали нешто, само ми текна дека и многу други вакви јаки, скапи коли сум ги гледал такви, со бандажите внатре влезени и не ми се допаѓа ич тоа. Ама да, треба да биди се перфект напасирано, а тоа сигурно ќе кошта прилично многу ќеш. Добра си е и вака секако.

Уште бела да беше....

Отсутен n1kola

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6476
  • French diamond
Одг: Audi A5 Sportback 3.0 TDI Quattro / B9
« Одговори #282 на: 28 Ноември 2022, 21:49:19 pm »
Епа ај нека му стави раткапни ако не, да не го унакази Ферарито   :-X Е*ати "автомобилистите", како со дедовци да пишувам.

Не реков дека мора, го прашав оти не стави, ми објасни и тоа е.

« Последно менување: 28 Ноември 2022, 22:00:11 pm n1kola »

Отсутен MecheTo

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 14006
  • Пудингот на шоферството
Одг: Audi A5 Sportback 3.0 TDI Quattro / B9
« Одговори #283 на: 28 Ноември 2022, 22:10:42 pm »
Има и добри нијанси на бела боја иако не ја обожавам белата,ама во добра нијанса би ја зел и ич не ми чуе.
God created Turbo Lag to give VTECs a Chance! :D

Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54666
  • Махер
Одг: Audi A5 Sportback 3.0 TDI Quattro / B9
« Одговори #284 на: 28 Ноември 2022, 22:27:55 pm »
Епа ај нека му стави раткапни ако не, да не го унакази Ферарито   :-X Е*ати "автомобилистите", како со дедовци да пишувам.

Не реков дека мора, го прашав оти не стави, ми објасни и тоа е.

(Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..)
Ваљда не става, за да не му изгледа колата како оваа на сликава. Ете што убав пример даде зошто да не става.

А покрај изгледот од сликата, и заради ова не става веројатно: https://youtu.be/Gw5-lVlzNoY