Автор Тема: Kia Ceed 1.4 CVVT 2008  (Прочитано 13415 пати)

Отсутен was

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 254
Одг: Kia Ceed 1.4 CVVT 2008
« Одговори #105 на: Мај 28, 2023, 10:35:03 am »
Ова најмногу ми се свиѓа кај овие возила, ништо комплицирано, едноставен атмосферец, си ја брка работата  за просечни активности на еден човек или семејство, мал сервис 50-60евра, успат нешто ако смениш вака итоа не се набилдани цените. Многу попаметен избор е вакво возило него ли да се заебаваш со разни глупости со дизеливе или даунсајзинг турбо мотори особено на еу возила. И плус е за корејциве што и се уште го нудат овај 1.4 во понудата на новиве возила.

Отсутен Deni

 • Photo & Light
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 53254
 • Махер
Одг: Kia Ceed 1.4 CVVT 2008
« Одговори #106 на: Мај 28, 2023, 10:48:16 am »
Ова најмногу ми се свиѓа кај овие возила, ништо комплицирано, едноставен атмосферец, си ја брка работата  за просечни активности на еден човек или семејство, мал сервис 50-60евра, успат нешто ако смениш вака итоа не се набилдани цените. Многу попаметен избор е вакво возило него ли да се заебаваш со разни глупости со дизеливе или даунсајзинг турбо мотори особено на еу возила. И плус е за корејциве што и се уште го нудат овај 1.4 во понудата на новиве возила.
А и потрошњата не е многу лоша како за овој тип мотори. Пологично би било 2.0 да е 155кс како на Акорд, ама што е тоа е.

Присутен Diesel

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 5762
Одг: Kia Ceed 1.4 CVVT 2008
« Одговори #107 на: Мај 28, 2023, 14:15:31 pm »
Искрено, милина се. Кој шо сака нека каже.

Сеа, деновиве, на Сузукито уље ќе му менувам.

1.500,00 денари, Валволин уље и Хенгст филтер.

1.500,00.

Присутен nestor04

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 2388
 • Шо да пишам тука?🤔
Одг: Kia Ceed 1.4 CVVT 2008
« Одговори #108 на: Мај 28, 2023, 14:49:57 pm »
Искрено, милина се. Кој шо сака нека каже.

Сеа, деновиве, на Сузукито уље ќе му менувам.

1.500,00 денари, Валволин уље и Хенгст филтер.

1.500,00.
Шо масло е толку евтино?
10-40?

Присутен Diesel

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 5762
Одг: Kia Ceed 1.4 CVVT 2008
« Одговори #109 на: Мај 28, 2023, 14:54:57 pm »
Да. MaxLife 10W-40 од Синпекс.

Присутен nestor04

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 2388
 • Шо да пишам тука?🤔
Одг: Kia Ceed 1.4 CVVT 2008
« Одговори #110 на: Мај 28, 2023, 15:31:38 pm »
Грешка тешка, ама твое возило твоја одлука  :)
Макслајф 5-30 C3 е баш погодено за тој мотор. Истиот мотор е во опел агила 2008. Дури и Равенол не препорачува ништо друго освен 5-30.

Присутен Diesel

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 5762
Одг: Kia Ceed 1.4 CVVT 2008
« Одговори #111 на: Мај 28, 2023, 16:07:08 pm »
OT сме, ама уште ова:Фабриката препорачува. 5000 километри ќе биде во моторот.

Ќе пробаме, ќе видиме.

Отсутен st08

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 126
Одг: Kia Ceed 1.4 CVVT 2008
« Одговори #112 на: Мај 28, 2023, 21:33:09 pm »
Ова најмногу ми се свиѓа кај овие возила, ништо комплицирано, едноставен атмосферец, си ја брка работата  за просечни активности на еден човек или семејство, мал сервис 50-60евра, успат нешто ако смениш вака итоа не се набилдани цените. Многу попаметен избор е вакво возило него ли да се заебаваш со разни глупости со дизеливе или даунсајзинг турбо мотори особено на еу возила. И плус е за корејциве што и се уште го нудат овај 1.4 во понудата на новиве возила.
Како и веќе што имав напоменато воглавно си барав и "фамилијарен хечбек" кој што би бил лесен за одржување. Во близок круг имав 2 кој што купија нови од салон и немаа апсолутно никаков проблем со моторот. Да, не ми се сите параметри на возилото по мојот кејф: има тврда возња, би сакал да има и нијанса подобра звучна изолација на 140,150,можеби малце пожив мотор на ниски обртаи, можеби и крцка по некоја пластика меѓутоа тоа е што е, буџет возило од Ц сегмент. Евтина за одржување, моторот е многу едноставен, и искрено е прилично просторна и на задната клупа, и напред, и има солиден гепек.